عوامل موثر بر هوش جنین


بسم الله الرحمن الرحیم

 

علل و عوامل موثر بر هوش و عقل جنین در دوران بارداری

هوش و عقل جنین انسان

هر انسانی که خدای بزرگ خلق می کند بهره ای از هوش و فراست را نیز در وجود او قرار می دهد. اصولا علت اصلی تمایز بشر با سایر مخلوقات خداوند در هوش و عقل انسان است. اینهمه پیشرفت بشری که حاصل شده ، با اراده خداوند و توسط هوش انسان انجام گرفته است. انسان ها از نظر هوش، عقل و فراست با یکدیگر فرق دارند و این فرق و اختلاف در هوش و عقل ناشی از عوامل متعددی می تواند باشد. در اینجا به برخی علل و عوامل مادی و معنوی که در افزایش هوش و عقل جنین انسان موثر هستند خواهیم پرداخت تا پدر و مادرانی که خواهان فزند باهوش و عاقل هستند بتوانند با بهره گیری از این مطالب در افزایش هوش و عقل جنین توفیق یابند.

 

علل و عوامل موثر بر هوش جنین کدامند؟

چه عواملی هستند که باعث می شوند یک مادر فرزند باهوشی به دنیا بیاورد؟ نقش مادر یا پدر در به دنیا آمدن یک فرزند باهوش چیست؟ از آنجایی که انسان هم بعد مادی و هم بعد معنوی دارد هم علل مادی و هم علل معنوی بر انسان اثرگذار هستند ، چون هوش هم قسمتی از وجود انسان است پس هر دو عامل مادی و معنوی بر هوش جنین انسان تاثیرگذار خواهند بود. در این مقاله به هر دو عامل اشاره می شود.

 

علل معنوی موثر بر هوش جنین

از علل معنوی مهمی که بر میزان هوش و درایت جنین اثرگذار هستند می توان موارد زیر را نام برد:

 • اراده خداوند: اراده خداوند فوق علل است و خدای متعال هر که را بخواهد هوش و درایت زیادی می بخشد.
   
 • تلاوت قرآن: تلاوت قرآن توسط والدین در قبل از اقدام به بارداری و مخصوصا مادر در زمان بارداری اثر فوق العاده ای بر هوش جنین دارد. مادر می تواند در زمان بارداری اگر بتواند خودش قرآن تلاوت نماید و اگر نتواند در مکانی که صوت قرآن وجود دارد قرار گیرد یا صدای قرآن را باز کرده و با تمام وجود گوش فرا دهد.
   
 • دعا و نیایش و طلب از خدای بزرگ: دعا یعنی درخواست از خداوند هم بسیار در هوش جنین موثر است چرا که همه عوامل اعم از مادی یا معنوی بی اذن او هیچ اثری ندارند.
   
 • خواندن نماز، انجام واجبات و ترک محرمات: همه این عوامل ، انسان را در وادی نور خدا قرار می دهند و وقتی نور خدا در وجودی وارد شد ، هوش و درایت هم وارد خواهد شد.
   
 • نان حلال: فراموش نکنیم که عامل مهم اثرگذاری عوامل معنوی ، نان حلال است. پس سرپرست خانواده در به دست آوردن نان حلال نهایت تلاش را بنماید.
   
 • روزه: گرفتن روزه در قبل از اقدام به بارداری در پاک شدن نطفه و باهوش شدن جنین بسیار اثر دارد. قبل از اقدام به نزدیکی برای بارداری ، حداقل 3 روز متوالی روزه بگیریم.

 

علل مادی موثر بر هوش جنین

از عوامل مادی موثر بر هوش جنین می توان موارد مهم زیر را نام برد:

 • وراثت: وراثت یکی از عواملی است که در هوش جنین تاثیرگذار است.
   
 • زمان مناسب نزدیکی: زمان نزدیکی تاثیر زیادی بر هوش کودک دارد. اگر خواهان فرزند باهوش هستید آمیزش را در زمان مناسب انجام دهید. جهت اطلاع از زمان های مناسب آمیزش برای بارداری می توانید از برنامه محاسبه زمان مناسب آمیزش از نظر اسلام استفاده نمایید.
   
 • شرایط پدر و مادر در زمان نزدیکی: اینکه پدر و مادر در زمان نزدیکی برای فرزند دار شدن چه شرایطی داشته باشند برهوش جنین تاثیرگذار است. نزدیکی با عشق و علاقه همراه با شور و حال معنوی بر هوش جنین موثر است ؛ ضمنا شکم پر نبودن در زمان آمیزش ، فوق العاده بر هوش کودک تاثرگذار است. پدر و مادر سعی نمایند حداقل 3 ساعت و حداکثر 4 ساعت قبل از زمان جماع ، غذای خود را میل نموده باشند. در حالت کلی ، جماع با شکم کاملا پر یا شکم کاملا خالی خوب نیست!
   
 • خوردن میوه به در دوران بارداری: میوه به یکی از مواد تغذیه ای خوب در دوران بارداری است که سبب افزایش هوش جنین می شود. میوه به علاوه بر افزایش هوش جنین در زیبایی جنین ، خوش بو شدن و خوش رنگ شدن جنین و نیز جلوگیری از سقط جنین هم موثر است.
   
 • مویز: مویز یکی از منابع تغذیه ای مهم برای خانم باردار است. معمولا آنچه بیشتر در بازار وجود دارد مویز سیاه است. خوردن روزانه 21 عدد مویز در دوران بارداری سبب افزایش هوش جنین می شود. همچنین مویز سیاه سبب کاهش غم و غصه در مادر باردار و راحتی اعصاب خانم حامله است. خانم های حامله در طول دوران بارداری و در صورت نداشتن منع خاصی ، روزانه 21 عدد مویز سیاه بی دانه را صبح ناشتا و با گفتن یک بسم الله الرحمن الرحیم برای هر دانه مویز میل نمایند تا انشاء ا... فرزند باهوشی به دنیا بیاورند.
   
 • کندر: کندر یکی از منابع مهم افزایش هوش جنین در زمان بارداری است. کندر علاوه بر افزایش هوش جنین ، طبق فرمایش حضرت امام رضا (ع) سبب شجاع شدن فرزند پسر و مورد علاقه شوهر واقع شدن فرزند دختر می شود.
   
 • گردو: گردو سبب افزایش هوش جنین می شود. توجه داشته باشید که طبق سفارش پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) ، خوردن گردو به همراه پنیر خوب است و هر کدام به تنهایی موجب مرض است.
   
 • کدو: خوردن کدو توسط خانم باردار در طول دوران بارداری سبب افزایش هوش و عقل جنین خواهد شد. طبق روایاتی که از ائمه معصومین (سلام الله علیهم) رسیده است خوردن کدو سبب افزایش عقل و بزرگ شدن مغز می شود. به عنوان نمونه ، پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در ضمن سفارش هایی که به حضرت علی (علیه السلام) داشتند فرمودند: ( اى على ! بر تو باد کدو، آن را بخور چرا که مغز و عقل را افزون مى سازد ). باید توجه داشت که مادران باردار از افراط در خوردن کدو خودداری نمایند زیرا کدو سبز یکی از منابع ویتامین آ محسوب شده و و زیاده روی در مصرف ویتامین آ (بیش از 10000 واحد در روز) خطر ابتلا به نقایص مادرزادی را در جنین افزایش می دهد. ضمنا افراد دارای طبع سرد در خوردن کدو احتیاط نمایند. پس اعتدال در خوردن کدو بهترین کار است.
   

توجه داشته باشید که کنجد هم سبب افزایش هوش جنین است اما از آنجایی که خوردن کنجد در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد در نتیجه مصرف آن در دوران حاملگی توصیه نمی گردد.

آخرین مطالب

اقدام به بارداری در روز (۶ روز قبل)

آزمون اطلاعات مربوط به نزدیکی و آمیزش (۱ هفته قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۳ هفته قبل)

خواص خوردن میوه به قبل از بارداری (۳ هفته قبل)

تاثیر انار در افزایش میل جنسی مردان (۴ هفته قبل)

دلیل پریود شدن بعد از نزدیکی برای بارداری (۱ ماه قبل)

غربالگری سه ماهه اول بارداری (۱ ماه قبل)

آخر شب چه زمانی و چه ساعتی است (۱ ماه قبل)

درمان عفونت گلو در کودکان به روش سنتی (۱ ماه قبل)

معجزه عرق پونه در درمان عفونت کودکان (۱ ماه قبل)

ساعات اولیه شب چه زمانی است (۲ ماه قبل)

رابطه بیماری صرع با زمان آمیزش (۲ ماه قبل)

نزدیکی در شب اول ماه رمضان (۲ ماه قبل)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲ ماه قبل)

بهترین ماه قمری برای بارداری و بچه دار شدن (۲ ماه قبل)

فواید استفاده از نوره برای زنان (۲ ماه قبل)

فواید و خواص خوردن انار در دوران بارداری (۲ ماه قبل)

بعد از نزدیکی چه باید کرد (۲ ماه قبل)

خواص خوردن انجیر در بارداری و حاملگی (۲ ماه قبل)

تاثیر نوره در افزایش میل جنسی طبیعی مردان (۲ ماه قبل)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۲۴۴۰۷۹ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۱۰۹۶۳۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۸۶۵۰۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۷۲۵۲۱ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۱۱۴۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۴۳۲۸۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۴۴۷۷ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۳۳۱۰۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۷۵۵۹ بازدید)

بهترین زمان نزدیکی برای بچه دار شدن (۲۳۷۰۲ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۳۱۷۲ بازدید)

زمان نزدیکی یا انعقاد نطفه (۲۲۳۱۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۲۰۲۰۶ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۱۹۶۹۷ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۶۹۵۴ بازدید)

خوردن سیب در دوران بارداری (۱۴۷۳۲ بازدید)

شبانه روز در ماه قمری (۱۴۶۴۳ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۱۲۲۱۸ بازدید)

زمان مناسب آمیزش برای بارداری (۱۲۱۰۹ بازدید)

درمان طبیعی شقاق و زخم نوک سینه (۱۱۴۳۱ بازدید)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز شنبه

یا رب العالمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

شنبه

۲ / ۱۱ / ۱۳۹۵

۲۲ ربيع الثانی ۱۴۳۸

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۲ : ۰۲ : ۲۳

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

اذان صبح: ۰۵:۴۴

طلوع خورشید: ۰۷:۱۱

اذان ظهر: ۱۲:۱۶

اذان عصر: ۱۵:۰۰

غروب خورشید: ۱۷:۲۰

اذان مغرب: ۱۷:۴۰

وقت عشاء: ۱۸:۲۹

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟



مشاهده نظرات