استرس در دوران بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

استرس در دوران بارداری

استرس در دوران بارداری چیست؟ استرس دوران بارداری از کجا ناشی می شود؟ چگونه استرس در زمان حاملگی را کاهش داده و آن را کنترل کنیم؟ داشتن استرس در دوران بارداری چه تاثیرات مخربی می تواند بر مادر و جنین داشته باشد؟ آیا استرس دوران بارداری بر روی سلامت جنین تاثیر منفی دارد؟ رعایت زمان های مناسب برای نزدیکی کردن چه نقشی در کاهش استرس دوران بارداری دارد؟ چه عواملی سبب تشدید استرس و چه عواملی سبب کاهش استرس در دوران آبستنی می شوند؟ در این مطلب قصد داریم تا در مورد یکی از مشکلات زنان که ممکن است گریبانگیر برخی از زنان باردار در زمان حاملگی شود یعنی استرس دوران بارداری ، صحبت کنیم و نکاتی را در این خصوص برای شما خوانندگان محترم سایت ۲ زندگی بیان کنیم و امیدواریم که این مطلب ، مفید بوده باشد انشاء الله تعالی.

 

استرس دوران بارداری

دوران بارداری یکی از زمان های حساس و مهم برای زنان و خانواده ها محسوب می گردد. علت حساسیت و اهمیت آن در آن است که این دوران با شکل گیری و تولد انسان سر و کار دارد و طبیعی است که لازم است تمهیدات لازم چه قبل از بارداری و چه در زمان بارداری اندیشیده شود تا یک بارداری سالم شکل گرفته ، ادامه یافته و در نهایت به فضل الهی به زایمان سالم و تولد فرزند سالم منتهی شود.

در اینجا به عوامل مختلفی اشاره می کنیم که به نوبه خود نقش مهمی در استرس دوران بارداری دارند و می توانند حاملگی زنان را در معرض خطر قرار دهند.

 

دوری از یاد خدا

اولین عاملی که مخصوصا در زمان های اخیر باعث ایجاد استرس در همه افراد و مخصوصا زنان باردار می شود ، دوری از یاد خداست. متاسفانه در اثر ضعف ایمان یا عدم اعتقاد به خدا ، در زندگی خود دچار استرس می شویم که شاید به دلیل غفلت ، علت اصلی این اضطراب را ندانیم. یاد خدا ، مایه آرامش دلها و اطمینان قلب هاست. انسان موجود ضعیفی است و مایل است که به یک قدرت برتر تکیه کند. تنها قدرت برتر ، خدای قادر متعال است و تکیه بر خدا و توکل بر او در کنار رفتار های منطقی و سنجیده می تواند اضطراب و استرس زنان باردار را بسیار کاهش دهد و حتی از بین ببرد.

ممکن است به دلیل نگاه مادی نتوانیم این مضمون را آنطور که باید و شاید درک کنیم اما به خاطر داشته باشیم که عدم درک ما از یک موضوع ، دلیل بر کم اثر یا بی اثر بودن آن موضوع نیست. یاد خدا موجب آرامش زنان باردار است و هرچقدر این یاد خدا با درک بالاتری همراه باشد ، اطمینان بیشتری به یک زن حامله خواهد داد.

ذکر و یاد خدا ، توکل بر او و سپردن امور به خدا در کنار تعقل و انجام افعال لازم ، می تواند موجب اطمینان بیشتری در امر حاملگی و حتی زایمان زنان حامله شود.

 

عدم برنامه ریزی صحیح

گاهی اوقات ، زنان باردار با مسائل برنامه ریزی نشده مثل بارداری ناخواسته مواجه می شوند. یا ممکن است که زن و شوهر برنامه مشخص و معینی برای بارداری و بچه دار شدن نداشته باشند. عدم برنامه ریزی صحیح برای بچه دار شدن می تواند سبب ایجاد اضطراب و استرس در زنان حامله شود. ممکن است زنانی که بدون برنامه ریزی درست اقدام به بچه دار شدن می کنند ، با مسائل مختلفی در دوران بارداری مواجه شوند که در وجود آنها ایجاد تشویش و استرس کند. داشتن یک برنامه ریزی هرچند ساده برای بارداری و بچه دار شدن می تواند موجب رویارویی بهتر خانم های آبستن با مشکلات و مسائل مختلف دوران حاملگی شود. داشتن برنامه برای بارداری سبب می شود که بسیاری از اضطراب ها و استرس های دوران حاملگی و حتی بعد از زایمان ، برطرف شوند.

 

بارداری ناخواسته

یکی از علل اصلی و مهم ایجاد استرس و اضطراب در دوران بارداری ، موضوع حاملگی ناخواسته است. گاهی اوقات در اثر نزدیکی کردن ، بدون اینکه زن و شوهر خواسته باشند ، بارداری اتفاق می افتد. به این نوع بارداری ها ، بارداری های ناخواسته اطلاق می شود. وقتی که یک بارداری ناخواسته اتفاق می افتد ، سؤالات گوناگونی می تواند مطرح شود و مسائل مختلفی می تواند پیش بیاید. نداشتن آمادگی و برنامه ریزی قبلی و نگرانی از سلامت جنین در بارداری ناخواسته از مسائلی است که اگر خوب مدیریت نشود ، می تواند منجر به ایجاد اضطراب و تشویش در زوجین و مخصوصا زنان باردار شود. از این رو جلوگیری از بارداری ناخواسته و یا مدیریت صحیح بارداری ناخواسته می تواند در کاهش اضطراب ها و استرس های زنان باردار خیلی مؤثر باشد.

از عللی که می تواند بارداری های ناخواسته را به یک عمل استرس آور برای زنان حامله مبدل کند ، زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه است. برای پیشگیری از این اتفاق ، توصیه می شود که زن و شوهر سعی کنند تا حد ممکن ، عمل های آمیزش جنسی را در زمان های صحیح و توصیه شده از نظر شرعی انجام دهند. جهت دریافت این زمان ها ، برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام توصیه می گردد.

 

نقش شرایط مادر باردار

شرایط جسمی و روحی یک مادر برای باردار شدن و همچنین در دوران بارداری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. برای شروع حاملگی ، طی سالم روند یک بارداری ، زایمان موفق و سالم و همچنین به دنیا آوردن فرزندان سالم ، شرایط روحی و جسمی مادران خیلی اهمیت دارد. اگر یک مادری خدای ناکرده دارای مشکلات جسمی یا حتی روحی باشد ، این مشکلات می تواند بر روند بارداری سالم و همچنین بر سلامت جنین تاثیر منفی بگذارد. شرایط نامناسب در مادران باردار می تواند از علل ایجاد استرس و نگرانی برای آن ها در زمان حاملگی باشد. از این رو بهتر است که خانم ها قبل از باردار شدن سعی کنند سلامت جسمی و حتی سلامت روحی خود را تقویت کنند و اگر مشکلاتی در این زمینه ها دارند تا حد ممکن ، رفع کنند.

 

نقش زمان نزدیکی کردن

زمان نزدیکی کردن برای باردار نمودن زن ، خیلی اهمیت دارد. بسیاری از ناهنجاری های جنینی یا ناهنجاری های جسمی حرکتی و روحی فرزندان ، با انجام عمل مقاربت در زمان نامناسب نسبت مستقیم دارند. اگر عمل مجامعت در زمان نامناسب و احیانا در زمان های نهی شده از نظر شرعی ، انجام شود و چون این کار می تواند باعث ایجاد ناهنجاری هایی در جنین یا حتی سقط جنین بشود ، از این رو ، این فکر که زمان نامناسب برای نزدیکی کردن انتخاب شده و می تواند سبب بروز مشکل گردد ، می تواند به استرس دوران بارداری دامن بزند. مساله ارتباط سقط جنین با زمان آمیزش و نزدیکی از نظر شرعی در کلام ائمه معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) به وضوح بیان شده است. علاوه بر سقط جنین ، بعضی از ناهنجاری های دیگر جنین هم به زمان آمیزش مربوط می شود.

پس ، اگر خواهان برنامه ریزی برای یک بارداری سالم و به دنیا آوردن فرزندان سالم هستیم حتما سعی کنیم عمل آمیزش را در زمان های توصیه شده از نظر شرعی انجام دهیم یا حداقل از انجام عمل مقاربت در زمان های نهی شده از نظر دین ، پرهیز کنیم. در این خصوص مطالعه مطلب 3 نوع زمان نزدیکی کردن از نظر شرعی را به شما عزیزان توصیه می کنیم. شاید سؤال شود که زمان های مناسب برای نزدیکی کردن را از کجا به دست آوریم؟ شایان ذکر است که این زمان ها در کتب مربوط به آداب مجامعت از جمله کتاب حلية المتقين مرحوم علامه مجلسی بیان شده است. سایت 2 زندگی برای راحتی ، این توصیه ها را در قالبی تحت عنوان برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام برنامه ریزی کرده است که به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که عمل نزدیکی فقط در یک لحظه کوتاه انجام می شود اما تاثیرات مثبت و احیانا منفی آن ، طول عمر یک انسان را شامل می شود! پس حتما سعی کنید اگر برای بارداری اقدام می کنید ، جماع را در زمان های مناسب انجام دهید.

 

نقش افکار زن و مرد

از جمله عوامل استرس زا در دوران حاملگی ، افکار مخرب و منفی مربوط به زن باردار یا همسر او می باشد. هر نوع نگرش منفی و مخرب چه از نظر زن باردار و چه از نظر همسر او می تواند منجر به ایجاد استرس و اضطراب در زن حامله شود. گاهی اوقات فقط وجود افکار منفی می تواند مشکلات زیادی را برای زن باردار به همراه داشته باشد. سعی کنید با توکل بر خدای بزرگ ، ریشه افکار منفی و مخرب را پیدا کنید و با سعه صدر در رفع این افکار استرس زا کوشا باشید.

 

نتیجه گیری

استرس در زمان بارداری زن می تواند موجب مشکلات متعددی برای زن باردار و جنین شده و ممکن است بارداری را به خطر اندازد یا حتی امکان دارد که بر روی جنین ، تاثیرات سوء بگذارد. ریشه یابی عوامل ایجاد استرس و تلاش در جهت رفع آن ها می تواند از اقدامات لازم و مهم در زمان حاملگی زنان باشد. فراموش نکنید که توکل بر خدا می تواند نسخه درمان استرس در طول زندگی و مخصوصا در دوران بارداری باشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۴ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۱۱ ماه قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۱ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۲ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۲ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۲ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۲ سال قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

استرس در دوران بارداری (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۴۴۲۰۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۹۹۰۶۹۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۵۱۷۶۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۵۸۵۵ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۱۸۰۵۲ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۱۵۳۲۶ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۸۲۲۱۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۰۸۱۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۱۶۸۴ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۹۴۶۸۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۹۳۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۴۷۸۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۳۳۵۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۰۹۲۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۱۰۸۵۹ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۸۰۰۳ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۶۳۷۷۵ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۴۱۶۲ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۲۵۸۵ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۳۷۸۴۱ بازدید)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۶ / ۷ / ۱۴۰۲

۱۲ ربيع الاول ۱۴۴۵

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۸ : ۰۱ : ۱۷

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۳

طلوع خورشید: ۰۵:۵۶

اذان ظهر: ۱۱:۵۵

اذان عصر: ۱۵:۱۹

غروب خورشید: ۱۷:۵۳

اذان مغرب: ۱۸:۱۱

وقت عشاء: ۱۸:۵۸

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۳

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات