ان جی تست NG Test چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

ان جی تست ، NG-Test

ان جی تست (NG-Test) چیست؟ ان جی تست چه کاربردی دارد؟ دستگاه "ان جی تست" چه نقشی در مساله بارداری زنان دارد؟ ان جی تست چگونه عمل می کند؟ دستگاه انجی تست دارای چه ابزارهایی است؟ طرز استفاده از دستگاه ان جی تست چگونه است؟ مزیت استفاده از دستگاه ان جی تست چیست؟ آیا از دستگاه ان جی تست می توان در خانه استفاده کرد؟ اگر شما نیز علاقمند هستید که اطلاعاتی در مورد دستگاه اندازه گیری ان جی تست (NG TEST) داشته باشید ، خواندن این مطلب را به شما نیز توصیه می کنیم.

ان جی تست ، NG-Testان جی تست (به لاتین: NG-TEST) یک وسیله اندازه گیری برای تشخیص بارداری از طریق خون می باشد. این وسیله شباهت ظاهری زیادی به بی بی چک نوع قطره چکانی دارد اما کمی با آن متفاوت است. ان جی تست یک وسیله تشخیص بارداری از طریق بررسی وجود هورمون اچ سی جی (hCG) در خون خانم ها می باشد. همانطور که شاید شما نیز اطلاع داشته باشید ، هورمون اچ سی جی (hCG) پس از شکل گیری بارداری و تشکیل جفت ، از جفت ترشح می گردد.

هورمون "اچ سی جی" بعد از ترشح از جفت ، ابتدا وارد جریان خون خانم شده و پس از مدتی وارد ادرار خانم می شود. دستگاه های اندازه گیری از طریق تشخیص و اندازه گیری این هورمون در خون یا ادرار خانم ها قادر به تشخیص بارداری هستند. بعضی از دستگاه های تست بارداری نظیر بی بی چک از طریق تشخیص هورمون اچ سی جی در ادرار خانم ، قادر به تشخیص حاملگی هستند و بعضی از دستگاه های تست حاملگی نیز از طریق تشخیص و اندازه گیری هورمون اچ سی جی در جریان خون خانم ، قادر به تشخیص بارداری می باشند. دستگاه ان جی تست (NG-Test) از طریق تشخیص وجود هورمون اچ سی جی (hCG) در جریان خون خانم ، قادر به نشان دادن وضعیت بارداری است.

البته برای انجام تست بارداری از طریق خون یک روش آزمایشگاهی وجود دارد که به آن آزمایش خون بارداری می گوییم. این روش تست حاملگی فقط در آزمایشگاه یا مراکز درمانی دیگر انجام می شود و قابل استفاده در منزل نیست. اما ان جی تست ، یک دستگاه ساده قابل استفاده در منزل است که به راحتی از طریق تشخیص هورمون اچ سی جی در خون زن به بارداری او پی می برد. بزرگترین مزیت ان جی تست نسبت به دستگاه آزمایش خون بارداری که در آزمایشگاه های تشخیص طبی مورد استفاده قرار می گیرد آن است که در خانه قابل استفاده است ؛ علاوه بر این ، پائین بودن قیمت دستگاه ان جی تست در مقایسه با هزینه تست خون حاملگی که در آزمایشگاه انجام می شود مزیت دیگر این دستگاه است.

 

طرز کار دستگاه ان جی تست (NG-Test)

در این قسمت می خواهیم طرز کار دستگاه انجی تست را شرح دهیم. شکل زیر کاست اندازه گیری مربوط به دستگاه انجی تست را نشان می دهد. علاوه بر کاست (دستگاه تست) ، در هر بسته بندی دستگاه ان جی تست ، وسایل زیر وجود دارند:

 • میکروپیپت کالیبره (1 عدد) که قادر به انتقال دقیق بیست میکرولیتر (20µl) خون می باشد.
 • سوزن (نیشتر) استریل جهت ایجاد جراحت مختصر در سر انگشت برای خون گیری (1 عدد)
 • پد آماده آغشته شده به الکل برای ضد عفونی کردن محل جراحت (1 عدد)
 • قطره چکان پلاستیکی حاوی محلول بافر (1 عدد)
 • برچسب شناسائی برای مشخص کردن هویت صاحب تست (2 عدد)
دستگاه تشخیص بارداری ان جی تست

برای انجام تست بارداری با دستگاه ان جی تست ، مراحل زیر را به ترتیب ذکر شده و با دقت طی نمایید:

 1. بهتر است که از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید.
 2. اگر دستگاه را از جای دیگری آورده اید مدتی آن را در دمای اتاق قرار دهید و سپس اقدام به تست بارداری نمایید.
 3. دستگاه را فقط در زمان انجام تست از بسته بندی آن خارج کنید.
 4. ابتدا کاست اندازه گیری دستگاه ان جی تست را از بسته بندی آن خارج کرده و روی میز قرار دهید.
 5. انگشت سوم یا چهارم دست چپ (در صورتی که راست دست هستید) یا دست راست (در صورتی که چپ دست هستید) خود را با پد آغشته به الکل موجود در بسته بندی ، ضد عفونی کرده و انگشتان دست خود را حداقل به مدت 3 دقیقه به سمت پائین نگهدارید تا هم خون در نوک انگشتان جمع شده و هم الکل روی انگشت خشک شود.
 6. سوزن (نیشتر) را از بسته بندی آن خارج کرده و با آن جراحت کوچکی در قسمت نوک انگشت مورد نظر ایجاد کنید. اگر خونی خارج نشد ، انگشت مورد نظر را به طرف نوک آن کمی فشار دهید تا یک قطره خون خارج شود.
 7. در حالی که میکروپیپت را به صورت افقی نگه داشته اید ، قطره خون خارج شده از انگشت دست را بلافاصله با استفاده از میکروپیپت جمع کرده و نوک میکروپیپت را در محل S کاست قرار داده و با فشار دادن لامپ میکروپیپت ، خون را به محل S کاست اندازه گیری منتقل نمایید.
 8. بلافاصله پس از این عمل ، دو قطره از محلول بافر را در محل R کاست اندازه گیری بریزید و در حدود 10 دقیقه صبر نموده و نتیجه تست بارداری را از روی خطور C و T بخوانید. البته این مدت توسط شرکت سازنده در حدود 5 دقیقه ذکر شده است ولی مدت 10 دقیقه بهتر می باشد.

برای انجام تست بارداری با دستگاه "ان جی تست" توجه داشته باشید که چون از نمونه خون جهت تست حاملگی استفاده می شود لازم است که خون گرفته شده بلافاصله به محل مورد نظر بر روی کاست اندازه گیری (محل S نشان داده شده در شکل بالا) منتقل شده و سایر مراحل تست نیز به سرعت انجام شوند تا نمونه خون ، منعقد نگردد.

 

تفسیر نتیجه تست بارداری با دستگاه ان جی تست

تفسیر نتیجه تست بارداری با دستگاه ان جی تست همانند دستگاه بی بی چک معمولی (غیر دیجیتالی) که دارای دو خط C و T است می باشد.

 • نتیجه مثبت: در این حالت هر دو خط C و T قرمز می شوند. البته ممکن است که شدت رنگ قرمز در تست های گوناگون متفاوت باشد ولی این موضوع اهمیتی ندارد.
 • نتیجه منفی: در این حالت ، خط C قرمز شده ولی خط T بدون تغییر مانده و تغییر رنگ نمی دهد.
 • نتیجه نامعتبر: اگر چنانچه خط C قرمز نشده و تغییر رنگ ندهد ، نتیجه تست ، نامعتبر است هرچند که در این وضعیت ، خط T تغییر رنگ بدهد.

دستگاه ان جی تست معمولا در مطب پزشکان یا بیمارستان ها ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد اما استفاده از آن جهت تست بارداری در منزل هیچ اشکالی ندارد و با کمی دقت می توان تست بارداری مطمئنی را با این وسیله انجام داد. این تست می تواند توسط یک فرد به تنهایی انجام شود یا اینکه توسط دو نفر انجام شود. در حالت دو نفره ، یک نفر تست را انجام می دهد و نفر دوم هم به عنوان فردی که تست بر روی او انجام می شود می باشد.

انجام این تست در مقایسه با بی بی چک نسبتا سخت تر است ولی دقت آن به دلیل آزمایش بر روی خون به جای آزمایش بر روی ادرار ، از دقت بیبی چک بیشتر است. ان جی تست را به عنوان کسب اطلاع از نتیجه اولیه بارداری می توانید مورد استفاده قرار دهید و برای اطمینان بیشتر در مورد حاملگی می توانید از روش های دقیق تر تست بارداری مثل آزمایش خون حاملگی که در آزمایشگاه انجام می شود یا سونوگرافی استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۲۳۱۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۷۹۵۲ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۱۳۵۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۴۵۳۰۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۱۰۸۷ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۸۶۲۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۹۹۶۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۱۲۸۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۷۵۱۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۱۷۲۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۶۰۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۳۷۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۰۹۸۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۱۹۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۴۷۵۷ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۹۶۲۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۸۷۵۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۴۸۹۹ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۵۴۶۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۱۸۲ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۱۱ / ۳ / ۱۳۹۹

۸ شوال ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۵۷ : ۳۸ : ۱۵

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۶

طلوع خورشید: ۰۵:۵۰

اذان ظهر: ۱۳:۰۲

اذان عصر: ۱۶:۵۱

غروب خورشید: ۲۰:۱۴

اذان مغرب: ۲۰:۳۵

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات