اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری

تغذیه قبل از بارداری چگونه باشد؟ چه لزومی به اصلاح تغذیه قبل از بارداری وجود دارد؟ اصلاح تفذیه قبل از حاملگی چگونه صورت می گیرد؟ اصلاح تغذیه پیش از بارداری شامل چه مواردی می شود؟ اصلاح تغذیه قبل از اقدام به بارداری و بچه دار شدن چه تاثیری بر مادر باردار می تواند داشته باشد؟ اصلاح تغذیه پیش از بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟ چگونه قبل از اقدام به بچه دار شدن ، تغذیه خود را اصلاح کنیم؟ عدم اصلاح تغذیه پیش از بارداری چه عوارضی می تواند برای مادر حامله و جنین داشته باشد؟ اصولا اصلاح تغذیه قبل از بارداری و حاملگی به چه معنی است؟ آیا همه زنان قبل از اقدام به بارداری نیاز به اصلاح تغذیه دارند؟ اصلاح تغذیه پیش از بارداری در مورد چه گروه از زنان دارای اولویت بالایی است؟ در این مطلب قصد داریم به این سؤالات و سایر سؤالات مشابه آن ها پاسخ مناسبی بدهیم. اگر شما نیز علاقمند به دانستن این مطلب هستید با ما همراه باشید.

اهمیت تغذیه صحیح مادر در زمان بارداری و حاملگی چه از بعد مادی و چه از بعد معنوی بسیار مهم است و شاید کمتر مادر بارداری باشد که از این موضوع مطلع نباشد. اما در این میان شاید اهمیت تغذیه قبل از بارداری و پیش از اقدام به بچه دار شدن بنا به دلایلی مورد غفلت واقع شود. یکی از دلایلی که می تواند موجب غفلت ما از اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری شود ، بارداری های غیر برنامه ریزی شده است. در بعضی از موارد ، زنان بدون اینکه بخواهند و یا متوجه باشند باردار می شوند و این حالت ، برنامه ریزی برای اصلاح تغذیه پیش از حاملگی را خنثی می کند. از این رو داشتن آگاهی در مورد باردار شدن می تواند زمینه ساز اصلاح تغذیه قبل از حامله شدن باشد.

 

اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن یعنی چه؟

همه ما نوعی عادات غذایی در زندگی روزمره خود داریم. ممکن است بعضی عادات غذایی به صورت موقت در زندگی ما ظهور پیدا کنند اما یک سری عادات هستند که معمولا تکراری هستند و ما در زندگی روزمره خود به نوعی آن عادات را به صورت تکرار انجام می دهیم. از جمله عادات تکراری می توان به نوشیدن چای اشاره کرد. معمولا افرادی که به اصطلاح چایخور هستند تقریبا هر روز این عمل را انجام می دهند.

بعضی از عادات غذایی هستند که ممکن است با بارداری مناسب نباشند و برای اینکه به فضل الهی ، یک بارداری سالم را شروع کرده و به پایان برسانیم لازم است تا آن عادات غذایی را تعدیل کنیم. به عبارت بهتر ، با توجه به شرایط زمان بارداری و حاملگی و حساسیت نسبت به سلامتی مادر باردار و جنین ، لازم است تا یک سری عادات غذایی را که قبلا به آن ها عادت و علاقه داشتیم ترک کرده یا به حداقل برسانیم و یک سری عادات غذایی را که تمایل چندانی به آن ها نداشتیم ، در زندگی خود وارد کنیم. اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن ، دقیقا همین است. اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن به ما کمک می کند که با شرایط بهتر از نظر جسمی و روحی وارد دوران حاملگی شویم.

 

اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری

چرا اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن مهم می باشد؟ تغذیه نقش مهمی در سلامتی افراد دارد و یک مادر باردار نیز از این مسئله مستثنی نیست. سلامتی بدن مادر قبل از باردار شدن ، اصل مهمی است که نباید فراموش شود. یکی از عوامل بسیار مهم بر روی سلامتی مادر ، مساله تغذیه است. شاید بعضی ها این را عنوان کنند که چه لزومی دارد که قبل از حامله شدن ، تغذیه خود را اصلاح کنیم و هر وقت دیدیم که باردار شدیم ، آن وقت به اصلاح تغذیه فکر می کنیم. در پاسخ باید گفت که دو دلیل عمده وجود دارد که اصلاح تغذیه قبل از بارداری را ضروری می کند که به آن ها اشاره می شود:
 

  1. مدت زمان اثر گذاری اصلاح تغذیه بر بدن: اولین عامل مهمی که اصلاح تغذیه پیش از حاملگی را ضروری می کند ، مدت زمان تاثیر اصلاح تغذیه بر بدن می باشد. واقعیت آن است که تاثیرات اصلاح رژیم غذایی بر بدن به صورت آنی ظاهر نمی شود و حداقل مدتی (در حدود 40 روز) لازم است تا تاثیرات تغییر عادت غذایی در بدن انسان ظاهر شود. به همین دلیل لازم است اصلاح تغذیه و تغییر عادات غذایی از زمان قبل از حامله شدن شروع شود تا این تغییرات در زمانی که زن قصد بارداری دارد در بدن او نهادینه شده و تاثیرات خودش را گذاشته باشد.
     
  2. زمان بر بودن ترک عادت: دلیل دومی که اصلاح تغذیه پیش از باردار شدن را ضروری می کند مساله زمان بر بودن ترک عادت است. همانگونه عادات ما یک شبه ظهور پیدا نکرده اند ، نمی توان آن ها را یک شبه نیز ترک کرد. شاید عده ای دارای اراده خارق العاده باشند و بتوانند این کار را بکنند اما این کار توصیه نمی شود و بحث هم در مورد عامه مردم است نه عده ای به خصوص. پس برای اینکه بتوانیم برخی عادات غذایی خود را که مضر برای دوران بارداری هستند ترک کرده یا به حداقل برسانیم ، لازم است تا از مدتی قبل از اقدام به بچه دار شدن این کار را بکنیم و کم کم به ترک یا کاهش آن عادات غذایی عادت کنیم.


تا اینجا تا حدودی از اهمیت اصلاح تغذیه قبل از حامله شدن و اقدام به بچه دار شدن آگاه شدیم. در ادامه مطلب می خواهیم در مورد چگونگی انجام این کار صحبت کرده و چند مثال عملی را نیز ذکر کنیم.

 

اصلاح تغذیه پیش از حاملگی چگونه انجام می شود؟

سؤال خوبی است. در پاسخ باید گفت که بهترین راه اصلاح تغذیه پیش از باردار شدن ، پیروی از یک الگوی تغذیه ای مناسب می باشد. برای این کار ، مشورت با یک پزشک حاذق طب سنتی و یا یک مشاور تغذیه سنتی توصیه می شود. اینکه تاکید بر سنتی بودن اصلاح تغذیه می شود این است که تغذیه نوع سنتی بهترین روش تغذیه جهت دوران بارداری محسوب می شود. عادت دادن بدن زن پیش از بارداری به تغذیه سنتی علاوه بر اینکه موجب اصلاح سیستم بدن او می شود ، نیاز بدن او به مکمل ها و داروهای شیمیایی نظیر قرص آهن و امثالهم را از بین می برد و با یک تغذیه سنتی و بدون استفاده از مکمل ها و داروهای شیمیایی انشاء الله می تواند بارداری سالمی را شروع کرده و به پایان برساند.

اصلاح تغذیه بایستی حداقل از چهل روز قبل از اقدام به حامله شدن ، شروع شود. توصیه های مشاور تغذیه سنتی یا پزشک طب سنتی در این زمینه راهگشا خواهد بود. اصلاح تغذیه پیش از بارداری سبب می شود که بدن مادر ، نیازهای خود را به صورت طبیعی اخذ کند تا علاوه بر سلامتی خود موجب سلامتی جنین نیز بشود.

 

مثال های عملی از اصلاح تغذیه پیش از بارداری

در اینجا چند مثال عملی از اصلاح تغذیه و تغییر رژیم غذایی قبل از اقدام به بارداری می زنیم تا آشنایی نسبی با مساله حاصل شود.
 

  • مثال اول در مورد میوه به است. شاید بعضی از خانم ها عادت به خوردن میوه به نداشته باشند یا اینکه از این میوه خوششان نیاید. تاثیر میوه به قبل از اقدام به بارداری هم بر روی مرد و هم بر روی زن بسیار است. از جمله تاثیرات و خواص خوردن میوه به قبل از بارداری می توان به تقویت رحم زن و همچنین زیبا شدن جنین اشاره کرد. پس اگر به هر دلیلی از مصرف میوه به خودداری می کردیم بهتر است که این عادت خود را ترک کرده و قبل از اقدام به حامله شدن از آن استفاده کنیم.
     
  • مثال دوم در مورد سیگار و دخانیات است. متاسفانه عده ای از آقایان و خانم ها به این مساله عادت دارند. امروزه مضرات مصرف سیگار و دخانیات بر سلامتی پدر و مادر و همچنین جنین ، محرز می باشد. پس اگر پدر و مادری عادت به مصرف سیگار و دخانیات دارند بهتر است قبل از اقدام به باردار شدن در مورد این عادت خود تجدید نظر نمایند.


البته مثال های متعددی در این زمینه می توان زد و دو مورد به عنوان نمونه ذکر شد. بازهم توصیه می شود که زن و مرد (به خصوص زن) قبل از اقدام به بچه دار شدن زیر نظر یک پزشک حاذق طب سنتی یا مشاور تغذیه سنتی نسبت به اصلاح تغذیه و رژیم غذایی خود اقدام نمایند تا مادر با آمادگی بهتر و با سلامتی کامل وارد دوران بارداری شده و این دوران را نیز با سلامتی پشت سر گذاشته و شاهد تولد فرزند یا فرزندان سالم نیز باشند انشاء الله تعالی. ضمنا مطالعه کتاب راهنمای قبل از اقدام به بارداری نیز توصیه می گردد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تاثیر زمان و مکان نزدیکی کردن بر جنین (۳ هفته قبل)

عید فطر چند روز است (۳ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۹ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۱۰ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۳ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۹۹۹ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۸۹۷۱۰ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۹۰۴۳۸۴ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۸۰۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۶۹۶۹ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۶۶۹۱ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۲۱۷۴ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۹۰۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۸۷۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۱۳۹۴ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۲۱۳ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۸۳۲ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۲۲۷ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۳۱۰۳۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۶۹۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۵۶۴ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۴۰۰۸ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۶۶۵۴۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۷۹۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۶۱۱۹ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندُر نر بدهيد كه اگر در شكم او پسر باشد ، هوشمند ، دانا و دلير خارج مى شود و اگر دختر باشد ، خوش رو و خوش خو مى گردد و سَرين او بزرگ شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۱ / ۵ / ۱۴۰۳

۱۶ محرم ۱۴۴۶

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۷ : ۳۷ : ۲۲

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۲۵

طلوع خورشید: ۰۵:۰۵

اذان ظهر: ۱۲:۱۱

اذان عصر: ۱۵:۵۹

غروب خورشید: ۱۹:۱۶

اذان مغرب: ۱۹:۳۷

وقت عشاء: ۲۰:۳۳

نیمه شب شرعی: ۲۳:۲۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات