اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری

تغذیه قبل از بارداری چگونه باشد؟ چه لزومی به اصلاح تغذیه قبل از بارداری وجود دارد؟ اصلاح تفذیه قبل از حاملگی چگونه صورت می گیرد؟ اصلاح تغذیه پیش از بارداری شامل چه مواردی می شود؟ اصلاح تغذیه قبل از اقدام به بارداری و بچه دار شدن چه تاثیری بر مادر باردار می تواند داشته باشد؟ اصلاح تغذیه پیش از بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟ چگونه قبل از اقدام به بچه دار شدن ، تغذیه خود را اصلاح کنیم؟ عدم اصلاح تغذیه پیش از بارداری چه عوارضی می تواند برای مادر حامله و جنین داشته باشد؟ اصولا اصلاح تغذیه قبل از بارداری و حاملگی به چه معنی است؟ آیا همه زنان قبل از اقدام به بارداری نیاز به اصلاح تغذیه دارند؟ اصلاح تغذیه پیش از بارداری در مورد چه گروه از زنان دارای اولویت بالایی است؟ در این مطلب قصد داریم به این سؤالات و سایر سؤالات مشابه آن ها پاسخ مناسبی بدهیم. اگر شما نیز علاقمند به دانستن این مطلب هستید با ما همراه باشید.

اهمیت تغذیه صحیح مادر در زمان بارداری و حاملگی چه از بعد مادی و چه از بعد معنوی بسیار مهم است و شاید کمتر مادر بارداری باشد که از این موضوع مطلع نباشد. اما در این میان شاید اهمیت تغذیه قبل از بارداری و پیش از اقدام به بچه دار شدن بنا به دلایلی مورد غفلت واقع شود. یکی از دلایلی که می تواند موجب غفلت ما از اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری شود ، بارداری های غیر برنامه ریزی شده است. در بعضی از موارد ، زنان بدون اینکه بخواهند و یا متوجه باشند باردار می شوند و این حالت ، برنامه ریزی برای اصلاح تغذیه پیش از حاملگی را خنثی می کند. از این رو داشتن آگاهی در مورد باردار شدن می تواند زمینه ساز اصلاح تغذیه قبل از حامله شدن باشد.

 

اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن یعنی چه؟

همه ما نوعی عادات غذایی در زندگی روزمره خود داریم. ممکن است بعضی عادات غذایی به صورت موقت در زندگی ما ظهور پیدا کنند اما یک سری عادات هستند که معمولا تکراری هستند و ما در زندگی روزمره خود به نوعی آن عادات را به صورت تکرار انجام می دهیم. از جمله عادات تکراری می توان به نوشیدن چای اشاره کرد. معمولا افرادی که به اصطلاح چایخور هستند تقریبا هر روز این عمل را انجام می دهند.

بعضی از عادات غذایی هستند که ممکن است با بارداری مناسب نباشند و برای اینکه به فضل الهی ، یک بارداری سالم را شروع کرده و به پایان برسانیم لازم است تا آن عادات غذایی را تعدیل کنیم. به عبارت بهتر ، با توجه به شرایط زمان بارداری و حاملگی و حساسیت نسبت به سلامتی مادر باردار و جنین ، لازم است تا یک سری عادات غذایی را که قبلا به آن ها عادت و علاقه داشتیم ترک کرده یا به حداقل برسانیم و یک سری عادات غذایی را که تمایل چندانی به آن ها نداشتیم ، در زندگی خود وارد کنیم. اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن ، دقیقا همین است. اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن به ما کمک می کند که با شرایط بهتر از نظر جسمی و روحی وارد دوران حاملگی شویم.

 

اهمیت اصلاح تغذیه قبل از بارداری

چرا اصلاح تغذیه قبل از باردار شدن مهم می باشد؟ تغذیه نقش مهمی در سلامتی افراد دارد و یک مادر باردار نیز از این مسئله مستثنی نیست. سلامتی بدن مادر قبل از باردار شدن ، اصل مهمی است که نباید فراموش شود. یکی از عوامل بسیار مهم بر روی سلامتی مادر ، مساله تغذیه است. شاید بعضی ها این را عنوان کنند که چه لزومی دارد که قبل از حامله شدن ، تغذیه خود را اصلاح کنیم و هر وقت دیدیم که باردار شدیم ، آن وقت به اصلاح تغذیه فکر می کنیم. در پاسخ باید گفت که دو دلیل عمده وجود دارد که اصلاح تغذیه قبل از بارداری را ضروری می کند که به آن ها اشاره می شود:
 

  1. مدت زمان اثر گذاری اصلاح تغذیه بر بدن: اولین عامل مهمی که اصلاح تغذیه پیش از حاملگی را ضروری می کند ، مدت زمان تاثیر اصلاح تغذیه بر بدن می باشد. واقعیت آن است که تاثیرات اصلاح رژیم غذایی بر بدن به صورت آنی ظاهر نمی شود و حداقل مدتی (در حدود 40 روز) لازم است تا تاثیرات تغییر عادت غذایی در بدن انسان ظاهر شود. به همین دلیل لازم است اصلاح تغذیه و تغییر عادات غذایی از زمان قبل از حامله شدن شروع شود تا این تغییرات در زمانی که زن قصد بارداری دارد در بدن او نهادینه شده و تاثیرات خودش را گذاشته باشد.
     
  2. زمان بر بودن ترک عادت: دلیل دومی که اصلاح تغذیه پیش از باردار شدن را ضروری می کند مساله زمان بر بودن ترک عادت است. همانگونه عادات ما یک شبه ظهور پیدا نکرده اند ، نمی توان آن ها را یک شبه نیز ترک کرد. شاید عده ای دارای اراده خارق العاده باشند و بتوانند این کار را بکنند اما این کار توصیه نمی شود و بحث هم در مورد عامه مردم است نه عده ای به خصوص. پس برای اینکه بتوانیم برخی عادات غذایی خود را که مضر برای دوران بارداری هستند ترک کرده یا به حداقل برسانیم ، لازم است تا از مدتی قبل از اقدام به بچه دار شدن این کار را بکنیم و کم کم به ترک یا کاهش آن عادات غذایی عادت کنیم.


تا اینجا تا حدودی از اهمیت اصلاح تغذیه قبل از حامله شدن و اقدام به بچه دار شدن آگاه شدیم. در ادامه مطلب می خواهیم در مورد چگونگی انجام این کار صحبت کرده و چند مثال عملی را نیز ذکر کنیم.

 

اصلاح تغذیه پیش از حاملگی چگونه انجام می شود؟

سؤال خوبی است. در پاسخ باید گفت که بهترین راه اصلاح تغذیه پیش از باردار شدن ، پیروی از یک الگوی تغذیه ای مناسب می باشد. برای این کار ، مشورت با یک پزشک حاذق طب سنتی و یا یک مشاور تغذیه سنتی توصیه می شود. اینکه تاکید بر سنتی بودن اصلاح تغذیه می شود این است که تغذیه نوع سنتی بهترین روش تغذیه جهت دوران بارداری محسوب می شود. عادت دادن بدن زن پیش از بارداری به تغذیه سنتی علاوه بر اینکه موجب اصلاح سیستم بدن او می شود ، نیاز بدن او به مکمل ها و داروهای شیمیایی نظیر قرص آهن و امثالهم را از بین می برد و با یک تغذیه سنتی و بدون استفاده از مکمل ها و داروهای شیمیایی انشاء الله می تواند بارداری سالمی را شروع کرده و به پایان برساند.

اصلاح تغذیه بایستی حداقل از چهل روز قبل از اقدام به حامله شدن ، شروع شود. توصیه های مشاور تغذیه سنتی یا پزشک طب سنتی در این زمینه راهگشا خواهد بود. اصلاح تغذیه پیش از بارداری سبب می شود که بدن مادر ، نیازهای خود را به صورت طبیعی اخذ کند تا علاوه بر سلامتی خود موجب سلامتی جنین نیز بشود.

 

مثال های عملی از اصلاح تغذیه پیش از بارداری

در اینجا چند مثال عملی از اصلاح تغذیه و تغییر رژیم غذایی قبل از اقدام به بارداری می زنیم تا آشنایی نسبی با مساله حاصل شود.
 

  • مثال اول در مورد میوه به است. شاید بعضی از خانم ها عادت به خوردن میوه به نداشته باشند یا اینکه از این میوه خوششان نیاید. تاثیر میوه به قبل از اقدام به بارداری هم بر روی مرد و هم بر روی زن بسیار است. از جمله تاثیرات و خواص خوردن میوه به قبل از بارداری می توان به تقویت رحم زن و همچنین زیبا شدن جنین اشاره کرد. پس اگر به هر دلیلی از مصرف میوه به خودداری می کردیم بهتر است که این عادت خود را ترک کرده و قبل از اقدام به حامله شدن از آن استفاده کنیم.
     
  • مثال دوم در مورد سیگار و دخانیات است. متاسفانه عده ای از آقایان و خانم ها به این مساله عادت دارند. امروزه مضرات مصرف سیگار و دخانیات بر سلامتی پدر و مادر و همچنین جنین ، محرز می باشد. پس اگر پدر و مادری عادت به مصرف سیگار و دخانیات دارند بهتر است قبل از اقدام به باردار شدن در مورد این عادت خود تجدید نظر نمایند.


البته مثال های متعددی در این زمینه می توان زد و دو مورد به عنوان نمونه ذکر شد. بازهم توصیه می شود که زن و مرد (به خصوص زن) قبل از اقدام به بچه دار شدن زیر نظر یک پزشک حاذق طب سنتی یا مشاور تغذیه سنتی نسبت به اصلاح تغذیه و رژیم غذایی خود اقدام نمایند تا مادر با آمادگی بهتر و با سلامتی کامل وارد دوران بارداری شده و این دوران را نیز با سلامتی پشت سر گذاشته و شاهد تولد فرزند یا فرزندان سالم نیز باشند انشاء الله تعالی. ضمنا مطالعه کتاب راهنمای قبل از اقدام به بارداری نیز توصیه می گردد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۳ هفته قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۲ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۳ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۵ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۵ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۶ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۶ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۶ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۶ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۶ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۶ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۶ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۶ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۶ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۷ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۷ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۷ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۹۰۵۵۶ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۲۷۶۷۸ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۷۷۱۷۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۴۰۶۰۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۳۷۱۶۸ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۰۷۱۹۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۰۷۷۳۹ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۷۴۴۵ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۳۹۱۱۵ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۸۰۳۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۳۴۵۷۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۹۳۳۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۰۵۹۶۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۷۳۱۸۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۷۱۸۹۵ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۳۳۰۷۱ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۶۵۳۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۰۵۵۹۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۰۲۱۰ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۷۹۸۸ بازدید)

احادیث بارداری

بِهْ بخورد كه نوزاد خوش بوتر و خوش رنگ تر خواهد شد.

حضرت علی عليه السلام درباره زن باردار

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۳ / ۶ / ۱۳۹۸

۲۳ ذيحجه ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۲ : ۴۵ : ۰۶

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۰۱

طلوع خورشید: ۰۶:۳۱

اذان ظهر: ۱۳:۰۷

اذان عصر: ۱۶:۴۸

غروب خورشید: ۱۹:۴۲

اذان مغرب: ۲۰:۰۱

وقت عشاء: ۲۰:۵۱

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات