بارداری مصنوعی چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بارداری مصنوعی ، چیست

بارداری مصنوعی چیست و به کدام نوع از بارداری ها ، حاملگی مصنوعی می گویند؟ بارداری مصنوعی چه فرقی با بارداری طبیعی دارد؟ آیا در حاملگی مصنوعی ، همه مراحل بارداری به صورت غیر طبیعی می باشد؟ باردار شدن مصنوعی چگونه انجام می شود؟ بارداری مصنوعی چه ارتباطی با نازایی زنان دارد؟ حاملگی به روش مصنوعی چه ارتباطی با لقاح مصنوعی دارد؟ در این مطلب می خواهیم در مورد بارداری و حاملگی مصنوعی صحبت کرده و شما خوانندگان و علاقمندان محترم سایت 2 زندگی را با برخی از مسائل در این زمینه آشنا کنیم.

بارداری در زنان از مراحل مختلفی تشکیل شده است. در یک حاملگی طبیعی ، همه مراحل یک بارداری به شکل طبیعی انجام می شود. مراحل مهم یک بارداری طبیعی عبارتند از: تخمک گذاری یا همان آزاد شدن تخمک از تخمدان زن ، داشتن رابطه نزدیکی به منظور آزاد شدن اسپرم از بدن مرد و وارد شدن آن به رحم یا لوله های رحمی (لوله های فالوپ) ، ترکیب آن با تخمک زن ، بارور شدن تخمک و تشکیل سلول تخم ، جایگزینی سلول تخم در دیواره رحم ، رشد و نمو جنین و در پایان ، زایمان سالم. این ها مراحل مختلف حامله شدن زنان در یک روند طبیعی می باشد.

گاهی اوقات به دلیل شرایط جسمی و بدنی بعضی از زنان ، یک یا چند مرحله از مراحل بارداری طبیعی انجام نمی شوند. انجام نشدن برخی از مراحل در حاملگی طبیعی طوری است که روش های درمانی هم برای درمان آن ها جواب نمی دهد. یعنی مشکلاتی که در روند یک بارداری طبیعی وجود دارند ، درمان نمی شوند. در این حالت ، امکان باردار شدن زن به شکل طبیعی وجود ندارد و این عمل موجب نازایی و ناباروری زنان می گردد. خب ، در این حالت چاره کار چیست؟ آیا باید از باردار شدن چشم پوشید؟

امروزه دانش بشری تا حدودی توانسته این مشکلات را با استفاده از به کارگیری روش های مصنوعی حل کند. به این شیوه از باردار شدن که برخی از مراحل آن به شکل مصنوعی و غیر طبیعی انجام می شود ، بارداری مصنوعی یا بارداری غیر طبیعی اطلاق می کنیم. بسته به شرایط زن و مرد و بسته به اینکه کدام یک از مراحل مربوط به بارداری طبیعی دچار نقص باشد ، از روش های مختلف برای ایجاد بارداری به شکل مصنوعی استفاده می شود. دو تا از مهمترین روش های بارداری مصنوعی عبارتند از: لقاح مصنوعی و اجاره رحم. حال به شرح این روش ها می پردازیم تا ببینیم چه زمان از این روش ها استفاده می شود.

بارداری با استفاده از لقاح مصنوعی

گفتیم که یکی از روش ها در ایجاد بارداری و حاملگی به شکل تصنعی ، استفاده از لقاح مصنوعی می باشد. اما چه زمان و تحت چه شرایطی از لقاح مصنوعی برای تشکیل بارداری استفاده می شود. لقاح مصنوعی اسپرم مرد با تخمک زن در آزمایشگاه که آی وی اف (IVF) نامیده می شود زمانی انجام می شود که امکان لقاح اسپرم مرد با تخمک زن به صورت طبیعی ممکن نباشد یا اینکه رحم زن ، نابارور باشد. در هر دوی این حالات ، از لقاح مصنوعی برای ترکیب اسپرم با تخمک استفاده می کنند. زمانی که رحم زن مشکلی از نظر باروری نداشته باشد و فقط مشکل ترکیب اسپرم با تخمک ، وجود داشته باشد در این صورت پس از لقاح مصنوعی اسپرم با تخمک در محیط آزمایشگاه ، سلول تخم بارور شده را به رحم زن منتقل می کنند تا ادامه بارداری در رحم همان زن باشد. اما زمانی است که سوای از مشکل لقاح ، یک زن مشکل رحم دارد و بنا به عللی ، رحم زن نمی تواند جنین را در خود نگه دارد. در این حالت هم ، لقاح مصنوعی مطرح می شود اما چون رحم خود زن قادر به ادامه دادن بارداری و نگهداری از جنین نیست ، در این حالت بحث رحم اجاره ای مطرح می شود. در مورد بارداری با استفاده از روش اجاره کردن رحم در قسمت بعدی توضیحات لازم داده شده است.

بارداری با استفاده از اجاره رحم

بارداری با استفاده از اجاره رحم ، یکی از روش های حاملگی مصنوعی محسوب می گردد. البته استفاده از رحم اجاره ای شرایطی دارد و مخصوصا از نظر شرعی و دینی بایستی مساله را مورد ارزیابی قرار داد. بحث ما در اینجا فقط در بیان نحوه انجام کار است و زوجین عزیز در این زمینه می توانند به نظر مرجع تقلید خود مراجعه نمایند. ضمنا اجاره کردن رحم شرایطی دارد که در این زمینه اطلاعات لازم در مطلب شرایط اجاره رحم چیست آورده شده است. اما باردار شدن از طریق اجاره رحم چیست و چگونه انجام می شود و تحت چه شرایطی قابل اجرا می باشد؟

شرایطی از نازایی وجود دارد که در آن شرایط رحم زن نمی تواند جنین را در خود نگه دارد و به هیچ وجه قادر به نگهداری از جنین و ادامه دادن حاملگی نیست. یا گاهی اوقات به دلایل مختلف ، یک زن فاقد رحم می باشد. در چنین شرایطی ، بارداری می تواند با استفاده از اجاره کردن رحم یک زن دیگر ، ایجاد شود. بارداری با رحم کرایه ای یعنی استفاده از رحم یک زن برای پرورش دادن فرزند زن و شوهر دیگر. در این حالت ، لقاح اسپرم با تخمک از طریق لقاح مصنوعی در آزمایشگاه انجام شده و سلول تخم پس از مدت کوتاهی که از تشکیل آن گذشت ، به رحم یک زن دیگر که اجازه کرایه دادن آن را داده است منتقل می شود تا مراحل بعدی رشد و نمو جنین در رحم اجاره ای ادامه یابد.

اجاره کردن رحم بایستی با رعایت دستورات شرعی و سایر شرایط مهم صورت بگیرد تا به یک مساله چالش برانگیز تبدیل نشود.

در این مطلب در مورد بارداری مصنوعی صحبت کردیم و سعی کردیم تا نکات مهمی را در مورد حاملگی با لقاح مصنوعی خدمت شما عزیزان بیان کنیم. دو روش لقاح مصنوعی و رحم اجاره ای ، از عوامل مهم برای تشکیل بارداری به روش مصنوعی به حساب می آیند. اصولا اگر لقاح مصنوعی نباشد ، بارداری مصنوعی هم شکل نمی گیرد. بارداری مصنوعی یکی از روش های درمان نازایی در زنانی محسوب می شود که از طریق طبیعی نمی توانند باردار شوند. هر چند که موفقیت در بارداری مصنوعی ، زیاد نیست ولی با این حال یک دریچه امیدی برای زنانی است که عاشق تجربه حس مادری هستند اما بنا به دلایلی نمی توانند از طریق شیوه طبیعی ، حامله شوند. یک نکته مهم در زمینه لقاح مصنوعی و کرایه کردن رحم علاوه بر سایر شرایط آن ، وجود دارد و آن شرایط آن از نظر شرعی و دینی می باشد. بی شک ، بارداری مصنوعی هم مثل بارداری طبیعی برای آفرینش انسان می باشد. پس اگر می خواهیم صاحب فرزند سالم و صالح بشویم حتما بایستی به مسائل شرعی در این زمینه اهمیت بدهیم تا هم علاوه بر سلامت مادی ، سلامت معنوی را نیز به فرزند حاصله از حاملگی مصنوعی هدیه دهیم انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۴ هفته قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۲ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۳ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۴ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۴ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۴ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۵ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۵ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۵ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۵ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۵ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۵ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۵ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۵ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۶ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۶ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۶ ماه قبل)

ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی (۶ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۷۴۴۴۴ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۰۶۸۹۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۵۸۳۶۱ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۲۵۸۷۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۱۸۹۵۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۸۸۱۶۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۹۲۷۴۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۰۲۱۶ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۰۸۵۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۱۲۸۶ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۲۰۸۷۳ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۲۰۵۰۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۹۶۱۶۴ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۶۷۹۰۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۶۷۵۸۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۱۸۸۱۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۰۰۱۶ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۹۸۲۰۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۷۶۵۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۰۷۴۸ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندُر نر بدهيد كه اگر در شكم او پسر باشد ، هوشمند ، دانا و دلير خارج مى شود و اگر دختر باشد ، خوش رو و خوش خو مى گردد و سَرين او بزرگ شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۳۱ / ۴ / ۱۳۹۸

۱۹ ذيقعده ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۰۸ : ۰۴ : ۱۴

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۲۴

طلوع خورشید: ۰۶:۰۴

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۹

غروب خورشید: ۲۰:۱۷

اذان مغرب: ۲۰:۳۷

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات