بارداری و حاملگی خارج از رحم


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بارداری و حاملگی خارج از رحمبارداری خارج از رحم چیست؟ حاملگی خارج از رحم به چه معناست؟ آیا خارج از رحم نیز می تواند مساله بارداری اتفاق بیفتد؟ چگونه بارداری خارج رحمی ممکن است اتفاق بیفتد؟ آیا جنین می تواند در خارج از رحم رشد کند؟ اگر جنینی خارج از رحم بتواند رشد کند آیا می تواند منجر به تولد فرزند سالم بشود؟ احتمال اتفاق افتادن بارداری در بیرون از رحم چند درصد است؟ نظر متخصصین در مورد علل حاملگی خارج رحمی چیست؟ علائم و نشانه های بارداری خارج از رحم چیست؟ آیا حاملگی خارج رحمی می تواند برای زن خطرناک باشد؟

سؤالات بالا و نظایر آن ها می توانند در مورد مساله بارداری خارج از رحم مطرح شوند و ما می خواهیم در این مطلب در این مورد بحث کنیم تا اطلاعات مفیدی را تا حد امکان در اختیار شما خواننده محترم قرار دهیم. با ما همراه باشید تا مساله بارداری بیرون از رحم در زنان را بررسی کنیم.

همانگونه که از نام این موضوع بر می آید ، بارداری خارج از رحم یعنی اینکه بارداری و حاملگی در بیرون از رحم زن اتفاق بیفتد. رحم زنان بر اساس مشیت الهی ، محل حادث شدن بارداری و رشد جنین است اما اگر به هر دلیلی ، بارداری در داخل رحم اتفاق نیفتاده و در جایی بیرون از آن به وقوع بپیوندد ، اصطلاحا گفته می شود که بارداری خارج از رحم روی داده است. بر طبق آمار به دست آمده ، از هر 100 بارداری یک مورد آن به صورت خارج رحمی می باشد یعنی در حدود 1% (یک درصد) از حاملگی ها در بیرون از رحم اتفاق می افتد.

 

بارداری خارج از رحم در کجا اتفاق می افتد؟

حاملگی بیرون از رحم بسته به شرایط می تواند در محل هایی نظیر تخمدان ، لوله های رحمی (لوله های فالوپ) ، گردن رحم و حتی حفره های شکمی اتفاق بیفتد که در این میان ، بارداری در لوله های رحمی (فالوپ) شایع تر می باشد و به همین علت به بارداری خارج از رحم ، بارداری لوله ای یا بارداری داخل لوله رحم نیز اطلاق می گردد. لوله های رحمی که به لوله های فالوپ هم معروف هستند ، دو لوله در سمت راست و چپ رحم هستند که تخمدان های راست و چپ را به رحم مرتبط می کنند و تخمک آزاد شده از تخمدان های راست و چپ از طریق این لوله ها وارد رحم می شود. گاهی اوقات به دلیل چسبندگی لوله های رحمی ، تخمک بارور شده (تخمک لقاح یافته با اسپرم مرد) در لوله های رحمی گیر کرده و نمی تواند وارد رحم شود. در این حالت ، تخمک لقاح یافته در لوله های رحمی رشد کرده و بزرگ می شود. این حالت ، یکی از خطرناکترین حالات و در واقع ، شایع ترین حالت حاملگی بیرون از رحم است که در صورت عدم تشخیص و درمان سریع می تواند به ترکیدن لوله های رحمی و خونریزی شدید منجر شود که معمولا می تواند با درد شدیدی نیز همراه باشد.

 

علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

هر چند که حاملگی بیرون از رحم در بعضی از موارد علامت خاصی ندارد و به اصطلاح به صورت خاموش عمل می کند و نیز این علائم می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند اما عموما بارداری خارج از رحم در هفته های ششم و هفتم بارداری دارای علامات و نشانه های زیر می تواند باشد ؛ هر چند که این علائم در بعضی از خانم ها ممکن است زودتر هم (مثلا هفته چهارم بارداری) ظاهر شوند:
 

 • احساس درد یا گرفتگی ناگهانی و شدید در ناحیه شکم یا لگن که معمولا به صورت ثابت است. این درد می تواند فقط در یک طرف شکم احساس شود.
 • درد در قسمت تحتانی شکم موقع لمس کردن ، سرفه کردن یا اجابت مزاج.
 • خونریزی قهوه ای و لکه بینی بی جهت هم می تواند از علامت های بارداری خارج رحمی باشد. ممکن است خانم ها در این حالت فکر کنند که عادت ماهانه آنان شروع شده است در حالی که احتمالا دچار حاملگی بیرون از رحم شده اند.
 • درد شانه در یک طرف مخصوصا زمانی که خانم دراز بکشند.
 • شوک ، ضعف ، غش و گیجی که می تواند نشان از پاره شدن لوله رحمی باشد. این علامت نشان دهنده حالت اورژانسی بوده و در این حالت بایستی خانم را فورا به مرکز درمانی انتقال داد.

 

خانم های محترم چنانچه هر یک از علائم فوق را قبل از هفته سیزدهم حاملگی مشاهده نمودند لازم است جهت تشخیص دقیق بارداری خارج رحمی و پیشگیری از خطرات احتمالی به پزشک مراجعه نمایند.

مطلب مهم دیگری که وجود دارد و بایستی حتما مد نظر قرار گیرد این است که در بارداری بیرون از رحم ، تست های خانگی بارداری مثل بی بی چک ، مثبت نمی شوند و ممکن است چنین تصور شود که هیچ بارداری اتفاق نیفتاده است فلذا اگر چنانچه خانم محترمی به علل مختلف نسبت به بارداری خود یقین نسبی دارد ولی در عین حال نتیجه تست بارداری خانگی هم منفی شده است احتمال دارد که دچار بارداری بیرون رحمی شده باشد پس بهتر است که در این حالت به پزشک مراجعه نماید تا اگر احیانا چنین بارداری اتفاق افتاده است در اسرع وقت درمان شود.

 

علل بارداری و حاملگی خارج از رحم چیست؟

مطمئنا آگاهی از علل و عوامل یک بیماری می تواند در جلوگیری از آن بسیار مهم باشد. در مورد حاملگی بیرون رحمی هم علل و عوامل مختلفی می توانند دخیل باشند که در زیر به اهم آن ها اشاره می شود:
 

 • استفاده از IUD. استفاده از این وسیله می تواند احتمال بروز بارداری خارج رحمی را تشدید کند.
 • بستن لوله های رحمی و اقدام به بارداری پس از باز کردن لوله ها
 • عفونت در ناحیه شکم یا لگن یا داشتن سابقه آن
 • وجود چسبندگی ها در اثر اعمال جراحی نظیر سزارین
 • سابقه حاملگی لوله ای (حاملگی در لوله های رحم) یا انواع دیگر حاملگی خارج رحمی
 • داشتن سابقه جراحی لوله های رحم (لوله های فالوپ)
 • ناهنجاری های رحمی
 • انتقال عفونت در زمان نزدیکی کردن. جهت جلوگیری از این کار و برطرف کردن عفونت های ناحیه تناسلی ، زن و مرد سعی کنند برای زدودن موهای زائد ناحیه تناسلی از نوره (واجبی) طبیعی (آرسنیک دار) استفاده کنند.
 • انجام آمیزش در زمان عادت ماهانه خانم. انجام عمل نزدیکی در زمان پریود بودن خانم نه تنها گناه محسوب می گردد و خدای متعال ، از این کار نهی فرموده اند بلکه سبب ساز مشکلات زیادی برای مرد و زن می شود که یکی از آن ها می تواند بارداری خارج رحمی باشد.


امکان رشد جنین در بارداری خارج از رحم (مخصوصا اگر بارداری خارج از رحم در حفره های شکمی اتفاق بیفتد) وجود دارد ولی به احتمال بسیار زیاد منجر به تولد نوزاد سالم نخواهد شد و لازم خواهد بود که با عمل جراحی ، از بدن مادر برداشته شود.

رعایت دستورات شرعی و داشتن پاکیزگی و خودداری از هرگونه عملی که سبب ایجاد مشکل برای اندام های تولید مثل می شود می تواند از بروز حاملگی های خارج رحمی جلوگیری کند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۵ روز قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۳ هفته قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۴ هفته قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۱ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۲ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۲ ماه قبل)

نزدیکی منقطع چیست (۲ ماه قبل)

قبل از نزدیکی چه بخوریم (۲ ماه قبل)

قرص ضد بارداری چیست (۲ ماه قبل)

راهکار های کاهش احتمال سقط جنین (۲ ماه قبل)

آموزش بارداری و حاملگی (۳ ماه قبل)

اولویت بندی زمان ها برای نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

راهکار برای درمان و کنترل فشار خون بارداری (۵ ماه قبل)

آموزش کنترل فشار خون بارداری به روش کاملا طبیعی (۶ ماه قبل)

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۷ ماه قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۸ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۱۰ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۱۱ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۱۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۲۷۹۲۵ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۴۶۹۸ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۳۳۵۴۴ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۱۷۳۰۲ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۶۷۰۱۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۲۹۳۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۵۵۸۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۰۲۳۱۰ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۵۴۴۱ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۶۸۰۵۸ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۰۱۳۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۷۱۴۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۲۸۰۷۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۷۴۹۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۲۹۱۱ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۵۷۷۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۶۰۴۱ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۲۹۸۸ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۱۳۵۱ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۶۳۷۵ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندُر نر بدهيد كه اگر در شكم او پسر باشد ، هوشمند ، دانا و دلير خارج مى شود و اگر دختر باشد ، خوش رو و خوش خو مى گردد و سَرين او بزرگ شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸

۲ رجب ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۹ : ۴۱ : ۲۳

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۱۶

طلوع خورشید: ۰۶:۳۹

اذان ظهر: ۱۲:۱۷

اذان عصر: ۱۵:۲۸

غروب خورشید: ۱۷:۵۶

اذان مغرب: ۱۸:۱۴

وقت عشاء: ۱۹:۰۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات