بارداری و حاملگی ناخواسته چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بارداری ناخواسته ، حاملگی ناخواسته

بارداری ناخواسته چیست؟ حاملگی ناخواسته چگونه شکل می گیرد؟ چگونه از بارداری ناخواسته جلوگیری کنیم؟ بارداری ناخواسته همانطور که از نام آن هم مشخص است یعنی بارداری که یک زوج یا لااقل یکی از زوجین خواهان آن نبوده اند ولی اتفاق افتاده است. گاهی اوقات حاملگی ناخواسته در زمانی که قصدی برای بارداری نداریم اتفاق می افتد و گاهی اوقات نیز در حالی که قصد اقدام به بارداری داریم ولی بارداری در زمانی اتفاق می افتد که حاملگی در آن زمان مورد نظر ما نبوده است.

بارداری ناخواسته یکی از مشکلات چالش برانگیز در خانواده هاست و می تواند سبب بروز مشکلات جسمی و روحی در زن و مرد گردد. طبیعتا چون بارداری به اذن پروردگار در وجود زن شکل می گیرد ، از این رو حاملگی ناخواسته می تواند مشکلات جسمی و روحی بیشتری را در زن نسبت به مرد سبب گردد. بعضی از زنان و حتی مردان ممکن است به فکر سقط جنین بیفتند که این کار می تواند عواقب خطرناک فراوانی برای مادر داشته باشد و حتی خدای ناکرده در مواردی سبب مرگ او نیز بشود. ضمن اینکه از نظر شرعی نیز باید موضوع را مورد بررسی دقیق قرار داد.

از این رو داشتن اطلاعات کافی در زمینه بارداری ناخواسته برای هر زن و مردی لازم است تا با یک دید بهتر و تصمیم صحیح تر با مساله حاملگی ناخواسته برخورد کنند. مطمئنا تصمیم صحیح در مواجهه با بارداری ناخواسته بسیار اهمیت دارد. البته اعتقادات ما در تصمیم گیری برای برخورد مناسب با حاملگی ناخواسته نیز حائز اهمیت بسیاری است.

در این مطلب سعی می کنیم تا زوجین عزیز را با بارداری ناخواسته و شرایط آن و تصمیم گیری در زمینه آن تا حد امکان آشنا کنیم تا بتوانیم مساله بارداری ناخواسته را از یک مساله چالش برانگیز به یک مساله شیرین تبدیل کنیم.

 

چگونه با بارداری ناخواسته برخورد کنیم؟

نحوه رویارویی با بارداری ناخواسته بسیار مهم است. البته این نحوه برخورد با حاملگی ناخواسته به عوامل مختلفی بستگی دارد که در اینجا به این عوامل اشاره می شود:

 • زمان آگاهی از بارداری ناخواسته از عوامل مهم تصمیم گیری در مورد نحوه مواجهه با این مساله است. گاهی ممکن است در همان ابتدای شکل گیری بارداری متوجه آن بشویم و گاهی ممکن است حتی بعد از گذشت چندین ماه از بارداری ناخواسته متوجه آن بشویم. این زمان آگاه شدن از حاملگی ناخواسته در تصمیم ما برای چگونگی مواجهه با آن تاثیر دارد.
   
 • اعتقادات و باورهای دینی ما و ایمان ما به خدای بزرگ در تصمیم گیری ما برای مواجهه با بارداری و حاملگی ناخواسته بسیار اهمیت دارد. مطمئنا ایمان به خدا می تواند بر بسیاری از مشکلات روحی و جسمی ما در هنگام مواجهه با بارداری ناخواسته غلبه کند تا به برکت این ایمان و اعتقاد ، تصمیم صحیحی بگیریم که در نهایت موجب خشنودی و رضایت خدای متعال گردد.
   
 • عامل مهم دیگری که می تواند بر تصمیم ما در نحوه برخورد با بارداری ناخواسته تاثیر بسیاری داشته باشد ، شرایط زمانی و سایر شرایط مربوط به نزدیکی کردن و انعقاد نطفه است. اگر چنانچه عمل نزدیکی کردن در شرایط زمانی و مکانی صحیح انجام شده باشد ، باعث قوت قلب ما خواهد شد اما اگر عمل آمیزش و نزدیکی که منجر به این حاملگی ناخواسته شده در زمان یا شرایط نامناسب اتفاق افتاده باشد باعث نگرانی و اضطراب ما خواهد شد. آگاهی از این موضوع بر تصمیم ما در نحوه مواجهه با حاملگی ناخواسته بسیار تاثیر دارد.
   
 • عامل اقتصادی نیز می تواند بر تصمیم ما در نحوه مواجهه با مساله بارداری ناخواسته تاثیر بگذارد. شاید بعضی ها با خودشان فکر کنند که شرایط اقتصادی مناسبی برای بارداری و بچه دار شدن ندارند و بارداری ناخواسته را یک مشکل در شرایط اقتصادی فعلی خود ارزیابی کنند. اما باید به این عزیزان گفت که هیچ جنبنده ای را خدای متعال بدون رزق و روزی نیافریده است و اگر اراده او بوده که بارداری شکل بگیرد حتما رزق و روزی بچه را نیز خواهد داد و ما نبایستی به خاطر این موضوع نگران باشیم.

البته عوامل دیگری غیر از چهار عامل ذکر شده در بالا نیز هستند که می توانند بر تصمیم ما در نحوه مواجهه با بارداری ناخواسته اثر بگذارند. البته ما فرض را بر این می گذاریم که بارداری ناخواسته به صورت شرعی شکل گرفته است و در مورد بارداری های غیر شرعی حاصل از روابط نامشروع و ... بحث نمی کنیم و امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق داده و از شر شیطان رجیم حفظ کند و انشاء الله از نظر اعتقاد به خدای بزرگ به حدی برسیم که هیچگاه شاهد چنین مسائل شیطانی که خشم خدای متعال را در پی دارد نباشیم.

 

چگونه از حاملگی ناخواسته جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از حاملگی ناخواسته چگونه ممکن است؟ برای جلوگیری از بارداری ناخواسته چه کار کنیم؟ از چه روش هایی می توانیم برای پیشگیری از حاملگی ناخواسته استفاده کنیم؟ در این قسمت به برخی از روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته اشاره می کنیم تا زوجین محترم با استفاده از روش های مناسب خود ، از بارداری ناخواسته جلوگیری کنند.

 • مردان قبل از انجام عمل نزدیکی سعی کنند حتما بول (ادرار) نمایند. این کار هم موجب سلامتی مردان می شود و هم می تواند جلوی بعضی از بارداری های ناخواسته را بگیرد. به گفته برخی از کارشناسان ، مایع لزجی که قبل از منی از آلت مردان بیرون می آید می تواند حاوی اسپرم باشد. در این حالت حتی اگر مایع منی به داخل واژن هم ریخته نشود به دلیل وجود اسپرم در مایع لزج می تواند منجر به بارداری شود. ادرار کردن مردان قبل از عمل جماع و نزدیکی باعث از بین رفتن اسپرم هایی می شود که ممکن است قبل از منی در مجرای آلت مرد وجود داشته باشند و از این طریق و با رعایت یک مساله ساده می توان هم به سلامتی مردان کمک کرد و هم جلوی بعضی از حاملگی های ناخواسته را گرفت.
   
 • از وسایل پیشگیری از بارداری به نحو صحیح استفاده کنید. امروزه وسایل پیشگیری از بارداری به شکل های مختلف وجود دارند. دو نمونه از معروف ترین آنها عبارتند از کاندوم و قرص ضد حاملگی. استفاده صحیح و به موقع از وسایل پیشگیری از حاملگی می تواند در جلوگیری از بارداری های ناخواسته نقش مهمی ایفا نماید.
   
 • از روش آمیزش منقطع استفاده کنید. روش آمیزش و نزدیکی منقطع به این صورت است که عمل نزدیکی بدون هیچ وسیله پیشگیری از بارداری انجام می شود و فقط در لحظه انزال ، مرد آلت خود را بیرون کشیده و مایع منی را در خارج از واژن می ریزد. استفاده از این روش نیز می تواند جلوی بسیاری از بارداری های ناخواسته را بگیرد. البته داشتن دقت و تجربه در این زمینه بسیار اهمیت دارد و باید مراقب بود که چون عمل نزدیکی بدون هیچ وسیله پیشگیری از آبستنی انجام می شود احتمال خطر آن نیز بیشتر است. پس در استفاده از این روش کاملا هوشیار باشید.
  استفاده از روش آمیزش منقطع دارای فواید بسیاری نیز می باشد. این روش هم از بارداری ناخواسته جلوگیری می کند و هم مضرات استفاده از روش های پیشگیری از حاملگی نظیر قرص های ضد بارداری را ندارد. توجه داشته باشید که مردان قبل از انجام عمل جماع به روش منقطع ، حتما ادرار (بول) نمایند. البته ادرار کردن مردان قبل از نزدیکی ، در همه شرایط توصیه می شود.

برای اطلاع از سایر روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته می توانید به مطلب جلوگیری از بارداری ناخواسته مراجعه نمایید.

 

چگونه بارداری ناخواسته را به امری شیرین تبدیل کنیم؟

با وجود رعایت تمهیدات لازم بازهم ممکن است که بارداری ناخواسته برای هر زنی اتفاق بیفتد. سؤال این است که چه کار کنیم که بارداری ناخواسته را که می تواند یک چالش بزرگ در زندگی باشد به یک مساله شیرین تبدیل کنیم؟ در اینجا بزرگ ترین مساله را سلامتی جنین قرار دهیم و اگر آمیزش در زمان مناسب و تحت شرایط مناسب صورت گرفته و با این حال منجر به بارداری ناخواسته شده است با توکل بر خدا ، این بارداری را به فال نیک بگیریم و راضی به رضایت خدا باشیم و از انجام هرگونه عمل شتابزده و نسنجیده و شیطانی که می تواند پشیمانی به بار بیاورد و موجب خشم و غضب خدا هم شود خودداری کنیم.

پس زن و مرد سعی کنند تا حد توان در زمان های مناسب برای نزدیکی اقدام کنند تا اگر حاملگی ناخواسته هم شکل گرفت لااقل از بابت سلامتی جنین نگرانی نداشته باشند و با توکل بر خدای متعال ، بارداری را به فال نیک گرفته و آن را به امری شیرین تبدیل کنند. شاید سؤال شود که زمان های مناسب برای انجام عمل نزدیکی را از کجا بدانیم. راه های مختلفی جهت این کار وجود دارد و ما برای راحتی زوجین عزیز ، برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام را پیشنهاد می دهیم. امیدواریم با رعایت مسائل ذکر شده ، انشاء الله شاهد بارداری های ناخواسته نباشیم و در صورت به وجود آمدن هم نگران آن نباشیم.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۱ هفته قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۲ هفته قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۳ هفته قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۳ هفته قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۴ هفته قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۴ هفته قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۴ هفته قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۱ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۱ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۱ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۱ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۱ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۲ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۲ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۲ ماه قبل)

ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی (۲ ماه قبل)

بارداری با طب سنتی (۲ ماه قبل)

نزدیکی در شب شهادت چه حکمی دارد (۲ ماه قبل)

آیا تست بارداری با بی بی چک دقیق است (۲ ماه قبل)

بارداری با رحم اجاره ای چگونه است (۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۱۸۵۶۱ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۶۳۲۴۶۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۰۵۲۸۶ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۸۶۷۵۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۶۱۵۷۳ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۳۷۶۲۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۴۴۰۹۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۴۲۵۴۷ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۹۹۲۰۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۸۹۵۲۳ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۷۴۴۲۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۶۱۸۵۴ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۶۰۵۵۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۵۰۹۱۹ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۴۸۲۸۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۸۳۶۲۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۷۶۶۵۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۷۳۱۵۵ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۷۱۵۸۱ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۶۱۶۶۰ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان بِهْ بدهيد ؛ چرا كه اخلاق فرزندانتان را نيكو مى گرداند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۶ / ۱ / ۱۳۹۸

۱۹ رجب ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۲ : ۴۱ : ۱۰

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۳۶

طلوع خورشید: ۰۷:۰۰

اذان ظهر: ۱۳:۱۰

اذان عصر: ۱۶:۴۰

غروب خورشید: ۱۹:۲۱

اذان مغرب: ۱۹:۳۹

وقت عشاء: ۲۰:۲۶

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۸

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات