جلوگیری از بارداری ناخواسته


بسم الله الرحمن الرحیم

 

جلوگیری از بارداری ناخواسته

جلوگیری از بارداری ناخواسته چگونه ممکن است؟ با چه روش هایی می توانیم از حاملگی ناخواسته پیشگیری کنیم؟ جلوگیری از بارداری ناخواسته چه اهمیتی دارد؟ نقش زنان در جلوگیری از حاملگی ناخواسته چیست؟ نقش مردان در جلوگیری از بارداری ناخواسته چیست؟ شرایط جسمی زن چه نقشی در جلوگیری از حاملگی ناخواسته می تواند داشته باشد؟ اگر شما نیز با سؤالاتی شبیه این سؤالات درگیر هستید ، مطالعه مطلب جاری را به شما پیشنهاد می کنیم.

مساله بارداری ناخواسته یکی از مسائل حساس و در بعضی اوقات از مسائل چالش برانگیز در زندگی زناشوئی محسوب می گردد. اگر چنانچه حاملگی ناخواسته درست مدیریت نشود علاوه بر مسائل شرعی می تواند مشکلاتی را برای زندگی به وجود بیاورد. بحث جلوگیری از بارداری ناخواسته نیز یکی از مسائل بسیار مهم است که لازم است تا خانواده ها و زوجین محترم، اطلاعات خوبی در این زمینه داشته باشند. ما در این بحث به بررسی شیوه های جلوگیری از بارداری ناخواسته پرداخته و سعی خواهیم کرد تا در این زمینه اطلاعات مفیدی را خدمت خوانندگان محترم سایت 2 زندگی عرضه بداریم.

اقدامات ذکر شده زیر برای پیشگیری از بارداری ناخواسته پیشنهاد می گردد. این احتمال وجود دارد که این ها همه اقدامات ممکن نباشد و عزیزان می توانند از تجارب ارزشمند دیگران نیز در این زمینه استفاده کنند.

قبل از آمیزش وضو بگیرید

وضو گرفتن قبل از آمیزش فواید زیادی دارد. یکی از فواید مهم گرفتن وضو قبل از آمیزش ، داشتن شادابی و رفع استرس و نگرانی و اضطراب است. داشتن فکر راحت و بدون استرس می تواند در کنترل وضعیت نزدیکی کردن بسیار مفید باشد و زن و مرد کنترل بهتری بر روند آمیزش داشته باشند تا از عواملی که ممکن است به دلیل عدم کنترل منجر به بارداری ناخواسته گردند پیشگیری کنند.

از اضطراب و استرس دوری کنید

استرس و اضطراب زن و مرد می تواند در تصمیم گیری به موقع آنها در موقع نزدیکی کردن و برای جلوگیری از بارداری ناخواسته تاثیر منفی بگذارد. هر گونه اضطراب و استرس می تواند باعث شود که فکر زن و مرد در لحظات حساس عمل آمیزش به درستی کار نکند و این احتمال وجود دارد که مرتکب عملی شوند که باعث حاملگی ناخواسته شود. بنابر این زن و مرد سعی کنند از هرگونه استرس و نگرانی در لحظه مجامعت پرهیز نمایند تا تصمیم صحیحی برای پیشگیری از بارداری غیر منتظره بگیرند. یکی از راه های رفع استرس و اضطراب ، وضو گرفتن قبل از آمیزش است که در بالا نیز به آن اشاره شد.

مردان قبل از انجام آمیزش حتما ادرار (بول) نمایند

قبل از انزال و آمدن منی از آلت مردان ، یک مایع لزجی از آلت مردان بیرون می آید. اصولا این مایع لزج نبایستی اسپرم داشته باشد اما طبق گفته برخی کارشناسان ، این مایع لزج در بعضی اوقات می تواند حاوی اسپرم باشد و با وجودی که مایع منی به داخل واژن ریخته نمی شود ولی بارداری ناخواسته می تواند شکل بگیرد. برای جلوگیری از این کار ، مردان محترم سعی کنند حتما قبل از آمیزش و نزدیکی ، ادرار (بول) نمایند. ادرار کردن مردان قبل از عمل نزدیکی علاوه بر فواید بسیار ، سبب کشته شدن هر نوع اسپرم احتمالی در مجرای آلت و در مایع لزج می شود. البته توجه داشته باشید که ادرار کردن ، قبل از وضو گرفتن باشد.

از وسایل پیشگیری از بارداری به درستی استفاده نمایید

یکی از روش های مهم در جلوگیری از حاملگی ناخواسته ، استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری می باشد. وسایل پیشگیری از بارداری مختلفی وجود دارند اما دو نمونه از معروف ترین و متداول ترین آنها عبارتند از: کاندوم و قرص ضد بارداری. شکست روش های پیشگیری از بارداری یکی از عوامل مهم حاملگی های ناخواسته است. بنابر این استفاده صحیح و به موقع از روش های جلوگیری از بارداری همانند کاندوم و قرص ضد حاملگی نقش مهم و تاثیر گذاری در جلوگیری از بارداری های ناخواسته می تواند ایفا کند. پس زن و مرد سعی کنند از روش های جلوگیری از بارداری به نحو احسن استفاده کنند و اگر نیاز باشد در این زمینه آموزش های لازم را ببینند.

نقش پریود منظم در جلوگیری از بارداری ناخواسته

پریود منظم زنان یکی از روش های مفید برای جلوگیری از بارداری ناخواسته می تواند باشد. قاعدگی منظم بخصوص در زمانی بیشتر اهمیت می یابد که زن و مرد عمل نزدیکی بدون استفاده از وسایل پیشگیری داشته باشند. در زنانی که دوره عادت ماهانه منظم دارند ، اگر عمل مجامعت در زمانی که چند روز از عمل تخمک گذاری زن گذشته است انجام شود به احتمال فراوان موجب بارداری نخواهد شد زیرا تخمکی وجود ندارد که با اسپرم ترکیب شود. اما کنترل این مساله در مورد زنانی که عادت ماهیانه منظم ندارند بسیار مشکل است و به همین دلیل در حالی که پریود منظم زنان می تواند یکی از عوامل جلوگیری از بارداری غیر منتظره باشد ، پریود نامنظم در زنان می تواند از عوامل حاملگی ناخواسته باشد.

آمیزش در زمان بی باری زن

زمان بی باری زن چه زمانی است؟ زمان بی باری زن زمانی است که آمیزش در آن زمان ها منجر به بارداری نمی شود. اما این زمان دقیقا چه زمانی است؟ چرخه پریود زنان دارای مراحل مختلفی می باشد. یکی از مراحل آن زمانی است که مابین پس از عمل تخمک گذاری تا انتهای دوره پریود قرار دارد. پس از عمل تخمک گذاری و آزاد شدن تخمک از تخمدان زن ، اگر اسپرمی در رحم زن وجود نداشته باشد ، تخمک آزاد شده در مدت تقریبا 24 ساعت از بین رفته و دفع می شود. اگر از لحظه دفع تخمک و از بین رفتن آن تا زمان انتهای دوره پریود ، عمل نزدیکی انجام شود به احتمال خیلی زیاد منجر به بارداری نمی شود. امکان تشخیص نسبتا دقیق این زمان در زنانی که دارای دوره عادت ماهانه منظم هستند وجود دارد و در این صورت زوجین می توانند عمل نزدیکی بدون وسایل پیشگیری را نیز انجام دهند. اما با این وجود ، اگر پیشگیری از بارداری ناخواسته برای شما خیلی مهم است ، بازهم احتیاط کنید. بهترین زمان برای انجام نزدیکی در این بازه ، دو روز بعد از تخمک گذاری تا دو روز مانده به انتهای دوره پریود می باشد.

هیچگاه احتیاط را به بهانه های مختلف از دست ندهید

"احتیاط شرط عقل است". احتمالا شما نیز این سخن حکیمانه را شنیده اید. بله احتیاط خوب است و مخصوصا در زمانی که به حاملگی ناخواسته حساس هستیم ، حتما باید احتیاط لازم را به خرج داد. گاهی ممکن است به دلیل وجود کیست تخمدان زن و با این فکر که به دلیل عدم تخمک گذاری ، تخمکی آزاد نمی شود ، زوجین تصمیم بگیرند که عمل نزدیکی بدون وسایل پیشگیری انجام دهند. این احتمال خیلی وجود دارد که تخمک ، آزاد گردیده و بارداری شکل بگیرد. مثال های زیادی در این زمینه وجود دارد. در اینگونه مواقع سعی کنید احتیاط را از دست ندهید و اگر به مساله حاملگی ناخواسته بسیار حساس هستید حتما محتاط باشید و از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.

تا حد مقدور از انجام عمل نزدیکی در حوالی زمان آزاد شدن تخمک خودداری کنید

انجام عمل نزدیکی در حوالی آزاد شدن تخمک از تخمدان ، احتمال بارداری را بسیار بالا می برد. سعی کنید حدالمقدور از انجام عمل نزدیکی در حوالی تخمک گذاری و آزاد شدن تخمک از تخمدان خودداری کنید و اگر ، نزدیکی کردن ضروری بود جهت جلوگیری از بارداری ناخواسته خیلی احتیاط نموده و از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید. معمولا به صورت تجربی یا با استفاده از کیت تخمک گذاری می توان زمان تقریبی آزاد شدن تخمک را به دست آورد.

از روش آمیزش منقطع استفاده کنید

استفاده از روش آمیزش منقطع ، یکی از راه های خوب جلوگیری از بارداری های ناخواسته می باشد. در این روش ، مردان پس از عمل نزدیکی و در زمانی که قصد انزال دارند ، آلت خود را از واژن بیرون کشیده و مایع منی را به بیرون از کانال واژن می ریزند. علاوه بر روش های دیگر در این روش نیز مردان محترم حتما سعی کنند قبل از انجام عمل نزدیکی ، ادرار نمایند.

شستشوی واژن بعد از انجام عمل نزدیکی

شستشو دادن واژن بلافاصله بعد از عمل نزدیکی در جلوگیری از بارداری ناخواسته می تواند مفید باشد. اما این روش به دلیل اینکه می تواند سبب بروز مشکلاتی برای زنان از جمله کیست تخمدان یا سردی رحم شود توصیه نمی گردد. اما در صورت اقدام به این کار توصیه می شود حتما از آب ولرم استفاده نمایید و به هیچ عنوان از آب سرد جهت شستشوی مهبل استفاده نکنید.

در دوره زمانی پس از اتمام پریود تا لحظه تخمک گذاری ، احتیاط بیشتری نمایید

دوره زمانی پس از تمام خونریزی و پاک شدن زن و انجام غسل حیض تا لحظه آزاد شدن تخمک و انجام عمل تخمک گذاری ، دوره حساس به باردار شدن است. برای جلوگیری از حاملگی غیر منتظره در این دوره زمانی احتیاط بیشتری نموده و در صورت امکان حتما سعی کنید از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده نمایید تا احتمال بارداری و حاملگی بسیار پائین بیاید و از بارداری ناخواسته پیشگیری شود.

زن پس از عمل نزدیکی ، بلافاصله برخیزد یا بر روی دو زانو بنشیند

برای جلوگیری از ورود اسپرم به رحم و پیشگیری از شکل گیری بارداری ، زنان بعد از اتمام عمل نزدیکی ، بلافاصله بلند شده یا بر روی دو زانوی خود بنشینند تا احتمال ورود اسپرم به رحم کاهش یابد. این کار می تواند تا حدود زیادی از بارداری های ناخواسته جلوگیری کند.

درمان انزال زودرس در مردان

انزال زودرس در مردان از جمله عوامل مهمی است که می تواند منجر به حاملگی ناخواسته گردد. زود انزالی مرد سبب می شود که مرد ، کنترل بهتری بر روند انزال نداشته باشد. این مشکل مخصوصا در زمان هایی که نزدیکی بدون استفاده از وسایل پیشگیری از حاملگی انجام می شود ، حادتر می شود. از این رو درمان زود انزالی مردان می تواند از شکل گیری بارداری های ناخواسته جلوگیری کرده و احتمال آن را بسیار پائین بیاورد.

از انجام حرکات تند در زمان نزدیکی خودداری کنید

انجام حرکات تند در زمان نزدیکی می تواند سبب شکست روش های پیشگیری از بارداری مثل کاندوم شود. از طرفی می تواند کنترل مرد بر روی عمل انزال را کاهش دهد. برای پیشگیری از حاملگی غیر منتظره سعی کنید از انجام حرکات تند و شتابان در زمان نزدیکی خودداری کرده و با آرامش این کار را انجام دهید. این کار می تواند در پیشگیری از حاملگی ناخواسته بسیار مفید باشد.

در این مطلب به برخی از روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته اشاره شد و امید است که در جهت جلوگیری از بارداری های ناخواسته و غیر منتظره ، مفید بوده باشد. اما با وجود رعایت همه موارد گاهی امکان دارد که شاهد بارداری غیر منتظره و ناخواسته باشیم. این مساله مخصوصا از نظر سلامت جنین می تواند چالش برانگیز باشد. برای اینکه در چنین مواقعی احتمال بارداری سالم را بالا ببریم بهتر است که سعی کنیم همواره تا حد امکان شرایط مناسب را در زمان نزدیکی رعایت کنیم تا اگر احیانا بارداری نیز شکل گرفت لااقل بارداری سالمی شکل بگیرد.

یکی از مسائل بسیار مهم در این زمینه ، انجام آمیزش در زمان های مناسب می باشد. انجام مجامعت در زمان های مناسب و سفارش شده از نظر شرعی ، یکی از علل بسیار بسیار مهم شکل گیری حاملگی سالم است. برای دریافت این زمان ها می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۳ هفته قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۷ ماه قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۱۲ ماه قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۱ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۱ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۱ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۲ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۲ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۲ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۲ سال قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

استرس در دوران بارداری (۲ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۲۵۹۱۶ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۹۴۹۷۱۸ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۲۴۹۱۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۴۱۹۳ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۰۸۳۲۷ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۰۷۸۶۹ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۷۸۳۵۷ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۶۸۷۷۱ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۰۱۰۴ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۹۱۴۷۲ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۸۳۹۱ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۴۱۱۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۰۵۸۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۰۷۸۱۳ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۰۰۹۰۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۶۸۸۶ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۴۹۸۵۱ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۳۲۰۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۰۱۱۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۳۶۲۹۹ بازدید)

احادیث بارداری

به ، قوه بینایی را زیاد می کند و محبت در قلب ایجاد می نماید و اگر زن آبستن ، به ، بخورد فرزندانش نیکو (زیبا و شجاع) متولد می شوند.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۱ / ۳ / ۱۴۰۲

۲۲ ذيقعده ۱۴۴۴

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۵ : ۰۳ : ۰۴

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۰۲

طلوع خورشید: ۰۴:۴۸

اذان ظهر: ۱۲:۰۴

اذان عصر: ۱۵:۵۳

غروب خورشید: ۱۹:۲۰

اذان مغرب: ۱۹:۴۱

وقت عشاء: ۲۰:۴۰

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات