حجامت در بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

حجامت در بارداری

حجامت در بارداری. حجامت در دوران بارداری چگونه است؟ آیا حجامت در زمان حاملگی خطری برای مادر باردار و جنین ندارد؟ حجامت زمان بارداری چه فوایدی دارد؟ حجامت کردن در دوران حاملگی چه تاثیری می تواند بر جنین داشته باشد؟

سوالات بالا نمونه سوالاتی هستند که ممکن است ذهن مادران باردار و احیانا اطرافیانشان را درگیر خود بکند. چنانچه شما نیز سوالات مشابهی در ذهن خود داشته و خواهان اطلاعاتی در این زمینه هستید با مطالعه این مطلب همراه ما باشید زیرا قصد داریم در این مطلب در خصوص شرایط و نحوه حجامت در بارداری صحبت کنیم.

حجامت برای زنان باردار شامل سه مرحله زمانی زیر است:
 

  1. حجامت قبل از اقدام به بارداری
     
  2. حجامت در زمان بارداری
     
  3. حجامت پس از بارداری و زایمان


موضوع حجامت قبل از اقدام به بارداری و همچنین حجامت پس از بارداری و زایمان به دلیل اینکه جنینی در شکم مادر نیست شاید چندان حساسیت نداشته باشد اما مساله حجامت در دوران بارداری به دلیل وجود جنین در رحم مادر و نیز در نظر گرفتن شرایط مادر در این زمان ممکن است دارای حساسیت ویژه ای باشد. البته ما در این مطلب ، مساله حجامت در موقع حاملگی را بررسی می کنیم.

مطمئنا اگر حجامت کردن در دوران حاملگی دارای فایده نباشد بررسی آن اهمیتی ندارد اما اگر حجامت در این دوران دارای فواید برای مادر باردار و همچنین جنین باشد ، لازم است تا این موضوع بررسی گردد مخصوصا اگر حجامت کردن در بارداری سبب جلوگیری از مشکلاتی گردد که برطرف کردن آنها پس از به دنیا آمدن نوزاد شاید نیازمند صرف زمان و هزینه زیادی باشد.

ممکن است نظرات مختلفی در باره مساله حجامت در دوره بارداری وجود داشته باشد و بعضی ها به آن اعتقاد داشته باشند و بعضی ها نیز نداشته باشند اما در صورتی که شرایط بارداری مادر در زمان حاملگی ، طبیعی بوده و مشکلی برای انجام حجامت در این دوران نداشته باشد ، انجام این عمل دارای آثار و فواید فراوانی برای مادر حامله و جنین خواهد بود که در زیر به چند مورد مهم از آن ها اشاره می شود:

 

کنترل فشار خون بارداری

فشار خون بارداری یکی از مشکلات مهم دوران حاملگی محسوب می گردد که می تواند بعضی از زنان باردار را درگیر خود کند. اگر چنانچه فشار خون بارداری کنترل نگردد می تواند سبب بروز مشکلاتی برای مادر باردار و جنین شده و حتی باعث سقط جنین بشود. از این رو کنترل فشار خون بارداری در جهت سپری شدن سالم دوران حاملگی و جلوگیری از سقط یا حتی زایمان زودرس ، ضروری می باشد. فشار خون زنان باردار به وسیله داروهای شیمیایی قابل کنترل می باشد اما از آن جایی که داروهای شیمیایی ممکن است به دلیل ماهیت خود تاثیرات منفی بر جنین بگذارند از این رو کنترل فشار خون حاملگی به روش طبیعی و به دور از داروهای شیمیایی بهتر بوده و می تواند در سلامت جنین هم موثر باشد.

یکی از بهترین راه های کنترل فشار خون بارداری ، انجام حجامت در دوران حاملگی می باشد. انجام حجامت در این دوران باعث کاهش غلظت خون مادر حامله و دفع سمومات از بدن او شده و این کار منجر به کاهش فشار خون و کنترل آن در این زمان خواهد شد ؛ مضاف بر اینکه بر روی سلامتی جنین هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. لازم به ذکر است که حجامت زن باردار بهتر است زیر نظر یک پزشک حاذق طب سنتی انجام شود.
 

جلوگیری از زردی نوزاد

زردی نوزاد بعد از تولد یکی از مشکلات پس از زایمان محسوب می گردد که می تواند موجب صرف زمان و هزینه برای پدر و مادر های عزیز باشد ؛ ضمن اینکه برخی روش های درمان زردی نوزاد ممکن است مخاطراتی را هم برای خود نوزاد داشته باشند. به همین دلیل ، یکی از بهترین اقدامات در جهت جلوگیری از زردی نوزاد ، پیشگیری از آن قبل از به دنیا آمدن نوزاد می باشد. جلوگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری اهمیت فوق العاده ای دارد.

یکی از بهترین اقدامات در جهت جلوگیری از زردی نوزاد ، حجامت مادر باردار در زمان حاملگی است. حجامت دوران بارداری یک روش عالی ، ارزان و سالم جهت پیشگیری از زردی نوزاد پس از دوران تولد می باشد.
 

جلوگیری از سقط جنین

غلظت خون مادر یکی از دلایل سقط جنین یا زایمان زودرس می تواند باشد. با انجام حجامت در زمان حاملگی می توان از غلظت خون مادر کاست تا از بروز مشکلاتی نظیر سقط و زایمان زودرس و سایر مشکلاتی که ممکن است به واسطه غلظت خون مادر برای جنین و خود مادر حامله پیش بیاید جلوگیری کرد.
 

کمک به رشد جنین

پر واضح است که سالم سازی خون مادر باردار و کاهش غلظت آن و نیز دفع سمومات از خون زن حامله می تواند باعث جریان یافتن بهتر مواد غذایی به جنین شود و این عمل در رشد بهتر جنین می تواند موثر باشد. بدیهی است که هر چقدر مواد غذایی سالمتری به جنین برسد به همان اندازه بر میزان رشد او تاثیر خواهد داشت. برخی از حکمای طب سنتی معتقدند که حجامت دوران بارداری می تواند بر افزایش قد جنین هم موثر باشد.

 

زمان انجام حجامت در بارداری

حال که به اهمیت موضوع حجامت در زمان بارداری پی بردیم سوال مهمی که وجود دارد این است که حجامت در کدام مقطع از دوران بارداری بایستی انجام شود؟ آیا در تمام دوران حاملگی می توان حجامت کرد یا فقط در محدوده زمانی خاصی این عمل قابل انجام است؟ در پاسخ این پرسش باید گفت که هر زمان در دوران بارداری برای انجام حجامت ، مناسب نیست و بهترین زمان توصیه شده برای حجامت دوران بارداری پس از ماه چهارم بارداری بوده و بین ماه پنجم بارداری و ماه هفتم بارداری می باشد. ضمنا توجه شود که به منظور انجام حجامت در هنگام بارداری حتما با یک پزشک مجرب طب سنتی مشورت شود تا احیانا ضرری متوجه مادر باردار و جنین نشود.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

درمان گلو درد نوزاد به روش سنتی (۴ روز قبل)

نقش تغذیه پدر و مادر در هوش جنین (۱ هفته قبل)

احتمال باردار شدن با یک بار نزدیکی چقدره (۱ هفته قبل)

نقش روزه در باردار شدن (۱ هفته قبل)

بادکش تخمدان چگونه است (۱ هفته قبل)

بعد از بادکش تخمدان چه باید کرد (۱ هفته قبل)

برای خوشبو شدن جنین چه کار کنیم (۲ هفته قبل)

محل انجام بادکش برای درمان کیست تخمدان (۲ هفته قبل)

3 عامل اصلی و مادی کیست تخمدان (۲ هفته قبل)

زردی نوزاد تا چه میزان طبیعی است (۲ هفته قبل)

بارداری در سن بالا (۳ هفته قبل)

نشانه های اولیه بارداری (۳ هفته قبل)

نکات مهم برای اقدام به بارداری (۳ هفته قبل)

چند راهکار ساده برای زایمان طبیعی راحت (۴ هفته قبل)

تاثیر چاقی بر ناباروری زنان (۱ ماه قبل)

عوامل مهم باز شدن دهانه رحم در بارداری (۱ ماه قبل)

تاثیر حجامت در باروری مردان (۱ ماه قبل)

درمان کمبود اسپرم با عسل و سیاه دانه (۱ ماه قبل)

اقدام به بارداری در مسافرت (۲ ماه قبل)

اقدام به بارداری در شب یا روز (۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۸۳۳۵۲۱ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۵۴۱۵۳۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۴۳۱۶۷۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۲۲۱۳۸ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۳۷۶۳۶۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۳۶۴۷۱۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۲۹۱۵۸۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۷۰۶۰۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۲۶۷۹۸۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۴۰۱۷۹ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۱۷۹۲۷ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۱۶۷۹۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۰۸۰۲۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۰۱۷۸۴ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۱۷۲۶۲۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۵۸۳۳۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۳۷۸۴۸ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۲۹۴۳۰ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۲۱۷۸۰ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۲۱۲۱۱ بازدید)

احادیث بارداری

برای کودک شیری بهتر از شیر مادرش نیست.

حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۱ / ۷ / ۱۳۹۷

۱۳ محرم ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۹ : ۱۰ : ۰۲

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۲۹

طلوع خورشید: ۰۵:۵۳

اذان ظهر: ۱۱:۵۷

اذان عصر: ۱۵:۲۳

غروب خورشید: ۱۸:۰۰

اذان مغرب: ۱۸:۱۸

وقت عشاء: ۱۹:۰۵

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۴

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات