حجامت در بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

حجامت در بارداری

حجامت در بارداری. حجامت در دوران بارداری چگونه است؟ آیا حجامت در زمان حاملگی خطری برای مادر باردار و جنین ندارد؟ حجامت زمان بارداری چه فوایدی دارد؟ حجامت کردن در دوران حاملگی چه تاثیری می تواند بر جنین داشته باشد؟

سوالات بالا نمونه سوالاتی هستند که ممکن است ذهن مادران باردار و احیانا اطرافیانشان را درگیر خود بکند. چنانچه شما نیز سوالات مشابهی در ذهن خود داشته و خواهان اطلاعاتی در این زمینه هستید با مطالعه این مطلب همراه ما باشید زیرا قصد داریم در این مطلب در خصوص شرایط و نحوه حجامت در بارداری صحبت کنیم.

حجامت برای زنان باردار شامل سه مرحله زمانی زیر است:
 

  1. حجامت قبل از اقدام به بارداری
     
  2. حجامت در زمان بارداری
     
  3. حجامت پس از بارداری و زایمان


موضوع حجامت قبل از اقدام به بارداری و همچنین حجامت پس از بارداری و زایمان به دلیل اینکه جنینی در شکم مادر نیست شاید چندان حساسیت نداشته باشد اما مساله حجامت در دوران بارداری به دلیل وجود جنین در رحم مادر و نیز در نظر گرفتن شرایط مادر در این زمان ممکن است دارای حساسیت ویژه ای باشد. البته ما در این مطلب ، مساله حجامت در موقع حاملگی را بررسی می کنیم.

مطمئنا اگر حجامت کردن در دوران حاملگی دارای فایده نباشد بررسی آن اهمیتی ندارد اما اگر حجامت در این دوران دارای فواید برای مادر باردار و همچنین جنین باشد ، لازم است تا این موضوع بررسی گردد مخصوصا اگر حجامت کردن در بارداری سبب جلوگیری از مشکلاتی گردد که برطرف کردن آنها پس از به دنیا آمدن نوزاد شاید نیازمند صرف زمان و هزینه زیادی باشد.

ممکن است نظرات مختلفی در باره مساله حجامت در دوره بارداری وجود داشته باشد و بعضی ها به آن اعتقاد داشته باشند و بعضی ها نیز نداشته باشند اما در صورتی که شرایط بارداری مادر در زمان حاملگی ، طبیعی بوده و مشکلی برای انجام حجامت در این دوران نداشته باشد ، انجام این عمل دارای آثار و فواید فراوانی برای مادر حامله و جنین خواهد بود که در زیر به چند مورد مهم از آن ها اشاره می شود:

 

کنترل فشار خون بارداری

فشار خون بارداری یکی از مشکلات مهم دوران حاملگی محسوب می گردد که می تواند بعضی از زنان باردار را درگیر خود کند. اگر چنانچه فشار خون بارداری کنترل نگردد می تواند سبب بروز مشکلاتی برای مادر باردار و جنین شده و حتی باعث سقط جنین بشود. از این رو کنترل فشار خون بارداری در جهت سپری شدن سالم دوران حاملگی و جلوگیری از سقط یا حتی زایمان زودرس ، ضروری می باشد. فشار خون زنان باردار به وسیله داروهای شیمیایی قابل کنترل می باشد اما از آن جایی که داروهای شیمیایی ممکن است به دلیل ماهیت خود تاثیرات منفی بر جنین بگذارند از این رو کنترل فشار خون حاملگی به روش طبیعی و به دور از داروهای شیمیایی بهتر بوده و می تواند در سلامت جنین هم موثر باشد.

یکی از بهترین راه های کنترل فشار خون بارداری ، انجام حجامت در دوران حاملگی می باشد. انجام حجامت در این دوران باعث کاهش غلظت خون مادر حامله و دفع سمومات از بدن او شده و این کار منجر به کاهش فشار خون و کنترل آن در این زمان خواهد شد ؛ مضاف بر اینکه بر روی سلامتی جنین هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. لازم به ذکر است که حجامت زن باردار بهتر است زیر نظر یک پزشک حاذق طب سنتی انجام شود.
 

جلوگیری از زردی نوزاد

زردی نوزاد بعد از تولد یکی از مشکلات پس از زایمان محسوب می گردد که می تواند موجب صرف زمان و هزینه برای پدر و مادر های عزیز باشد ؛ ضمن اینکه برخی روش های درمان زردی نوزاد ممکن است مخاطراتی را هم برای خود نوزاد داشته باشند. به همین دلیل ، یکی از بهترین اقدامات در جهت جلوگیری از زردی نوزاد ، پیشگیری از آن قبل از به دنیا آمدن نوزاد می باشد. جلوگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری اهمیت فوق العاده ای دارد.

یکی از بهترین اقدامات در جهت جلوگیری از زردی نوزاد ، حجامت مادر باردار در زمان حاملگی است. حجامت دوران بارداری یک روش عالی ، ارزان و سالم جهت پیشگیری از زردی نوزاد پس از دوران تولد می باشد.
 

جلوگیری از سقط جنین

غلظت خون مادر یکی از دلایل سقط جنین یا زایمان زودرس می تواند باشد. با انجام حجامت در زمان حاملگی می توان از غلظت خون مادر کاست تا از بروز مشکلاتی نظیر سقط و زایمان زودرس و سایر مشکلاتی که ممکن است به واسطه غلظت خون مادر برای جنین و خود مادر حامله پیش بیاید جلوگیری کرد.
 

کمک به رشد جنین

پر واضح است که سالم سازی خون مادر باردار و کاهش غلظت آن و نیز دفع سمومات از خون زن حامله می تواند باعث جریان یافتن بهتر مواد غذایی به جنین شود و این عمل در رشد بهتر جنین می تواند موثر باشد. بدیهی است که هر چقدر مواد غذایی سالمتری به جنین برسد به همان اندازه بر میزان رشد او تاثیر خواهد داشت. برخی از حکمای طب سنتی معتقدند که حجامت دوران بارداری می تواند بر افزایش قد جنین هم موثر باشد.

 

زمان انجام حجامت در بارداری

حال که به اهمیت موضوع حجامت در زمان بارداری پی بردیم سوال مهمی که وجود دارد این است که حجامت در کدام مقطع از دوران بارداری بایستی انجام شود؟ آیا در تمام دوران حاملگی می توان حجامت کرد یا فقط در محدوده زمانی خاصی این عمل قابل انجام است؟ در پاسخ این پرسش باید گفت که هر زمان در دوران بارداری برای انجام حجامت ، مناسب نیست و بهترین زمان توصیه شده برای حجامت دوران بارداری پس از ماه چهارم بارداری بوده و بین ماه پنجم بارداری و ماه هفتم بارداری می باشد. ضمنا توجه شود که به منظور انجام حجامت در هنگام بارداری حتما با یک پزشک مجرب طب سنتی مشورت شود تا احیانا ضرری متوجه مادر باردار و جنین نشود.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۳۳۰۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۸۶۸۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۵۷۴۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۵۳۴۴۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۱۹۰۴ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۹۶۱۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۰۹۹۶ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۳۴۳۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۸۰۰۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۲۴۵۸ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۹۴۶ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۶۶۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۱۶۹۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۴۳۴ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۵۰۴۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۰۲۳۷ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۹۵۲۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۵۴۳۹ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۶۴۱۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۴۰۷ بازدید)

احادیث بارداری

کسی که در حال گرسنگی (ناشتا) ، به ، بخورد آب (نطفه) او پاک و فرزند او نیکو می شود.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز شنبه

یا رب العالمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

شنبه

۱۴ / ۴ / ۱۳۹۹

۱۲ ذيقعده ۱۴۴۱

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۲ : ۱۵ : ۱۶

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۸

طلوع خورشید: ۰۵:۵۴

اذان ظهر: ۱۳:۰۹

اذان عصر: ۱۶:۵۸

غروب خورشید: ۲۰:۲۴

اذان مغرب: ۲۰:۴۵

وقت عشاء: ۲۱:۴۴

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات