خواص خوردن عناب در دوران بارداری و حاملگی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

خواص خوردن عناب در دوران بارداری و حاملگی

خوردن عناب در زمان بارداری و حاملگی چه خواصی دارد؟

در این مطلب قصد داریم در مورد خواص خوردن عناب در دوران بارداری و حاملگی صحبت کنیم و ببینیم که مصرف عناب چه فوایدی برای خانم باردار و جنین دارد. میوه عناب شاید همانند میوه‌های دیگر در دوران بارداری مورد توجه نباشد اما به دلیل خواصی که دارد بهتر است در سبد غذایی مادران حامله گنجانده شود. عناب میوه ای است که تقریبا به اندازه سنجد بوده و دارای طعم شیرین می‌باشد. ممکن است عناب برای برخی افراد فقط جنبه درمانی داشته باشد و در سبد غذایی زندگی روزمره آن ها هم جایی نداشته باشد. هر دیدگاهی که در مورد این میوه با ارزش داشته باشیم ، چیزی از خواص و فواید آن کم نمی کند. میوه عناب دارای خواص بسیاری برای مردان و زنان و کودکان می باشد اما در اینجا به بررسی خواص این میوه مفید بر مادر باردار و جنین در طی دوران بارداری خواهیم پرداخت.

 

نقش عناب در آرامش دوران بارداری

استرس و اضطراب یکی از مخرب ترین مشکلات دوران حاملگی محسوب می گردد که متاسفانه ممکن است برخی از زنان باردار را درگیر خود کرده و خدای ناکرده مشکلات زیادی را هم متوجه مادر باردار و هم متوجه جنین بکند. عناب نقش فعالی در آرامش اعصاب و کاهش استرس و اضطراب دارد و از آن جایی که خواب آور هم می‌باشد ، می تواند نقش مهمی در آرامش دوران بارداری و کاهش اضطراب و استرس زنان حامله داشته باشد.

نقش عناب در جلوگیری از تهوع و استفراغ بارداری

تهوع و استفراغ از مشکلات شایع برخی زنان باردار می‌باشد و عناب نقش مهمی در جلوگیری از تهوع و استفراغ در دوران بارداری دارد. عناب همچنین می‌تواند در تسکین دردهای شکمی در دوران بارداری مفید باشد.

نقش عناب در رفع ضعف بدن در بارداری

ضعف بدن یکی از مسائلی است که مادران باردار معمولا دچار آن می شوند و استفاده از مواد غذایی انرژی زا در طی دوران بارداری که موجب تقویت بدن زنان باردار و کاهش ضعف بدنی آن ها بشود از اهمیت خاصی بر خوردار است. در این بین ، عناب با تقویت انرژی بدن می تواند عامل مهمی در پیشگیری از ضعف و بیحالی مختص دوران بارداری باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری با عناب

میوه عناب ، منبع غنی از آنتی اکسیدان طبیعی بوده و همچنین سرشار از ویتامین‌های A (آ) ، C (ث) و نیز پتاسیم می باشد که در تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری نقش مهمی می تواند ایفا کند.

خاصیت عناب در تصفیه کنندگی خون

عناب تصفیه کننده خون بوده و موجب دفع سمومات از بدن می‌شود. تمیز شدن خون در دوران بارداری می تواند به زیبایی جنین کمک کند.

تاثیر عناب در کاهش فشار خون بارداری

فشار خون بارداری یکی از مشکلات دوران بارداری محسوب می‌گردد که متاسفانه ممکن است بعضی از مادران باردار به آن مبتلا شوند. عناب نقش مهمی در کاهش و کنترل فشار خون دارد و برای مادران بارداری که احیانا از مشکل فشار خون بارداری رنج می‌برند ، مصرف عناب توصیه می‌گردد.

کمک به رشد عمومی و سلامتی جنین

عناب می‌تواند به رشد عمومی و سلامتی جنین در دوران بارداری کمک کند.

 

خوردن عناب در ماه دوم بارداری

خوردن عناب در تمام طول دوران بارداری مفید است ولی مصرف آن در ماه دوم بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است. در این خصوص ، در طب اسلامی سفارش شده است که مادر باردار در ماه دوم بارداری ، هر روز بر دو عدد عناب ، سوره توحید خوانده و آن ها را ناشتا بخورد. چرا چنین سفارشی شده است؟ ما شاید دقیقا نتوانیم علت کامل چنین سفارشی را بدانیم اما بررسی شرایط جنین در ماه دوم بارداری و خاصیت عناب در خوش آب و رنگ شدن و روشن شدن پوست صورت و نیز بررسی خاصیت سوره توحید می تواند تا حدودی بیانگر یکی از علت‌های این سفارش باشد. به این موارد دقت نمایید:

  • هر کدام از ماه‌های بارداری خصوصیاتی دارند و ماه دوم بارداری ، ماه شکل گیری صورت و پیدایش اجزاء صورت جنین است.
     
  • عناب ، تصفیه کننده و تمیز کننده خون ، دفع کننده سموم بدن و نیز روشن کننده پوست صورت و خوش آب و رنگ کننده آن است.
     
  • سوره توحید خواص فراوانی دارد و در اینجا فقط به یک خاصیت آن که مناسب این مطلب است از زبان پیامبر اسلام (ص) می پردازیم. پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره خاصیت سوره توحید می‌فرمایند: "این سوره را زیاد بخوانید زیرا این سوره ، نور قرآن است."

با در کنار هم قرار دادن این سه مورد ، به این نتیجه می‌رسیم که خواندن سوره توحید بر 2 عدد عناب و خوردن آن ها به صورت ناشتا در ماه دوم بارداری ، موجب خوش آب و رنگ شدن و نورانیت چهره جنین خواهد شد ؛ در واقع می‌توان گفت که مصرف عناب توسط مادر باردار و به شیوه ذکر شده در ماه دوم بارداری ، موجب زیبا شدن چهره جنین از هر دو جهت مادی و معنوی خواهد شد. در مورد دانستن زمان دقیق ماه دوم بارداری هم می‌توانید مطلب روش محاسبه ماه های بارداری و حاملگی را مطالعه نمایید.

آنچه ذکر شد خلاصه‌ای از خواص و فواید عناب در دورن بارداری و حاملگی می‌باشد و عناب خواص و فواید دیگری هم دارد که علاقمندان به مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانند به منابع معتبر مراجعه نمایند. سفارش آخر آن است که همواره سعی شود تعادل در خوردن همه چیز در دوران بارداری رعایت شود و در مورد مصرف عناب در زمان حاملگی هم رعایت اعتدال بهتر است.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۴۵۹۴۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۶۷۰۱۰۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۳۱۱۷۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۰۵۶۱۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۸۸۸۸۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۶۱۱۹۱ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۶۶۶۴۹ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۵۷۴۱۸ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۱۵۴۸۶ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۰۶۶۴۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۹۵۸۶۵ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۸۶۷۲۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۷۸۶۱۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۵۹۴۲۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۵۸۸۶۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۹۸۲۶۱ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۸۶۵۷۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۸۵۵۴۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۲۵۰۵ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۶۷۸۹۰ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندُر نر بدهيد كه اگر در شكم او پسر باشد ، هوشمند ، دانا و دلير خارج مى شود و اگر دختر باشد ، خوش رو و خوش خو مى گردد و سَرين او بزرگ شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۳۰ / ۲ / ۱۳۹۸

۱۴ رمضان ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۹ : ۰۲ : ۱۸

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۱۶

طلوع خورشید: ۰۵:۵۶

اذان ظهر: ۱۳:۰۱

اذان عصر: ۱۶:۴۹

غروب خورشید: ۲۰:۰۶

اذان مغرب: ۲۰:۲۶

وقت عشاء: ۲۱:۲۲

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات