راه و روش های مختلف تست بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

راه و روش های مختلف تست بارداری

چه راه و روش هایی برای تست بارداری وجود دارد؟ از کدام روش ها و شیوه ها می توان جهت تشخیص حاملگی بهره جست؟ آیا روش های تشخیص بارداری فقط منحصر به آزمایشگاه است؟ آزمایش خون برای تست بارداری چیست؟ آزمایش ادرار برای تست حاملگی چیست؟ تست بارداری خانگی چیست؟ تست بارداری تجربی چیست؟ تست بارداری بدون وسیله چیست؟

زمانی که زن و مرد اقدام به بچه دار شدن می کنند یا زمانی که حتی قصد بچه دار شدن نیز وجود ندارد ولی با این حال خانم ها به باردار بودن خود مشکوک هستند ، معمولا خانم ها در اینگونه مواقع به سراغ یک تست بارداری می روند تا از باردار بودن یا باردار نبودن خود مطمئن شوند. گاهی اوقات انتخاب نوع تست بارداری در یک زمان خاص می تواند مزایای فراوانی داشته و حتی موجب کاهش هزینه های خانواده ها شود. در این مطلب می خواهیم روش های مختلف تست بارداری را معرفی کنیم تا خانم های محترم آشنایی بیشتری با این روش ها داشته باشند و در مواقع مورد لزوم ، تست حاملگی مناسب را انتخاب کنند. روش های مورد نظر جهت تست و تشخیص حاملگی را به دسته های زیر طبقه بندی می کنیم:

  • تست بارداری خانگی
  • تست بارداری آزمایشگاهی
  • آزمایش ادرار برای تست بارداری
  • آزمایش خون برای تست حاملگی
  • تست بارداری تجربی
  • تست بارداری بدون وسیله
  • تست حاملگی با سونوگرافی

حال در مورد هریک از این روش ها توضیحاتی ارائه می گردد.

تست بارداری خانگی

تست بارداری خانگی مجموعه ای از روش های تست حاملگی می باشد که به راحتی و توسط خانم ها و بعضا با کمک همراهان آنها در خانه انجام می شود. روش های مورد استفاده در تست بارداری خانگی طیف گسترده ای دارند و از روش های بدون وسیله تا روش های با وسیله و از روش های ارزان تر تا روش های نسبتا گران تر را شامل می شوند. تست های تشخیص بارداری در منزل از آن جهت که معمولا ارزان تر هستند و به راحتی در دسترس بوده و جواب سریع تری از نتیجه بارداری می دهند ، مورد استقبال خانم ها قرار می گیرند.

البته مسائل مهمی در مورد تست های بارداری در خانه وجود دارند که مهمترین آنها دقت تست بارداری خانگی و اطمینان از نتیجه حاصله از این نوع تست ها می باشد. شایان ذکر است که تست های حاملگی که در منزل انجام می شوند بسته به نوع تست می توانند دارای دقت متفاوتی برای تشخیص بارداری باشند. اطمینان به نتیجه یک تست حاملگی خانگی نیز بستگی به شرایط مختلف دارد. البته تست های تشخیص بارداری که در منزل انجام می شوند مزایای فراوانی دارند و در جهت اطلاع از نتیجه اولیه بارداری روش بسیار مناسبی می توانند باشند. برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مطلب تست حاملگی و بارداری خانگی مراجعه نمایید.

تست بارداری آزمایشگاهی

در مقابل روش های خانگی تست بارداری ، روش های دیگری برای تشخیص حاملگی و آبستنی خانم ها وجود دارند که در خارج از منزل و عموما در آزمایشگاه یا یک مرکز درمانی انجام می شوند. منظور از روش های آزمایشگاهی تست بارداری روش هایی هستند که در بیرون از منزل و در یک آزمایشگاه یا کلینیک درمانی انجام می شوند و انجام آنها در خانه مقدور نیست. بعضی از روش های بارداری خانگی هستند که در بیرون از خانه و حتی در یک آزمایشگاه نیز قابل انجام هستند اما منظور از روش های آزمایشگاهی ، این نوع تست ها نیستند و روش های آزمایشگاهی فقط شامل تست های تشخیص بارداری می شوند که انجام آن ها در منزل میسر نبوده و لازم است برای انجام آنها حتما به یک مرکز درمانی یا یک آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه شود.

تست های بارداری که در آزمایشگاه یا مراکز درمانی انجام می شوند در مقایسه با تست های بارداری خانگی از دقت زیادتری برخوردار هستند کما اینکه هزینه بالاتری هم دارند. از تست های بارداری آزمایشگاهی معمولا برای تست مطمئن تر بارداری و اطلاع از وضعیت دقیق حاملگی استفاده می گردد.

تست های حاملگی آزمایشگاهی معمولا برای اطلاع از وضعیت اولیه بارداری چندان مناسب به نظر نمی رسند و برای تست اولیه وضعیت حاملگی بهتر است که از تست های خانگی جهت تشخیص بارداری استفاده گردد البته این موضوع در حد پیشنهاد بوده و هیچ اجباری در این زمینه نیست و افراد در انتخاب نوع تست برای مشخص شدن وضعیت بارداری کاملا مختار هستند.

آزمایش ادرار برای تست بارداری

یکی از روش های تست بارداری از طریق آزمایش ادرار خانم هاست. معمولا از این روش بیشتر در تست های بارداری خانگی نظیر بی بی چک استفاده می گردد. هنگامی که سلول جنسی نر (اسپرم) با سلول جنسی ماده (تخمک) ترکیب شده و سلول تخم تشکیل می گردد ، سلول تخم به اذن خدای بزرگ به طرف رحم حرکت کرده و در دیواره رحم جای می گیرد. پس از این عمل ، جفت تشکیل می شود. پس از تشکیل جفت ، هورمونی از جفت به نام هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا به زبان ساده تر ، هورمون اچ سی جی (HCG) از جفت ترشح می گردد. این هورمون هم در ادرار خانم ها و هم در خون خانم ها وارد می شود. مقدار این هورمون رفته رفته زیادتر می گردد تا جایی که به وسیله دستگاه های تست بارداری قابل اندازه گیری و تشخیص باشد.

برخی از دستگاه های تست بارداری همانند بیبی چک از طریق تشخیص هورمون اچ سی جی در ادرار خانم ها قادر به تشخیص بارداری می باشند. روش تست بارداری از طریق ادرار یکی از روش های معمول و متداول تشخیص حاملگی است که معمولا در خانه ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش خون برای تست حاملگی

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد ، هورمون اچ سی جی وارد جریان خون خانم ها نیز می شود. به وسیله آزمایش های خون می توان میزان این هورمون را در خون خانم ها معین کرد و از طریق میزان وجود آن در خون ، بارداری را تشخیص داد. معمولا در آزمایش خون بارداری قسمت بتای هورمون اچ سی جی به نام بتا اچ سی جی (Beta-hcg) مورد ارزیابی قرار می گیرد. روش آزمایش خون برای تشخیص بارداری یکی از روش های آزمایشگاهی است. البته کیت های تشخیص بارداری از طریق خون هم وجود دارند که در منزل می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما آزمایش دقیق خون جهت تشخیص حاملگی را می توان در آزمایشگاه های تشخیص طبی انجام داد.

تست بارداری تجربی

حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند که: "تجربه از علم بالاتر است". گاهی اوقات از طریق روش های تجربی به راحتی می توان تشخیص داد که یک خانم حامله هستند یا نه. معمولا باتجربه های خانواده در این زمینه استاد هستند و بدون اینکه از روش خاصی استفاده کنند و بدون اینکه نیازی به آزمایش های پر هزینه باشد صرفا با مشاهده وضعیت یک خانم می توانند به بارداری او پی ببرند. تجربه در این زمینه حرف اول را می زند. هرچند که این روش جهت تشخیص وضعیت بارداری مناسب می باشد اما معمولا نمی تواند مورد استناد یک پزشک جهت وضعیت بارداری خانم قرار گیرد. پزشکان متخصص زنان زایمان شاید ترجیح دهند که از روش های تست آزمایشگاهی برای اطمینان از وضعیت بارداری خانم استفاده کنند. در هر صورت ، تست بارداری تجربی یک روش ارزشمند برای تشخیص بارداری است و برای مشخص شدن وضعیت ابتدایی حاملگی می تواند گزینه جالبی باشد. تست حاملگی تجربی روشی است که نیاز به هیچ وسیله و ابزاری ندارد و می تواند یک روش هیجان انگیز برای تشخیص بارداری زنان تلقی گردد.

تست بارداری بدون وسیله

شاید چنین به نظر برسد که برای تست و تشخیص بارداری و حاملگی حتما لازم است که از یک وسیله استفاده کرد. اما باید گفت که این تصور ، صحیح نیست و روش هایی برای تشخیص بارداری وجود دارند که نیاز به هیچ وسیله اندازه گیری هم ندارند. شاید تعجب کنید ولی حقیقت دارد. روش تست بارداری تجربی که در بالا به آن اشاره شد جزء این دست از تست های تشخیص حاملگی می باشد به طوری که افراد با تجربه بدون استفاده از هیچ وسیله ای و صرفا با بررسی شرایط ظاهری و وضعیت جسمی و روحی زن می توانند پی به بارداری او ببرند.

یکی دیگر از روش های تست بارداری بدون وسیله ، روش سریعترین نشانه بارداری می باشد. در این روش از هیچ وسیله ای برای تشخیص آبستنی خانم استفاده نمی گردد و فقط با بررسی ناحیه خاصی از بدن زن با استفاده از دست ، می توان تا حد بسیار زیادی ، باردار بودن زن را تشخیص داد. این یک روش تشخیص بارداری فوق العاده است که می تواند بسیار جذاب هم باشد.

تست حاملگی با سونوگرافی

استفاده از دستگاه اولتراسوند یا سونوگرافی نیز یکی دیگر از روش های دقیق تست حاملگی می باشد. سونوگرافی جزء روش های آزمایشگاهی تست بارداری محسوب می گردد که خانم های محترم برای استفاده از این روش حتما بایستی به یک مرکز درمانی یا یک آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه کنند. سونوگرافی علاوه بر مشخص کردن بارداری ، وضعیت بارداری و جنین را نیز تا حد زیادی می تواند نشان دهد. سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری و برای بررسی وضعیت بارداری و جنین می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. توصیه می شود که خانم های محترم ، استفاده از روش سونوگرافی در زمان بارداری را تا حد امکان به حداقل برسانند.

در این مطلب در مورد روش های مختلف برای تست بارداری که در منزل یا در محیط های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند صحبت شد. استفاده از هر کدام از روش های تست حاملگی به میل افراد و نیز شرایط بارداری خانم بستگی دارد. توصیه می شود همیشه سعی نمایید تا حد ممکن از روش های کم خطر تر و نیز کم هزینه تر برای تست بارداری استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۴ هفته قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۲ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۳ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۵ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۵ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۶ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۶ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۶ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۶ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۶ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۶ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۶ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۶ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۶ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۷ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۷ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۷ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۹۰۵۶۵ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۲۷۶۸۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۷۷۱۷۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۴۰۶۰۹ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۳۷۱۷۳ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۰۷۲۰۶ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۰۷۷۵۱ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۷۴۴۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۳۹۱۲۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۸۰۴۶ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۳۴۵۷۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۹۳۴۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۰۵۹۷۰ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۷۳۱۸۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۷۱۸۹۷ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۳۳۰۷۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۶۵۴۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۰۵۵۹۷ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۰۲۱۰ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۷۹۹۱ بازدید)

احادیث بارداری

به ، قوه بینایی را زیاد می کند و محبت در قلب ایجاد می نماید و اگر زن آبستن ، به ، بخورد فرزندانش نیکو (زیبا و شجاع) متولد می شوند.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۳ / ۶ / ۱۳۹۸

۲۳ ذيحجه ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۳۸ : ۴۹ : ۰۷

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۰۱

طلوع خورشید: ۰۶:۳۱

اذان ظهر: ۱۳:۰۷

اذان عصر: ۱۶:۴۸

غروب خورشید: ۱۹:۴۲

اذان مغرب: ۲۰:۰۱

وقت عشاء: ۲۰:۵۱

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات