راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار


بسم الله الرحمن الرحیم

 

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار چیست؟ چرا بعضی از نوزادان با ناهنجاری متولّد می شوند؟ دلیل بروز ناهنجاری های مختلف در کودکان چیست؟ چگونه می توانیم نوزاد سالم به دنیا بیاوریم؟ چه عواملی در تولّد نوزاد ناهنجار دخیل هستند؟ آیا ناهنجاری نوزاد فقط علل مادی دارد یا علل معنوی هم در ایجاد این ناهنجاری ها مؤثر هستند؟ زمان های نامناسب نزدیکی کردن چه نقشی در ناهنجاری های جنینی دارند؟ عدم اجرای دستورات شرع مقدس اسلام چگونه موجب بروز ناهنجاری در نوزادان می شود؟ در این مقاله در مورد راه ها و روش های جلوگیری از تولد نوزادان ناهنجار صحبت می کنیم و می خواهیم خانواده ها و خوانندگان محترم سایت بارداری و حاملگی 2 زندگی را با برخی از حقایق در این زمینه آگاه کنیم. اگر شما نیز مایل به دانستن مطالبی در این زمینه هستید ، توصیه می کنیم ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

 

ناهنجاری جنین و نوزاد

این یک واقعیت است که در دنیا بعضی از نوزادان با ناهنجاری های مختلفی متولد می شوند: ناهنجاری هایی مثل سندرم داون ، شش انگشتی بودن ، صرع ، فلج و ناهنجاری های حرکتی و ... . البته گاهی ناهنجاری های جدیدی هم به انواع ناهنجاری های قبلی افزوده می شود. یک سؤال مهم و اساسی این است که چگونه می توانیم از تولد نوزاد ناهنجار پیشگیری کنیم؟ معمولا پزشکان ، علل مادی را در ناهنجاری های نوزاد جستجو می کنند و سعی می کنند فقط از لحاظ مادی ، علت ناهنجاری ها را کشف کرده و پیشگیری کنند. اما حقیقت مطلب آن است که گاهی اوقات ، ناهنجاری های جنین علت معنوی هم دارد و فقط علت های مادی را نباید مد نظر قرار داد. افزون بر این ، بعضی از علل مادی هستند که می توانند منجر به ناهنجاری در نوزاد شوند و علم بشری هنوز آن ها را کشف نکرده است اما رعایت دستورات شرع در مورد مقاربت و فرزندآوری سبب می شود که بسیاری از علل مادی شناخته و ناشناخته که می توانند منجر به ایجاد ناهنجاری در جنین شوند ، اثر نداشته باشند.

برای پیشگیری از وقوع ناهنجاری در نوزاد لازم است که علل ناهنجاری ها مشخص شود تا با رعایت دستورالعمل های لازم ، تا حد امکان از تولّد نوزاد ناهنجار جلوگیری شود.

 

عوامل مادی تاثیرگذار در ناهنجاری های نوزاد

بعضی از عواملی که می توانند منجر به ناهنجاری های جنینی شوند مربوط به عوامل مادی هستند. مثلا یک نمونه مشهود آن ، تغذیه ناسالم در دوران بارداری و حتی پیش از آن می باشد. شکی در این نیست که هرچقدر تغذیه یک مادر باردار ، سالم و غنی از مواد مغذی لازم جهت رشد جنین باشد به همان اندازه در سلامتی جنین تاثیر مثبت گذاشته و احتمال تولّد نوزاد ناهنجار را کاهش می دهد ؛ ولی برعکس ، هر اندازه که میزان تغذیه یک مادر باردار ، ناسالم و نامناسب باشد ، به همان اندازه احتمال بروز ناهنجاری های مختلف در نوزاد بالاتر می رود.

علاوه بر تغذیه ، عوامل دیگری نظیر آلودگی هوا ، بیماری های مادر باردار ، داروهای استفاده شده توسط مادران باردار و ... همگی می توانند در به وجود آمدن کودک ناهنجار نقش داشته باشند.

 

عوامل معنوی

آیا فقط عوامل مادی در ناهنجاری های جنین و نوزاد نقش دارند؟ واقعیت این است که خیر! علاوه بر عوامل مادی که نمونه هایی از آن در بالا مورد اشاره قرار گرفت ، عوامل معنوی هم در تولد نوزاد ناهنجار دخیل هستند! شاید باور آن برای بعضی از افراد سخت باشد اما آیا ندیده اید یا نشنیده اید که بعضی ها به خاطر گناهانی که مرتکب می شوند صاحب فرزند ناهنجار می شوند؟ هر عمل ما در این دنیا ، عکس العمل دارد! ترک گناهان و انجام واجبات و ادای حق الناس از بزرگترین عوامل معنوی هستند که می توانند موجب تولد نوزاد سالم شده از بروز ناهنجاری در او جلوگیری کنند.

جزای اعمال بد انسان ها می تواند در شئونات مختلف زندگی آن ها ظاهر شود. یکی از این شئونات ، فرزندان هستند. اگر می خواهیم نوزاد سالم متولد شود و ناهنجاری نداشته باشد ، از عوامل معنوی هم غافل نشویم.

 

چگونه از ناهنجاری جنین جلوگیری کنیم؟

تا اینجا به مسئله ناهنجاری جنین و تاثیر عوامل مادی و معنوی در این موضوع اشاره کردیم ولی اکنون می خواهیم به پرسش اصلی مقاله پاسخ دهیم که چگونه می توانیم از تولد نوزاد ناهنجار پیشگیری کنیم. برخی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم تا انشاء الله صاحب نوزاد سالم شویم که ناهنجاری نداشته باشد یا احتمال ناهنجاری در او بسیار پائین باشد در این جا مورد اشاره قرار می گیرند:

 1. دعا کنیم: باید به این باور و یقین داشته باشیم که همه امورات عالم هستی در ید قدرت خداست و ما با دعا کردن و طلب از خدای بزرگ می توانیم از تولد نوزاد ناهنجار پیشگیری کنیم. خدای متعال در آیه ۶ سوره مبارکه آل عمران چنین می فرمایند: هُوَ الَّذِي يُصَوِّرُكُمْ فِي الْأَرْحَامِ كَيْفَ يَشَاءُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ( اوست كسى كه شما را آن گونه كه مى‏ خواهد در رحمها صورتگرى مى ‏كند هيچ معبودى جز آن تواناى حكيم نيست). پس صورتگری انسان در رحم مادر در ید قدرت و اراده خداوند متعال می باشد و ما با دعا کردن می توانیم از خدا درخواست کنیم که جنین ما را به صورت سالم صورتگری کند.

  یا در دعائی از ائمه معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) چنین روایت شده است که هنگام اقدام به بچه دار شدن و پیش از انجام عمل نزدیکی ، خوانده شود: اللّهُمَّ ارزُقني وَلَدا، وَ اجَعَلهُ تَقِيّا لَيسَ في خَلقِهِ زِيادَةٌ و لا نُقصانٌ، وَ اجعَل عاقِبَتَهُ إلى خَيرٍ. «بار الها! فرزندى روزى ام كن و او را با تقوا قرار ده ؛ نه افزونى در جسم او باشد ، نه كاستى، و او را عاقبت به خير گردان» . امام محمّد باقر (علیه السّلام)

  همه این ها دلیل بر اهمیت دعا دارد. پس اگر خواهان فرزند سالم و بدون ناهنجاری هستیم ، دعا کردن و خواستن فرزند سالم از درگاه باریتعالی را فراموش نکنیم.
   
 2. سعی در انجام واجبات و ترک محرمات: واجبات خدا را به جا بیاوریم و از گناهان ، پرهیز کنیم.
   
 3. نان حلال به خانواده خود و مخصوصا به زن باردار بدهیم: نان حلال تاثیر فوق العاده ای در سالم و صالح شدن اولاد دارد.
   
 4. احکام و دستورات شرع را که در زمینه بچه دار شدن و آداب مقاربت و سایر مسائل مشابه بیان شده اند به دقت رعایت کنیم و مطمئن باشیم که همه نفع آن فقط به خود ما و فرزندان ما بر می گردد. موارد زیادی در این خصوص در مطالب مختلف این سایت گفته شده است. رعایت دستورات شرع بسیار بسیار مهم هستند؛ به عنوان نمونه یکی از این دستورات مربوط به زمان انجام عمل مقاربت می شود. از نظر شرعی ، همه زمان ها برای انجام مقاربت جنسی مناسب نیست و عدم رعایت این موضوع می تواند موجب بروز ناهنجاری هایی مثل شش انگشتی شدن نوزاد گردد. برای اطلاع از زمان های مناسب آمیزش می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.
   
 5. از تغذیه مناسب و طبیعی زن باردار ، چه پیش از اقدام به بارداری و چه در زمان بارداری غافل نشویم. از مصرف محصولات کارخانه ای تا حد توان بکاهیم و به جای آن از محصولات طبیعی استفاده کنیم.  به هیچ عنوان از محصولات تراریخته استفاده نکنیم.
   
 6. اگر زنی که قصد بارداری دارد دارای بیماری خاصی بوده و داروهای خاصی مصرف می کند حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت نماید تا بیماری او و داروهای مصرفی او به سلامت جنین آسیب نزند.
   
 7. زن باردار باید از نظر جسمی و روحی در یک شرایط آرام و بدون استرس باشد. سعی کنید شرایط مناسب را برای همسر باردار فراهم نمایید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به برخی از عوامل و علل مرتبط با ناهنجاری های جنینی اشاره شد و راه هایی هرچند مختصر برای پیشگیری از بروز ناهنجاری در جنین و نوزاد ذکر شد که امید است انشاء الله مورد استفاده شما خوانندگان محترم سایت 2 زندگی قرار گرفته باشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تاثیر زمان و مکان نزدیکی کردن بر جنین (۳ هفته قبل)

عید فطر چند روز است (۳ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۹ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۱۰ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۳ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۹۹۹ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۸۹۷۲۰ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۹۰۴۳۸۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۸۰۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۶۹۷۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۶۶۹۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۲۱۷۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۹۰۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۸۷۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۱۳۹۴ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۲۱۳ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۸۳۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۲۲۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۳۱۰۳۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۶۹۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۵۶۴ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۴۰۱۲ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۶۶۵۵۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۷۹۵ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۶۱۱۹ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندر دهيد چرا كه بر خرد (عقل) كودك مى افزايد.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۱ / ۵ / ۱۴۰۳

۱۶ محرم ۱۴۴۶

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۷ : ۰۶ : ۲۳

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۲۶

طلوع خورشید: ۰۵:۰۶

اذان ظهر: ۱۲:۱۱

اذان عصر: ۱۵:۵۹

غروب خورشید: ۱۹:۱۶

اذان مغرب: ۱۹:۳۶

وقت عشاء: ۲۰:۳۲

نیمه شب شرعی: ۲۳:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات