رحم در بارداری چه نقشی دارد


بسم الله الرحمن الرحیم

 

رحم در بارداری ، چه نقشی دارد

رحم در بارداری و حاملگی چه نقشی دارد؟ شرایط رحم چه تاثیری بر باردار شدن زن دارد؟ رحم یکی از اندام های تناسلی زنان می باشد که نقش مهم و اساسی در بارداری زن دارد. البته همه اندام های تناسلی زنان نقش مهمی در حاملگی دارند اما نقش رحم به مراتب ، مهم تر است. علت اهمیت بالاتر نقش رحم در بارداری زنان از آن جهت است که جنین در داخل رحم رشد کرده و در نهایت تبدیل به نوزاد می شود.

در اهمیت رحم زن در بارداری همین نکته کافی است بدانیم که بدون رحم ، هیچ نوع حاملگی سالم در وجود زن نمی تواند شکل بگیرد. رحم زنان تنها جایی است که جنین می تواند در آن رشد کرده و به حدی برسد که به دنیا بیاید. شاید گفته شود که گاهی اوقات بارداری خارج از رحم هم اتفاق می افتد. در پاسخ باید گفت که بله در بعضی از مواقع ، بارداری در خارج از رحم شکل می گیرد اما به سرانجام نمی رسد! مثلا حاملگی خارج از رحم می تواند در لوله های فالوپ اتفاق بیفتد که در این حالت ، با عمل جراحی ، بارداری را ختم می کنند زیرا رشد جنین در لوله های فالوپ بسیار خطرناک بوده و اگر حاملگی ، ختم نشده و جنین تشیکل شده در لوله های فالوپ به حد معینی از رشد برسد می تواند سبب پاره شدن و ترکیدن لوله های فالوپ گردد. یا نمونه دیگر بارداری خارج از رحم ، رشد و نمو جنین در حفره شکمی است. گاهی اوقات به دلیل وجود حفره ای در شکم زنان ، جنین در آن حفره شروع به رشد و نمو می کند ولی آن را نیز پس از مدتی مجبور می شوند خارج نمایند.

تنها اندامی در بدن زن که جنین می تواند در آن رشد کرده و بارداری به سلامت به انتها برسد رحم خانم ها می باشد. محیط رحم به گونه ای است که محل مناسبی برای رشد و پرورش جنین می باشد. رحم همانند یک حفاظی از جنین مراقبت می کند. دیواره های رحم طوری توسط خدای متعال آفریده شده اند که جنین را در برابر حوادث حفظ کنند.

شاید برای بعضی از عزیزان سؤال باشد که چرا نقش رحم در بارداری پر رنگ تر از سایر اندام های تناسلی می باشد؟ شاید بعضی ها این فکر به ذهنشان خطور کند که اگر تخمدان نباشد و تخمکی تولید نگردد ، بازهم بارداری زن می تواند مشکل دار شود پس تخمدان زنان هم به اندازه رحم زنان دارای نقش ارزنده در باردار شدن زن است. در جواب باید گفت که بله سایر اندام های تناسلی زنان مثل تخمدان نیز در باردار شدن مؤثر هستند اما اگر زنی تخمدان سالم نداشته باشد و هیچ تخمکی هم از تخمدان زن تولید نگردد و اگر این زن دارای رحم سالم باشد باز هم قادر به باردار شدن است. شاید سؤال شود که چگونه چنین چیزی ممکن است؟

پاسخ آن این است که امروزه به وسیله روش هایی مثل لقاح مصنوعی ، تخمک بارور شده در در داخل رحم زن قرار می دهند و به این ترتیب و بدون آنکه تخمدان زن نقشی در باردار شدن او داشته باشد ، زن ، حامله می شود و می تواند جنین را در رحم خود پرورش دهد. برای تولید تخمک بارور شده نیازی نیست که حتما از تخمک خود زن استفاده شود. بلکه می توان تخمک زن دیگر را با اسپرم شوهر آن زن لقاح داده و در داخل رحم یک زن دیگر قرار داد.

حتی گاهی تخمک زن دیگر را با اسپرم شوهر یک زن ترکیب می دهند و به این ترتیب زنی که تخمدان سالمی ندارد و نمی تواند تخمک تولید کند ، با تخمک زن دیگر و اسپرم شوهر خود صاحب جنین می شود که می تواند آن را در رحم (زهدان) خود پرورش دهد. و به این ترتیب زنانی که به دلیل وجود مشکل تخمک نمی توانند باردار شوند به این شیوه باردار می شوند. با مطالعه این مثال ها ملاحظه می گردد که نقش رحم در بارداری به مراتب مهم تر و پررنگ تر از نقش سایر اندام های تناسلی زن می باشد.

قسمتی از رحم که آن هم نقش بسیار مهمی در بارداری دارد ، دهانه رحم (سرویکس) است. دهانه رحم ، هم در دوران بارداری و هم در زمان زایمان بسیار نقش تعیین کننده ای دارد. نقش دهانه رحم در دوران بارداری از آن جهت مهم است که دهانه رحم بایستی در طول دوره بارداری تا لحظه زایمان ، بسته بماند تا از سقط جنین جلوگیری شود. اهمیت بسته ماندن دهانه رحم در طول دوران بارداری آنقدر مهم است که در بعضی از زنان که دهانه رحم آنها شل و بی کفایت می باشد ، از عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم استفاده می شود تا از باز شدن زود تر از موعدد مقرر آن جلوگیری گردیده و بارداری به سلامت به انتها برسد. وقتی هم که زمان زایمان رسید ، دهانه رحم بایستی باز شود تا نوزاد به دنیا بیاید.

زنانی که از رحم سالمی برخوردار هستند با وجود مشکل در سایر ارگان های تناسلی ، امید است که با روش های لقاح مصنوعی باردار شوند اما بارداری در زنانی که دارای مشکل رحم هستند فقط با برطرف شدن مشکل رحم آنها امکان شکل گیری دارد.

در این مطلب در مورد اهمیت رحم زن برای باردار شدن و حاملگی صحبت شد و ذکر گردید که رحم زن بیشتر از سایر اندام های تناسلی زن برای مساله بارداری اهمیت دارد. از این رو زنان محترم بایستی در زندگی هواره سعی کنند از اندام های تناسلی خود و به خصوص از رحم خود مراقبت لازم را داشته باشند تا انشاء الله به فضل الهی ، بارداری سالمی را تجربه کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۴ هفته قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۲ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۳ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۵ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۵ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۶ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۶ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۶ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۶ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۶ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۶ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۶ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۶ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۶ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۷ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۷ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۷ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۹۰۵۶۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۲۷۶۸۳ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۷۷۱۷۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۴۰۶۰۹ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۳۷۱۷۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۰۷۲۰۳ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۰۷۷۴۷ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۷۴۴۶ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۳۹۱۱۷ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۸۰۴۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۳۴۵۷۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۹۳۳۷ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۰۵۹۷۰ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۷۳۱۸۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۷۱۸۹۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۳۳۰۷۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۶۵۳۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۰۵۵۹۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۰۲۱۰ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۷۹۸۹ بازدید)

احادیث بارداری

بوى پيامبران ، بوى بِهْ و بوى حورالعين ، بوى آس (نوعی گیاه خوشبوی) و بوى فرشتگان ، بوى گل است و بوى دخترم فاطمه زهرا ، بوى بِهْ و آس و گل است . خداوند هيچ پيامبر و هيچ وصىّ اى را برنينگيخت مگر آن كه او بوى بِهْ مى داد. پس آن را بخوريد و به زنان باردارتان بدهيد كه فرزندانتان زيبا مى شوند.

پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۳ / ۶ / ۱۳۹۸

۲۳ ذيحجه ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۱۰ : ۲۶ : ۰۷

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۰۱

طلوع خورشید: ۰۶:۳۱

اذان ظهر: ۱۳:۰۷

اذان عصر: ۱۶:۴۸

غروب خورشید: ۱۹:۴۲

اذان مغرب: ۲۰:۰۱

وقت عشاء: ۲۰:۵۱

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات