شرایط اجاره رحم چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

شرایط اجاره رحم، شرایط رحم اجاره ای، چیست

شرایط اجاره رحم چیست؟ رحم اجاره ای چه شرایطی دارد؟ شرایط اجاره کردن رحم چیست؟ شرایط اجاره دادن رحم چیست؟ چه شرایط و وظایفی برای اجاره دهنده و اجاره گیرنده رحم وجود دارد؟ اصولا چه ضوابطی بر اجاره کردن و اجاره دادن رحم حاکم است؟ آیا هر زوجی مجاز به اجاره کردن رحم می باشند؟ آیا هر زنی اجازه دارد که رحم خود را اجاره دهد؟ قبلا در مطلب رحم اجاره ای درباره اجاره کردن رحم مطالبی عرض کردیم. در این مطلب در مورد شرایط اجاره رحم صحبت می کنیم تا خوانندگان عزیز سایت 2 زندگی با این شرایط تا حدودی آشنا شوند.

مطمئنا اجاره کردن رحم به این آسانی ها نیست و شرایط و ضوابطی بر این قضیه حاکم می باشد. آشنایی با شرایط اجاره رحم سبب می شود که هم اجاره گیرنده رحم و هم اجاره دهنده رحم به وظایف خود آگاهی کامل داشته باشند تا از پیش آمدن مشکلات بعدی در این حوزه جلوگیری شود. علاوه بر مساله شرعی که بایستی در این موضوع حل شود و کسانی که قصد اجاره گرفتن یا اجاره دادن رحم را دارند لازم است تا به نظر مرجع تقلید خود مراجعه نمایند ، سه موضوع در بحث اجاره رحم وجود دارد که عبارتند از:

 1. شرایط اجاره کردن رحم
 2. شرایط اجاره دهنده رحم
 3. شرایط اجاره گیرنده رحم

حال می خواهیم در مورد این سه موضوع ، بحث کرده و تا حد امکان آن ها را شرح دهیم.

شرایط اجاره کردن رحم

موضوع اولی که در بحث اجاره رحم وجود دارد ، شرایط مربوط به اجاره کردن رحم می باشد. منظور از شرایط مربوط به اجاره کردن رحم آن است که یک زوج در چه شرایطی مجاز هستند که رحم اجاره کنند. یعنی در ابتدا باید ببینیم که آیا یک زوج مجاز به اجاره کردن رحم هستند یا نه؟ پس از آن لازم است تا به سراغ شرایط اجاره کننده رحم و اجاره دهنده رحم برویم. شرایطی که منجر می شوند که یک زوج اجازه داشته باشند تا رحم اجاره کنند به صورت زیر می باشد. داشتن علل زیر در یک زن و علل مشابه آن ها این اجازه را به زن و مرد می دهد تا نسبت به کرایه کردن رحم اقدام کنند.

 • فقدان رحم در زن که می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. یعنی بعضی از زنان به صورت مادرزادی دارای رحم نباشند یا اینکه رحم زن به علل مختلفی از بدن او خارج شده باشد.
   
 • کوچک بودن بیش از حد رحم زن به طوری که امکان بارداری به وسیله آن وجود نداشته باشد هم یکی دیگر از شرایط اجاره رحم می باشد.
   
 • ناهنجاری ها و مشکلات غیر قابل درمان رحم زن. گاهی اوقات رحم زن دارای مشکلات و ناهنجاری هایی است که قابل درمان هستند و پس از درمان ، زن می تواند باردار شود. اما گاهی اوقات ممکن است ناهنجاری های رحم طوری باشد که قابل درمان نباشد و در این حالت ، امکان باردار شدن زن وجود نداشته باشد. این مورد هم یکی دیگر از شرایط اجاره کردن رحم می باشد.
   
 • سقط های مکرر. گاهی اوقات بعضی از زنان مبتلا به سقط های مکرر می شوند به طوری که امکان به سرانجام رسیدن بارداری وجود ندارد. گاهی اوقات برخی از زنان ممکن است در برخی از بارداری ها مواجه با سقط جنین بشوند ولی بارداری های بعدی را به سلامت به سرانجام برسانند. چنین زنانی شامل اجاره کردن رحم نمی شوند. رحم اجاره ای در مورد سقط جنین فقط برای زنانی تعلق می گیرد که سقط جنین پیاپی و مکرردارند و به هیچ عنوان نمی توانند جنین خود را نگهدارند. این گروه از زنان دارای شرایط اجاره کردن رحم می باشند.
 • وجود یک بیماری خاص در زن که حامله شدن او باعث تشدید این بیماری شود به طوری که غیر قابل تحمل بوده یا خدای ناکرده خطر جانی برای زن داشته باشد. به عنوان دو نمونه از این گونه بیماری ها می توان به نارسایی شدید و پیشرفته قلبی و دیابت شدید عارضه دار در زن اشاره کرد. در این حالت هم ، زوج ، اجازه دارند که رحم اجاره کنند.
   
 • عدم ایجاد حاملگی به دنبال چند دوره درمان با لقاح مصنوعی یا آی وی اف (IVF). گاهی اوقات شرایط رحم زن می تواند طوری باشد که پزشکان از طریق انجام لقاح مصنوعی و قرار دادن تخمک بارور شده از طریق عمل لقاح مصنوعی ، در رحم خود زن بخواهند که بارداری ایجاد کنند. اما در عمل مشاهده شود که رحم این زن اجازه چنین کاری نمی دهد و عمل آی وی اف با شکست مواجه می شود. اگر عمل آی وی اف در یک زن برای چند دوره متوالی با شکست مواجه شده و بارداری در رحم زن تشکیل نشود ، این زوج اجازه پیدا می کنند که در صورت تمایل از رحم اجاره ای استفاده کنند.

شرایط اجاره دهنده رحم

پس از آنکه زوج نابارور اجازه یافتند که رحم اجاره کنند آنوقت نوبت به شرایط دیگر می رسد که یکی از آن ها ، شرایط مربوط به اجاره دهنده رحم می باشد. زن اجاره دهنده رحم بایستی دارای شرایطی باشد و هر زنی برای این کار انتخاب نمی شود. در این قسمت به شرایط اجاره دادن رحم و شرایط زن اجاره دهنده رحم اشاره می کنیم.

 • زن اجاره دهنده رحم بایستی متاهل و جوان باشد. البته در موارد بسیار نادر ممکن است از زن مجرد هم برای اجاره کردن رحم استفاده شود.
   
 • زنی که قصد اجاره دادن رحم را دارد نبایستی در حال شیر دادن باشد. یعنی زنان نمی توانند در دوران شیردهی ، رحم خود را اجاره دهند.
   
 • فرد اجاره دهنده رحم بایستی از نظر جسمی ، روحی و روانی ، رشد و بلوغ کافی داشته باشد و خانواده اش (همسر و فرزندانش) به این کار او رضایت داشته باشند.
   
 • فاقد هر نوع بیماری واگیرداری که ممکن است به نوزاد منتقل شود باشد. از جمله این بیماری ها می توان ایدز و هپاتیت را نام برد.
   
 • در حال مصرف داروی خاصی که احتمال خطر و ضرر برای جنین دارد ، نباشد.
   
 • زن اجاره دهنده رحم بایستی حداقل دارای یک فرزند بوده و خودش نیز سرپرست فرزندش باشد. این بدان دلیل است که ممکن است دل کندن از فرزند رشد یافته در رحمش سخت بوده و حتی نقشه تصاحب فرزند را نیز بکشد.
   
 • هدف اجاره دهنده رحم ، خیرخواهانه باشد و فقط با دید مادی و با هدف کسب درآمد به این قضیه نگاه نکند.
   
 • احساس خوبی از طرف شوهرش داشته باشد و چنین فکر نکند که از طرف شوهرش به خاطر کسب درآمد قربانی شده است.
   
 • فرد اجاره دهنده رحم باید بداند که فرزند پرورش یافته در رحم او مال خودش نیست و هیچ حق و حقوقی نسبت به او ندارد و بایستی در موعد مقرر آن را به پدر و مادر اصلی نوزاد تحویل دهد.

شرایط اجاره گیرنده رحم

تا اینجای مطلب حاضر با شرایط اجاره کردن رحم و شرایط اجاره دهنده رحم تا حدودی آشنا شدیم. حالا می خواهیم با شرایط و وظایف اجاره گیرنده رحم آشنا شویم. در اینجا به وظایف زوج اجاره کننده رحم اشاره ای می کنیم:

 • اجاره گیرنده رحم بایستی حق و حقوق اجاره دهنده رحم را طبق قرارداد تنظیم شده بپردازد.
   
 • اجاره گیرندگان رحم بایستی بدانند که فرزند متولد شده مال آنهاست و حتی اگر خدای ناکرده دارای نقص عضو یا نارسایی هم باشد نبایستی از قبول آن امتناع کنند.
   
 • اجاره گیرنده رحم بهتر است تا به خدمات رفاهی ، تغذیه ای ، اجتماعی ، فکری ، روحی و معنوی صاحب رحم کمک کند تا فرزند سالم تری به دنیا بیاید. زیرا هرگونه مشکل صاحب رحم مثل اضطراب ، افسردگی و سوء تغذیه می تواند اثرات سوئی بر روی جنین داشته باشد.

البته شرایط کامل تر در قراردادی که تنظیم می شود ذکر می گردد. بحث اجاره کردن رحم شاید در ظاهر یک مساله ساده به نظر برسد اما دارای پیچیدگی های زیادی است و شخص اجاره دهنده رحم بایستی زیر آزمایش های موشکافانه از نظر سلامتی جسمی ، روحی و اخلاقی قرار گیرد. به هر حال این یک امید برای برخی از زنان نابارور می باشد و امید است که بارعایت حکم شرعی و سایر مراحل قانونی ، صاحب فرزند سالم و صالح شوند انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۵ روز قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ ماه قبل)

استرس در دوران بارداری (۳ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۳ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۳ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۶ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۸ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۹ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۹ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱۰ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۱۰ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۱۱ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۱۱ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱۱ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱۲ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۱۲ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۱ سال قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۱ سال قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۱ سال قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۱۷۴۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۳۸۳۱ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۲۵۴۸۳ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۹۴۱۴۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۹۷۹۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۸۷۶۶ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۹۰۳۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۹۰۳۳ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۱۶۱۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۹۰۲۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۴۲۰۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۰۶۰۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۶۹۵۲ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۱۴۶۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۷۶۶۷ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۶۴۷۸ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۴۶۶۵ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۹۵۴۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۳۹۲۷ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۹۲۸ بازدید)

احادیث بارداری

بِهْ بخورد كه نوزاد خوش بوتر و خوش رنگ تر خواهد شد.

حضرت علی عليه السلام درباره زن باردار

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۲۴ / ۱ / ۱۴۰۰

۳۰ شعبان ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۴ : ۳۸ : ۱۷

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۰۷

طلوع خورشید: ۰۶:۳۴

اذان ظهر: ۱۳:۰۵

اذان عصر: ۱۶:۴۴

غروب خورشید: ۱۹:۳۶

اذان مغرب: ۱۹:۵۴

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات