طول مدت بارداری و حاملگی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

طول مدت بارداری و حاملگی

طول مدت بارداری و حاملگی چقدر است؟

آگاهی از مسائل مربوط به دوران بارداری به مادر باردار کمک می کند تا با دید بهتری دوران بارداری و حاملگی را پشت سر بگذارد. یکی از مسائل مهم مربوط به دوران بارداری ، طول مدت دوران بارداری است. از زمان تشکیل نطفه در رحم مادر تا زمان زایمان مادر، مسائل گوناگونی به امر و اذن پروردگار در بدن مادر و جنین روی می دهد. همه این مسائل در مدتی که به مدت بارداری معروف است رخ می دهند. سوال این است که طول مدت بارداری و حاملگی در انسان چقدر طول می کشد و چقدر زمان لازم است تا به اذن الهی، فرزندی صحیح و سالم متولد شود. از آنجایی که ممکن است بعضی ابهاماتی در نحوه محاسبه مدت بارداری وجود داشته باشد سعی می کنیم این بحث را به حول و قوه الهی باز کنیم تا انشاء ا... دید روشنی از مدت حاملگی و آبستنی خانم ها حاصل شود. شاید شما هم شنیده باشید که گفته اند طول مدت بارداری 9 ماه است یا طول مدت حاملگی 40 هفته است ؛ شاید در درک این 9 ماه و چهل هفته و نیز شروع و مبناء محاسبه آن ها ابهام داشته باشید. اگر چنین است با ما همراه شوید تا موضوع را به طور دقیق بررسی کنیم.

 

نحوه محاسبه زمان شروع بارداری

طول دوره بارداری هرچقدر که باشد بایستی زمانی را برای شروع بارداری تعیین کنیم؛ به عبارت بهتر باید بدانیم که از چه زمانی بارداری شروع می شود تا بر اساس آن ، روز بارداری، هفته بارداری و ماه بارداری محاسبه شود  و اگر زمان شروع را ندانیم محاسبه ممکن نخواهد بود. پرواضح است که زمان شروع بارداری از لحظه لقاح اسپرم با تخمک و تشکیل سلول تخم یا همان انعقاد نطفه است و قبل از لحظه لقاح اسپرماتوزوئید با تخمک، هیچ اثری از بارداری نیست. سوال این است که آیا امکان دانستن لحظه دقیق انعقاد نطفه و لقاح اسپرم با تخمک وجود دارد؟ طول دوره پریود خانم ها به طور معمول 28 روز بوده و روز 14 بعد از شروع پریود معمولا لحظه آزاد شدن تخمک می باشد؛ پس اگر در روز 14 پس از شروع دوره قاعدگی ، اسپرمی وارد رحم زن شده و با تخمک آزاد شده از تخمدان لقاح یابد ، می توان شروع بارداری را از همان روز 14 بعد از شروع عادت ماهانه حساب نمود. اما مسئله این است که دوره قاعدگی همه خانم ها 28 روزه نیست! به علاوه ممکن است دوره پریود یک خانم از ماهی به ماه دیگر و تحت شرایط مختلف فرق بکند! پس اگر زمان شروع را لحظه انعقاد نطفه قرار دهیم مشکل پیش خواهد آمد چون زمان دقیقی نیست. به همین دلیل است که لحظه شروع حاملگی و بارداری را از اولین روز آخرین قاعدگی حساب می کنند. پس برای محاسبه زمان شروع حاملگی دو حالت وجود دارد: 1) لحظه انعقاد نطفه یا لقاح اسپرم با تخمک که البته دقیق نیست و 2) اولین روز آخرین قاعدگی که تقریبا دقیق تر است.

 

طول مدت بارداری چند ماه است؟

قبل از هر چیزی بایستی بدانیم که منظور از ماه که در محاسبه طول مدت بارداری مورد محاسبه قرار می گیرد ماه قمری است نه ماه شمسی یا ماه میلادی و ...  . شاید عده ای به اشتباه ، ماه را شمسی یا میلادی بدانند ولی حقیقت آن است که ماه قمری مبنای محاسبه ماه بارداری است. یک سال قمری در حالت غیر کبیسه 354 شبانه روز و در حالت کبیسه بودن، 355 شبانه روز می باشد. به طور میانگین طول هر سال قمری 354.367 شبانه روز است و اگر این رقم را بر عدد 12 که تعداد ماه ها است تقسیم کنیم طول مدت متوسط هر ماه قمری 29.531 شبانه روز می شود. اگر عدد 29.531 را در 9 ضرب کنیم ، عدد 265.779 به دست می آید که تقریبا 266 شبانه روز است. مدت 266 شبانه روز که تقریبا برابر 9 ماه قمری می باشد طول مدت دوران بارداری از لحظه انعقاد نطفه یا همان لقاح اسپرم با تخمک است و این مدت، مدت حقیقی بارداری محسوب می شود. حالا اگر تعداد روزها از لحظه شروع قاعدگی تا لحظه انعقاد نطفه را به این عدد اضافه کنیم طول مدت بارداری از لحظه شروع آخرین قاعدگی به دست می آید؛ به عنوان مثال اگر تعداد روزها از زمان آغاز آخرین دوره پریود تا زمان آزاد شدن تخمک و عمل لقاح، 14 روز باشد طول مدت بارداری از لحظه شروع آخرین قاعدگی تا لحظه زایمان ، 280 شبانه روز خواهد بود.

 

طول مدت بارداری چند هفته است؟

در مطلب بالا طول دوره بارداری را بر حسب ماه حساب کردیم و گفتیم که طول دوره حقیقی بارداری برابر با 9 ماه قمری یا 266 شبانه روز است. اگر عدد 266 را بر عدد 7 (تعداد روزهای هفته) تقسیم کنیم ، عدد 38 هفته به دست خواهد آمد. پس طول دوره بارداری واقعی 38 هفته از لحظه انعقاد نطفه یا همان لقاح اسپرم با تخمک می باشد. در اینجا هم اگر تعداد روزهای بین اولین روز آخرین قاعدگی تا لحظه انعقاد نطفه را 14 روز یعنی 2 هفته در نظر بگیریم ، طول دوران حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی برابر 40 هفته خواهد بود.

 

نتیجه گیری

طبق مطالب بالا نتیجه های زیر حاصل می شود:

  • اگر طول مدت بارداری را بر حسب ماه محاسبه کنیم ، منظور ماه قمری است.
     
  • طول مدت بارداری واقعی که از لحظه انعقاد نطفه یا لقاح اسپرم با تخمک محاسبه می شود ، برابر با 9 ماه قمری ، یا 266 شبانه روز یا 38 (سی و هشت) هفته است.
     
  • طول مدت بارداری قراردادی که از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود تقریبا برابر با 9 ماه قمری + 14 شبانه روز ، یا 280 شبانه روز یا 40 (چهل) هفته است.

 

یادآوری یک نکته لازم است و آن اینکه همه بارداری ها دقیقا همین مدت طول نمی کشند و ممکن است کمتر یا بیشتر از این زمان هم باشند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

آزمایش اسپرم (۱ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۲ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۳ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۳ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۳ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۴ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۴ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۵ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۵ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۵ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۶ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۷ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۷ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۷ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۸ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۸ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۹ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۹ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۹ ماه قبل)

نزدیکی منقطع چیست (۹ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۶۰۷۱ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۰۵۰۵ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۷۵۷۰۰ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۶۷۸۵۷ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۴۴۳۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۲۵۳۹ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۳۵۵۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۸۵۵۰ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۹۳۰۷ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۴۷۰۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۲۷۱۶ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۳۹۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۳۴۵۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۰۶۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۵۷۳۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۲۴۴۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۱۵۳۲ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۶۹۸۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۸۹۰۰ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۹۲۸ بازدید)

احادیث بارداری

هرگاه كسى از شما خواست به همسرش درآيد ، بايد در اوّل ماه ها و نيمه ماه ها خوددارى كند چرا كه شيطان در اين دو زمان ، فرزند خواهى مى كند و شيطان ها در اين زمان خواستار مشاركت [در نطفه ]هستند . از اين رو مى آيند و باردار مى كنند.

حضرت علی (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز شنبه

یا رب العالمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

شنبه

۵ / ۷ / ۱۳۹۹

۸ صفر ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۳۹ : ۱۹ : ۱۶

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۲

طلوع خورشید: ۰۵:۵۵

اذان ظهر: ۱۱:۵۶

اذان عصر: ۱۵:۲۰

غروب خورشید: ۱۷:۵۵

اذان مغرب: ۱۸:۱۳

وقت عشاء: ۱۹:۰۰

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۳

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات