قرص ضد بارداری چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

قرص ضد بارداری ، چیست

قرص ضد بارداری چیست؟ قرص جلوگیری از بارداری چگونه عمل می کند؟ روش استفاده از قرص پیشگیری از بارداری چگونه است؟ آیا برای جلوگیری از حاملگی حتما بایستی از قرص ضد حاملگی استفاده کرد؟ قرص جلوگیری از حاملگی را تقریبا همه خانم های بالغ می شناسند و برخی از آن ها هم ممکن است از آن استفاده کرده باشند. در این مطلب قصد داریم تا خوانندگان عزیز سایت بارداری و حاملگی 2 زندگی را با قرص ها یا کپسول های ضد بارداری و پیشگیری از حاملگی آشنا کرده و اطلاعاتی را در این زمینه خدمت شما عرض کنیم.

برای جلوگیری از بارداری و حامله شدن زنان ، راه های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های پیشگیری از باردار شدن زن استفاده از قرص ها یا کپسول هایی است که اصطلاحا به قرص های ضد بارداری یا ضد حاملگی معروف هستند. می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که اصولا یک قرص ضد بارداری چگونه از باردار شدن زن جلوگیری می کند؟ برای درک این موضوع لازم است تا کمی در مورد روش حامله شدن زن صحبت کنیم.

 

طریقه حامله شدن زن

اجازه دهید روش باردار شدن یک زن را به طور خلاصه بیان کنیم. البته منظور این نوشتار ، باردار کردن زن توسط مرد و طی یک روند طبیعی می باشد و بارداری مصنوعی که از طریق لقاح مصنوعی انجام می گیرد موضوع این مقاله نمی باشد. مراحل باردار شدن زن به بیان ساده به این شکل است که در هر دوره قاعدگی زنان و پس از اتمام خونریزی (انجام غسل حیض در این زمان بر زن واجب می گردد) ، عمل تخمک گذاری انجام می شود که طی آن یک یا چند تخمک از تخمدان های زن آزاد می گردد. این تخمک (ها) به وسیله اسپرم مرد که از طریق رابطه نزدیکی با زن وارد رحم زن شده ، بارور می گردد. پس از آن که تخمک بارور شد ، تخمک بارور شده به طرف رحم حرکت کرده و در دیواره رحم جای می گیرد. پس از جایگیری تخمک لقاح یافته در دیواره رحم ، جفت تشکیل می شود. از طریق جفت ، تخمک لقاح یافته رشد کرده ، به جنین تبدیل شده و در نهایت ، یک یا چند فرزند با زایمان به دنیا می آیند.

 

قرص ضد بارداری چگونه عمل می کند؟

حال که با طرز باردار شدن یک زن تا حدودی آشنا شدیم اجازه دهید ببینیم که یک قرص ضد حاملگی چگونه عمل می کند؟ برای دانستن این موضوع به این مطلب اشاره می شود که همه مراحل قاعدگی ، تخمک گذاری و جایگزینی تخمک در دیواره رحم به وسیله هورمون های زنانه که در بدن زن وجود دارد انجام می شود. اگر در طول مراحل از تخمک گذاری تا لقاح تخمک و نیز قرار گیری تخمک بارور شده در دیواره رحم ، اختلال ایجاد شود ، این امر موجب پیشگیری از بارداری زن خواهد شد. یک قرص پیشگیری از بارداری دقیقا همین کار را انجام می دهد. قرص های پیشگیری کننده از حامله شدن زن از طریق روش هایی که در زیر بیان می شوند در چرخه باردار شدن یک زن ایجاد اختلال کرده و به این وسیله موجب جلوگیری از حاملگی می شوند.

 

۱) جلوگیری از تخمک گذاری

یکی از کارهایی که قرص های ضد بارداری جهت پیشگیری از باردار شدن زن در بدن انجام می دهند ، پیشگیری از تخمک گذاری یا همان عمل آزاد شدن تخمک از تخمدان می باشد. همانطور که در روش طبیعی باردار شدن زن اشاره شد ، تخمک گذاری و آزاد شدن تخمک از مراحل باردار شدن زن می باشد زیرا بدون وجود تخمک ، حاملگی شکل نمی گیرد. وقتی که عمل تخمک گذاری توسط قرص ضد آبستنی دچار اختلال گردید و تخمک آزاد نشد ، طبیعی است که بارداری صورت نمی گیرد. قرص های ضد بارداری به روش های مختلفی در عمل تخمک گذاری ایجاد اختلال می کنند. مکانیزم این روش تقریبا شبیه حالتی است که یک زن دچار کیست تخمدان می شود.

 

۲) تغییر مخاط دهانه رحم

تغییر وضعیت مخاط دهانه رحم (سرویکس) از دیگر روش هایی است که قرص های ضد بارداری انجام می دهند. تغییراتی که در مخاط دهانه رحم توسط یک قرص ضد حاملگی ایجاد می شود سبب می گردد که راه رسیدن اسپرم به رحم زن ، مشکل و ناهموار گردد. یعنی این تغییرات سبب می شوند که در رسیدن اسپرم به رحم زن و لقاح با تخمک ، اختلال ایجاد شود. به این وسیله از باردار شدن زن جلوگیری می شود زیرا زمانی که اسپرمی وارد رحم زن نشود حاملگی هم اتفاق نمی افتد.

 

۳) تغییر دیواره رحم

تغییر در دیواره رحم یکی از کارهای دیگری است که قرص های ضد بارداری انجام می دهند. دیواره رحم در حالت عادی و طبیعی طوری است که تخمک بارور شده در این دیواره می تواند لانه گزینی کند. جایگیری و لانه گزینی تخمک لقاح یافته در دیواره داخلی رحم برای تشکیل بارداری و رشد و نمو جنین لازم است. حال اگر چنانچه دیواره رحم پذیرای تخمک لقاح یافته نباشد طبیعی است که بارداری هم شکل نمی گیرد. قرص های ضد بارداری با ایجاد تغییرات در دیواره داخلی رحم سبب می شوند که امکان چسبندگی تخمک لقاح یافته به دیواره رحم کم شود و در نتیجه ، این عمل می تواند به جلوگیری از بارداری کمک کند.

 

۴) ایجاد تاخیر در قاعدگی

ایجاد تاخیر در عادت ماهانه یا قاعدگی زنان از دیگر روش هایی است که قرص های ضد آبستنی انجام می دهند تا از حاملگی پیشگیری کنند. به عنوان مثال می دانیم که تعداد دوره پریود یک زن در طول یکسال تقریبا ۱۳ بار می باشد (با احتساب دوره های پریود ۲۸ روزه). بعضی از قرص های ضد حاملگی ، این تعداد را به ۴ بار در سال کاهش می دهند. به عبارت بهتر ، مصرف این نوع قرص ها باعث می شود که یک زن در طول یک سال فقط چهار بار (یعنی هر فصل یک بار) دوره عادت ماهانه و عمل تخمک گذاری داشته باشد. در این حالت یک زن در طول ۳ ماه می تواند با همسر خود نزدیکی داشته باشد بدون اینکه نگران آبستن شدن خود باشد.

 

در این مقاله مختصری در مورد قرص های ضد بارداری صحبت شد که امید است انشاء الله به توفیق الهی مفید واقع شده باشد. البته ذکر این نکته مهم ضروری است که جلوگیری از بارداری به مدت طولانی می تواند مشکلاتی را برای زنان ایجاد کند. از این رو بارداری و به دنیا آوردن فرزند توسط زنان از روش های خوبی است که هم باعث ازدیاد نسل می شود و هم موجب سلامت زنان می گردد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۴ روز قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۳ هفته قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۴ هفته قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۱ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۲ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۲ ماه قبل)

نزدیکی منقطع چیست (۲ ماه قبل)

قبل از نزدیکی چه بخوریم (۲ ماه قبل)

قرص ضد بارداری چیست (۲ ماه قبل)

راهکار های کاهش احتمال سقط جنین (۲ ماه قبل)

آموزش بارداری و حاملگی (۳ ماه قبل)

اولویت بندی زمان ها برای نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

راهکار برای درمان و کنترل فشار خون بارداری (۵ ماه قبل)

آموزش کنترل فشار خون بارداری به روش کاملا طبیعی (۶ ماه قبل)

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۷ ماه قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۸ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۱۰ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۱۱ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۱۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۲۷۹۱۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۴۶۹۲ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۳۳۵۰۵ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۱۷۲۳۶ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۶۷۰۱۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۲۹۲۴ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۵۵۸۰ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۰۲۲۹۹ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۵۴۳۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۶۸۰۵۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۰۱۳۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۷۱۴۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۲۸۰۷۰ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۷۴۹۳ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۲۹۰۸ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۵۷۶۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۶۰۳۸ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۲۹۸۸ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۱۳۴۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۶۳۷۴ بازدید)

احادیث بارداری

به زن در ماهى كه زايمان كرده خرما بدهيد؛ چرا كه فرزند او بردبار و پاك مى شود.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸

۲ رجب ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۹ : ۱۰ : ۲۲

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۱۶

طلوع خورشید: ۰۶:۳۹

اذان ظهر: ۱۲:۱۷

اذان عصر: ۱۵:۲۸

غروب خورشید: ۱۷:۵۶

اذان مغرب: ۱۸:۱۴

وقت عشاء: ۱۹:۰۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات