نکات مهم برای درمان یبوست بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

یبوست بارداری

یبوست بارداری. یبوست بارداری و درمان آن.یبوست بارداری را چگونه درمان کنیم؟ برای رفع یبوست حاملگی چه نکات مهمی وجود دارد؟ روش های ساده و غیر داروئی برای یبوست در دوران بارداری کدامند؟

مساله یبوست در زنان باردار یکی از مشکلاتی است که می تواند آزار دهنده باشد و بر سایر مشکلات دوران بارداری بیفزاید. اگر یبوست در زنان حامله در اسرع وقت درمان نشود ممکن است حتی نیاز به استفاده از دارو نیز باشد که این مساله می تواند بر روی جنین تاثیر منفی داشته باشد. به همین جهت ، رفع یبوست زن باردار در مدت کوتاه و بدون استفاده از دارو یکی از شیوه های مهمی است که قصد داریم در این مطلب به آن اشاره کنیم. روش های ارائه شده در این مطلب همگی روش های بی ضرر و کاملا عملی و ساده هستند و امید می رود که رعایت این نکات به ظاهر ساده اما ارزشمند در درمان یبوست در خانم های حامله مؤثر واقع شده و دیگر احتیاجی به روش های داروئی نباشد.

با توجه به اینکه شرایط بدنی و حال عمومی زنان مختلف در زمان بارداری ممکن است با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشد به همین دلیل خانم های باردار می توانند از روش هایی که با شرایط آن ها بیشتر تطابق می کند استفاده بیشتری بکنند. البته بعضی از روش ها هم هستند که برای همه مادران باردار می توانند قابل اجرا باشند.

تغذیه و سبک زندگی دو عامل مهمی هستند که در ایجاد یبوست در بدن انسان نقش بسیار مهمی دارند. البته عوامل دیگر نظیر مصرف برخی از دارو ها نیز می توانند در ایجاد یبوست نقش داشته باشند ولی عمومیت ندارند و همانطور که ذکر شد ، نوع تغذیه ای که استفاده می کنیم و شرایطی که بر زندگی ما حاکم است دو عامل مهم و تعیین کننده در به وجود آمدن یبوست مخصوصا در دوران بارداری هستند.

هدف از روش های ارائه شده در این مطلب نیز اصلاح الگوی تغذیه و نیز اصلاح برخی از رفتار ها در زندگی است تا از راه طبیعی و صحیح ، یبوست بارداری رفع شده و همچنین از ایجاد مجدد یبوست جلوگیری شود. با این توضیحات به بیان روش های پیشگیری و درمان یبوست در دوران بارداری می پردازیم.

 

نقش تغذیه و سبک زندگی در ایجاد و درمان یبوست در بارداری

موارد زیر را می توان جهت پیشگیری از یبوست و درمان آن در دوران بارداری به کار بست.

 • به خواندن نماز مخصوصا نماز شب اهمیت دهید. نماز های یومیه علاوه بر وجوب و داشتن آثار و برکات معنوی ، دارای آثار مادی فراوانی نیز می باشند که پیشگیری از یبوست و درمان آن از جمله فواید حرکات فیزیکی است که در نماز انجام می دهیم.
   
 • هر روز صبح ناشتا یک الی چهار لیوان آب ولرم مایل به گرم بنوشید. می توانید روزانه از یک لیوان شروع کنید و وضعیت رفع یبوست خود را مشاهده نمایید. اگر یک لیوان آب تاثیر چندانی نداشت می تواند آن را به دو لیوان آب و بیشتر (حداکثر چهار لیوان آب) در روز برسانید. توجه نمایید که اگر بیش از یک لیوان آب می نوشید ، یک دقیقه بین دو لیوان آب متوالی فاصله دهید ؛ یعنی یک لیوان آب را که میل نمودید به مدت یک دقیقه صبر کنید و سپس لیوان آب دوم را میل نمایید و همینطور الی آخر. دقت نمایید که از آب تصفیه شده استفاده کنید. برای تصفیه آب می توانید از تصفیه کن های خانگی استفاده کرده یا از کوزه سفالی استفاده نمایید. آب را در کوزه سفالی قرار دهید و بعد از حدود دو ساعت ، آب داخل کوزه تصفیه می شود که می توانید این آب را کمی گرم نموده (ولرم مایل به گرم باشد) و بنوشید. راه سوم برای تصفیه آب استفاده از جوشاندن آن در سماورهای برنجی می باشد. آبی را که در سماور جوشیده است به مدت حداقل دو ساعت در یک ظرف شیشه ای در باز به حالت ساکن قرار دهید سپس آن را میل نمایید. مصرف آب ولرم به صورت ناشتا تاثیر فوق العاده ای در رفع یبوست و پاک سازی بدن از سمومات مختلف و نیز آبرسانی به بدن دارد. زمان ناشتا در حوالی همان اذان صبح می باشد که قبل از صبحانه است. آب را در هنگام شب به صورت نشسته بخورید. خوردن آب به صورت ایستاده در روز ، مستحب شمرده شده است ؛ هر چند که می توانید آب را در روز به صورت نشسته هم میل نمایید.
   
 • قبل از خوردن غذا ، دست های خود را بشوئید ، غذا را با بسم الله الرحمن الرحیم شروع نمایید ، مقداری نمک دریا یا سنگ نمک طبیعی آسیاب شده قبل از شروع غذا و پس از اتمام غذا میل نمایید ، غذا را نشسته بر روی زمین و با آرامش میل نمایید ، لقمه ها را کوچک برداشته و هر لقمه را حدود 30 الی 40 بار بجوید ، پس از اتمام غذا الحمد لله رب العالمین بگویید و 21 قدم نیز راه بروید.
   
 • در وسط غذا ، آب و مایعات میل نکنید ؛ آب و مایعات را حداقل نیم ساعت قبل از غذا و حداقل دو و نیم ساعت پس از غذا میل نمایید.
   
 • از مصرف چای ، قهوه ، نسکافه و نوشیدنی های مشابه در دوران بارداری خودداری نمایید. این مواد علاوه بر ایجاد یبوست ، خطر احتمال سقط جنین را نیز افزایش می دهند.
   
 • مصرف نان را به حداقل برسانید. مصرف نان زیاد سبب جذب آب بدن و باعث ایجاد یبوست می شود. مخصوصا از مصرف نان بربری در وعده صبحانه خودداری کنید. همواره سعی نمایید از نان های سبوسدار استفاده کرده و از مصرف نان هایی که با آرد سفید (بدون سبوس) تهیه می شوند پرهیز کنید. به جای نان می توانید از جوانه های مختلف مثل جوانه گندم ، جوانه عدس و جوانه ماش استفاده نمایید.
   
 • از میوه هایی نظیر انجیر (حداکثر سه عدد در روز) ، زردآلو ، آلو ، طالبی ، گلابی (امرود) ، کیوی و بادام درختی استفاده کنید. در این زمینه مطالعه مطالب خواص خوردن انجیر در بارداری و حاملگی و فواید و خواص خوردن زردآلو در بارداری و حاملگی و مصرف بادام در دوران بارداری پیشنهاد می گردد.
   
 • از توالت ایرانی استفاده نمایید و از استفاده از توالت فرنگی بپرهیزید. طرز نشستن در توالت ایرانی باعث تحریک روده ها و پیشگیری از یبوست می شود.
   
 • سعی نمایید شکم خود را مخصوصا در فصول سرد سال با بستن پارچه ای یا چیزی شبیه آن ، گرم نگهدارید. گرم نگهداشتن شکم سبب پیشگیری از یبوست می گردد.
   
 • از خوردن آب و مایعات سرد خودداری نمایید.
   
 • در وعده صبحانه می توانید کمی کره میل نمایید. مصرف کره در وعده صبحانه در رفع یبوست تاثیر خوبی دارد.
   
 • از مصرف موادی که باعث غلظت خون می شوند نظیر شکر و قند سفید ، روغن های جامد و مایع و ... خودداری نمایید.
   
 • سعی نمایید در هر وعده غذایی ، حداقل یک قاشق روغن زیتون میل نمایید. ضمنا مصرف زیتون را نیز می توانید به سبد غذایی دوران بارداری خود اضافه نمایید.
   
 • از خوردن شیر در بارداری غفلت نکنید. شیر را به صورت ولرم مایل به گرم همراه با خرما (حداقل سه عدد در روز) میل نمایید. مصرف شیر به صورت گرم باعث رفع یبوست می شود.
   
 • فشار خون از جمله علل و عوامل یبوست محسوب می گردد. اگر دچار فشار خون بارداری هستید در درمان و کنترل آن اهتمام داشته باشید. جهت این کار می توانید از نظرات پزشک حاذق طب سنتی بهره مند شوید.
   
 • از خوردن مقداری عسل در روز (عسل طبیعی نه شیره جات کارخانه ای که به نام عسل! فروخته می شوند) غفلت نکنید.
   
 • از مصرف گوشت گاو و مرغ بپرهیزید و گوشت گوسفند مصرف نمایید.
   
 • به اوقات خواب خود اهمیت دهید. شب هنگام زود خوابیدن و صبح ، زود بیدار شدن نقش برجسته ای در جلوگیری از یبوست و درمان آن دارد.
   
 • با نظر پزشک طب سنتی به جای قرص آهن از آب آهن و سایر مواد غذایی آهن دار در دوران بارداری و حاملگی استفاده نمایید. مصرف قرص آهن در بارداری علاوه بر نقشی که می تواند در یبوست بارداری داشته باشد سبب بیش فعالی کودک نیز می شود.
   
 • از سبزیجات تازه در وعده ناهار و از کاهو به همراه عسل طبیعی در وعده شام استفاده نمایید.
   
 • از آب و مایعات سالم به حد لزوم استفاده نمایید.
   
 • از غذاهای سرخ کردنی دوری نمایید.

 

امید است که به فضل الهی رعایت این نکات در درمان یبوست در بارداری مؤثر و مفید واقع شود و دیگر نیازی به استفاده از درمان های داروئی نباشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۴ ماه قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۹ ماه قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۱ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۱ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۱ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۱ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۱ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۱ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۲ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۲ سال قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

استرس در دوران بارداری (۲ سال قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۲ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۱۴۳۱۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۹۲۴۶۲۲ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۰۹۴۶۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۳۱۳۹ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۰۳۳۲۳ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۰۲۳۳۰ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۷۶۳۲۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۶۰۶۸۲ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۹۱۵۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۸۹۵۸۶ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۷۹۰۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۳۵۸۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۴۸۸۳۴ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۰۴۸۶۰ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۹۶۸۶۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۶۲۰۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۲۶۰۲ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۴۲۱۴۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۳۸۸۴۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۳۵۲۷۴ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان بِهْ بدهيد ؛ چرا كه اخلاق فرزندانتان را نيكو مى گرداند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۱۰ / ۱ / ۱۴۰۲

۸ رمضان ۱۴۴۴

ماه قمری ۳۰ روزه

۵۳ : ۰۵ : ۰۵

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۰

طلوع خورشید: ۰۵:۵۴

اذان ظهر: ۱۲:۰۹

اذان عصر: ۱۵:۴۱

غروب خورشید: ۱۸:۲۴

اذان مغرب: ۱۸:۴۲

وقت عشاء: ۱۹:۳۰

نیمه شب شرعی: ۲۳:۲۷

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات