14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم


بسم الله الرحمن الرحیم

 

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم

بارداری راحت و سالم از آرزوهای هر زن بارداری است. هر زن حامله ای دوست دارد که بارداری راحتی را همراه با سلامتی طی کرده و فرزند (فرزندان) سالمی را به دنیا بیاورد. شاید گفتن عبارت "بارداری راحت و سالم" ساده باشد اما عمل کردن به آن نیازمند همت و اراده است. مسائل و پیش آمد های مختلفی چه قبل از اقدام به بارداری ، چه در زمان اقدام به بارداری ، چه در دوران بارداری و چه حتی هنگام زایمان ممکن است برای یک زن حامله به وجود بیاید که حل این مسائل و رفع مشکلات احتمالی ، نیازمند تدبیری هوشمندانه است. آگاهی از نکات طلایی در تدبیر هوشمندانه مسائل مختلف بارداری می تواند کمک زیادی به شما بکند.

غالبا این سؤالات مورد مطرح واقع می شود که قبل از اقدام به بارداری چه کنیم؟ در هنگام اقدام به بارداری چه کنیم؟ در دوران بارداری چگونه عمل کنیم تا بارداری راحت و سالمی داشته باشیم؟ نباید تصور کرد که بارداری فقط محدود به دوران 9 ماهه است بلکه اعمال قبل از بارداری و همچنین اعمال در حین اقدام به بارداری ، همگی بر روند بارداری 9 ماهه تاثیر دارند.

در این مقاله به چهارده نکته طلایی به نام نامی چهارده معصوم (علیه السلام) اشاره می کنیم و امیدواریم که راهگشایی برای یک بارداری سالم ، راحت و توأم با فرزند آوری سالم باشد انشاء الله تعالی.

 

14 نکته طلایی برای یک بارداری راحت و سالم

 

1) از طریق دعا و انجام اعمال نیکو ، از خدای بزرگ ، بارداری سالم همراه با فرزند (فرزندان) سالم را طلب نمایید.

در انجام هر کاری به این نکته توجه داشته باشیم که تمام امورات عالم در ید قدرت خداست و هیچ امری بی اراده او انجام نمی شود. دعا کردن یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک بارداری سالم می باشد. از طریق دعا و طلب از درگاه باریتعالی و همچنین انجام اعمال نیکو ، از خدای بزرگ یک بارداری سالم ، شاد و بابرکت را همراه با تولد فرزند (فرزندان) سالم و صالح بخواهیم. همچنین توسل به ائمه معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) را نیز فراموش نکنیم.

2) حفظ آرامش و دوری از استرس در سایه توکل به خدا

یکی از مخاطرات ممکن در هر حاملگی ، داشتن استرس و اضطراب می باشد. به دلایل مختلف ، زن یا مرد یا هر دو ممکن است دچار استرس و اضطراب باشند. استرس روند باردار شدن را مختل می کند و همچنین می تواند دوران بارداری را با خطرات جدی مواجه کند. مثلا زن و شوهری که مدتی به دلایل مختلف صاحب بچه نمی شدند اکنون که می خواهند برای بچه دار شدن اقدام کنند ممکن است این تشویش و نگرانی را داشته باشند که آیا حاملگی اتفاق می افتد؟ چنین افکار استرس زا می تواند مشکل ساز باشد. زن و شوهر سعی کنند با توکل بر خدا نسبت به بارداری اقدام کنند و اگر زنی در دوران بارداری به سر می برد با توکل بر خدای بزرگ ، استرس و اضطراب را از خود دور کند. اگر مشکلی وجود داشت با سعه صدر حل شود و در همه حال ، توجه به یاد خدا که آرامش بخش دل هاست ، فراموش نشود.

3) خانم و آقا قبل از اقدام به بارداری حجامت نمایند.

اگر برای زن و مرد این امکان وجود داشته باشد که قبل از اقدام به بچه دار شدن ، حجامت نمایند بسیار عالی خواهد بود. حجامت در سم زدائی از بدن ، کاهش غلظت خون ، اصلاح خون و کارکرد صحیح اندام های تناسلی زن و مرد بسیار نقش مهمی دارد. در این زمینه مطالعه مطلب قبل از اقدام به بارداری حجامت نمایید را توصیه می کنیم.

4) بررسی وضعیت سلامت زن و مرد

سلامتی زن و مرد برای یک آمیزش موفق و تشکیل نطفه سالم بسیار اهمیت دارد. زن و مرد حتما سعی نمایند قبل از اقدام به حاملگی ، وضعیت سلامتی خود را زیر نظر یک پزشک مجرب بررسی نمایند تا انشاء الله مشکلی نداشته باشند. وضعیت سلامتی زن از اهمیت زیادی برخوردار است و کل دوران بارداری زن را می تواند تحت تاثیر خود قرار دهد و همچنین بر مساله سلامت جنین تاثیر دارد.

5) ضرورت اصلاح تغذیه

تغذیه نقش مهمی در شکل گیری بارداری و همچنین در دوران بارداری دارد. قبل از بارداری ، تغذیه زن و تغذیه مرد از اهمیت بالایی برخوردار است و در زمان حاملگی ، تغذیه زن بسیار اهمیت دارد. گاهی تغذیه نادرست موجب بروز مشکلاتی در شکل گیری حاملگی یا در دوران باردار بودن زن می شود. مشورت با یک پزشک متخصص تعذیه مخصوصا پزشک متخصص تغذیه سنتی و طبیعی و در صورت لزوم ، اصلاح آن ، می تواند یکی از راه های اطمینان از سلامت بارداری باشد.

6) اصلاح سبک زندگی

سبک زندگی بر همه کارهای ما می تواند تاثیر بگذارد. متاسفانه امروزه سبک زندگی ها در مواردی طوری شده است که می تواند در روند تشکیل بارداری مشکل ایجاد کند یا اینکه به سلامت بارداری لطمه بزند. توجه به سبک زندگی اسلامی و سالم می تواند راهگشای مشکلات بسیاری در زمینه بارداری باشد.

7) خانم قبل از اقدام به بچه دار شدن ، وضعیت دندان های خود را بررسی نماید.

همانطور که در بالا اشاره شد ، تغذیه مادر در دوران بارداری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و یکی از نیاز های مهم در هر تغذیه سالم ، داشتن دندان های سالم می باشد خانم های محترم سعی کنند قبل از باردار شدن ، وضعیت دندان های خود را بررسی کنند و اگر مشکلی وجود داشت سعی در رفع آن نمایند تا انشاء الله مشکلی در دوران بارداری ایجاد نشود.

8) رعایت زمان نزدیکی کردن

یکی از نکات مهم در مورد بارداری سالم ، رعایت زمان نزدیکی کردن برای حاملگی می باشد. شاید چنین به نظر برسد که هر زمان که شانس بارداری بالا باشد می توان مقاربت کرد. اما واقعیتی که وجود دارد و شاید عده ای از زوجین از آن بی اطلاع باشند این است که از نظر شرعی ، همه زمان ها برای نزدیکی کردن مناسب نیستند. در این میان ، زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه وجود دارند که نزدیکی کردن در آن زمان ها از نظر دین مقدس اسلام ، نهی شده است. نزدیکی کردن در زمان های نامناسب می تواند سلامت بارداری را به خطر انداخته و حتی موجب سقط جنین و تولد فرزند (فرزندان) معلول یا مبتلا به سایر نقایص جنینی و مادرزادی شود. در مقابل ، زمان های مناسب برای مجامعت وجود دارند که از نظر شرع توصیه شده اند. جهت اطلاع از زمان های مناسب برای جماع می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.

9) رعایت مسائل حین مقاربت

از جمله مسائل مهمی که در سلامت بارداری و همچنین در سلامت جنین نقش بسیار مهمی دارد ، مسائل زمان مقاربت برای باردار شدن زن می باشد. به عنوان مثال ، نگاه کردن به آلت زن در زمان دخول ممکن است سبب کور شدن طفل شود و سخن گفتن در زمان مجامعت ممکن است سبب لال شدن فرزند شود. سعی نمایید مسائل مربوط به زمان نزدیکی کردن که از نظر شرعی بیان شده است را رعایت نمایید.

10) توجه به سلامتی فرزند به جای اصرار بر جنسیت او

گاهی اوقات ممکن است که زن و مرد بر جنسیت فرزند تاکید داشته باشند و سلامت فرزند را به طور ناخواسته فدای جنسیت او بکنند. این موضوع می تواند سلامت بارداری و سلامت جنین را به خطر بیندازد و موجب اضطراب و استرس مخصوصا برای مادر باردار شود. اکیدا توصیه می شود که سلامت جنین را بر جنسیت جنین مقدم بدارید. در این زمینه مطالعه مطلب سلامتی یا جنسیت جنین مهم است توصیه می شود.

11) دوری از افکار منفی و افراد و مجالس مضر و داشتن افکار مثبت و معاشرت و شرکت در مجالس معنوی و خداپسندانه

افکار انسان و همچنین محیط اطراف می توانند بر انسان اثر بگذارند. هم افکار مثبت و هم افکار منفی تاثیرات خود را می توانند بر یک زن باردار بگذارند. همچنین محیط هایی که یک زن حامله در آن ها قرار می گیرد می توانند بر روح و جسم او و همچنین بر جنین موجود در شکم او اثر بگذارند. از این رو داشتن افکار مثبت و امید بخش و پرهیز از افکار منفی و نا امید کننده و همچنین رفت و آمد به محیط های معنوی و خداپسندانه و پرهیز از شرکت در محیط های مضر و غیر خدایی می تواند نقش بسیار مهمی در سلامت مادر باردار ، سلامت حاملگی و نیز سلامت جنین داشته باشد.

12) اهمیت دادن به تغذیه طبیعی و سالم به جای استفاده از مکمل ها در دوران بارداری

همانطور که در بالا اشاره شد تغذیه در زمان حاملگی برای یک زن باردار بسیار اهمیت دارد. معمولا در دوران بارداری ، مکمل های مختلفی بسته به تشخیص پزشک و نیاز مادر بار یا بر اساس یک روند روتین می تواند برای زنان حامله تجویز شود. واقعیت آن است که هیچ مکملی نمی تواند جای تغذیه طبیعی را بگیرد. از این رو به زنان باردار توصیه می شود که تا جایی که برایشان مقدور باشد و تحت نظر یک متخصص طب سنتی ، از تغذیه طبیعی در زمان حاملگی استفاده کنند و از مصرف مکمل ها تا حد ممکن اجتناب نمایند. استفاده از تغذیه طبیعی کافی و مناسب زمینه ساز یک بارداری سالم و داشتن فرزند (فرزندان) سالم تر ، باهوش تر و زیبا تر می باشد.

13) عدم سخت گیری در مسائل فرعی نظیر سیسمونی نوزاد و ...

اگر می خواهید از استرس های بیهوده دوران بارداری ، خود را دور نگه دارید ، در مسائل فرعی ، سخت گیری نکنید. گاهی اوقات ممکن است برخی از خانواده ها در مسائل فرعی بارداری مثل خرید سیمونی نوزاد سخت گیری و بگو مگو داشته باشند. این مسائل می توانند موجب استرس و نگرانی برای مادر باردار شده و سلامت بارداری و همچنین سلامت جنین را به خطر بیندازد. هم و غم اصلی خود را معطوف مسائل مهم تر مثل سلامتی جنین بکنید و از سخت گیری در مسائل فرعی بپرهیزید تا حاملگی سالمی را به فضل الهی تجربه نمایید.

14) همراهی شوهر از نظر حمایت مادی و معنوی از همسر باردار خود

نقش شوهر در تمام طول دوران زندگی برای زن بسیار پر رنگ است. این نقش معمولا در زمان های خاص از جمله در دوران بارداری پر رنگ تر می شود چرا که در این زمان ها ، زنان به لحاظ عاطفی نیاز بیشتری به شوهران خود پیدا می کنند. ایجاد محیط آرام در منزل و دادن آرامش برای همسر می تواند از نقش های مردان در دوران بارداری باشد.

 

شاید نکات دیگری را نیز بتوان به این لیست اضافه کرد اما سعی شده است که اهم نکات مورد نیاز برای یک حاملگی راحت و سالم بیان شود. امید است که توانسته باشیم مطالب مفیدی را به فضل الهی خدمت شما عزیزان و خوانندگان سایت 2 زندگی ارائه داده باشیم.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۱ ماه قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ ماه قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ ماه قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ ماه قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ ماه قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۴ ماه قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۶ ماه قبل)

استرس در دوران بارداری (۶ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۶ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۶ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۱۰ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۱۲ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۱ سال قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۱ سال قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۱ سال قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۱ سال قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱ سال قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۴۷۶۰ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۵۶۴۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۵۶۵۴۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۷۱۱۲۲۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۸۲۰۰۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۷۳۳۹۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۶۲۰۳۴ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۳۴۶۴۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۳۰۵۷ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۸۱۲۲۲ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۴۸۸۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۱۲۰۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۹۰۵۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۲۳۰۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۹۵۵۰ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۸۸۱۵ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۶۴۰۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۳۱۰۶۷ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۶۴۳۹ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۹۴۴۵ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردار خود كُندر دهيد چرا كه كودك ، اگر در شكم مادر با كُندر تغذيه شود ، دلش استوار و عقلش افزون مى شود؛ اگر پسر باشد ، شجاع مى گردد و اگر دختر باشد سَرين او درشت شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۷ / ۵ / ۱۴۰۰

۱۸ ذيحجه ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۵۲ : ۱۶ : ۱۷

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۰

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۸

غروب خورشید: ۲۰:۱۱

اذان مغرب: ۲۰:۳۱

وقت عشاء: ۲۱:۲۶

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات