شب پنجشنبه چه زمانی است


بسم الله الرحمن الرحیم

 

شب پنجشنبه چه زمانی است

شب پنجشنبه یعنی کی؟ شب پنجشنبه چه زمانی است؟ شب پنجشنبه یعنی چه؟ منظور از شب پنجشنبه چه زمانی در هفته است؟ شب پنجشنبه از چه ساعتی تا چه ساعتی می باشد؟ آیا شب پنجشنبه یک اصطلاح شرعی است؟ شب پنجشنبه با پنجشنبه شب چه تفاوتی دارد؟ آیا شب پنجشنبه همان پنجشنبه شب است؟ در این مطلب می خواهیم در مورد اصطلاح "شب پنجشنبه" صحبت کرده و خوانندگان محترم سایت 2 زندگی را با این مفهوم آشنا کنیم. اگر شما نیز علاقمند به دانستن این موضوع هستید ، پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

شاید شما اصطلاح شب پنجشنبه را قبلا شنیده باشید و شاید هم تازه با این مفهوم برخورد کرده اید. در ابتدا عرض شود که برخی از مفاهیم در شبانه روز و در ایام هفته هستند که از نظر شرعی بیان شده اند. یعنی این اصطلاحات ، جنبه شرعی دارند. شاید سؤال شود که چه نیازی به دانستن مفاهیم شرعی می باشد؟ پاسخ آن بسیار ساده است! برای درک احکام شرعی ، دانستن مفاهیم شرعی لازم است. برای اینکه بتوانیم احکام شرعی را به صورت درست درک کرده و اعمال شرعی را به طرز صحیح انجام دهیم بایستی با مفاهیم شرعی آشنا شویم.

یکی از مفاهیم شرعی که در زندگی روزمره و مخصوصا در مورد احکام شرعی مربوط به جماع و نزدیکی کردن با آن سر و کار داریم ، همین اصطلاح شب پنجشنبه است. شب پنجشنبه یکی از زمان های سفارش شده از نظر شرعی و دینی برای انجام عمل نزدیکی مخصوصا برای بچه دار شدن می باشد. به همین خاطر است تا این مفهوم را به درستی درک کنیم تا خدای ناکرده در زمینه رعایت احکام شرعی مربوط به جماع کردن ، اشتباه نکنیم.

برای دانستن مفهوم شب پنجشنبه در ابتدا لازم است که مفهوم شب از نظر شرعی را بدانیم و برای دانستن مفهوم شب از نظر شرعی ، لازم است تا مفهوم اوقات شرعی را بدانیم.

منظور از اوقات شرعی ، زمان های مربوط به اذان صبح ، طلوع آفتاب ، اذان ظهر ، اذان عصر ، غروب خورشید ، اذان مغرب ، اذان عشاء و نیمه شب شرعی می باشد. دانستن این زمان ها ، هم از نظرانجام فرایض دینی مثل نماز و روزه لازم است و هم از نظر انجام تکالیف شرعی دیگر. اوقات شرعی در مناطق مختلف کره زمین با یکدیگر تفاوت زمانی دارند. برای انجام تکالیف شرعی ، هر کس بایستی اوقات شرعی محل سکونت خود را بداند. برای اطلاع از اوقات شرعی محل سکونت خود می توانید به قسمت اوقات شرعی در سایت 2 زندگی مراجعه نمایید.

حال که با مفهوم اوقات شرعی آشنا شدیم ، نوبت به دانستن مفهوم شب از نظر شرعی می رسد. در مطلب شبانه روز در ماه قمری توضیحاتی راجع به مفاهیم شب و روز از نظر تاریخ قمری و دینی بیان شده است که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به آن مطلب مراجعه نمایید. با اینحال در اینجا به طور مختصر در مورد مفهوم شب از نظر شرعی توضیحاتی ارائه می شود.

از نظر شرعی ، مفهوم شب با اوقات شرعی سنجیده می شود. سه وقت شرعی که در ارتباط با مفهوم شب مطرح هستند عبارتند از: وقت شرعی غروب خورشید ، وقت شرعی اذان مغرب و وقت شرعی اذان صبح. حال می خواهیم مفهوم شب را از نظر شرعی بیان کنیم. از نظر شرعی و دینی ، به مدت زمان از لحظه اذان مغرب (به اعتقاد بعضی ها از لحظه غروب خورشید) تا لحظه اذان صبح ، شب گفته می شود. در زمان شروع شب اختلاف نظر وجود دارد به طوری که بعضی ها زمان شروع شب را از لحظه اذان مغرب در نظر می گیرند و بعضی ها زمان شروع شب را از لحظه غروب خورشید محاسبه می کنند. ما در این مطلب ، زمان شروع شب را از لحظه اذان مغرب در نظر می گیریم.

با توجه به تعریفی که از مفهوم شب از نظر شرعی ارائه شد ، این مطلب حاصل می شود که: شب مربوط به هریک از ایام هفته از لحظه اذان مغرب یوم قبل تا لحظه اذان صبح یوم جاری خواهد بود. به عنوان مثال ، شب دوشنبه از لحظه اذان مغرب یکشنبه (یوم قبل از دوشنبه) تا لحظه اذان صبح دوشنبه (یوم جاری) می باشد. یعنی شب دوشنبه از لحظه اذان مغرب یکشنبه شروع شده و تا لحظه اذان صبح دوشنبه ادامه دارد.

با توجه به تعریف مفهوم شب از نظر شرعی و با توجه به مثالی که ذکر شد ، می توانیم شب پنجشنبه را اینگونه تعریف کنیم: شب پنجشنبه یعنی مدت زمان از لحظه اذان مغرب چهارشنبه تا لحظه اذان صبح پنجشنبه.

حال که با مفهوم شب پنجشنبه آشنا شدیم ببینیم منظور از پنجشنبه شب به چه معنی بوده و تفاوت آن با شب پنجشنبه چیست؟ در پاسخ باید گفت همانطور که قبلا هم اشاره شد ، شب پنجشنبه یک مفهوم شرعی است در حالی که پنجشنبه شب ، یک اصطلاح غیر شرعی می باشد. پنجشنبه شب یعنی زمانی که روز پنجشنبه تمام شده و به شب می رسد. فرض کنید الان در روز پنجشنبه قرار داریم و کم کم به شب می رسیم. در این حالت وقتی شب فرا رسید ، در اصطلاح عامه و غیر شرعی ، پنجشنبه شب است. پس ملاحظه می گردد که بین عبارت "شب پنجشنبه" و عبارت "پنجشنبه شب" تفاوت زیادی وجود دارد و این دو اصطلاح ، یکی نیستند.

حال که با مفهوم شب از نظر شرعی آشنا شدیم بهتر است که با مفهوم روز از نظر شرعی هم آشنا شویم. از نظر شرعی ، روز مربوط به هریک از ایام هفته از لحظه اذان صبح همان یوم هفته تا لحظه اذان مغرب همان یوم هفته می باشد. به عنوان مثال وقتی از نظر شرعی می گوییم روز پنجشنبه ، یعنی مدت زمان از لحظه اذان صبح پنجشنبه تا لحظه اذان مغرب پنجشنبه.

به این دو مفهوم دقت کنیم:

  • شب پنجشنبه از لحظه اذان مغرب چهارشنبه تا لحظه اذان صبح پنجشنبه می باشد.
  • روز پنجشنبه از لحظه اذان صبح پنجشنبه تا لحظه اذان مغرب پنجشنبه می باشد.

به نظر شما از این دو مفهوم چه نتیجه ای می توانیم بگیریم؟ شاید شما نیز حدس زده باشید. بله ، از نظر شرعی ، شب هریک از ایام هفته ، قبل از روز آن یوم قرار دارد. یعنی وقتی از نظر شرعی از پنجشنبه صحبت می کنیم ابتدا وارد شب پنجشنبه می شویم و سپس وارد روز پنجشنبه می گردیم. این تفاوت عمده شروع شب و روز و نیز تقدم و تاخر شب و روز از نظر شرعی و غیر شرعی است. در حالی که ما در محاورات روزمره خود ابتدا وارد روز مربوط به هر یک از ایام هفته می شویم و سپس وارد شب آن یوم می شویم. مثل روز پنجشنبه و پنجشنبه شب.

برای بهره مندی از نتایج مربوط به احکام شرعی لازم است حتما با مفاهیم شرعی آشنا شویم. امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب ، مفهوم "شب پنجشنبه" را خدمت شما خوانندگان عزیز سایت 2زندگی به درستی بیان کرده و همچنین توانسته باشیم گامی بسیار کوچک در جهت آموزش مفاهیم شرعی برداشته باشیم انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۲۳۱۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۷۹۵۲ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۱۳۵۱ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۴۵۳۰۵ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۱۰۸۷ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۸۶۲۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۹۹۶۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۱۲۸۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۷۵۱۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۱۷۲۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۶۰۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۳۷۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۰۹۸۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۱۹۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۴۷۵۷ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۹۶۲۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۸۷۵۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۴۸۹۹ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۵۴۶۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۱۸۲ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۱۱ / ۳ / ۱۳۹۹

۸ شوال ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۴ : ۴۱ : ۱۵

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۶

طلوع خورشید: ۰۵:۵۰

اذان ظهر: ۱۳:۰۲

اذان عصر: ۱۶:۵۱

غروب خورشید: ۲۰:۱۴

اذان مغرب: ۲۰:۳۵

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات