زایمان وی بک VBAC چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

زایمان وی بک VBAC چیست

آیا تاکنون چیزی در مورد زایمان وی بک (VBAC) شنیده اید؟ آیا می دانید زایمان وی بک (VBAC) چیست و اصولا به چه نوع زایمانی زایمان وی بک اطلاق می گردد؟ اگر شما جزء زنانی هستید که زایمان سزارین داشته اما آرزو دارد که زایمان طبیعی را هم تجربه نماید خواندن این مطلب اکیدا توصیه می شود. در زمانی که این مطلب تحریر می گردد ، زایمان وی بک یک اصطلاح تقریبا جدید است که شاید هنوز عده ای با این اصطلاح آشنایی کافی نداشته باشند. زایمان وی بک که به لاتین ، VBAC اطلاق می گردد در واقع همان زایمان طبیعی است ؛ اما چرا به آن زایمان وی بک گفته می شود؟ علت آن که به این نوع زایمان طبیعی ، زایمان VBAC گفته می شود این است که این نوع زایمان طبیعی پس از زایمان سزارین انجام می شود. اگر خانمی قبلا زایمان سزارین کرده و قصد دارد زایمان بعدی خود را به صورت طبیعی انجام دهد در آن صورت به این نوع از زایمان طبیعی ، زایمان وی بک (VBAC) گفته می شود.

وی بک که در لاتین به طور اختصار به آن ، VBAC گفته می شود زایمان طبیعی است که پس از حداقل یک بار زایمان سزارین انجام می شود. VBAC مخفف عبارات Vaginal Birth After Cesarean می باشد. معنی این عبارات این است:  زایمان طبیعی پس از سزارین.  شاید تعجب برانگیز باشد که مگر امکان زایمان طبیعی بعد از زایمان سزارین وجود دارد؟

خبر خوش این است که بله با پیشرفت هایی که شده و تجربیاتی که در این زمینه به دست آمده است ، در حال حاضر امکان زایمان وی بک وجود دارد و در حال حاضر که این مطلب تحریر می شود ، زایمان وی بک در ایران هم انجام می شود.

در گذشته تفکر بر این بود که زنی که زایمان سزارین انجام داده ، زایمان بعدی او لاجرم باید سزارین باشد اما امروزه دیگر این تفکر وجود ندارد و این کار ، امید را در دل زنانی که آرزوی زایمان طبیعی دارند اما قبلا زایمان سزارین کرده اند زنده می کند. البته باید توجه داشت که این زایمان کماکان در برخی از زنان به دلیل شرایط خود آن ها ممکن است امکان پذیر نباشد. از جمله این زنان ، زنانی هستند که سوای از زایمان سزارین قبلی که داشته اند ، شرایط زایمان طبیعی را ندارند ؛ یعنی زنانی که زایمان سزارین آن ها به این دلیل بوده که امکان زایمان طبیعی در آن ها وجود نداشته است. این زنان همچنان شاید نتوانند زایمان طبیعی داشته باشند. نمونه آن زنانی هستند که به دلیل تنگی لگن ، امکان زایمان طبیعی را ندارند. اما برای زنانی که امکان زایمان طبیعی را دارند ولی در گذشته بنا به دلایل دیگر از جمله مثلا تفکرات غلط راجع به زایمان طبیعی و ... ، زایمان خود را به صورت سزارین انجام داده اند ، امکان زایمان وی بک وجود دارد هر چند که شرایط فعلی آن ها بایستی توسط یک پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد.

به دلیل اهمیت زایمان طبیعی و فواید فراوانی که هم برای مادر و هم برای جنین و هم برای اقتصاد خانواده و جامعه دارد ، زایمان وی بک یک حرکت ارزشمند محسوب می گردد.

 

احتمال موفقیت یا شکست در زایمان وی بک چقدر است؟

طبق تحقیقات انجام شده ، امکان شکست در زایمان وی بک ، 1 در 200 است یعنی در حدود 0.5 درصد احتمال وجود مشکل پارگی رحم در این نوع زایمان وجود دارد و موفقیت این نوع زایمان در حدود 99.5 درصد می باشد. البته در زنانی که بیش از یک بار عمل سزارین انجام داده اند یا برش زایمان سزارین آن ها به صورت عمودی بوده است ، احتمال موفقیت کمی کمتر می شود. این در حالی است که احتمال پارگی رحم در زایمان سزارین تکراری ، 1 در 4000 است یعنی در حدود 0.025 درصد. با وجود اینکه احتمال پارگی رحم در زایمان طبیعی پس از سزارین نسبت به زایمان سزارین مجدد بیشتر است اما به دلیل مزیت زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین ، این کار ارزش آن را دارد که زایمان بعدی در صورت امکان و رضایت مادر ، به صورت طبیعی (واژینال) انجام شود.

 

زایمان طبیعی پس از سزارین (VBAC) در چه مراکزی انجام می گیرد؟

به دلیل حساسیت سلامت مادر و جنین در این نوع زایمان ، زایمان وی بک (VBAC) بایستی در مراکز مجهز با امکان دسترسی فوری به منابع و پرسنل درمانی شامل جراح متخصص زنان و زایمان مجرب جهت مانیتورینگ زایمان و انجام سزارین اورژانس در صورت لزوم (در صورتی که خطری متوجه مادر یا جنین باشد ، زایمان به صورت سزارین انجام خواهد شد) ، متخصص بیهوشی ، پرسنل اتاق عمل ، پرسنل و امکانات احیاء نوزاد انجام گیرد. مادران باردار قبل از زایمان وی بک می توانند در مورد امکانات بیمارستان مورد نظر جهت زایمان تحقیق نمایند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۰۶۸۲۵ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۶۲۰۲۷۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۴۹۴۴۹۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۷۷۶۶۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۴۸۶۲۳ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۲۷۷۲۳ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۳۸۳۶۹ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۳۲۶۶۴ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۹۵۲۰۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۸۱۷۵۷ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۶۵۹۸۷ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۵۵۳۳۹ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۴۷۲۹۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۴۶۲۵۸ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۴۱۸۱۱ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۷۶۹۶۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۷۴۲۴۷ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۶۷۰۲۱ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۶۵۸۷۴ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۵۷۳۸۰ بازدید)

احادیث بارداری

به ، قوه بینایی را زیاد می کند و محبت در قلب ایجاد می نماید و اگر زن آبستن ، به ، بخورد فرزندانش نیکو (زیبا و شجاع) متولد می شوند.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۱ / ۱۲ / ۱۳۹۷

۱۴ جمادی الثانی ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۱ : ۱۸ : ۰۴

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۲

طلوع خورشید: ۰۶:۴۶

اذان ظهر: ۱۲:۱۸

اذان عصر: ۱۵:۲۵

غروب خورشید: ۱۷:۵۰

اذان مغرب: ۱۸:۰۹

وقت عشاء: ۱۸:۵۶

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات