شرایط و امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین


بسم الله الرحمن الرحیم

 

شرایط و امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین

زایمان طبیعی بعد از سزارین

آیا امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین وجود دارد؟ ممکن است مادرانی که فرزند اول خود را از طریق زایمان سزارین به دنیا آورده اند به دلایل زیادی مایل باشند که زایمان دوم خود را به صورت طبیعی انجام دهند و در اینجاست که با یک سؤال اساسی مواجه می شوند که آیا امکان دارد که بعد از سزارین در بارداری اول ، در بارداری دوم زایمان طبیعی داشت؟ این سؤال مادران بارداری است که پس از عمل سزارین ، تمایل دارند نوزاد بعدی خود را به روش زایمان طبیعی و واژینال به دنیا بیاورند. پاسخ به این سؤال بستگی به شرایطی دارد که در ادامه مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. به زایمان طبیعی که بعد از زایمان سزارین انجام شود ، VBAC هم گفته می شود. اما سؤال مهمی که در این میان وجود دارد این است که آیا واقعا چنین امکانی وجود دارد؟ یعنی اگر زایمان قبلی یک خانم به صورت سزارین باشد ، آیا زایمان بعدی او می تواند به صورت طبیعی انجام شود؟ آیا شما نیز زایمان سزارین داشته و اکنون برای بارداری بعدی خود به دنبال زایمان طبیعی هستید؟ در این مطلب قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم و ببینیم که آیا امکان چنین عملی وجود دارد و اگر چنین کاری ممکن است شرط آن چیست؟ پس با ما همراه باشید.

در پاسخ به این سؤال لازم است عرض شود که بله امکان چنین کاری تحت شرایط خاصی وجود دارد. اما آن شرایط چیست؟ پر واضح است که زایمان طبیعی بعد از یک عمل سزارین با زایمان طبیعی که قبل از آن هیچ زایمان سزارینی انجام نشده کمی متفاوت است و تفاوت عمده آن هم مربوط به همان زایمان سزارین قبلی و برش های شکمی حاصل از آن عمل جراحی می شود که ریسک این کار را بالا می برد و لازم است تا تدابیر صحیحی در این باره اندیشیده شود. اینکه چه علل و عواملی باعث زایمان سزارین شده ، همگی در تصمیم گیری برای زایمان طبیعی پس از آن اثر گذار هستند. با وجود ریسک فراوان زایمان طبیعی پس از سزارین ، ولی با توجه به مزایای فراوان زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین ، تلاش برای زایمان واژینال از اهمیت خاصی برخوردار است. در اینجا به بررسی نقش شرایط مختلف که در تصمیم گیری برای زایمان طبیعی بعد از سزارین موثر هستند می پردازیم.

 

بررسی شرایط قبلی مادر باردار در هنگام عمل سزارین

شرایط مادر باردار در زایمان سزارین قبلی و اینکه چه علل و عواملی موجب شده اند تا زایمان قبلی این خانم به صورت سزارین انجام شود نقش بسیار مهمی در تصمیم گیری برای زایمان طبیعی پس از آن دارد. این علل و عواملی را که منجر به انجام زایمان به شکل سزارین شده اند را می توان در حالت کلی به دو بخش تقسیم کرد:

بخش اول ، دلایلی هستند که فقط مختص آن زایمان بوده و لزوما نمی توانند در زایمان فعلی هم صدق بکنند. نمونه این دلایل می تواند بزرگ بودن جثه جنین در زایمان سزارین قبلی باشد که امکان زایمان طبیعی را از بین برده بود. یا مثلا اینکه مادر باردار هیچ مشکلی برای زایمان طبیعی نداشت ولی بنا به خواست خود یا اطرافیان ، زایمان خود را به صورت سزارین انجام داده است. اگر چنانچه دلایل شما برای زایمان سزارین قبلی از این نوع باشند ، باید گفت که شانس زایمان طبیعی برای بارداری بعدی شما بسیار بالاست.

بخش دوم ، دلایلی هستند که فقط مختص زایمان قبلی نبوده و برای زایمان بعدی هم این دلایل کماکان وجود دارند. نمونه آن می تواند کوچک بودن لگن خانم حامله باشد که امکان زایمان طبیعی را سلب می کند. مشخص است که امکان زایمان واژینال برای این خانم بسیار پائین است. این نوع دلایل ، دلایلی هستند که ذاتا در هر بار زایمان مطرح بوده و فقط مختص زایمان قبلی نمی باشند. اگر چنانچه دلایل شما از این نوع است ، متاسفانه باید گفت که همچنان شانس زایمان طبیعی برای بارداری بعدی شما پائین تر خواهد بود.

مطالعه پرونده زایمان قبلی شما می تواند درباره دانستن نوع دلایل آن زایمان که به صورت سزارین انجام شده کمک بزرگی بکند.


بررسی شرایط فعلی مادر باردار و بررسی وجود شرایط لازم برای یک زایمان طبیعی

در کنار بررسی شرایط زایمان سزارین قبلی ، بررسی شرایط فعلی یک مادر باردار جهت تصمیم گیری برای انجام زایمان به صورت طبیعی پس از سزارین ، بسیار مهم می باشد. در این حالت اولا بایستی بررسی شود که سوای از مساله زایمان قبلی ، آیا شرایط یک زایمان طبیعی برای این مادر باردار مهیاست؟ یعنی به عبارت بهتر ، چنانچه مساله زایمان قبلی را در نظر نگیریم باید بررسی شود که آیا این خانم در حال حاضر می توانند زایمان طبیعی داشته باشند یانه؟ اگر چنانچه پاسخ منفی بوده و شرایط مادر باردار اجازه زایمان طبیعی را ندهد ، مساله خود به خود منتفی است و نیاز به بررسی های بیشتر نیست. اما در صورتی که پاسخ مثبت بوده و شرایط مادر باردار در حال حاضر اجازه زایمان طبیعی را می دهد ، باید در این زمینه بررسی ریسک ناشی از پارگی احتمالی شکم و رحم در ناحیه مربوط به جراحی سزارین را کرد. واقعیت آن است که در اینجا هم شانس موفقیت بیشتر و ریسک کمتر از آن مادران بارداری است که برش مربوط به شکم آن ها در سزارین قبلی به صورت افقی بوده است و چنانچه برش حاصل از عمل سزارین قبلی به صورت عمودی باشد ، احتمال ریسک بالا بوده و احتمال موفقیت نیز نسبت به حالت برش افقی ، کمتر است. در هر صورت بررسی این موضوع به کادر پزشکی بستگی دارد. البته نباید فراموش کرد که فاصله بین دو زایمان هم مهم است و هر چقدر فاصله بین زایمان قبلی و فعلی بیشتر باشد ، ریسک پارگی برش های شکمی هم کمتر است. البته توجه باید داشت که این ریسک در حالت کلی بسیار پائین بوده و طبق نظر متخصصان ، یک در دویست مورد است.


وجود پزشک و کادر زایمان متخصص

لازم به توضیح نیست که وجود یک تیم پزشکی و زایمانی متخصص در این زمینه می تواند بسیار مفید باشد و شاید برخی از پزشکان و کادر زایمانی قادر به انجام این کار نبوده یا تمایلی به این کار نداشته باشند. پس مشورت با یک پزشک متخصص قبل از زایمان ، حتما توصیه می گردد.


وجود بیمارستان مجهز

در کنار وجود تیم پزشکی متخصص ، وجود امکانات بیمارستانی مجهز هم مهم است تا خدای ناکرده در صورت بروز حادثه ، بتوان اقدامات لازم و مؤثر را در این زمینه انجام داد.

 

مشورت با یک پزشک حاذق زنان و زایمان که مشوق زایمان طبیعی باشد در این باره توصیه می شود. امید است که مادران باردار عزیز بتوانند زایمان طبیعی و سالمی را مخصوصا پس از یک عمل سزارین تجربه نمایند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۱ ماه قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ ماه قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ ماه قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ ماه قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ ماه قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۴ ماه قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۶ ماه قبل)

استرس در دوران بارداری (۶ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۶ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۶ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۱۰ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۱۲ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۱ سال قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۱ سال قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۱ سال قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۱ سال قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱ سال قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۴۷۵۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۵۶۴۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۵۶۵۳۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۷۱۱۲۱۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۸۲۰۰۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۷۳۳۹۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۶۲۰۳۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۳۴۶۴۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۳۰۵۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۸۱۲۲۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۴۸۸۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۱۲۰۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۹۰۵۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۲۳۰۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۹۵۴۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۸۸۱۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۶۳۹۸ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۳۱۰۶۷ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۶۴۳۹ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۹۴۴۵ بازدید)

احادیث بارداری

به زن در ماهى كه زايمان كرده خرما بدهيد؛ چرا كه فرزند او بردبار و پاك مى شود.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۷ / ۵ / ۱۴۰۰

۱۸ ذيحجه ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۲ : ۴۶ : ۱۶

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۰

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۸

غروب خورشید: ۲۰:۱۱

اذان مغرب: ۲۰:۳۱

وقت عشاء: ۲۱:۲۶

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات