مزایای زایمان طبیعی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

مزایای زایمان طبیعیمزایای زایمان طبیعی. مزایای زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین چیست؟ زایمان طبیعی چه مزیت هایی برای زن باردار و جنین دارد؟

زایمان به دو شکل طبیعی یا واژینال و سزارین صورت می گیرد. در زایمان طبیعی ، جنین از طریق دهانه رحم ابتدا وارد واژن زن شده و پس از عبور از کانال واژن به دنیا می آید. در زایمان سزارین از طریق جراحی و برش قسمتی از شکم و رحم ، جنین را خارج می سازند. امروزه متاسفانه به دلایل مختلف ، زایمان سزارین گسترش یافته است و این امر باعث می شود که مادران باردار نه تنها از مزایای زایمان طبیعی محروم شوند بلکه بر اثر زایمان سزارین ، مشکلاتی هم ممکن است حتی متوجه مادران حامله بشود. زایمان طبیعی نه فقط برای زنان که برای جنین هم دارای مزایای بسیاری می باشد.

اهمیت و مزایای زایمان طبیعی آنقدر زیاد است که امروزه حتی نوع دیگری از زایمان طبیعی به نام زایمان وی بک (VBAC) یا زایمان طبیعی پس از سزارین هم در حال گسترش می باشد. زایمان وی بک امید تازه ای برای مادرانی است که قبلا زایمان سزارین داشته اند و برای بارداری فعلی خود به فکر زایمان طبیعی می باشند. این نوع زایمان در کشور عزیز ما ایران هم در حال گسترش است. هدف از طرح این مبحث ، پرداختن به این نوع زایمان نیست و علاقمندان در این زمینه می توانند مطلب زایمان وی بک VBAC چیست را مطالعه نمایند ، بلکه هدف از مطرح کردن بحث زایمان VBAC ، تاکید بر اهمیت زایمان طبیعی می باشد.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد مزایای زایمان طبیعی بحث کنیم تا اهمیت این نوع زایمان هرچه بیشتر مشخص شود. مزیت های زیر را می توان برای زایمان طبیعی یا زایمان فیزیولوژیکی بر شمرد:

 

زایمان طبیعی مطابق با طبیعت زن و جنین است

مهمترین مزیت زایمان طبیعی این است که این نوع زایمان ، مطابق با طبیعت زن و جنین می باشد. خدای متعال ، زایمان را به این شکل برای زن و جنین قرار داده است. هر چیزی که مطابق با طبیعت انسان باشد ، برای انسان مفید خواهد بود و زایمان هم از این قاعده مستثنی نیست. پس چون زایمان طبیعی یا زایمان واژینال مطابق با طبیعت زن و جنین است ، پس بهترین نوع زایمان می باشد.
 

زن باردار در جریان روند زایمان قرار دارد

مادر باردار در زایمان طبیعی به طور کامل از هوشیاری برخوردار بوده و خودش هم در جریان روند زایمان قرار دارد و مطمئنا بی صبرانه در انتظار دیدار فرزند خود می باشد و این می تواند یک حس خوبی را در مادر حامله ایجاد کند.
 

از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است

زایمان طبیعی از نظر اقتصادی ، هم برای خانواده زن و هم برای دولت مقرون به صرفه است و امکانات متعددی که برای زایمان سزارین لازم است مطمئنا برای زایمان طبیعی لزومی ندارد. این کار ، هزینه های تحمیل شده بر خانواده ها و دولت ها را کاهش می دهد.
 

مادر باردار خون کمتری از دست می دهد

بدن مادر باردار در یک زایمان طبیعی ، خون کمتری از دست می دهد و حجم خونی که یک زن حامله در زایمان طبیعی از دست می دهد تقریبا نصف حجم خون از دست رفته در زایمان سزارین می باشد. از این رو خطر کم خونی و خونریزی در زایمان طبیعی به مراتب کمتر است. مخصوصا در مادران بارداری که احتمالا از مشکل کم خونی رنج می برند ، انتخاب زایمان طبیعی (در صورت امکان) ، بهتر خواهد بود.
 

کاهش احتمال عفونت و کاهش مصرف آنتی بیوتیک

احتمال عفونت در یک زایمان طبیعی به مراتب کمتر از یک زایمان سزارین می باشد و بر این اساس ، مصرف احتمالی آنتی بیوتیک در زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین کاهش می یابد و این کار باعث کاهش اثرات مخرب آنتی بیوتیک ها بر بدن مادر و نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند خواهد شد.
 

بازگشت سریع تر به حالت قبل از بارداری

برگشت به حالت قبل از بارداری و بازیافتن تناسب اندام ، در زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین ، سریع تر انجام می شود.
 

کم بودن مدت زمان بستری

مدت زمان بستری در زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین کمتر است.
 

بازگشت سریع تر به زندگی عادی

زنان پس از یک زایمان طبیعی ، سریع تر به زندگی عادی خود بر می گردند ولی مدت برگشت به زندگی عادی پس از یک زایمان سزارین ، بیشتر است.
 

عدم آثار جراحی بر روی شکم

زایمان طبیعی آثار جراحی بر روی شکم همانند زایمان سزارین ندارد و این موضوع از نظر زیبایی مطمئنا برای زنان بهتر است.
 

عدم وجود خطر بیهوشی

بر خلاف زایمان سزارین که خطر بیهوشی ، زن باردار را تهدید می کند ، این خطر برای زنان در زایمان طبیعی وجود ندارد.
 

ایجاد اشتیاق برای بارداری بعدی

از آن جایی که زن در زایمان طبیعی یک نوع احساس اعتماد به نفس پیدا می کند و از طرفی چون آثار جراحی همانند زایمان سزارین بر روی شکم خود ندارد ، در نتیجه برای بارداری بعدی شوق و اشتیاق بیشتری احساس می کند اما در زایمان سزارین به دلیل آثار عمل سزارین بر روی شکم ، ممکن است خانم شوق بارداری دیگری را همانند زایمان طبیعی نداشته باشد زیرا این احساس را خواهد داشت که شکم او پاره پاره خواهد شد.

 

احساس اعتماد به نفس

از آن جایی که در زایمان طبیعی ، زن در جریان روند زایمان قرار دارد وقتی که می بیند می تواند فرزندی را به دنیا بیاورد یک نوع حس اعتماد به نفس به زن باردار دست می دهد و از اینکه توانسته کار به این بزرگی را با موفقیت انجام دهد مطمئنا احساس شادی خواهد کرد.
 

ارتباط فوری با فرزند

در زایمان طبیعی ، زن ارتباط فوری با فرزند خود برقرار می کند و یک نوع حس عاطفی شیرین نسبت به فرزند خود پیدا می کند و معمولا چنین جملاتی را می تواند با خود زمزمه کند که: آیا این فرزند من است؟ آیا به راستی این موجود خون آلود ، پسر (دختر) من است؟
 

تغذیه سریع تر نوزاد

پس از زایمان طبیعی ، تغذیه نوزاد سریع تر شروع می شود و مادران به سرعت می توانند به نوزاد خود شیر دهند چون کاملا حالت هوشیاری دارند اما پس از زایمان سزارین ، شیردهی نوزاد با تاخیر شروع می شود زیرا مادر بایستی از حالت بیهوشی بیرون آمده و حالت طبیعی خود را پیدا کند و این موجب وقفه در شیردهی نوزاد می گردد.
 

تطابق بهتر نوزاد با محیط بیرون

دنیای رحم مادر و دنیای بیرون از رحم مادر ، دو دنیای متفاوت هستند. مراحل زایمان طبیعی از جمله انقباضات رحمی باعث می شود که جنین ، کم کم خود را با دنیای بیرون از محیط رحم مادر وفق دهد ولی در زایمان سزارین چنین امکانی برای جنین وجود ندارد و جنین بلافاصله از محیط درون رحم مادر وارد دنیای بیرون از رحم مادر می شود.
 

عدم داشتن عوارض بیهوشی

بر خلاف زایمان سزارین که مادر تا مدت ها بعد از زایمان از عوارض بیهوشی رنج می برد ، در زایمان طبیعی چنین مشکلی وجود ندارد.

 

در این مطلب به برخی از مزایای زایمان طبیعی یا زایمان فیزیولوژیک اشاره شد و خانم هایی که زایمان طبیعی کرده اند ، بر اساس تجربیات خود احتمالا مزایای دیگری را هم بتوانند بر این لیست بیفزایند. در مزیت و برتری زایمان طبیعی یا زایمان واژینال بر زایمان سزارین شک و تردیدی وجود ندارد اما با این حال توجه به یک نکته بسیار مهم ، لازم است و آن این است که با وجود مزیت های فراوان زایمان طبیعی ، چنانچه امکان زایمان طبیعی به دلایل موجه برای یک خانم باردار وجود نداشته باشد و خدای ناکرده احتمال ضرر برای مادر یا جنین یا هر دو وجود داشته باشد ، در این صورت ، بهترین نوع زایمان جهت انتخاب ، سزارین خواهد بود.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۱ هفته قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۲ هفته قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۲ هفته قبل)

نزدیکی منقطع چیست (۳ هفته قبل)

قبل از نزدیکی چه بخوریم (۴ هفته قبل)

قرص ضد بارداری چیست (۴ هفته قبل)

راهکار های کاهش احتمال سقط جنین (۱ ماه قبل)

آموزش بارداری و حاملگی (۱ ماه قبل)

اولویت بندی زمان ها برای نزدیکی کردن (۲ ماه قبل)

راهکار برای درمان و کنترل فشار خون بارداری (۴ ماه قبل)

آموزش کنترل فشار خون بارداری به روش کاملا طبیعی (۵ ماه قبل)

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۶ ماه قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۷ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۹ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۹ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۱۰ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۱۰ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۱۱ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۱۱ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۱۱ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۲۵۷۰۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۲۵۸۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۲۶۷۵۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۰۶۸۵۹ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۶۴۵۴۶ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۴۹۳۴۰ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۳۳۶۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۹۵۹۲۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۴۳۰۱ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۶۶۱۲۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۴۹۳۸۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۶۲۹۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۲۶۷۶۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۶۳۵۴ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۱۷۹۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۳۵۸۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۴۳۵۱ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۱۹۸۷ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۰۸۷۷۰ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۵۹۲۳ بازدید)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۳ / ۱۱ / ۱۳۹۸

۲۷ جمادی الاول ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۵۹ : ۳۷ : ۲۳

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۴۳

طلوع خورشید: ۰۷:۱۱

اذان ظهر: ۱۲:۱۶

اذان عصر: ۱۵:۰۲

غروب خورشید: ۱۷:۲۲

اذان مغرب: ۱۷:۴۱

وقت عشاء: ۱۸:۳۰

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات