چند راهکار ساده برای زایمان طبیعی راحت


بسم الله الرحمن الرحیم

 

زایمان طبیعی راحت ، چند راهکار ساده

زایمان طبیعی راحت با چند راهکار ساده. چه راهکار های ساده ای برای زایمان طبیعی راحت وجود دارد؟ چه روش هایی برای زایمان طبیعی آسان پیشنهاد می شود؟ چه مسائلی را یک زن باردار می تواند رعایت کند تا زایمان طبیعی راحت تری داشته باشد؟ نقش مسائل معنوی در زایمان طبیعی آسان چیست؟ تغذیه چه تاثیری بر آسان شدن زایمان فیزیولوژیک (طبیعی) دارد؟

پس از آنکه جنین به حد کافی از رشد و نمو رسید ، به امر الهی زمان به دنیا آمدن او فرا می رسد. رحم مادر که تا قبل از این لحظه محل مناسب و امنی برای رشد و نمو جنین بود از این لحظه به بعد دیگر محل امنی برای جنین نخواهد بود و بایستی جنین از رحم مادر خارج شده و در دنیا به زندگی خویش ادامه دهد. به دنیا آمدن جنین و تولد نوزاد به وسیله زایمان انجام می شود. زایمان در حالت کلی به دو روش طبیعی (فیزیولوژیک) و سزارین انجام می شود. اگر شرایط مادر و جنین ، مناسب زایمان طبیعی باشد ، بهترین کار انجام زایمان به روش طبیعی یا فیزیولوژیک می باشد. در این مطلب چند راهکار ساده برای مادران باردار محترم ارائه می شود که این راهکار ها می توانند به تسهیل زایمان طبیعی کمک کنند.

دعا کردن

دعا کردن یعنی درخواست از خدای بزرگ. تمام امور عالم هستی در ید قدرت خدای متعال می باشد و زایمان نیز از این امر مستثنی نیست. دعا کردن به قدری مهم است که از آن به سلاح انبیاء تعبیر شده است. همچنین خدای متعال در بخشی از آیه ۷۷ سوره فرقان چنین می فرمایند: "قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ" (بگو اگر دعاى شما نباشد پروردگارم هیچ اعتنایى به شما نمى ‏كند). ضمنا حضرت امام حسین (علیه السلام) در مورد دعا کردن چنین می فرمایند: "أَعجَز النّاسٍ مَن عَجَزَ عَنِ الدُّعاء." (عاجزترین مردم کسی است که از دعا کردن عاجز باشد.)

در مورد اهمیت دعا مطالب فراوانی وجود دارد که علاقمندان می توانند به منابع معتبر در این زمینه مراجعه نمایند. در این مطلب قصد ما تاکید بر اهمیت دعا در تمام مراحل زندگی مخصوصا برای زایمان می باشد. دعاهای خاصی هم برای زمان زایمان ذکر شده است که خانم های باردار می توانند به منابع معتبر برای این دعا ها مراجعه نمایند. اما ساده ترین دعایی که هر خانم حامله ای می تواند بکند این است که ابتدا بر محمد و آل محمد (صل الله علیه و آله و سلم) صلوات بفرستد سپس از خدای بزرگ بخواهد که: "خدایا این زایمان را بر من و فرزندم آسان و سلامت قرار ده." یا دعاهایی مشابه آن و پس از آن نیز بر محمد و آل محمد (صل الله علیه و آله و سلم) صلوات بفرستد. بزرگان فرموده اند که دعا مابین ذکر صلوات انشاء الله مستجاب می شود.

تلاوت سوره انشقاق

تلاوت سوره انشقاق بر زن باردار و یا نوشتن و بستن آن بر زن باردار ، حمل او را آسان می کند. برای این منظور از ائمه معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) روایت شده است که سوره انشقاق را نوشته و آن را بر زن آبستن ببندند که باعث راحتی زایمان طبیعی او خواهد شد. ضمنا سفارش نموده اند که سوره انشقاق را بر زن باردار بخوانند که در مورد خواندن سوره انشقاق ، توصیه به هفت بار خواندن این سوره هم شده است. در هر صورت ، تلاوت سوره انشقاق بر زن باردار (سوره انشقاق را بخوانند و بر زن حامله فوت کنند) یا نوشتن و بستن آن بر زن حامله در سهولت زایمان طبیعی او بسیار مؤثر می باشد.

مصرف خاکشیر

خاکشیر یکی از مواد غذایی بسیار مفید برای زایمان می باشد. به همان اندازه که در مصرف خاکشیر در دوران بارداری بایستی احتیاط نمود ، اما به همان اندازه مصرف خاکشیر برای زایمان طبیعی راحت اهمیت فوق العاده ای دارد. دلیل اینکه خاک شیر سبب سهولت زایمان طبیعی می شود آن است که خاکشیر اثر نرم کنندگی بر دهانه رحم دارد که باعث می شود دهانه رحم برای زایمان طبیعی آسان به راحتی باز شود. اما سؤال مهمی که می تواند مطرح باشد این است که خانم باردار چه زمانی می تواند خاکشیر را بخورد که هم تاثیر منفی بر بارداری نداشته باشد و هم تاثیر مثبتی بر زایمان بگذارد؟ در پاسخ باید گفت که بهترین زمان برای مصرف خاکشیر برای خانم های حامله به جهت سهولت زایمان طبیعی ، هفته آخر یا همان هفته چهلم بارداری می باشد. در مصرف خاکشیر قبل از هفته چهلم بارداری بایستی بسیار احتیاط نمود (در این زمینه می توانید مطلب احتیاط در مصرف خاکشیر در بارداری را مطالعه کنید) اما مصرف آن در هفته چهل بارداری سبب سهولت در زایمان طبیعی می شود. معمولا روزی یک لیوان شربت خاکشیر که با شهد عسل طبیعی تهیه شده است برای هفته چهلم بارداری توصیه می شود. برای خانم های بارداری که شرایط بارداری آن ها خاص است توصیه می شود که در این زمینه حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

خوردن شربت زعفران

خوردن شربت زعفران توسط زن باردار از جمله عوامل مهم در تسهیل زایمان طبیعی می باشد. برای این منظور در حدود یک ساعت قبل از زایمان ، یک لیوان شربت زعفران تهیه شده با شهد عسل طبیعی را به خانم حامله بخورانند تا انشاء الله در سهولت زایمان فیزیولوژیک او مؤثر باشد.

عدم مصرف میوه های قابض

مصرف میوه های قابض در دوران بارداری و تا قبل از ماه نهم بارداری و بخصوص در سه ماهه اول بارداری بسیار خوب است و در جلوگیری از سقط جنین نقش مهمی دارد. اما مصرف این میوه ها از اول ماه نهم حاملگی باید محدود گردد زیرا میوه های قابض باعث سخت شدن زایمان طبیعی می شوند. از میوه های قابض می توان به میوه به ، آلبالو ، انار (مخصوصا انار ترش) و خرمالو اشاره کرد. علاوه بر میوه ها ، مصرف سایر مواد غذایی قابض از اول ماه نهم بارداری بایستی محدود شود.

کنترل استرس

استرس یکی از مشکلاتی است که بر روند زایمان طبیعی راحت می تواند اثر منفی بگذارد. آن چیزی که مهم است آن است که اعضاء مؤثر در زایمان طبیعی بایستی در حالت راحت و شل قرار بگیرند تا زایمان با سهولت انجام شود. هر گونه ترس و یا استرس باعث سفت و سخت شدن اعضاء فوق شده و کار زایمان طبیعی را مشکل می کند. با توکل بر خدا ، ترس و استرس را از خود دور کنید تا زایمان راحت تری داشته باشید.

پرهیز از خوردن آب یخ

خانم های باردار در طول دوران حاملگی از خوردن آب یخ جدا خودداری کنند که مصرف آب یخ در زمان بارداری ، کار زایمان طبیعی را مشکل کرده و احتمال زایمان سزارین را افزایش می دهد.

دقت در مصرف مواد غذایی

در مصرف مواد غذایی در کل دوران بارداری و مخصوصا در ماه نهم بارداری دقت کافی داشته باشید. از مصرف مواد غذایی نظیر ماکارونی در ماه نهم حاملگی خودداری کنید. این مواد غذایی سبب پف شدن جنین شده و کار زایمان طبیعی را مشکل می کند زیرا در زایمان طبیعی هر چقدر که جنین از نظر ظاهر ، کوچکتر باشد در سهولت زایمان مؤثر است. مواد غذایی پف کننده جنین ، فقط جنین را از نظر ظاهری چاق می کنند (در واقع پف می کنند) و باعث سخت تر شدن زایمان طبیعی می شوند در حالی که هیچ تاثیر قابل توجهی بر جثه واقعی جنین نداشته و پس از زایمان هم متوجه می شویم که این پف کردگی جنین از بین می رود.

پیاده روی

پیاده روی در کل دوران بارداری و مخصوصا در ماه نهم بارداری بر سهولت زایمان طبیعی مؤثر می باشد. در این زمینه مطالعه مطالب پیاده روی در دوران بارداری و تاثیر پیاده روی بر زایمان طبیعی توصیه می گردد.

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا ، نکات دیگری هم ممکن است در تسهیل زایمان طبیعی نقش داشته باشند و بعضی از خانواده ها در این زمینه تجربیات ارزشمندی داشته باشند. در هر صورت آرزو می کنیم که مادران حامله محترم در صورت امکان ، فرزندان خود را با زایمان طبیعی به دنیا بیاورند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۲ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۴ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۵ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۵ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۵ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۶ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۶ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۷ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۷ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۷ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۸ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۹ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۹ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۹ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۱۰ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۱۰ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۱۱ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۱۱ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۱۱ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۷۸۵۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۱۶۶۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۹۱۳۲۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۷۵۸۳۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۵۹۲۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۴۱۸۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۵۱۷۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۱۳۹۱ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۰۱۰۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۶۱۱۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۳۲۷۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۷۸۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۴۵۳۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۵۰۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۶۱۵۱ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۳۶۳۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۲۴۶۶ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۷۸۷۴ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۰۴۳۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۲۹۰ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان بِهْ بدهيد ؛ چرا كه اخلاق فرزندانتان را نيكو مى گرداند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۹ / ۹ / ۱۳۹۹

۱۳ ربيع الثانی ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۰۷ : ۲۰ : ۰۷

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۵

طلوع خورشید: ۰۶:۵۴

اذان ظهر: ۱۱:۵۳

اذان عصر: ۱۴:۳۳

غروب خورشید: ۱۶:۵۱

اذان مغرب: ۱۷:۱۱

وقت عشاء: ۱۸:۰۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۸

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات