تاخیر پریود نشانه چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

تاخیر پریود. تاخیر در پریود نشانه چیست؟ آیا تاخیر در عادت ماهانه نشانه بارداری است؟ تاخیر پریود در دختران باکره نشانه چیست؟ آیا تاخیر در قاعدگی می تواند نشانه عفونت باشد؟ چه عواملی می توانند در تاخیر پریود در زنان و دختران نقش داشته باشند؟ آیا مصرف برخی داروها می تواند در تاخیر پریود مؤثر باشد؟ علل مهم تاخیر در عادت ماهانه در زنان و دختران چیستند؟ از کجا به علت اصلی تاخیر پریود پی ببریم؟ از کجا بفهمیم که تاخیر در پریود نشانه حاملگی است؟

پریود و عادت ماهانه یکی از خصوصیات زنان از زمان شروع بلوغ تا زمان یائسگی می باشد. عادت ماهانه یا قاعدگی معمولا ماه به ماه رخ می دهد و مدت معمول آن حدود 28 روز می باشد. بسته به برخی شرایط ، طول مدت دوره عادت ماهانه می تواند تغییر کند و کم یا زیاد شود. اگر دوره پریود بعدی در حوالی زمانی که انتظار داریم شروع نشود و با تاخیر همراه باشد ، در این صورت مساله تاخیر پریود را خواهیم داشت. به عنوان مثال اگر خانمی که از هر 28 روز ، دوره قاعدگی او شروع می شود در روز بیست و هشتم دوره عادت ماهانه او شروع نشود و چند روز بگذرد و بازهم دوره عادت ماهیانه شروع نشود ، در این حالت گفته می شود که تاخیر در پریود وجود دارد.

در زمانی که تاخیر پریود روی می دهد لازم است تا علت این تاخیر مشخص شده و نسبت به آن تصمیم گیری شود. تاخیر قاعدگی معلول یک علت خاص نمی تواند داشته باشد و عوامل مختلفی در این مساله می توانند نقش داشته باشند. در این مطلب به اهم علل و عواملی که ممکن است در تاخیر پریود دخیل باشند اشاره می کنیم.

 

علل تاخیر در پریود و قاعدگی

تاخیر پریود به دلیل باردار شدن

یکی از مهمترین علل و دلایل به تاخیر افتادن دوره پریود در زنان ، حامله شدن آنهاست. وقتی زنی حامله می گردد ، دوره قاعدگی او قطع می شود. اما شاید برای برخی از عزیزان این سؤال مطرح باشد که از کجا بفهمیم که تاخیر پریود بر اثر باردار شدن می باشد؟ پاسخ آن بسیار ساده است و آن از طریق تست بارداری امکان پذیر می باشد. راه های مختلفی جهت تست حاملگی وجود دارند که از روش های خانگی تست بارداری می توان به سریع ترین نشانه بارداری و تست بارداری به وسیله بی بی چک اشاره کرد. از روش های آزمایشگاهی تست بارداری نیز می توان از آزمایش خون بارداری و سونوگرافی (التراسوند) نام برد.

با استفاده از این روش های تست و آزمایش بارداری می توان فهمید که آیا یک زن باردار شده است یا نه و آیا تاخیر پریود به دلیل حامله شدن بوده است یا نه. اگر تاخیر در عادت ماهیانه به دلیل حامله شدن بود که مساله حل شده است و در غیر اینصورت لازم است تا علل دیگر ایجاد تاخیر در عادت ماهانه مورد بررسی قرار گیرند. البته در دختران باکره ، این دلیل نمی تواند موجب تاخیر در پریود باشد.

تاخیر در عادت ماهانه به علت عفونت تخمدان

عفونت تخمدان از دیگر علل مهم تاخیر در عادت ماهانه است. عفونت تخمدان می تواند موجب کیست تخمدان بشود. عفونت تخمدان باعث می شود که در روند طبیعی دوره عادت ماهیانه اختلال ایجاد شود. یک معاینه پزشکی و بررسی آزمایشگاهی می تواند وجود عفونت در تخمدان را مشخص کند. هنگام عفونت تخمدان در زنان معمولا زیر شکم در طرفی که تخمدان عفونت کرده قرار دارد ، به صورت یک ناحیه کوچک سفت شده در می آید که با دست زدن می توان سفتی و برآمدگی این ناحیه را تشخیص داد. در این حالت معمولا خانم ها هنگام خم شدن یا هنگام نشستن در دستشویی ، احساس برجسته شدن زیر شکم در ناحیه قرارگیری تخمدان را حس می کنند.

این علت می تواند هم در دختران باکره و هم در زنان موجب ایجاد تاخیر در قاعدگی شود.

تاخیر در قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در بدن زنان هم از جمله علل به تاخیر افتادن و نامنظم شدن عادت ماهیانه می تواند باشد. در این میان نقش تغذیه (به عنوان مثال خوردن مرغ های هورمونی) و مصرف برخی از داروها ، برجسته می باشد. این علت نیز از طریق معاینات پزشکی و روش های آزمایشگاهی ، قابل کشف می باشد. این دلیل نیز هم در دختران جوان باکره و هم در زنان می تواند باعث تاخیر در قاعدگی بشود.

تاخیر در عادت ماهیانه به علت شیردهی

در دوران شیردهی و مخصوصا در اوایل شیردهی و پس از زایمان ، عادت ماهانه می تواند دچار تاخیر شود که به راحتی این مساله را می توان فهمید. ممکن است بعضی باورها وجود داشته باشند که به دلیل شیردهی زن امکان بارداری در زمان شیردهی وجود ندارد اما همیشه اینطور نیست و چه بسیار زنانی که در دوران شیردهی ، مجددا حامله شده اند. بنابر این اگر رابطه کنترل نشده در زمان شیردهی وجود داشته باشد چه بسا تاخیر پریود به دلیل باردار شدن باشد. مجموعه عوامل را در این زمان باید در نظر گرفت تا علت تاخیر در پریود در زمان شیردهی مشخص گردد.

تاخیر قاعدگی به دلیل مصرف دارو

مصرف دارو یکی از علل تاخیر قاعدگی می تواند تلقی گردد. در چنین مواردی لازم است بررسی شود که آیا تاخیر در پریود به دلیل مصرف این داروها می باشد یا علت دیگری دارد. البته این بررسی در دختران باکره و زنان می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در زنان متاهل می توان مساله حاملگی را نیز در نظر گرفت اما در دختران باکره چنین مساله ای موضوعیت ندارد.

تاخیر در پریود به علت یائسگی

یائسگی می تواند از مهمترین علل تاخیر در پریود و در واقع ، پایان دوره پریودی در زنان باشد. با شروع دوران یائسگی ، دوره قاعدگی زنان نیز به اتمام می رسد. در این مورد نیز با توجه به سن زنان و شرایط دیگر می توان بررسی کرد که تاخیر پریود به دلیل شروع یائسگی زن است یا نه.

وجود تاخیر در عادت ماهانه به دلیل تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان از دیگر علل تاخیر در عادت ماهیانه می تواند باشد. در این مورد نیز معاینه پزشکی و بررسی سونوگرافی می تواند علت تاخیر در پریود را مشخص کند.

سردی تخمدان عامل تاخیر پریود

سردی تخمدان هم مانند عفونت تخمدان و تنبلی تخمدان می تواند از عوامل تاخیر در پریود و عادت ماهانه باشد. در این مورد هم به کمک معاینات پزشکی و نتایج سونوگرافی می توان به علت تاخیر در پریود و قاعدگی پی برد. معمولا سه عامل عفونت تخمدان ، تنبلی تخمدان و سردی تخمدان با کیست تخمدان ارتباط تنگاتنگی دارند.

نقش تغذیه در تاخیر عادت زنان

تغذیه نیز می تواند از علل و عوامل تاخیر در پریود زنان باشد. مثلا تغییر رفتار تغذیه ای در ماه مبارک رمضان یکی از مواردی است که در بعضی از زنان ممکن است سبب تاخیر در پریود خانم شود. یا مصرف برخی از غذاها مثل مصرف بیش از حد مرغ های هورمونی می تواند سبب تغییرات هورمونی در بدن زن شده و باعث تاخیر در پریود شود.

تاخیر پریود زنان هر علتی داشته باشد لازم است مورد بررسی قرار گیرد تا اقدامات متناسب و در زمان مناسب جهت مشخص شدن علل آن و در صورت نیاز ، درمان آن صورت بگیرد. مطمئنا برخی شرایط در زنان متاهل و دختران باکره فرق می کند و به عنوان مثال اگرچه باردار شدن در زنان متاهل می تواند علت تاخیر پریود باشد اما در دختران باکره چنین مساله ای موضوعیت ندارد. پس در بررسی علل تاخیر در پریود زنان و دختران ، این شرایط نیز در کنار سایر شرایط بایستی مورد توجه قرار گیرد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۲ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۴ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۵ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۵ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۵ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۶ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۶ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۷ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۷ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۷ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۸ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۹ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۹ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۹ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۱۰ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۱۰ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۱۱ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۱۱ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۱۱ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۷۸۵۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۱۶۶۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۹۱۳۲۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۷۵۸۳۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۵۹۲۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۴۱۸۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۵۱۷۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۱۳۹۲ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۰۱۰۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۶۱۲۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۳۲۷۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۷۸۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۴۵۳۷ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۵۰۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۶۱۵۱ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۳۶۳۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۲۴۶۶ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۷۸۷۵ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۰۴۳۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۲۹۰ بازدید)

احادیث بارداری

آميزش پس از آميزش ، بدون اين كه ميان آنها غسل باشد ديوانگى را براى فرزند در پى مى آورد.

حضرت امام رضا(علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۹ / ۹ / ۱۳۹۹

۱۳ ربيع الثانی ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۵۷ : ۵۵ : ۰۷

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۵

طلوع خورشید: ۰۶:۵۴

اذان ظهر: ۱۱:۵۳

اذان عصر: ۱۴:۳۳

غروب خورشید: ۱۶:۵۱

اذان مغرب: ۱۷:۱۱

وقت عشاء: ۱۸:۰۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۸

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات