جلوگیری از سردی رحم


بسم الله الرحمن الرحیم

 

جلوگیری از سردی رحم

جلوگیری از سردی رحم چگونه ممکن است؟ چگونه از سرد شدن رحم پیشگیری کنیم؟ با اتخاذ چه شیوه هائی می توان از سرد و عقیم شدن رحم جلوگیری کرد؟ آیا اصلاح برخی الگوها در زندگی جهت پیشگیری از سردی رحم لازم است؟ چه روش هایی را باید اصلاح کرد؟ رعایت چه نکاتی در زندگی روزمره می تواند از سردی رحم و عقیم شدن رحم جلوگیری نماید؟ اگر چنانچه شما خواننده محترم سایت 2 زندگی نیز به دنبال پاسخ به این پرسش ها هستید ، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

در این مطلب به برخی از عوامل مهم در جهت جلوگیری از سردی رحم اشاره می شود.

به مسائل معنوی اهمیت دهید

شاید در نگاه اول چنین به نظر برسد که فقط عوامل مادی می توانند موجب سردی رحم بشوند و ما از عوامل معنوی غافل باشیم. اما لازم است ذکر شود که عوامل معنوی در زندگی ما نقش مهمی دارند و بدون توجه به عوامل معنوی و صرفا با در نظر گرفتن عوامل مادی نمی توان مسائل زندگی را تحلیل کرد. مساله سرد شدن رحم هم جدای از سایر مسائل زندگی نیست. توجه به خدا و زنده داشتن یاد خدا و اطاعت از خدا می تواند عوامل منفی زیادی را از ما دور کند.

به عنوان مثال ، یکی از عوامل منفی که امروزه تاثیر آن شناخته شده است ، استرس و اضطراب است. امروزه متخصصان مختلف به نقش منفی و مخرب استرس در زندگی اذعان داشته و از لزوم مبارزه با آن سخن می گویند. بله این مطلب درستی است اما چگونه باید با استرس مقابله کرد؟ راه حل آن را خدای متعال فرموده اند. خدای متعال در آیه ۲۸ سوره رعد چنین می فرمایند:

الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ ﴿۲۸﴾

همان كسانى كه ایمان آورده‏ اند و دلهایشان به یاد خدا آرام مى‏ گیرد آگاه باش كه با یاد خدا دلها آرامش مى‏ یابد (۲۸)

سوره رعد آیه ۲۸

خدای متعال ، فقط یاد خود را موجب آرامش دلها بیان می فرمایند و وقتی که آرامش در دل ایجاد شد ، استرس و اضطراب و سایر مسائل منفی دیگر خود به خود از زندگی انسان رخت بر می بندند. پس با اهمیت دادن به معنویات و ذکر یاد خدا و اطاعت از او ، مسائل منفی همانند استرس و اضطراب را از خود دور کنیم تا بر مسائل مرتبط با زندگی و وجود ما تاثیر منفی نگذارند.

مراقب تغذیه هفت روز اول باشید

تغذیه هفت روز اول چیست و چگونه باید مراقب تغذیه در ۷ روز اول باشیم؟ طبق سفارش پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام) ، خانم های محترم لازم است که در ۷ روز اول پس از رفتن به خانه بخت از خوردن شیرها ، گشنیز ، سیب ترش و سرکه خودداری کنند زیرا این کار موجب سردی و عقیم شدن رحم زن می شود.

یا علی! عروس را در هفته نخستین از خوردن شیرها و سرکه و گشنیز (سبزی امزنا) و سیب ترش بازدار، زیرا که زهدان از این چار ، سرد و نازاینده گردد و بوریا در گوشه خانه به از زن نازاینده است. اگر عروس بر سرکه خوردگی خون حیض ببیند هیچگاه به خوبی از آن پاک نگردد و گشنیز آن خون را درونش بشوراند و زایمان را بر وی دشوار گرداند و سیب ترش آن را از آمدن باز بدارد و بیماری بر وی گردد.

از سفارشات پیامبر اسلام (ص) خطاب به حضرت علی (ع)

خانم های مخترم مخصوصا دختر خانم های جوان مراقب این نکته طلایی باشند تا از سرد شدن رحم خود جلوگیری نمایند.

از به تاخیر انداختن بارداری خودداری کنید

تاخیر در اقدام به بارداری می تواند موجب سرد شدن و عقیم شدن رحم و زهدان زن شود. معمولا بعضی از زوج ها به دلایل مختلف از جمله دلایل مادی ، باردار شدن و اقدام به بچه دار شدن را به تاخیر می اندازند. این عزیزان توجه داشته باشند که این کار می تواند سبب سرد شدن رحم گردد. توجه داشته باشیم که هیچ عاملی ما را از اقدام به موقع برای بارداری و بچه دار شدن باز ندارد و با توکل بر خدای متعال ، در اسرع وقت برای این کار اقدام کنیم. روزی بندگان به دست خداست و ما وسیله ای بیش نیستیم ؛ پس به دلایل مادی و ... ، هرگز باردار شدن خود را به تاخیر نیندازیم.

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

تغذیه نامناسب نقش بسیار مهمی در سردی رحم دارد. با اصلاح الگوی تغذیه می توانیم از سرد شدن رحم جلوگیری کنیم. اطلاعات بیشتر در این زمینه در مطلب نقش تغذیه در سردی رحم آورده شده است و نظر شما خوانندگان محترم سایت 2 زندگی را به مطالعه آن مطلب جلب می کنیم.

سبک زندگی خود را تغییر دهید

تغییر سبک زندگی به مدل غربی تاثیرات منفی زیادی را در زندگی بشر داشته است. شاید نتوانیم به درستی تاثیرات منفی حاصل از این نوع سبک زندگی را درک کنیم اما این نوع از سبک زندگی ، هم زندگی مادی و هم زندگی معنوی ما را دچار آسیب های فراوان کرده است. یکی از تاثیرات عمده سبک زندگی غربی بر روی زنان می باشد. زنان معمولا مدت بیشتری را نسبت به مردان در منزل هستند و طبیعتا آثار سوء این نوع سبک زندگی بر روی زنان بیشتر است. سبک زندگی اسلامی و سنتی دارای آثار و فواید بیشماری هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی می باشد.

یکی از هزاران نمونه از مضرات سبک زندگی غربی مربوط به کف اتاق ها می باشد. امروزه کف اتاق ها را معمولا از نوع سرامیک انتخاب می کنند در حالی که در سبک زندگی سنتی ، کف اتاق ها از گچ بود. شاید گفته شود که سرامیک از گچ ، تمیزتر است و شاید بعضی ها دلایل مختلف دیگری بیاورند. اما در اینجا می خواهیم بدانیم تغییر کف اتاق از گچ به سرامیک چه تاثیر منفی بر بدن زنان و از جمله سردی رحم دارد؟ پاسخ مساله خیلی ساده و روشن است. گچ ، خاصیت گرمی دارد و سرامیک خاصیت سردی. در سبک سنتی ، کف اتاق ها گچی بود و بر روی آن هم فرش دستباف پهن می کردند در حالی که کف اتاق ها در سبک غربی ، سرامیک می باشد و معمولا بر روی آن نیز فرش ماشینی پهن می کنند (البته گاهی اوقات ، فرشی هم پهن نمی شود).

وقتی که یک خانم بر روی کف اتاقی که گچی بوده و بر روی آن هم فرش دستباف پهن شده است رفت و آمد می کند ، چون هم فرش دستباف و هم گچ خاصیت گرمی دارند ، این گرمی به تمام اندام های بدن زن نفوذ کرده و جلوی بسیاری از بیماری هایی را که از سردی ناشی می شوند می گیرد. اما امروزه در سبک غربی ، هم سرامیک و هم فرش ماشینی دارای خاصیت سردی هستند و وقتی که یک خانم بر روی چنین پوششی راه می رود ، بدن او سردی می شود. این سردی به مرور زمان به تمام اندام های بدن او سرایت می کند و از جمله موجب سردی رحم می شود.

مثال ها در این زمینه زیاد هستند و این فقط برای نمونه ذکر شد. تغییر سبک زندگی از سبک غربی به سبک اسلامی و سنتی (البته تا حد توان و مقدور) ، گام بسیار مهمی در پیشگری از بسیاری از بیماری های زنان از جمله سرد شدن رحم خواهد بود.

از استحمام در ایام پریود پرهیز نمایید

یکی از مسائل مهمی که متاسفانه برخی از زنان ممکن است آن را رعایت نکنند ، عدم استحمام در زمان عادت ماهانه است. استحمام زنان در زمان قاعدگی می تواند سبب بروز مشکلات و بیماری های مختلف در زنان از جمله کیست تخمدان و سردی رحم شود. بانوان محترم برای جلوگیری از سرد شدن رحم سعی کنند از استحمام در ایام عادت ماهیانه خودداری کنند.

از استحمام بلافاصله پس از نزدیکی کردن خودداری کنید

استحمام بلافاصله پس از عمل نزدیکی نیز می تواند سبب سرد شدن ناگهانی بدن زن و سردی رحم گردد. زنان محترم پس از اتمام عمل نزدیکی ، زمانی را در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه صبر کرده و سپس برای انجام غسل جنابت و استحمام اقدام کنند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید در مطالب غسل زن بعد از نزدیکی و زنان بعد از نزدیکی چه کنند مطالعه نمایید.

جنس و نوع لباس خود را اصلاح کنید

امروزه لباس های با جنس پلاستیکی و الیاف مصنوعی گسترش زیادی یافته است. این نوع لباس ها خاصیت سردی دارند و هنگامی که توسط زنان استفاده می شوند می توانند سردی را به تمام قسمت های بدن زن منتقل کنند. مخصوصا از پوشیدن لباس های زیر از نوع پلاستیکی و دارای الیاف مصنوعی پرهیز کرده و از لباس زیر نخی استفاده نمایید.

مساله دیگر در مورد لباس که متاسفاه امروزه به غلط مد شده است ، پوشیدن لباس های تنگ و چسبان می باشد. پوشیدن لباس های تنگ و چسبان ، جدای از اینکه از نظر شرعی اشکال دارد از نظر سلامتی نیز تاثیرات منفی فراوانی دارد. لباس های تنگ و مخصوصا شلوارهای تنگ سبب می شوند که خون رسانی در بافت ها و اندام های بدن به درستی انجام نشود و یکی از علل مهم سرد شدن نواحی مختلف بدن و بروز بیماری در آن نواحی به دلیل عدم خون رسانی صحیح به آن ناحیه و اندام است.

پس ، زنان محترم سعی نمایند از لباس های معمولی و غیر تنگ و با الیاف تا حد زیادی طبیعی استفاده کنند تا جلوی بسیاری از بیماری های آنان از جمله سردی رحم گرفته شود.

رختخواب خود را تغییر دهید

امروزه استفاده از تخت خواب با تشک های ابری مد شده است. متاسفانه تشک مورد استفاده در این تخت خواب ها دارای خاصیت سردی زیادی است. وقتی که یک خانم بر روی این تشک ها می خوابد ، به مرور زمان ، سردی به تمام قسمت های بدن او سرایت می کند و در دراز مدت موجب مشکلات و بیماری های مختلفی در بدن او از جمله سرد شدن رحم می گردد. برای پیشگیری از سرد شدن رحم از استفاده از این نوع تشک ها خودداری کنید و چنانچه مجبور به استفاده از این تشک ها بودید یک لحاف از جنس پشم گوسفند بر روی آن قرار دهید تا از سرایت سرمای آن به بدن جلوگیری شود.

اگر در صورت امکان بتوانید از رختخواب های سنتی و تشک های سنتی که از پشم گوسفند تهیه می شوند استفاده کنید بسیار عالی است. چون این نوع تشک ها به دلیل خاصیت گرمی ، فواید فراوانی برای بدن دارند و از بسیاری از بیماری های مختلف زنان از جمله سردی رحم پیشگیری می کنند.

چاقی خود را درمان کنید

چاقی زنان مخصوصا چاقی در ناحیه شکم می تواند از علل سردی رحم باشد. اگر چنانچه دچار اضافه وزن و چاقی هستید سعی نمایید چاقی خود را درمان کنید. چاقی حتی ممکن است سبب نازائی در زنان نیز بشود. اطلاعات بیشتر را می توانید در مطلب تاثیر چاقی بر ناباروری زنان کسب کنید.

از ایستاده آب خوردن در هنگام شب بپرهیزید

ایستاده آب خوردن در هنگام شب می تواند موجب بیماری های مختلفی در انسان شود. به فرموده حضرت علی (علیه السلام) ، ایستاده آب خوردن در هنگام شب ممکن است باعث بیماریی شود که درمان نداشته باشد. ضمنا از آب یخ خوردن یا آب بسیار سرد خوردن پرهیز نمایید. اما در مقابل ، ایستاده آب خوردن در هنگام روز مستحب شمرده شده است و خوب است. برای دانستن مفهوم شب و روز از نظر شرعی می توانید مطلب شبانه روز در ماه قمری را مطالعه نمایید.

از نوره طبیعی استفاده نمایید

استفاده از نوره طبیعی برای زدودن موهای زائد بدن زنان از جمله موهای زائد ناحیه شرمگاهی تاثیر بسیار مثبتی می تواند در پیشگیری از بیماری های زنان از جمله سردی رحم داشته باشد.

در این مطلب به برخی عوامل مهمی که می توانند در جلوگیری از سردی رحم نقش داشته باشند اشاره شد و امید است که قابل استفاده باشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۲ هفته قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۴ هفته قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۱ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۲ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۲ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۳ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۳ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۴ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۴ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۴ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۵ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۵ ماه قبل)

نزدیکی منقطع چیست (۵ ماه قبل)

قبل از نزدیکی چه بخوریم (۵ ماه قبل)

قرص ضد بارداری چیست (۵ ماه قبل)

راهکار های کاهش احتمال سقط جنین (۵ ماه قبل)

آموزش بارداری و حاملگی (۵ ماه قبل)

اولویت بندی زمان ها برای نزدیکی کردن (۷ ماه قبل)

راهکار برای درمان و کنترل فشار خون بارداری (۸ ماه قبل)

آموزش کنترل فشار خون بارداری به روش کاملا طبیعی (۹ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۲۱۳۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۷۸۳۹ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۰۴۲۱ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۴۳۴۷۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۰۹۵۷ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۸۴۷۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۹۷۸۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۰۹۴۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۷۴۱۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۱۵۸۵ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۵۵۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۳۱۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۰۸۵۳ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۱۳۸ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۴۶۹۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۹۵۳۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۸۶۴۴ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۴۸۲۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۵۳۳۰ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۱۴۹ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۵ / ۳ / ۱۳۹۹

۲ شوال ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۶ : ۴۹ : ۰۶

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۱۱

طلوع خورشید: ۰۵:۵۳

اذان ظهر: ۱۳:۰۱

اذان عصر: ۱۶:۵۰

غروب خورشید: ۲۰:۱۰

اذان مغرب: ۲۰:۳۱

وقت عشاء: ۲۱:۲۸

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات