علت خارش واژن


بسم الله الرحمن الرحیم

 

علت خارش واژن

علت خارش واژن. علت خارش واژن چیست؟ چه علل و عواملی موجب خارش واژن در زنان می شوند؟ آیا علت خارش واژن فقط مربوط به عفونت است یا دلایل دیگری نیز باعث خارش واژن زنان می شود؟

خارش واژن یکی از مشکلات زنان محسوب می گردد. ممکن است همه زنان به نوعی این مشکل را تجربه کرده باشند. خارش واژن اگر به صورت جزئی و مقطعی باشد نمی تواند مساله ناراحت کننده و یا نگران کننده ای باشد اما اگر سوزش واژن به یک مساله تقریبا دائمی و مزمن تبدیل شده باشد می تواند بسیار آزار دهنده و ناراحت کننده باشد. از این رو درمان خارش واژن بایستی جدی گرفته شود.

یکی از بهترین کارها قبل از درمان خارش واژن ، بررسی علل خارش واژن است. اگر علت خارش واژن مشخص شود به راحتی می توان نسبت به درمان آن اقدام نمود. خارش واژن در بسیاری از موارد با تغییر سبک زندگی و تغییر لوازم مورد استفاده جهت بهداشت و پوشش به راحتی قابل درمان هستند اما در بعضی موارد شاید نیاز به استفاده از برخی داروها و یا درمان های خانگی باشد.

در این مطلب به برخی از دلایل مهم خارش واژن اشاره شده و راهنمایی هایی نیز برای هر کدام ارائه گردیده است.

 

علت خارش واژن

برخی از دلایل خارش واژن عبارتند از:

 

پوشیدن لباس تنگ

پوشیدن لباس های تنگ که متاسفانه در روزگار کنونی هم زیاد شده است از جمله علل خارش واژن می توانند محسوب گردند. پوشیدن لباس تنگ صرف نظر از اینکه موجب نمایان شدن اندام زنان می شود و از نظر شرعی هم طبق فتاوایای مراجع تقلید ، جایز نیست و اشکال دارد ، از طرف دیگر هم مکروه شمرده شده است. مطمئنا کراهت پوشیدن لباس تنگ به دلیل مضراتی است که این کار دارد. اما چرا لباس تنگ پوشیدن می تواند سبب خارش واژن شود؟ پاسخ آن بسیار ساده است. پوست انسان نیاز به تنفس دارد و اگر پوست نتواند به درستی نفس بکشد منافذ موجود در آن نمی توانند کارآیی لازم را داشته باشند و این امر می تواند منجر به خارش شود. پوشیدن لباس تنگ جلوی تنفس راحت پوست را می گیرد. اما پوشیدن لباس معمولی که هم از نظر شرعی اشکالی نداشته باشد و هم موجب تنفس راحت پوست ناحیه واژن بشود می تواند از خارش واژن جلوگیری کند. پوشیدن لباس های تنگ می تواند زمینه ساز مشکلات دیگری در خانم ها نظیر کیست تخمدان هم باشد.
 

عفونت قارچی واژن

عفونت واژن و علی الخصوص عفونت قارچی واژن از مهمترین علل خارش واژن محسوب می گردد. عفونت قارچی واژن علت های مختلفی می تواند داشته باشد که به عنوان مثال از علل آن می توان به عدم رعایت صحیح بهداشت ، استفاده از تیغ و ژیلت های آلوده ، پوشیدن لباس های زیر نایلونی ، مرطوب ماندن دائمی ناحیه واژن و ... اشاره کرد. بهترین راه برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن و درمان آن ، علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی و پوشیدن لباس نخی و مناسب ، استفاده از نوره یا همان واجبی جهت نظافت موهای ناحیه تناسلی می باشد. نوره (البته نوره طبیعی و نه نوره شیمیایی) علاوه بر نظافت موهای زائد ناحیه تناسلی زنان جلوی عفونت قارچی واژن را نیز می گیرد و ضمنا فواید بسیاری از جمله جلوگیری از بیماری سرطان را دارد. لازم به ذکر است که منظور این نوشتار از نوره ، نوره طبیعی آرسنیک دار است و نه نوره های شیمیایی بدون آرسنیک. نوره های شیمیایی به دلیل ساختار شیمیایی و غیر طبیعی که دارند و مخصوصا نوع معطر آن ها حتی می توانند باعث خارش واژن هم بشوند! مطالعه مطالب نوره یا واجبی چیست ، روش صحیح استفاده از واجبی و نوره ، فواید استفاده از نوره برای زنان ، نقش نوره در پیشگیری از سرطان سینه ، درمان عفونت قارچی واژن با نوره و درمان سرد مزاجی زنان و مردان با نوره در این زمینه توصیه می گردند.
 

جنس لباس زیر

از آن جایی که لباس زیر در تماس مستقیم با پوست بدن انسان قرار دارد به همین دلیل جنس آن بر پوست بدن تاثیرگذار است. لباس های زیر با جنس نامناسب از جمله لباس زیر با الیاف نایلونی و مصنوعی می توانند سبب ایجاد حساسیت و خارش در ناحیه واژن شوند. برای جلوگیری از خارش واژن سعی شود از لباس های زیر نخی مناسب و راحت استفاده گردد.
 

استفاده از مواد شیمیایی نظیر خوش بو کننده ها

استفاده از خوش بو کننده های شیمیایی به طرق مختلف می تواند سبب التهاب و خارش واژن شود. امروزه برخی مواد خوشبو کننده به طرق مختلف در زندگی نفوذ کرده اند از عطر و ادکلن های شیمیایی گرفته تا مواد خوشبو کننده ای که به مواد شوینده ، آرایشی ، لباس و ... می زنند. خوشبو کننده ها به دلیل ساختار شیمیایی که دارند ممکن است سبب تحریک و خارش در بعضی از پوست های حساس شوند. هنگام خارش واژن ، مساله خوشبو کننده ها را نیز بررسی کنید و ببینید آیا این مواد چه به طور مستقیم و چه به طور غیر مستقیم با پوست ناحیه واژن تماس دارند یا نه. اگر خوشبو کننده ها در خارش ناحیه واژن دخیل باشند به راحتی با حذف آن ها می توان خارش واژن را برطرف کرد. یکی از مصادیق مصرف خوشبو کننده ها که در تماس مستقیم با پوست ناحیه واژن است ، دستمال توالت های خوشبو می باشند. خانم های محترم سعی نمایند تا حد امکان از دستمال توالت های ساده و بی بو (بدون خوشبو کننده) استفاده کنند.
 

نوع مواد شوینده مورد استفاده

برخی از مواد شوینده غیر بهداشتی و دارای مواد نامرغوب می توانند سبب التهاب و خارش واژن شوند. اثر این مواد شوینده مخصوصا پس از استحمام ، ظاهر می شود. در این میان بعضی از صابون های خوشبو هم سبب خارش پوست می شوند. اگر چنانچه دارای خارش واژن هستید و مخصوصا خارش واژن پس از استحمام ، شدید تر می شود ، شاید پوست بدن شما به آن مواد شوینده حساسیت دارد پس سعی نمایید نوع مواد شوینده خود را تغییر دهید و حدالامکان از مواد شوینده ای که خوشبو کننده های قوی در آن ها به کار نرفته است استفاده نمایید.
 

استفاده از تیغ و ژیلت

استفاده از تیغ و ژیلت به منظور زدودن موهای ناحیه شرمگاهی نیز می تواند موجب خارش واژن شود. ممکن است برخی از تیغ ها و ژیلت ها حساسیت زا باشند و ممکن هم است که پوست بدن ما نسبت به آن ها حساسیت داشته باشد. مخصوصا اگر تیغ و ژیلت مدتی در محیط مرطوب مثل محیط حمام قرار گرفته باشد و سپس مورد استفاده قرار گیرد می تواند سبب عفونت ناحیه واژن و متعاقب آن باعث خارش واژن شود. توصیه آن است که حدالامکان سعی شود از نوره به جای تیغ و ژیلت جهت زدودن موهای زائد ناحیه تناسلی استفاده شود. نوره علاوه بر نظافت موهای این ناحیه ، موجب رفع عفونت های ناحیه واژن هم می شود و تاثیر مهمی در جلوگیری از خارش واژن و نیز بوی بد واژن دارد.

 

خشکی (زبری) لباس زیر

منظور از خشکی لباس زیر ، خشکی و زبری لباس ، پس از شستشو می باشد. معمولا پس از شستشوی لباس ها با پودر های لباسشویی ، لباس ها و مخصوصا لباس های زیر یک حالت خشکی و زبری پیدا می کنند. به دلیل تماس مستقیم لباس زیر با پوست ناحیه واژن ، این حالت خشکی و زبری لباس زیر می تواند سبب التهاب و خارش ناحیه واژن شود. برای جلوگیری از خشکی و زبری لباس زیر پس از شستشو ، می توانید از مواد نرم کننده در هنگام شستشو استفاده نمایید و اگر این کار میسر نبود ، قبل از استفاده از لباس زیر که خشک و زبر شده است ، نواحی خشک و زبر آن را کمی با دو دست خود بمالید تا آن حالت خشکی و زبری آن از بین برود.

 

عدم استفاده از نوره (واجبی)

یکی از علل مهم بسیاری از مشکلات زنان امروزی ، عدم استفاده از نوره می باشد. نوره (طبیعی) علاوه بر خاصیت موبری ، دارای خواص فراوان دیگری نیز می باشد. رایج شدن استفاده از تیغ و ژیلت به جای نوره یا واجبی سبب بروز بیماری ها و مشکلات بسیاری در زنان امروزی گردیده است. یکی از این مشکلات ، خارش واژن می باشد و یکی از علل مهم آن نیز عفونت قارچی واژن است که استفاده از واجبی ، بهترین راه برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن و نیز درمان عفونت قارچی واژن می باشد. خانم های محترم به منظور جلوگیری از عفونت قارچی واژن و نیز درمان آن سعی کنند از نوره جهت نظافت موهای زائد ناحیه تناسلی خود استفاده کنند. سعی نمایید از نوره طبیعی که دارای آرسنیک می باشد و به نوره زرنیخ دار مشهور است استفاده نمایید نه نوره های شیمیایی موجود در بازار. نوره های طبیعی را می توانید از عطاری های معتبر تهیه کنید. در قسمت عفونت قارچی واژن در بالا ، مطالب مهمی در مورد فواید استفاده از نوره (واجبی) برای زنان ذکر شده است.
 

نوع پد مورد استفاده در ایام عادت ماهانه

نوع و جنس پدی که خانم در ایام عادت ماهانه استفاده می کند می تواند سبب تحریک ، التهاب و خارش واژن شود. در این مورد هم سعی شود در صورت بروز این مساله ، پد مورد استفاده تعویض شود. به خصوص سعی شود از پد های عطر دار استفاده نشود زیرا این مواد خوشبو کننده موجود در آن ها می توانند سبب خارش شوند.

 

نوع کاغذ توالت مورد استفاده

خانم های محترم سعی نمایند حد الامکان از دستمال توالت های سفید و غیر رنگی و نیز غیر معطر استفاده نمایند زیرا دستمال توالت های رنگی و مخصوصا دستمال توالت های معطر ممکن است باعث خارش واژن شوند.
 

بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی از جمله علل مهم خارش واژن محسوب می شوند. معالجه این بیماری ها می تواند به درمان خارش واژن کمک کند.
 

عدم رعایت بهداشت در مسائل جنسی

خانم های متاهل سعی نمایند بهداشت جنسی را رعایت نمایند زیرا عدم رعایت بهداشت در مسائل جنسی نیز می تواند منجر به عفونت و خارش واژن گردد.
 

مرطوب ماندن ناحیه واژن

مرطوب ماندن ناحیه واژن به مدت طولانی می تواند سبب عفونت قارچی واژن و در نتیجه ، خارش واژن شود. خشک نگهداشتن ناحیه واژن می تواند از عفونت ، سوزش و خارش این ناحیه جلوگیری کند.

 

در این مطلب به برخی از علل مهم خارش واژن اشاره گردید و راهنمایی هایی نیز برای هر قسمت ارائه شد. امید است رعایت این مسائل در بهبود خارش واژن در خانم ها مفید و موثر واقع شده باشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

راهکار برای درمان و کنترل فشار خون بارداری (۳ هفته قبل)

آموزش کنترل فشار خون بارداری به روش کاملا طبیعی (۲ ماه قبل)

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۳ ماه قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۴ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۵ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۶ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۷ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۷ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۷ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۸ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۸ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۸ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۸ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۸ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۸ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۸ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۸ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۸ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۸ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۹ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۱۰۶۵۵ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۵۴۵۴۹ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۰۰۹۷۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۷۰۰۷۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۵۰۹۹۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۲۸۸۷۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۲۸۰۶۰ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۸۶۸۹۵ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۶۴۸۳۴ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۵۲۱۴۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۴۵۸۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۳۹۰۷۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۱۸۱۷۹ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۰۰۱۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۷۶۸۶۰ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۵۰۱۲۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۱۵۵۴۵ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۱۴۷۹۸ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۹۷۴۷۷ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۳۵۹۳ بازدید)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۸ / ۷ / ۱۳۹۸

۲۱ صفر ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۶ : ۰۸ : ۱۸

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۵۱

طلوع خورشید: ۰۶:۱۵

اذان ظهر: ۱۱:۴۹

اذان عصر: ۱۴:۵۷

غروب خورشید: ۱۷:۲۳

اذان مغرب: ۱۷:۴۲

وقت عشاء: ۱۸:۲۹

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات