عوامل مهم کیست تخمدان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

تخمدان، کیست تخمدان

علل و عوامل ایجادکننده کیست تخمدان کدامند؟

همانگونه که عوامل مختلفی در بروز بیماری ها دخیل هستند ، علل و عوامل مختلفی هم ممکن است باعث بروز کیست تخمدان شوند. از علل معنوی گرفته تا علل مادی. شاید برای بسیاری عجیب به نظر برسد که علل معنوی چگونه می توانند باعث به وجود آمدن کیست تخمدان در خانم ها شوند! در پاسخ این افراد باید گفت که انسان موجودی دو بعدی است که هم دارای بعد جسمانی و هم دارای بعد روحانی می باشد. هر دوی این بعدها از یکدیگر تاثیر می پذیرند ؛ یعنی جسم بر روی روح تاثیر دارد و روح هم بر روی جسم و اینطور نیست که این دو کاملا از یکدیگر منفک بوده و تاثیری بر هم نداشته باشند. به عنوان یک مثال وقتی انسان کار خوبی انجام می دهد مثل کمک به هم نوع ، خوشحال می شود. در اینجا کمک کردن به وسیله بعد جسمانی است اما شادی مربوط به روح یا همان بعد روحانی می باشد! همین یک مثال کافی است تا تاثیر جسم و روح بر یکدیگر را درک کنیم. در اینجا چندین عامل موثر در کیست تخمدان ذکر می گردد:

 

گناه و معصیت

گناه و معصیت چگونه موجب بروز کیست تخمدان می شود؟ در اینجا ذکر یک آیه کافی است. خدای متعال در آخر آیه 28 سوره رعد می فرمایند: أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (معنی: آگاه باشید که دلها فقط با یاد خدا آرامش می یابند). سوال: آیا گناه و معصیت خدا ، یاد خداست؟ یا دوری از یاد خداست؟ پرواضح می باشد که خدای ناکرده گناه و معصیت دوری از یاد خداست و وقتی انسان از یاد خدا دور شد ، آرامش از قلبش می رود ؛ وقتی آرامش از قلب انسان رفت چه چیزی جای آن را می گیرد؟ معلوم است اضطراب و تشویش و دلهره. امروزه ثابت شده است که اضطراب اثرات مخرب فراوانی بر جسم و روح انسان دارد. وقتی اضطراب در وجودی وارد شد ، بر همه چیز تاثیر می گذارد و یکی از این تاثیرات ممکن است همان ایجاد کیست تخمدان در خانم ها باشد! پس دوری از گناه می تواند از ابتلاء به کیست تخمدان جلوگیری نماید. گناه اثرات زیانبار بسیاری دارد که در اینجا فقط یک نمونه از آن بیان شد.

 

روزه خواری

خب ، حالا ببینیم روزه خواری چگونه باعث ایجاد کیست تخمدان می شود؟ (توجه داشته باشید که منظور از روزه خواری ، آن است که انسان برای گرفتن روزه منعی ندارد ولی متاسفانه روزه نمی گیرد!). در اینجا نیز به یک حدیث از پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) اشاره می کنیم. پیامبر خدا (ص) در حدیثی می فرمایند: صوموا تصحّوا (روزه بگیرید تا سالم بمانید). روزه موجب سلامت جسم و روح انسان است و کسی که عمدا روزه را ترک می کند موجب بروز بیماری در جسم و جان خویش می شود. بیماری جسمی که در اثر روزه خواری حاصل می شود می تواند در کارآیی طبیعی تخمدان های زنان هم اثر منفی داشته و منجر به کیست تخمدان شود. پس اگر می خواهیم دچار کیست تخمدان و سایر امراض جسمی نشویم بنا به دستور الهی ، روزه بگیریم.

 

پوشیدن لباس نامناسب مخصوصا شلوار تنگ

نوع پوشش یکی از عوامل مهم کیست تخمدان می باشد. متاسفانه در عصر حاضر پوشیدن لباس های ناهنجار مد شده بدون آنکه به عواقب جسمی و معنوی این پوشش بیندیشیم. پوشیدن لباس ناهنجار نه تنها موجب گناه و فساد است بلکه بر جسم انسان هم تاثیر منفی می گذارد. یکی از لباس های ناهنجار ، لباس های تنگ هستند. در دین اسلام پوشیدن لباس تنگ مکروه ذکر شده است. شلوار تنگ موجب فشار آمدن بر کشاله ران و در نتیجه عدم خون رسانی صحیح به تخمدان شده و در درازمدت باعث ایجاد کیست تخمدان می شود. از جمله لباس های نامناسب ، لباس هایی هستند که قسمت زیر شکم را نمی پوشانند و موجب می شوند که تخمدان ها در معرض هوا قرار داشته و در نتیجه موجبات سردی تخمدان ها و کیست تخمدان را فراهم می کنند. ضمنا لباس های زیر پلاستیکی باعث عفونت و قارچ شده و این عفونت و قارچ می توانند به تخمدان راه یافته و موجب کیست تخمدانها شوند. استفاده از لباس های زیر نخی توصیه می شود.

 

عفونت تخمدان ها

عفونت تخمدان ها یکی دیگر از عوامل کیست تخمدان می تواند باشد. عفونت تخمدان زن باعث می شود که تخمدان نتواند کار طبیعی خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه ممکن است این حالت منجر به کیست تخمدان شود. یکی از نشانه های عفونت تخمدان زن ، قرمز شدن سر آلت تناسلی مرد پس از عمل نزدیکی (البته بدون کاندوم) در یک طرف یا دو طرف آن است. اگر کیست فقط در یک طرف باشد ، یک طرف سر آلت و در غیر اینصورت هردو طرف سر آلت ممکن است قرمز شود. این قرمز شدن به صورت ناحیه دایره شکلی در سر آلت تناسلی و به اندازه تقریبی یک عدس یا کمی بیشتر می باشد.

 

سردی تخمدان ها

سردی تخمدان ها از جمله علل و عوامل کیست تخمدان می تواند باشد. وقتی تخمدان ها سرد می شوند نمی توانند کار طبیعی خود را به صورت صحیح انجام دهند و در نتیجه ممکن است در کار تولید تخمک و ... اختلال ایجاد شده و این اختلال منجر به کیست تخمدان شود.

 

استحمام در زمان قاعدگی

استحمام زمان قاعدگی یا عادت ماهیانه می تواند از جمله علل و عوامل مهم کیست تخمدان باشد. زمان قاعدگی دهانه رحم باز می شود تا خون قاعدگی و ترشحات به راحتی بتوانند بیرون بیایند. طبیعی است وقتی دهانه رحم باز است احتمال ورود عفونت و هوا به قسمت های رحم و تخمدان زیاد می شود و ممکن است باعث سردی و عفونت تخمدان و در نتیجه کیست تخمدان شود. ضمن اینکه احتمال سردی رحم و فیبروم رحمی هم وجود دارد. پس سعی شود حدالامکان از استحمام در زمان پریود خودداری شود. چنانچه به دلایلی مجبور به استحمام در زمان قاعدگی شدید لطفا این موارد را در نظر بگیرید:

  1. سعی شود زمان استحمام خیلی کوتاه باشد.
  2. از نشستن بر کف حمام یا چمباتمه زدن خودداری شود.
  3. سعی شود لباس زیر در پایان استحمام درآورده شده ، ناحیه تناسلی سریعا شستشو داده شده و از حمام خارج شود.

 

تغذیه ناصحیح

تغذیه سالم از جمله عوامل کارکرد صحیح تخمدان ها و سلامت آنهاست. تغذیه ناصحیح تاثیر منفی بر عملکرد تخمدان ها داشته و باعث اختلال در کار تخمدان شده و در نتیجه ممکن است موجب بروز کیست تخمدان در خانم ها شود. سعی شود حدالامکان از مواد طبیعی تغذیه شود نه از مواد غیر طبیعی و کارخانه ای.

 

تغییرات هورمونی

یکی از علل مهم کیست خانم ها ممکن است علل هورمونی باشد. تغییرات هورمونی ممکن است موجب بروز کیست تخمدان در خانمها شود. تغییرات هورمونی ممکن است از علل مختلفی ناشی شود که سردی و عفونت تخمدان و نیز تغذیه می توانند نقش اساسی در این زمینه داشته باشند. مصرف مرغ های کارخانه ای و هورمونی موجب تغییر هورمون در دختران و خانم ها شده و احتمال کیست تخمدان وجود خواهد داشت.

 

وراثت و عوامل مادرزادی

ممکن است بعضی از دختران و خانم ها ، کیست تخمدان را از مادر خود به ارث برده باشند و کیست تخمدان آنها علت وراثتی و مادرزادی داشته باشد. در اینجا هم توصیه می شود با یک پزشک طب سنتی مشورت شود.

 

آلودگی هوا

امروزه نقش آلودگی هوا در ایجاد یا شدت یافتن امراض مختلف واضح و مبرهن است. آلودگی هوا می تواند در کارکرد صحیح تخمدان ها خلل ایجاد کرده و موجب بروز ناهنجاری های تخمدان و در نتیجه موجب بروز کیست تخمدان در خانم ها و دختران شود.

 

سعی نماییم با الهام از دستورات الهی ، زندگی سالمی هم از لحاظ مادی و هم از لحاظ معنوی داشته باشیم ؛ انشاء ا...

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۵ روز قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ ماه قبل)

استرس در دوران بارداری (۳ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۳ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۳ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۶ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۸ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۹ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۹ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱۰ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۱۰ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۱۱ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۱۱ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱۱ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱۲ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۱۲ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۱ سال قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۱ سال قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۱ سال قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۱۷۵۱ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۳۸۳۱ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۲۵۴۸۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۹۴۱۴۹ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۹۷۹۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۸۷۶۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۹۰۳۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۹۰۳۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۱۶۱۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۹۰۲۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۴۲۰۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۰۶۰۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۶۹۵۲ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۱۴۶۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۷۶۶۸ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۶۴۷۸ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۴۶۶۵ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۹۵۴۳ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۳۹۲۷ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۹۲۹ بازدید)

احادیث بارداری

بوى پيامبران ، بوى بِهْ و بوى حورالعين ، بوى آس (نوعی گیاه خوشبوی) و بوى فرشتگان ، بوى گل است و بوى دخترم فاطمه زهرا ، بوى بِهْ و آس و گل است . خداوند هيچ پيامبر و هيچ وصىّ اى را برنينگيخت مگر آن كه او بوى بِهْ مى داد. پس آن را بخوريد و به زنان باردارتان بدهيد كه فرزندانتان زيبا مى شوند.

پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۲۴ / ۱ / ۱۴۰۰

۳۰ شعبان ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۰ : ۵۰ : ۱۷

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۰۷

طلوع خورشید: ۰۶:۳۴

اذان ظهر: ۱۳:۰۵

اذان عصر: ۱۶:۴۴

غروب خورشید: ۱۹:۳۶

اذان مغرب: ۱۹:۵۴

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات