نقش تغذیه در سردی رحم


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سردی رحم ، نقش تغذیه

تغذیه چه نقشی در سردی رحم دارد؟ چه نوع تغذیه ای می تواند رحم زن را سرد کند؟ چرا توجه به سردی رحم مهم است و در اصلاح تغذیه جهت جلوگیری از سردی رحم و حتی درمان آن باید اهتمام نمود؟ رحم زن یکی از اندام های مهم بدن زنان جهت بارداری و حاملگی می باشد. جنین به امر الهی در رحم زن رشد و نمو کرده و بالاخره در موعد مقرر به دنیا می آید. شرایط رحم در زنانی که در سن باروری قرار دارند باید طوری باشد که بارداری شکل بگیرد. گاهی اوقات برخی مشکلات مرتبط با رحم وجود دارند که سبب جلوگیری از بارداری می شوند.

یکی از مشکلات رحم که نقش مهمی در جلوگیری از بارداری می تواند داشته باشد ، مشکل سردی رحم می باشد. سردی رحم یک مشکل در باروری زنان محسوب می گردد و زنانی که در سن باروری قرار دارند در صورت ابتلاء به سردی رحم بایستی در درمان آن کوشا باشند. هدف این مطلب در مورد درمان سردی رحم نیست و علاقمندان به این موضوع می توانند مطلب درمان سردی رحم را در سایت 2 زندگی مطالعه نمایند. هدف این مطلب بررسی نقش تغذیه در ابتلاء زنان به سردی رحم می باشد.

علل و عوامل مختلفی می توانند سبب سردی رحم شوند و یکی از علل آن ، تغذیه می باشد. تغذیه نامناسب یا در زمان نامناسب از علل سردی رحم به شمار می رود. گاهی تغذیه ناصحیح می تواند منجر به سردی رحم و عقیم شدن رحم گردد و گاهی نیز تغذیه خاص در یک زمان خاص می تواند منجر به سردی رحم بشود. در مورد هریک از این علل توضیحاتی خدمت شما خوانندگان محترم سایت 2 زندگی ارائه می گردد.

سردی رحم به دلیل تغذیه نامناسب

شاید شما نیز این عبارت را شنیده باشید که "غذای شما دوای شماست". بله غذا می تواند به عنوان دوا تلقی شود منتها این مساله دو سر دارد. گاهی شما دوایی را می خورید که سبب بهبود بیماری شما می شود و گاهی هم ممکن است دوایی بخورید که مناسب شما نیست و باعث بروز بیماری در شما گردد! تغذیه صحیح و مناسب همانند داروی مؤثر نقش مهمی در سلامت بدن ما ایفا می کند. گاهی بسیاری از بیماری های ما فقط با اصلاح تغذیه درمان می شوند و اصلا نیازی به استفاده از دارو یا سایر روش های پیچیده نیست.

سردی رحم در زنان هم از جمله بیماری هایی است که نقش تغذیه نامناسب در ایجاد و ادامه آن بسیار پر رنگ است. اما چگونه ممکن است که تغذیه در سردی رحم زنان نقش داشته باشد؟ برای پاسخ به این پرسش بایستی گفت که خدای متعال ، طبیعت های مختلفی را در وجود مواد غذایی قرار داده است. شاید شما نیز شنیده باشید که گفته می شود فلان ماده غذایی طبیعیت گرم دارد یا فلان ماده غذایی طبیعت سرد دارد. بدن انسان به هر دو طیف مواد غذایی با طبیعت سرد و با طبیعت گرم احتیاج دارد. اما گاهی اوقات ، ممکن است که ما مواد غذایی از یک نوع طبع را بیشتر از نوع طبع دیگر مصرف کنیم. در این صورت است که یک طبیعت از مواد غذایی حالت غلبه پیدا می کند.

به عنوان مثال: اگر ما مواد غذایی با طبیعت گرم را بیشتر از مواد غذایی با طبیعت سرد مصرف کنیم در این صورت ، گرمی در بدن ما افزایش می یابد و اصطلاحا به آن ، "غلبه گرمی" گفته می شود یعنی طبیعت گرم در بدن ما غلبه کرده است. یا در حالت عکس ، وقتی که مواد غذایی با طبیعت سرد را بیشتر از مواد غذایی با طبیعت گرم مصرف می کنیم در این صورت ، سردی در بدن ما افزایش می یابد و اصطلاحا به این حالت نیز "غلبه سردی" اطلاق می گردد.

غلبه سردی یا غلبه گرمی در بدن انسان اگر چنانچه به صورت مقطعی و خیلی کوتاه مدت باشد زیاد مهم نیست اما اگر این غلبه حالت مزمن و دراز مدت به خود بگیرد می تواند سبب بروز مشکلات مختلفی در بدن ما بشود. اگر غلبه سردی در بدن زنان به صورت مزمن و دراز مدت وجود داشته باشد این کار سبب سردی بدن زن خواهد شد و چون رحم زن نیز جزئی از بدن او می باشد در نتیجه ، رحم زن هم رو به سردی خواهد گذاشت. این نوع سردی رحم ناشی از سردی کل بدن اوست اما گاهی اوقات هم ممکن است نوعی از مواد غذایی مصرف کنیم که تاثیر مستقیم بر سردی رحم داشته باشند.

سردی رحم به دلیل تغذیه در زمان نامناسب

علاوه بر تغذیه نامناسب ، تغذیه در زمان نامناسب نیز یکی از علل و عوامل مهم سردی رحم می تواند باشد. منظور از تغذیه در زمان نامناسب آن است که تغذیه ای که ما انجام می دهیم به خودی خود اشکالی ندارد اما در یک زمانی این تغذیه را انجام می دهیم که می تواند سبب سردی رحم گردد. در این زمینه به قسمی از سفارشات پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) خطاب به امیر المؤمنین حضرت علی ابن ابی طالب (علیه السلام) اشاره می کنیم. آن حضرت در این خصوص چنین سفارش می نمایند:

یا علی! عروس را در هفته نخستین از خوردن شیرها و سرکه و گشنیز (سبزی امزنا) و سیب ترش بازدار، زیرا که زهدان از این چار ، سرد و نازاینده گردد و بوریا در گوشه خانه به از زن نازاینده است. اگر عروس بر سرکه خوردگی خون حیض ببیند هیچگاه به خوبی از آن پاک نگردد و گشنیز آن خون را درونش بشوراند و زایمان را بر وی دشوار گرداند و سیب ترش آن را از آمدن باز بدارد و بیماری بر وی گردد.

از سفارشات پیامبر اسلام (ص) خطاب به حضرت علی (ع)

سفارش بالا به خوبی نقش تغذیه در زمان نامناسب بر سردی رحم را بازگو می کند. پس زمانی که خانم ها به خانه بخت می روند ، در 7 روز اول [پس از آمیزش] از خوردن شیرها ، سرکه ، گشنیز و سیب ترش خودداری کنند تا رحم آنها دچار سردی نشود. البته ممکن است این یک دستور کلی باشد و وقتی که به قصد باردار شدن ، عمل نزدیکی انجام می شود نیز زنان سعی نمایند تا یک هفته از خوردن این چهار ماده غذایی خودداری کنند.

از مجموع مطالب بالا چنین استنباط می گردد که تغذیه مناسب و در زمان مناسب می تواند جلوی سردی رحم و نازا شدن رحم را بگیرد و اگر تغذیه زن ، نامناسب یا در زمان نامناسب انجام شود خدای ناکرده می تواند باعث سردی رحم و ناباروری او گردد. اصلاح تغذیه می تواند گام مثبتی در جهت جلوگیری از سردی رحم و درمان سردی رحم باشد و خانم های محترم در این زمینه می توانند از نظرات اطباء حاذق طب اسلامی و سنتی استفاده نمایند. پس زنان محترم سعی نمایند به تغذیه خود اهمیت دو چندان بدهند تا انشاء الله به فضل الهی هم در سلامت باشند ، هم باردار شوند و هم بارداری سالم و زایمان راحتی را نیز تجربه کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۱ ماه قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ ماه قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ ماه قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ ماه قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ ماه قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۴ ماه قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۶ ماه قبل)

استرس در دوران بارداری (۶ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۶ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۶ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۱۰ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۱۲ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۱ سال قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۱ سال قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۱ سال قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۱ سال قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱ سال قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۴۷۶۰ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۵۶۴۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۵۶۵۴۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۷۱۱۲۲۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۸۲۰۰۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۷۳۳۹۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۶۲۰۳۴ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۳۴۶۴۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۳۰۵۷ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۸۱۲۲۲ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۴۸۸۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۱۲۰۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۹۰۵۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۲۳۰۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۹۵۵۰ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۸۸۱۵ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۶۴۰۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۳۱۰۶۷ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۶۴۳۹ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۹۴۴۵ بازدید)

احادیث بارداری

به زن در ماهى كه زايمان كرده خرما بدهيد؛ چرا كه فرزند او بردبار و پاك مى شود.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۷ / ۵ / ۱۴۰۰

۱۸ ذيحجه ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۰۰ : ۲۰ : ۱۷

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۰

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۸

غروب خورشید: ۲۰:۱۱

اذان مغرب: ۲۰:۳۱

وقت عشاء: ۲۱:۲۶

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات