نقش تغذیه در نازایی زنان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نازایی زنان ، نقش تغذیه

تغذیه چه نقشی در نازایی زنان می تواند داشته باشد؟ تغذیه چگونه می تواند بر ناباروری زنان تاثیر بگذارد؟ تغذیه ناسالم چه تغییراتی را می تواند در بدن زن ایجاد کند؟ نازایی و ناباروری یکی از موضوعات چالش برانگیز و خیلی مهم در حوزه زنان می باشد. با وجود پیشرفت دانش بشری هنوز هم زن هایی هستند که از مشکل ناباروری و نداشتن فرزند رنج می برند. امروزه با استفاده از تکنیک هایی نظیر لقاح مصنوعی یا رحم اجاره ای سعی می شود که مشکل نازایی کم شود. اما مشکل در اینجاست که این تکنیک ها اولا گران هستند و ممکن است امکان استفاده از آن ها برای همه خانواده ها ممکن نباشد و ثانیا این روش ها هم به صورت صد در صد جوابگو نیستند و در اکثر موارد ، این روش ها جواب نمی دهند و با وجود پیشرفت های گسترده ، بازدهی این روش ها در حال حاضر زیر ۲۰ درصد می باشد.

البته ما در این مطلب فقط می خواهیم به یکی از علل تاثیرگذار در نازایی و ناباروری زنان اشاره کنیم و آن بحث تغذیه می باشد. احتمالا شما خواننده محترم سایت 2 زندگی نیز این سخن حکیمانه را شنیده اید که می گوید: "غذای شما دوای شماست". بله این سخن صحیحی است و غذا مستقیما بر بدن ما تاثیر دارد. امروزه با استفاده از اصلاح روش های غذایی به درمان بیماری ها می پردازند. همانگونه که غذای سالم و طبیعی می تواند به عنوان دارو جهت درمان بیماری تلقی شود ، به همان صورت ، غذای ناسالم هم همانند داروی مخرب می تواند بر بدن ما آسیب بزند.

یکی از اندام های مهم بدن زنان که می تواند به دلیل تغذیه ناسالم در معرض آسیب واقع شود ، اندام های تناسلی زن می باشد. امروزه یکی از علل مهم ناباروری و نازایی در زنان ، تغذیه ناسالم و استفاده بیشتر از محصولات و مواد غذایی غیر طبیعی ، کارخانه ای ، آماده ، فست فود و از همه بدتر استفاده از محصولات غذایی تراریخته می باشد. استفاده از محصولات و مواد غذایی تراریخته علاوه بر ایجاد ناباروری و نازایی در زنان ، می تواند موجب ایجاد نقایص ژنتیکی در انسان نیز گردد.

محصولات غذایی ناسالم بیشتر از جهات زیر می توانند موجب ایجاد نازایی در زنان بشوند:

  1. ایجاد سردی در بدن زن
  2. ناتوان کردن تخمک
  3. ایجاد تغییرات ژنتیکی

حال به توضیح و تشریح هریک از این مشکلات می پردازیم.

ایجاد سردی در بدن زن

یکی از علل بسیار مهمی که باعث نازایی و ناباروری زنان می شود ، غلبه سردی در بدن زنان می باشد. غلبه سردی باعث می شود که زن ، عقیم شود و قدرت باروری نداشته باشد. عوامل متعددی از جمله سبک زندگی امروزی می توانند باعث غلبه سردی در بدن زن بشوند. یکی از علل مهم غلبه سردی در بدن زنان ، تغذیه ناسالم می باشد. تغذیه ناسالم سبب می شود که یک طبیعت در بدن زن بر طبیعت دیگر غلبه کند. هنگامی که طبیعت سردی در بدن زن غلبه کرد ، مشکلات متعددی که نمونه مشخص آنها نازایی است در بدن زن ایجاد می شود. البته توجه داشته باشیم که تغذیه ناسالم فقط به معنای مصرف مواد غذایی ناسالم نیست بلکه حتی مصرف غیر صحیح مواد غذایی سالم هم جزء تغذیه ناسالم محسوب می گردد. یعنی زمانی که مواد غذایی ناسالم مثل انواع ساندویچ ها ، فست فودها ، مواد غذایی آماده ، مواد غذایی کارخانه ای و مواد غذایی تراریخته مصرف می کنیم یا زمانی که مواد غذایی سالم و طبیعی به شکل غیر اصولی آن مصرف می کنیم ، در هر دو حالت دچار تغذیه ناسالم شده ایم.

تغذیه ناسالم می تواند سبب بروز مشکلات زیر گردد که در بحث تناسلی و نازایی زن بسیار مهم می باشند:

  • ایجاد کیست در تخمدان ها
  • تنبلی تخمدان ها
  • سردی تخمدان ها
  • سردی رحم

از جمله مشکلات زنان که باعث نازایی در زنان می شود می توان به کیست تخمدان ، تنبلی تخمدان ، سردی تخمدان و همچنین سردی رحم اشاره کرد. این مشکلات به علل مختلفی می توانند در بدن زن به وجود بیایند که یکی از علل آن ،تغذیه ناسالم می باشد. مصرف بیش از حد مواد غذایی با طبیعت سرد سبب غلبه سردی در بدن زن و ایجاد این مشکلات و مشکلات مشابه می گردد. به عنوان مثال ، شیر یک ماده غذایی با طبیعت سرد می باشد. مصرف شیر به تنهایی سبب غلبه سردی می شود ولی مصرف آن با یک ماده غذایی گرم که به عنوان مصلح آن می باشد سبب اصلاح طبیعت سرد آن می شود. به همین منظور توصیه می شود که شیر را با خرما یا عسل (طبیعی) مصرف نمود.

نمونه این نوع تغذیه زیاد است. به عنوان مثال دوم ، خوردن کاهو می باشد. کاهو دارای مزاج سرد می باشد و بایستی که با یک مصلح که دارای طبیعت گرم می باشد مصرف شود. برای مصرف کاهو معمولا از دوشاب یا عسل (طبیعی) استفاده می شود. اگر مواد غذایی با طبیعت سرد که زیاد هم هستند مثل برنج ، ماست ، دوغ ، بادمجان و سایر مواد غذایی سرد به تنهایی و بدون مصلح مناسب مصرف شوند به مرور باعث غلبه سردی در بدن زن شده و این غلبه سردی باعث ایجاد مشکلات متعدد از جمله ناباروری در زنان می گردد.

ناتوان کردن تخمک

مشکل دیگری که می تواند سبب نابارور و نازا شدن زنان شود ، مشکل ضعف تخمک می باشد. اگر تخمک زن ضعیف باشد یا قادر به لقاح و تشکیل بارداری نمی شود یا اگر بارداری هم تشکیل شود ممکن است سبب سقط جنین بشود. مصرف مواد غذایی ناسالم مثل ساندویچ ها ، فست فودها و سایر مواد غذایی ناسالم می توانند بر روی قدرت باروری تخمک تاثیر منفی گذاشته و سبب ناباروری شوند.

ایجاد تغییرات ژنتیکی

نتیجه سومی که می تواند حاصل مصرف مواد غذایی ناسالم علی الخصوص مواد غذایی تراریخته باشد ، ایجاد تغییرات ژنتیکی می باشد. تغییرات ژنتیکی می توانند سبب ناباروری گردند یا اینکه بارداری های غیر متعارف شکل بگیرد. مثلا الان با مصرف محصولات تراریخته در برخی از کشورها شاهد تولد فرزندان عجیب و غریب هستیم. به عنوان نمونه مشاهده می شود که فرزند متولد شده مثل حیوانات دارای دم می باشد!

با توجه به مسائلی که مطرح شد به این نتیجه می رسیم که تغذیه ناسالم یکی از علل مهم ناباروری و نازایی زنان یا حتی بدزایی زنان می باشد. استفاده از تغذیه سالم و طبیعی از یک طرف و مصرف مواد غذایی با مصلح مناسب از طرف دیگر باعث می شود که نازایی زنان تا حد زیادی درمان گردد. شاید سؤال شود که منظور از مصلح که در این مطلب ذکر شده چیست؟ مصلح به معنای اصلاح کننده است و منظور از آن یک ماده غذایی فرعی است که همراه با ماده غذایی اصلی مصرف می شود تا طبیعت آن را به حالت تعادل برساند. مثلا به عنوان نمونه ، ماست دارای طبیعت سردی می باشد و مصلح مناسب برای آن می تواند نعناع ، گل محمدی ، کاکوتی و امثال آن باشد. مصرف ماست با یکی از این مصلح ها سبب می شود که طبیعت سرد ماست به حالت تعادل برسد یعنی سردی ماست و گرمی مصلح ، همدیگر را خنثی می کنند. یادمان باشد که هر ماده غذایی با طبیعت گرم نمی تواند مصلح برای هر ماده غذایی با طبیعت سرد باشد. به عنوان نمونه ، هیچگاه عسل را که خاصیت گرمی دارد با ماست که خاصیت سردی دارد نخورید که بسیار ضرر دارد و عقیده قدما بر این بود که مصرف عسل با ماست سبب بیماری برص (پیسی) می شود. پس در انتخاب مصلح برای مواد غذایی دقت لازم را داشته باشیم.

با رعایت نکات مهم تغذیه ای به راحتی می توان از مشکلات مربوط به تغذیه ناسالم در امان بوده و جلوی بسیاری از نازایی های زنان نیز گرفته شده یا حتی درمان شود انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ هفته قبل)

استرس در دوران بارداری (۱ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۱ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۱ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۵ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۷ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۷ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۸ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۸ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۹ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۹ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۹ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱۰ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۱۱ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۱۱ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۱۲ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۱۲ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۱ سال قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۰۵۳۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۳۱۹۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۱۴۲۹۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۸۸۱۵۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۸۷۱۵ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۷۴۱۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۷۹۷۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۶۸۰۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۱۱۶۶ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۸۳۰۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۳۹۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۰۳۵۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۶۲۸۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۱۱۵۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۷۱۵۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۵۶۲۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۴۰۵۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۹۰۲۴ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۲۹۵۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۷۱۱ بازدید)

احادیث بارداری

به زن در ماهى كه زايمان كرده خرما بدهيد؛ چرا كه فرزند او بردبار و پاك مى شود.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۱۲ / ۱۲ / ۱۳۹۹

۱۸ رجب ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۰ : ۰۳ : ۰۵

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۱۰

طلوع خورشید: ۰۶:۳۳

اذان ظهر: ۱۲:۱۶

اذان عصر: ۱۵:۳۱

غروب خورشید: ۱۸:۰۰

اذان مغرب: ۱۸:۱۹

وقت عشاء: ۱۹:۰۵

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات