کیت تخمک گذاری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

کیت تخمک گذاریکیت تخمک گذاری چیست؟ کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری چه کاری انجام می دهد؟ کیت تخمک گذاری چگونه کار می کند؟ تخمک گذاری یکی از مسائل ویژه زنان بالغ و غیر یائسه است. در بخشی از دوره قاعدگی زنان بالغ و غیر یائسه ، یک یا چند تخمک رسیده و بالغ از تخمدان آزاد می گردد که به این عمل ، تخمک گذاری اطلاق می شود. برای زنانی که دوره قاعدگی منظمی دارند ، تخمک گذاری معمولا اواسط دوره قاعدگی رخ می دهد ؛ به عنوان دو نمونه ، زنانی که دارای دوره قاعدگی یا عادت ماهانه 28 روزه هستند ، تخمک گذاری معمولا در روز 14 انجام می شود و برای زنانی که دوره عادت ماهیانه 26 روزه دارند ، عمل تخمک گذاری معمولا در روز 13 قاعدگی روی می دهد. اما همیشه ممکن است اینطور نباشد و عمل تخمک گذاری به دلیل دوره های پریود نامنظم و یا تحت تاثیر عوامل دیگر ممکن است کمی زودتر یا حتی دیرتر از این زمان ها روی دهد. زمان تخمک گذاری حتی در یک زن هم ممکن است برای دوره های قاعدگی مختلف ، متفاوت باشد. تعیین زمان دقیق آزاد شدن تخمک کار مشکلی است. جهت پیش بینی زمان تخمک گذاری راه های مختلفی وجود دارد و یکی از این راه ها ، استفاده از کیت تخمک گذاری است. کیت تخمک گذاری که در واقع اصطلاح اصلی آن ، کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری (OPK) یا کیت تست تخمک گذاری می باشد وسیله ای است که می تواند زمان تخمک گذاری یا آزاد شدن تخمک از تخمدان را پیش بینی کند. آگاهی از زمان تخمک گذاری می تواند در جهت اقدام به بارداری یا تعیین جنسیت جنین قبل از حاملگی مؤثر باشد.

 

کیت تخمک گذاری چیست؟

کیت تخمک گذاری وسیله ای است که با استفاده از آن می توان زمان تخمک گذاری یا آزاد شدن تخمک از تخمدان را در زنان به طور نسبتا دقیق پیش بینی کرد. کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری می تواند برای زنانی که به دنبال بارداری بوده یا به دنبال جنسیت خاصی از فرزند هستند کمک مؤثری کند. از آن جایی که انجام عمل آمیزش و جماع در نزدیکی زمان تخمک گذاری می تواند شانس مادر شدن را افزایش دهد ، بنابر این کیت تخمک گذاری با تعیین زمان آزاد سازی تخمک توسط تخمدان می تواند شانس باردار شدن در زنان را افزایش دهد. همچنین از آن جایی که یکی از عوامل مهم در تعیین جنسیت جنین ، دانستن زمان تخمک گذاری است تا زمان انجام عمل نزدیکی نسبت به آن تنظیم شود. از این رو کیت تست تخمک گذاری به دلیل پیش بینی زمان آزاد شدن تخمک می تواند نقش مفیدی در تعیین جنسیت جنین داشته باشد.

 

کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری چگونه کار می کند؟

به طور ساده ، پایه و اساس کار کیت تشخیص تخمک گذاری بر اساس عملکرد هورمون جسم زرد یا هورمون لوتئینه کننده (LH) در بدن زنان است. همانطور که در مطلب مربوط به تخمک گذاری ذکر شده است ، با نزدیک شدن به ایام آزاد شدن تخمک در زنان ، مقدار زیادی هورمون استروژن در بدن زنان تولید می شود. تولید این مقدار از هورمون استروژن سبب تولید هورمون دیگری به نام هورمون لوتئینه کننده (LH) یا همان هورمون جسم زرد به طور ناگهانی می شود. هورمون جسم زرد باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان زنان و انجام عمل تخمک گذاری می گردد. به وسیله اندازه گیری میزان هورمون جسم زرد توسط کیت تخمک گذاری ، می توان زمان آزاد شدن تخمک را پیش بینی کرد. وقتی که اندازه گیری هورمون LH به وسیله کیت تخمک گذاری مثبت شد ، این امر بیانگر آن است که به احتمال زیاد طی سه روز آینده ، عمل تخمک گذاری در زن انجام خوهد شد. اوج زمان احتمالی تخمک گذاری ، 36 ساعت (یک و نیم روز) پس از مثبت شدن نتیجه تست می باشد.

 

چه زمانی بهتر است که از کیت تخمک گذاری استفاده کرد؟

با توجه به نوع کیت تخمک گذاری و محدود بودن صفحات تست در برخی از انواع کیت ها ، بهتر است که آزمایش مربوط به تخمک گذاری در زمان معینی صورت بگیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود. جدول زیر ، زمان شروع استفاده از کیت تخمک گذاری را با توجه به طول دوره عادت ماهانه در زنان نشان می دهد.

 

جدول محاسبه شروع استفاده از کیت تخمک گذاری نسبت به طول دوره قاعدگی زنان

بر اساس جدول زیر که طول دوره عادت ماهیانه خانم ها را از 21 روز تا 39 روز نشان می دهد ، می توان زمان استفاده از کیت تخمک گذاری را با توجه به طول دوره عادت ماهانه انتخاب کرد.
 

طول دوره قاعدگی به روز روز شروع استفاده از کیت تخمک گذاری از آغاز قاعدگی
21 روز 5
22 روز 6
23 روز 7
24 روز 8
25 روز 9
26 روز 10
27 روز 11
28 روز 12
29 روز 13
30 روز 14
31 روز 15
32 روز 16
33 روز 17
34 روز 18
35 روز 19
36 روز 20
37 روز 21
38 روز 22
39 روز 23

 

به عنوان مثال ، خانمی که طول دوره عادت ماهانه او 28 روزه است ، بهتر است از روز 12 از زمان آغاز قاعدگی ، استفاده از کیت تخمک گذاری را شروع کند و اگر نتیجه تست تخمک گذاری در همان روز 12 مثبت شد ، به احتمال قوی در این خانم عمل تخمک گذاری تا روز 15 انجام خواهد شد.

 

نکته مهم و ضروری

حال که تا اندازه ای با کیت تست تخمک گذاری و نحوه کار و زمان استفاده از آن آشنا شدیم و تا حدود زیادی می توانیم زمان آزاد شدن تخمک را پیش بینی کنیم لازم است به یک نکته مهم و ضروری حتما توجه شود و آن نکته مربوط به زمان انجام عمل نزدیکی جهت بارداری یا تعیین جنسیت جنین است. نکته مهم آن است که هر زمانی از نظر شرعی برای انجام عمل نزدیکی و آمیزش مخصوصا به منظور باردار شدن مناسب نیست و اگر خواهان یک بارداری سالم و به دنیا آوردن فرزند سالم و صالح هستیم حتما لازم است مطالب مربوط به زمان های مناسب برای آمیزش و نیز زمان های نامناسب جهت انجام عمل نزدیکی و اقدام به بچه دار شدن را رعایت کنیم. جهت راحتی کار می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید. ضمنا مطالب زیر در این خصوص جهت مطالعه توصیه می گردند:

زمان مناسب آمیزش برای بارداری

بهترین زمان نزدیکی برای بچه دار شدن

رابطه چپ چشم شدن نوزاد با زمان جماع

رابطه بیماری صرع با زمان آمیزش

تاثیر زمان مناسب نزدیکی بر آرامش مادر در بارداری

سلامتی یا جنسیت جنین مهم است

ضمنا کلیه مطالب مندرج در بخش نزدیکی جهت مطالعه توصیه می شوند. امید است با رعایت دستورات شرع ، شاهد بارداری سالم و تولد فرزندان سالم و صالح باشیم انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۸۷۰۷۴۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۵۸۲۵۶۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۴۶۷۱۲۷ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۵۰۱۳۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۱۴۵۷۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۳۹۹۰۱۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۱۷۰۱۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۰۰۴۵۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۸۴۸۰۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۶۲۷۱۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۳۷۱۷۳ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۳۵۱۲۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۳۳۰۶۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۲۸۴۵۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۱۱۳۵۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۶۷۷۹۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۵۹۴۳۴ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۴۹۰۹۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۴۵۶۲۶ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۴۲۴۲۸ بازدید)

احادیث بارداری

هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد.

پیامبر خدا حضرت محمد (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۲۱ / ۹ / ۱۳۹۷

۴ ربيع الثانی ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۴ : ۵۷ : ۰۳

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۳۵

طلوع خورشید: ۰۷:۰۴

اذان ظهر: ۱۱:۵۸

اذان عصر: ۱۴:۳۳

غروب خورشید: ۱۶:۵۱

اذان مغرب: ۱۷:۱۲

وقت عشاء: ۱۸:۰۲

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۳

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات