راهکار های کاهش احتمال سقط جنین


بسم الله الرحمن الرحیم

 

کاهش احتمال سقط جنین

چه راهکار هایی به منظور کاهش احتمال سقط جنین وجود دارند؟ چه شیوه ها و تدابیری را می توانیم اتخاذ کنیم تا احتمال سقط در زنان باردار به حداقل برسد؟ چه مسائلی در سقط جنین نقش دارند؟ آیا مسائل مربوط به زمان های نزدیکی کردن در سقط جنین دخیل هستند؟ یکی از مسائل مهم و حساس در ارتباط با موضوع بارداری زنان ، احتمال سقط جنین می باشد که با کاهش امکان سقط جنین می توانیم از نگرانی های دوران حاملگی بکاهیم. در این مطلب می خواهیم در مورد راهکار های مربوط به کاهش احتمال سقط جنین در مادران باردار صحبت کرده و نکات و حقایقی را در این زمینه خدمت خوانندگان محترم سایت بارداری 2 زندگی بیان کنیم.

برای کاستن از احتمال سقط جنین در بارداری ، طبیعی است که از علل مربوط به سقط آگاه شویم. با اطلاع از علل سقط جنین می توانیم با اتخاذ تدابیر ویژه از سقط جنین پیشگیری کرده یا حداقل ، احتمال وقوع آن را کاهش دهیم. همانطور که در مطلب مربوط به علت سقط جنین ذکر شده است ، عوامل گوناگونی در سقط دخیل هستند که به طور کلی می توان آنها را به شکل زیر دسته بندی کرد:

  1. مسائل مربوط به زمان نزدیکی کردن
  2. مشکلات جسمی و روحی مادر باردار
  3. مشکلات جنینی
  4. مسائل دوران بارداری
  5. عوامل محیطی

حال سعی می کنیم در مورد این عوامل مطالبی را عرض کنیم.

 

مسائل مربوط به زمان نزدیکی کردن

شاید برای بعضی ها تعجب آور باشد که آیا مسائل مربوط به نزدیکی کردن هم می تواند در سقط جنین نقش داشته باشد؟ در پاسخ باید گفت که بله این امکان وجود دارد. شاید سؤال شود که چگونه؟

در این قسمت به یکی از توصیه های ائمه معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) و در رأس ایشان پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در این زمینه اشاره می کنیم. طبق فرمایش ائمه معصومین (س) انجام عمل نزدیکی در زمان محاق ماه که معمولا 2 الی 3 روز آخر ماه قمری را شامل می شود می تواند به سقط جنین منجر شود. در این زمینه می توانید مطالب نزدیکی در زمان محاق ماه و ارتباط سقط جنین با زمان آمیزش و نزدیکی را نیز مطالعه نمایید. پس یکی از راهکار های مربوط به کاهش احتمال سقط جنین ، خودداری از انجام عمل مقاربت برای بچه دار شدن در زمان های نهی شده مخصوصا در زمان محاق ماه می باشد. ضمنا برای اطلاع از زمان های مناسب برای نزدیکی کردن و اقدام به بچه دار شدن می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.

 

مشکلات جسمی و روحی مادر باردار

مشکلات مربوط به مادران باردار می تواند به عنوان یکی از دلایل مهم سقط جنین محسوب گردد. این مشکلات می تواند شامل مشکلات روحی و جسمی در زنان باردار باشد. مهترین مشکل روحی در زنان حامله که می تواند منجر به سقط شود عبارت است از استرس. استرس روحی شدید طبق نظر متخصصین می تواند منجر به سقط جنین در مادران آبستن شود. بررسی عوامل مربوط به استرس و اضطراب و تلاش در جهت رفع آنها می تواند احتمال سقط جنین در زنان باردار را کاهش دهد. به یاد داشته باشیم که مهمترین راه حل درمان و کاهش استرس و اضطراب ، یاد خداست و زنانی که از نظر اعتقاد دینی در سطح بالایی هستند معمولا کمتر دچار این حالات می شوند.

علاوه بر مشکلات روحی نظیر استرس ، مشکلات جسمی مربوط به زن باردار هم در سقط جنین نقش مهمی دارند. از جمله مشکلات قابل بررسی در این زمینه می توان به مشکل رحم زنان اشاره کرد. مشکلات دهانه رحم یا سرویکس یکی از عوامل مهم مربوط به سقط جنین محسوب می شود. بی کفایتی سرویکس می تواند باعث باز شدن دهانه رحم شده و این کار هم به نوبه خود می تواند منجر به افتادن جنین قبل از اتمام بارداری شود. بستگی به میزان بی کفایتی دهانه رحم ، این کار می تواند در مراحل مختلف بارداری اتفاق بیفتد اما مطمئنا با وزن گیری جنین ، این احتمال بیشتر تقویت می شود. باز شدن دهانه رحم می تواند علل مختلفی داشته باشد (مطلب عوامل مهم باز شدن دهانه رحم در بارداری را در این زمینه می تواند مطالعه نمایید) که با آگاهی از این عوامل و کنترل و پیشگیری از آن ها می توان احتمال سقط جنین را کاهش داد. البته یکی از راه های جلوگیری از سقط جنین به دلیل بی کفایتی دهانه رحم ، دوختن دهانه رحم یا همان عمل سرکلاژ می باشد. عمل سرکلاژ رحم در بعضی از زنان باردار بنا به توصیه و تشخیص پزشک به منظور جلوگیری از سقط جنین می تواند انجام شود.

بررسی مشکلات روحی و جسمی زنان باردار ، چه قبل از بارداری و چه در زمان بارداری و تلاش در جهت رفع آنها می تواند به کاهش احتمال سقط جنین منجر شود.

 

مشکلات جنینی

از عوامل مهم سقط جنین که می تواند مد نظر قرار بگیرد ، مشکلات جنینی می باشد. عدم رشد مناسب جنین یا عدم تشکیل مناسب جنین و یا سایر مشکلات جنینی می تواند منجر به افتادن جنین بشود. حتی گاهی اوقات این مشکلات جنینی نظیر سندرم داون می تواند منجر به سقط اجباری جنین بشود (این مساله توسط پزشک متخصص تشخیص داده شده و از نظر قانونی منعی برای اجرا ندارد). ضعف تخمک از جمله عوامل مهمی است که می تواند باعث ضعف جنین یا عدم شکل گیری صحیح جنین شده به طوری که جنین خود به خود سقط شود. از علل مهم ضعف تخمک ، استحمام زن در ایام عادت ماهانه می باشد. خودداری زن از استحمام در ایام عادت ماهانه و همچنین رعایت مسائل مرتبط با اقدام به بارداری و شکل گیری جنین می تواند به کاهش احتمال سقط جنین کمک شایان توجهی بکند. آموزش حاملگی یکی از بهترین راه حل ها در این زمینه می باشد. آموزش بارداری به زنان کمک می کند که با دید بهتر و داشتن اطلاعات لازم نسبت به باردار شدن و بچه دار شدن اقدام نمایند.

 

مسائل دوران بارداری

طبیعتا یکی از علل مهم سقط جنین را بایستی در مسائل مرتبط با زمان بارداری و حاملگی جستجو کرد. مسائلی نظیر تغذیه ، شرایط زن باردار ، مشکلات جسمی یا روحی زن باردار ، مسائل مرتبط با نزدیکی در دوران بارداری و ... همگی می توانند در سقط جنین تاثیر داشته باشند.

از مسائل تغذیه ای مهم که می تواند در سقط جنین نقش داشته باشد می توان به مصرف خاکشیر اشاره کرد. مصرف خاکشیر در بارداری اگر به اندازه بیش از حد باشد می تواند باعث شل شدن دهانه رحم (سرویکس) و افتادن جنین بشود. این موضوع مخصوصا در زنان بارداری که سقط قبلی داشته یا دچار بی کفایتی سرویکس هستند بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابر این رعایت مسائل تغذیه ای زمان حاملگی یکی از راه حل های ضروری در جهت کاهش احتمال سقط می باشد.

شرایط زن باردار از نظر کاری ، روحی و جسمی ، استراحت ، آرامش روحی و روانی و سایر مسائل مربوطه نقش مهمی در سلامت بارداری دارند که در صورت وجود مشکلات مختلف برای زن حامله ، احتمال سقط جنین بالا می رود. از این رو ایجاد محیط آرام و شرایط جسمی و روحی مناسب برای خانم آبستن از علل موفقیت آمیز بودن بارداری بوده و به کاهش احتمال سقط جنین کمک شایانی می کند.

رعایت نکات لازم جهت نزدیکی کردن در زمان بارداری زن بسیار اهمیت دارد چرا که رعایت نکردن مسائل لازم در این باره می تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد. یکی از مشکلاتی که عدم رعایت شرایط آمیزش در بارداری می تواند ایجاد کند مربوط به پارگی کیسه آب می باشد. به دلیل اهمیت موضوع ، مطالعه مطالب نزدیکی در سه ماهه اول بارداری ، نزدیکی در ماه اول بارداری و نزدیکی در دوران بارداری از نظر اسلام در این زمینه توصیه می شود.

 

عوامل محیطی

گاهی اوقات عوامل بیرونی و محیطی می توانند در سقط جنین نقش داشته باشند. از جمله این عوامل محیطی می توان به استرس ها و اضطراب های ناشی از شنیدن اخبار ناگوار اشاره کرد. گاهی اوقات ممکن است یک زن باردار در اثر اضطراب و استرس ناشی از دریافت اخبار ناگوار ، زلزله و ... ، جنین خود را سقط بکند. توکل بر خدای قادر متعال و حفظ آرامش و دور نگه داشتن اخبار ناگوار از زنان باردار (تا حد امکان) می تواند از احتمال سقط شدن جنین بکاهد.

 

در این مطلب سعی کردیم نکات مفیدی را در خصوص کاهش احتمال سقط جنین مطرح کنیم که امیدواریم به فضل الهی مورد استفاده شما خوانندگان عزیز سایت 2 زندگی قرار گرفته باشد انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ هفته قبل)

استرس در دوران بارداری (۱ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۱ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۱ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۵ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۷ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۷ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۸ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۸ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۹ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۹ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۹ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱۰ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۱۱ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۱۱ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۱۲ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۱۲ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۱ سال قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۰۵۳۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۳۱۹۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۱۴۲۹۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۸۸۱۵۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۸۷۱۴ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۷۴۱۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۷۹۷۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۶۸۰۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۱۱۶۶ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۸۳۰۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۳۹۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۰۳۵۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۶۲۸۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۱۱۵۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۷۱۵۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۵۶۲۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۴۰۵۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۹۰۲۴ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۲۹۵۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۷۱۱ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۱۲ / ۱۲ / ۱۳۹۹

۱۸ رجب ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۷ : ۵۲ : ۰۴

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۱۰

طلوع خورشید: ۰۶:۳۳

اذان ظهر: ۱۲:۱۶

اذان عصر: ۱۵:۳۱

غروب خورشید: ۱۸:۰۰

اذان مغرب: ۱۸:۱۹

وقت عشاء: ۱۹:۰۵

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات