سونوگرافی داپلر چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر. سونوگرافی داپلر چیست؟ اولتراسوند داپلر چه کاربردی دارد؟ سونوگرافی کالر داپلر چه تفاوتی با سونوگرافی معمولی دارد؟ عمده ترین کاربرد سونوگرافی داپلر در چیست؟

سونوگرافی یکی از روش های تشخیصی در پزشکی می باشد که از طریق تصویر برداری از اندام های داخلی بدن با استفاده از امواج اولتراسونیک عمل می کند. امروزه سونوگرافی که به آن اولتراسوند نیز گفته می شود کاربرد های مختلفی در علم پزشکی دارد و در بخش های مختلف علم طب ، من جمله بارداری ، قلب و عروق ، مغز و اعصاب و سایر بخش های دیگر از آن استفاده می شود. امروزه سونوگرافی به یک ابزار تشخیصی رایج برای پزشکان مختلف تبدیل شده است و شاید کمتر پزشکی باشد که از این ابزار تشخیصی استفاده نکرده و آن را برای بیماران خود تجویز نکند.

نوعی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر وجود دارد و شاید شما نام این نوع سونوگرافی را شنیده باشید. شاید بعضی ها سونوگرافی داپلر را به نام سونوگرافی رنگی بشناسند. سونوگرافی داپلر (Doppler Sonography) یا اولتراسوند داپلر (Doppler Ultrasound) چیست و چه فرقی با سونوگرافی معمولی دارد و لزوم استفاده از این نوع سونوگرافی چه می باشد؟

سونوگرافی معمولی از اندام های داخلی بدن تصویر تهیه می کند اما قادر به بررسی و نشان دادن جریان خون در رگ های خونی نیست ولی سونوگرافی داپلر ، جریان و فشار خون در رگ های خونی را بررسی کرده و از طریق تصاویر ، نشان می دهد. از طریق بررسی تصاویر در سونوگرافی داپلر رنگی می توان نحوه جریان خون در رگ های خونی ، گرفتگی احتمالی رگ های خونی و احتمال لخته شدن خون در رگ های خونی را تشخیص داد. در تصاویر ثبت شده از سونوگرافی داپلر رنگی ، خون ورودی به رگ با رنگ قرمز و خون خروجی از آن با رنگ آبی نمایش داده می شود. از طریق مشاهده وضعیت رنگ های قرمز و آبی و نیز شنیدن صدای جریان خون توسط دستگاه می توان به وضعیت رگ ها و تنگی یا انسداد احتمالی آن ها پی برد.

سونوگرافی داپلر در جهت تشخیص سکته های قلبی و مغزی ، لخته شدن خون در رگ ها ، نارسایی وریدی (عملکرد ضعیف دریچه های پا) ، انسداد شریان ها مثل انسداد شریان پا و انسداد شریان های قلبی و مغزی ، نقص دریچه قلبی و بیماری های مادر زادی قلب ، بیماری عروق محیطی (کاهش گردش خون در پاها) ، آنوریسم ، تنگی شریان مثل تنگی شریان کاروتید و هر مشکلی که مربوط به رگ های خونی و خون عبوری از رگ ها می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی داپلر یک روش غیر تهاجمی و بدون درد جهت تشخیص مشکلات مربوط به عروق بدن می باشد و بیشترین چیزی که بیمار هنگام انجام سونوگرافی داپلر حس می کند حرکت یک مبدل دستی به اندازه تقریبی یک صابون بر روی بدن خود است که توسط تکنسین یا پزشکی که عمل سونوگرافی را انجام می دهد بر روی پوست بیمار در نواحی مورد لزوم حرکت داده می شود.

سونوگرافی داپلر یک روش جایگزین مناسب برای اعمالی نظیر آنژیوگرافی می باشد که یک روش تهاجمی و گران جهت بررسی وضعیت عروق بدن می باشد. در روش آنژیوگرافی از ماده حاجب استفاده می شود تا تصاویر دقیق در اشعه ایکس ثبت شود اما در سونوگرافی داپلر از هیچ ماده حاجبی استفاده نمی گردد و تنها از امواج صوتی جهت تشخیص ، استفاده می شود.

نوعی از سونوگرافی داپلر که برای بررسی وضعیت عروق مغز به کار می رود به نام سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TransCranial Doppler Sonography) و به اختصار ، TCD یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال رنگی (TransCranial Color Doppler Sonography) و به اختصار ، TCCD ، نامیده می شود. در سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال رنگی ، پزشک متخصص مغز و اعصاب ، وضعیت عروق اصلی مغز را از نظر خون رسانی بررسی می کند تا احتمال تنگی یا گرفتگی عروق اصلی مغز مشخص گردد. این کار در تشخیص و جلوگیری از سکته های مغزی کاربرد دارد. گاهی اوقات هم وضعیت عروق اصلی مغز پس از سکته های مغزی مورد بررسی قرار می گیرد.

نوع دیگری از سونوگرافی داپلر هم وجود دارد که جهت بررسی وضعیت شریان های قلب و تشخیص احتمال تنگی یا انسداد عروق قلبی به کار می رود که به آن اکو کاردیو گرافی داپلر یا اکو کاردیو گرافی قلب و در اصطلاح عامه و ساده ، اکو ، گفته می شود. اکو کاردیو گرافی قلب روشی آسان برای بررسی وضعیت عروق قلب و جریان خون عبوری از آن ها می باشد. از طریق اکو کاردیو گرافی داپلر قلب می توان تنگ شدگی یا بسته شدن عروق قلب یا وجود لخته در عروق قلب را تشخیص داد. اگر عمل اکو در زمان مناسب و به شکل مطلوب انجام شود می تواند در جلوگیری از سکته های قلبی نقش مؤثری داشته باشد. البته امروزه از تست ورزش نیز معمولا در کنار اکو کاردیو گرافی قلب استفاده می شود که می تواند میزان دقت در تشخیص بیماری قلبی را افزایش دهد.

استفاده از سونوگرافی داپلر در بارداری که به سونوگرافی داپلر جنین نیز معروف است ، یک روش تشخیصی جهت بررسی مشکلات جنین از جمله مشکلات مادر زادی قلب جنین می باشد.

از مجموع مطالب بالا نتیجه گیری می شود که کاربرد اصلی سونوگرافی داپلر در جهت تشخیص وضعیت عروق خونی بدن و نحوه جریان یافتن خون در این عروق می باشد. از طریق این بررسی ها می توان به بیماری ها و مشکلات ناشی از وجود ایراد در رگ های خونی و مسائل مرتبط با آن ها پی برد.

مطلب حاضر خلاصه و چکیده ای از سونوگرافی داپلر می باشد که برای علاقمندان ارائه شده است. عزیزانی که مایل به دانستن جزئیات بیشتر و تخصصی تر در این زمینه هستند می توانند به منابع معتبر در این زمینه مراجعه کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

درمان عفونت تخمدان به روش سنتی (۶ روز قبل)

میزان مصرف رازیانه برای درمان ناباروری (۲ هفته قبل)

رازیانه و درمان ناباروری (۴ هفته قبل)

درمان گلو درد نوزاد به روش سنتی (۱ ماه قبل)

نقش تغذیه پدر و مادر در هوش جنین (۱ ماه قبل)

احتمال باردار شدن با یک بار نزدیکی چقدره (۱ ماه قبل)

نقش روزه در باردار شدن (۱ ماه قبل)

بادکش تخمدان چگونه است (۱ ماه قبل)

بعد از بادکش تخمدان چه باید کرد (۱ ماه قبل)

برای خوشبو شدن جنین چه کار کنیم (۱ ماه قبل)

محل انجام بادکش برای درمان کیست تخمدان (۱ ماه قبل)

3 عامل اصلی و مادی کیست تخمدان (۱ ماه قبل)

زردی نوزاد تا چه میزان طبیعی است (۱ ماه قبل)

بارداری در سن بالا (۲ ماه قبل)

نشانه های اولیه بارداری (۲ ماه قبل)

نکات مهم برای اقدام به بارداری (۲ ماه قبل)

چند راهکار ساده برای زایمان طبیعی راحت (۲ ماه قبل)

تاثیر چاقی بر ناباروری زنان (۲ ماه قبل)

عوامل مهم باز شدن دهانه رحم در بارداری (۲ ماه قبل)

تاثیر حجامت در باروری مردان (۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۸۴۴۳۲۶ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۵۵۴۲۰۰ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۴۴۴۱۶۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۳۰۸۶۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۳۸۹۱۴۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۳۷۵۸۶۳ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۰۰۰۰۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۲۷۷۷۸۲ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۷۵۹۲۱ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۴۷۲۲۳ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۲۳۳۸۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۲۱۰۰۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۱۵۹۳۰ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۱۳۲۹۰ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۱۸۵۶۶۶ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۶۱۹۲۵ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۴۴۶۳۳ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۳۵۴۱۲ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۲۷۹۴۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۲۷۶۰۰ بازدید)

احادیث بارداری

آميزش پس از آميزش ، بدون اين كه ميان آنها غسل باشد ديوانگى را براى فرزند در پى مى آورد.

حضرت امام رضا(علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۹ / ۷ / ۱۳۹۷

۱۱ صفر ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۴ : ۰۹ : ۲۰

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۵۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۶

اذان ظهر: ۱۱:۴۹

اذان عصر: ۱۴:۵۶

غروب خورشید: ۱۷:۲۲

اذان مغرب: ۱۷:۴۰

وقت عشاء: ۱۸:۲۷

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات