سونوگرافی داپلر چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر. سونوگرافی داپلر چیست؟ اولتراسوند داپلر چه کاربردی دارد؟ سونوگرافی کالر داپلر چه تفاوتی با سونوگرافی معمولی دارد؟ عمده ترین کاربرد سونوگرافی داپلر در چیست؟

سونوگرافی یکی از روش های تشخیصی در پزشکی می باشد که از طریق تصویر برداری از اندام های داخلی بدن با استفاده از امواج اولتراسونیک عمل می کند. امروزه سونوگرافی که به آن اولتراسوند نیز گفته می شود کاربرد های مختلفی در علم پزشکی دارد و در بخش های مختلف علم طب ، من جمله بارداری ، قلب و عروق ، مغز و اعصاب و سایر بخش های دیگر از آن استفاده می شود. امروزه سونوگرافی به یک ابزار تشخیصی رایج برای پزشکان مختلف تبدیل شده است و شاید کمتر پزشکی باشد که از این ابزار تشخیصی استفاده نکرده و آن را برای بیماران خود تجویز نکند.

نوعی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر وجود دارد و شاید شما نام این نوع سونوگرافی را شنیده باشید. شاید بعضی ها سونوگرافی داپلر را به نام سونوگرافی رنگی بشناسند. سونوگرافی داپلر (Doppler Sonography) یا اولتراسوند داپلر (Doppler Ultrasound) چیست و چه فرقی با سونوگرافی معمولی دارد و لزوم استفاده از این نوع سونوگرافی چه می باشد؟

سونوگرافی معمولی از اندام های داخلی بدن تصویر تهیه می کند اما قادر به بررسی و نشان دادن جریان خون در رگ های خونی نیست ولی سونوگرافی داپلر ، جریان و فشار خون در رگ های خونی را بررسی کرده و از طریق تصاویر ، نشان می دهد. از طریق بررسی تصاویر در سونوگرافی داپلر رنگی می توان نحوه جریان خون در رگ های خونی ، گرفتگی احتمالی رگ های خونی و احتمال لخته شدن خون در رگ های خونی را تشخیص داد. در تصاویر ثبت شده از سونوگرافی داپلر رنگی ، خون ورودی به رگ با رنگ قرمز و خون خروجی از آن با رنگ آبی نمایش داده می شود. از طریق مشاهده وضعیت رنگ های قرمز و آبی و نیز شنیدن صدای جریان خون توسط دستگاه می توان به وضعیت رگ ها و تنگی یا انسداد احتمالی آن ها پی برد.

سونوگرافی داپلر در جهت تشخیص سکته های قلبی و مغزی ، لخته شدن خون در رگ ها ، نارسایی وریدی (عملکرد ضعیف دریچه های پا) ، انسداد شریان ها مثل انسداد شریان پا و انسداد شریان های قلبی و مغزی ، نقص دریچه قلبی و بیماری های مادر زادی قلب ، بیماری عروق محیطی (کاهش گردش خون در پاها) ، آنوریسم ، تنگی شریان مثل تنگی شریان کاروتید و هر مشکلی که مربوط به رگ های خونی و خون عبوری از رگ ها می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی داپلر یک روش غیر تهاجمی و بدون درد جهت تشخیص مشکلات مربوط به عروق بدن می باشد و بیشترین چیزی که بیمار هنگام انجام سونوگرافی داپلر حس می کند حرکت یک مبدل دستی به اندازه تقریبی یک صابون بر روی بدن خود است که توسط تکنسین یا پزشکی که عمل سونوگرافی را انجام می دهد بر روی پوست بیمار در نواحی مورد لزوم حرکت داده می شود.

سونوگرافی داپلر یک روش جایگزین مناسب برای اعمالی نظیر آنژیوگرافی می باشد که یک روش تهاجمی و گران جهت بررسی وضعیت عروق بدن می باشد. در روش آنژیوگرافی از ماده حاجب استفاده می شود تا تصاویر دقیق در اشعه ایکس ثبت شود اما در سونوگرافی داپلر از هیچ ماده حاجبی استفاده نمی گردد و تنها از امواج صوتی جهت تشخیص ، استفاده می شود.

نوعی از سونوگرافی داپلر که برای بررسی وضعیت عروق مغز به کار می رود به نام سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TransCranial Doppler Sonography) و به اختصار ، TCD یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال رنگی (TransCranial Color Doppler Sonography) و به اختصار ، TCCD ، نامیده می شود. در سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال رنگی ، پزشک متخصص مغز و اعصاب ، وضعیت عروق اصلی مغز را از نظر خون رسانی بررسی می کند تا احتمال تنگی یا گرفتگی عروق اصلی مغز مشخص گردد. این کار در تشخیص و جلوگیری از سکته های مغزی کاربرد دارد. گاهی اوقات هم وضعیت عروق اصلی مغز پس از سکته های مغزی مورد بررسی قرار می گیرد.

نوع دیگری از سونوگرافی داپلر هم وجود دارد که جهت بررسی وضعیت شریان های قلب و تشخیص احتمال تنگی یا انسداد عروق قلبی به کار می رود که به آن اکو کاردیو گرافی داپلر یا اکو کاردیو گرافی قلب و در اصطلاح عامه و ساده ، اکو ، گفته می شود. اکو کاردیو گرافی قلب روشی آسان برای بررسی وضعیت عروق قلب و جریان خون عبوری از آن ها می باشد. از طریق اکو کاردیو گرافی داپلر قلب می توان تنگ شدگی یا بسته شدن عروق قلب یا وجود لخته در عروق قلب را تشخیص داد. اگر عمل اکو در زمان مناسب و به شکل مطلوب انجام شود می تواند در جلوگیری از سکته های قلبی نقش مؤثری داشته باشد. البته امروزه از تست ورزش نیز معمولا در کنار اکو کاردیو گرافی قلب استفاده می شود که می تواند میزان دقت در تشخیص بیماری قلبی را افزایش دهد.

استفاده از سونوگرافی داپلر در بارداری که به سونوگرافی داپلر جنین نیز معروف است ، یک روش تشخیصی جهت بررسی مشکلات جنین از جمله مشکلات مادر زادی قلب جنین می باشد.

از مجموع مطالب بالا نتیجه گیری می شود که کاربرد اصلی سونوگرافی داپلر در جهت تشخیص وضعیت عروق خونی بدن و نحوه جریان یافتن خون در این عروق می باشد. از طریق این بررسی ها می توان به بیماری ها و مشکلات ناشی از وجود ایراد در رگ های خونی و مسائل مرتبط با آن ها پی برد.

مطلب حاضر خلاصه و چکیده ای از سونوگرافی داپلر می باشد که برای علاقمندان ارائه شده است. عزیزانی که مایل به دانستن جزئیات بیشتر و تخصصی تر در این زمینه هستند می توانند به منابع معتبر در این زمینه مراجعه کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۳ هفته قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۲ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۳ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۵ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۵ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۶ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۶ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۶ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۶ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۶ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۶ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۶ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۶ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۶ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۶ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۷ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۷ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۷ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۹۰۵۶۱ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۲۷۶۸۲ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۷۷۱۷۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۴۰۶۰۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۳۷۱۶۹ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۰۷۲۰۰ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۰۷۷۴۲ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۷۴۴۶ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۳۹۱۱۶ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۸۰۴۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۳۴۵۷۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۹۳۳۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۰۵۹۶۹ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۷۳۱۸۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۷۱۸۹۵ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۳۳۰۷۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۶۵۳۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۰۵۵۹۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۰۲۱۰ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۷۹۸۹ بازدید)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۳ / ۶ / ۱۳۹۸

۲۳ ذيحجه ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۲۵ : ۱۵ : ۰۷

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۰۱

طلوع خورشید: ۰۶:۳۱

اذان ظهر: ۱۳:۰۷

اذان عصر: ۱۶:۴۸

غروب خورشید: ۱۹:۴۲

اذان مغرب: ۲۰:۰۱

وقت عشاء: ۲۰:۵۱

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات