آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است


بسم الله الرحمن الرحیم

 

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است؟ این سوالی است که ممکن است ذهن برخی از زوجین را درگیر خود کند و خواهان پاسخ روشن و شفاف به این سؤال باشند. علاوه بر جایز بودن ، ممکن است در مورد مضر بودن یا مضر نبودن انجام عمل نزدیکی در زمان بارداری نیز سؤال وجود داشته باشد. ما در مطلب حاضر سعی می کنیم به این سؤالات پاسخ مناسب بدهیم تا در جهت رفع نگرانی های احتمالی زن و شوهر ها در این خصوص ، توانسته باشیم قدم مثبتی برداریم.

نیاز جنسی یکی از نیاز های مهم ، هم برای زنان و هم برای مردان می باشد. باردار شدن زن نمی تواند مانع از ارضا شدن این نیروی جنسی بشود. اما در این خصوص می خواهیم با توکل بر خدا و برای روشن شدن افکار ، به چند سؤال مهم پاسخ بدهیم.

 

نزدیکی در دوران بارداری از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

یکی از جنبه های مهمی که نزدیکی کردن در دوران حاملگی می تواند مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد ، از نظر شرعی است. برای یک مسلمان ، بررسی یک مساله از نظر شرعی بسیار اهمیت دارد و مهم است که یک انسان مسلمان در تمام افعال و اعمال خود ، نظر شرع مقدس اسلام را جویا شود و در صورت داشتن منع شرعی ، از انجام آن عمل پرهیز کند. در موضوع مجامعت یک مرد با همسر باردار خود هم شاید برای عده ای از زن و شوهر ها این سؤال مطرح باشد که آیا مقاربت در دوران بارداری از نظر شرعی ، جایز است؟ در پاسخ به این پرسش بایستی گفت که مطابق دستورات دینی هیچ منعی برای نزدیکی در زمان حاملگی وجود ندارد. یک توصیه از پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره جماع در دوران بارداری وجود دارد و آن ، داشتن وضو در هنگام نزدیکی کردن در حاملگی است. طبق فرمایش پیامبر خدا (ص) ، نزدیکی در دوران بارداری بدون وضو سبب بخیل و کور دل شدن فرزند می شود. پس مطابق این سفارش پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) ، انجام عمل نزدیکی بین مرد و زن حامله او از نظر شرعی هیچ اشکالی ندارد و جایز است اما بهتر است که این عمل در حالت با وضو بودن مرد و زن انجام شود تا موجب بروز صفات زشت بخل و کوردلی در فرزند نشود.

 

آیا نزدیکی در دوران بارداری ضرر دارد؟

یکی از موضوعات مهم در باب عمل مقاربت در دوران بارداری که می تواند نگرانی مخصوصا برای خانم های باردار ایجاد کند این است که آیا نزدیکی کردن در دوران حاملگی زن ، ضرر دارد یا نه؟ شاید عده ای از زوجین به دلیل ترس احتمالی از انجام عمل نزدیکی خودداری کنند. اگر چنین تفکری و چنین سؤالی در مورد انجام جماع در زمان باردار بودن خانم وجود دارد بایستی گفت که:

 • نفس انجام عمل نزدیکی در دوران آبستنی ، هیچ ضرر و زیانی ندارد. اما اینکه عمل مقاربت در کدام ماه های بارداری انجام شود و با چه حالتی انجام شود ، بسیار مهم است. انجام غیر صحیح عمل جنسی در زمان حاملگی می تواند مضر باشد. به عنوان مثال ، نزدیکی در سه ماهه اول بارداری از جمله مسائل حساسیت برانگیز می باشد. از آن جایی که در سه ماهه اول حاملگی ، جای جنین در رحم محکم نشده است ، هرگونه رفتار ناصحیح در هنگام نزدیکی کردن در این مرحله می تواند خطرناک باشد و موجب از دست رفتن حاملگی شود. البته این به شرایط زنان مختلف بستگی دارد و در زنانی که احتمال سقط جنین در آن ها بیشتر است ، این مساله اهمیت زیادی پیدا می کند. پس اجتناب از رفتار تند و زیان بار در هنگام نزدیکی در دوران بارداری می تواند جلوی ضرر های احتمالی را بگیرد. البته همانطور که اشاره شد این موضوع به شرایط زنان هم بستگی زیادی دارد و برخی از زنان باردار به دلیل شرایط خاص خود ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشند.
   
 • ممکن است برخی از زنان باردار وضعیت ویژه ای داشته باشند یا اینکه به دلایل مختلف از جمله عمل سرکلاژ (دوختن دهانه رحم) و غیره ، از انجام عمل نزدیکی در دوران بارداری توسط پزشک خود منع شده باشند. در این موارد ، مساله فرق می کند و ممکن است عمل نزدیکی از ابتدا تا انتهای بارداری منع شده باشد که بایستی به این مساله دقت کرد.

سه موضوع مهم در مورد انجام عمل نزدیکی در دوران بارداری (به استثناء موارد خاص) که بایستی مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 1. انجام عمل نزدیکی با داشتن وضو توسط زن و مرد انجام شود.
   
 2. از انجام حرکات تند و دخول عمیق مخصوصا در سه ماهه اول بارداری و ماه آخر بارداری خودداری شود.
   
 3. زن سعی کند از رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) مخصوصا در سه ماهه اول بارداری خودداری کند چرا که ارگاسم زن با انقباضات رحمی همراه است و این انقباضات مخصوصا در مراحل شروع بارداری ممکن است سبب سقط و از دست رفتن حاملگی شود.

 

آیا نزدیکی کردن در دوران حاملگی موجب سقط جنین می شود؟

شاید عده ای از زوجین چنین تصور کنند که نزدیکی کردن در دوران بارداری می تواند موجب سقط جنین شود و به همین دلیل از انجام این کار خودداری کنند. در پاسخی به این نگرانی بایستی گفت که انجام عمل نزدیکی اگر با رعایت شرایط مناسب که در بالا نیز به آن ها اشاره شد انجام بگیرد خطر سقط ندارد و هیچ نگرانی از این نظر نیست. اما این موضوع در مورد زنانی که سقط های مکرر داشته و احتمال سقط جنین در آن ها بالا است و یا از نظر پزشکی منعی برای نزدیکی کردن دارند فرق می کند. در مورد این زنان بایستی احتیاط لازم به عمل آید تا خدای ناکرده خطر سقط جنین وجود نداشته باشد یا اینکه احتمال آن پایین بیاید.

 

نتیجه گیری

انجام عمل نزدیکی در دوران بارداری در حالت کلی ، جایز است و هیچ اشکالی ندارد. اما نکاتی که در این خصوص وجود دارند و در بالا به آن ها اشاره شد لازم است که مورد توجه قرار بگیرند تا انشاء الله به فضل الهی خطری ، بارداری و جنین را تهدید نکند. همیشه به یاد داشته باشید که عمل آمیزش را با "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم" شروع کنید و انشاء الله ذکر یاد خدا ضامن سلامتی این عمل باشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۱ ماه قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ ماه قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ ماه قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ ماه قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ ماه قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۴ ماه قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۶ ماه قبل)

استرس در دوران بارداری (۶ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۶ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۶ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۱۰ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۱۲ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۱ سال قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۱ سال قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۱ سال قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۱ سال قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۱ سال قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱ سال قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۴۷۵۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۵۶۴۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۵۶۵۳۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۷۱۱۲۱۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۸۲۰۰۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۷۳۳۹۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۶۲۰۳۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۳۴۶۴۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۳۰۵۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۸۱۲۲۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۴۸۸۹ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۱۲۰۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۹۰۵۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۲۳۰۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۹۵۴۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۸۸۱۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۶۳۹۸ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۳۱۰۶۷ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۶۴۳۹ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۹۴۴۵ بازدید)

احادیث بارداری

آميزش پس از آميزش ، بدون اين كه ميان آنها غسل باشد ديوانگى را براى فرزند در پى مى آورد.

حضرت امام رضا(علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۷ / ۵ / ۱۴۰۰

۱۸ ذيحجه ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۳۰ : ۴۷ : ۱۶

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۰

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۸

غروب خورشید: ۲۰:۱۱

اذان مغرب: ۲۰:۳۱

وقت عشاء: ۲۱:۲۶

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات