غسل زن بعد از نزدیکی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

غسل زن بعد از نزدیکی

غسل زن بعد از نزدیکی چگونه است؟ آیا زنان بایستی بلافاصله بعد از اتمام عمل نزدیکی ، غسل جنابت کنند؟ یا اینکه بهتر است مدتی بعد از اتمام عمل جماع صبر کرده و سپس غسل جنابت را انجام دهند؟ انجام این کار چه حسنی دارد؟ اگر چنانچه بهتر باشد که زن مدتی بعد از عمل نزدیکی صبر کرده و آنگاه غسل جنابت انجام دهد این مدت تقریبا چقدر است؟ انجام غسل جنابت بلافاصله پس از اتمام عمل نزدیکی چه مضراتی می تواند برای زنان داشته باشد؟ آیا بعد از اتمام عمل نزدیکی و قبل از غسل جنابت ، خوردن و آشامیدن چگونه است؟

پس از انجام عمل نزدیکی ، غسل جنابت بر مرد وزن واجب می شود. البته حدی از نزدیکی هست که غسل جنابت واجب نمی شود و در این زمینه علاقمندان محترم می توانند به نظرات مراجع تقلید مراجعه نمایند. ما به حدود و میزان عمل نزدیکی کاری نداریم و بحث ما در این مطلب با این فرض انجام می شود که بعد از عمل نزدیکی ، غسل جنابت بر زن واجب می شود. می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که غسل زنان بعد از نزدیکی چگونه است. به دلیل حساسیت بدن زن برای باردار شدن می خواهیم ببینیم که غسل جنابت زن به چه نحوی انجام شود تا مشکلی برای بدن زن نداشته باشد.

بعد از انجام عمل نزدیکی ، غسل جنابت بر زن و مرد واجب می شود یعنی زن و مرد هر دو بایستی غسل جنابت بکنند تا پاکیزه شوند. بهتر است که غسل جنابت در سریعترین زمان ممکن انجام شود اما همانطور که اشاره شد به دلیل حساسیت بدن زن برای حاملگی و بارداری بایستی غسل جنابت زنان با کمی تاخیر انجام شود. دلیل تاخیر در انجام غسل جنابت برای زن آن است که بدن زن پس از انجام عمل نزدیکی ، گرم است و اگر غسل جنابت زن بلافاصله پس از انجام عمل آمیزش انجام شود این مساله می تواند موجب سردی ناگهانی بدن زن شود. سردی ناگهانی بدن زن می تواند مشکلاتی را از نظر بارداری برای زن پیش بیاورد. یکی از مشکلاتی که می تواند ایجاد شود ، سردی رحم است. سردی رحم از مهمترین علل ناباروری در زنان است و همانطور که اشاره شد انجام غسل جنابت زن بلافاصله پس از اتمام عمل مجامعت می تواند باعث کاهش ناگهانی حرارت بدن زن و سردی بدن او از جمله سردی رحم بشود.

به منظور جلوگیری از به وجود آمدن مشکل اشاره شده در بالا لازم است که زنان غسل جنابت خود را با کمی تاخیر انجام دهند. ولی سؤال این است که این تاخیر چه مدت باشد؟ در پاسخ باید گفت که تاخیری در حدود 20 الی 30 دقیقه بعد از اتمام عمل نزدیکی کافی است و در این مدت حرارت بدن زن تقریبا فروکش می کند. اما در اینجا چند نکته قابل ذکر وجود دارد:

* حساسیت مساله در اینجا بیشتر متوجه زنانی است که در سن باروری قرار دارند. این دسته از زنان بایستی اهتمام بیشتری در این قضیه داشته باشند.

* بهتر است که عمل آمیزش و نزدیکی در وقت مناسب و با فرصت بیشتر انجام شود تا مشکلی از نظر شرعی در برخی زمانها پیش نیاید. مثلا اگر آمیزش در شب های ماه مبارک رمضان انجام می شود ، یکی از شرایط روزه آن است که وقت صبح ، پاک درک شود و زن و مرد بایستی قبل از دخول اذان صبح ، غسل جنابت را انجام داده باشند. زنان محترم در این زمینه وقت نزدیکی را طوری تنظیم نمایند که با وجود تاخیر در غسل جنابت ، فرصت کافی برای انجام غسل جنابت پیش از اذان صبح داشته باشند.

* بهتر است که غسل جنابت با آب ولرم انجام شود تا موجب کاهش ناگهانی حرارت بدن زن و مشکلات متعاقب آن نشود.

* برای حفظ سلامتی و نیز داشتن بارداری سالم (در صورت اقدام به بارداری) توصیه می شود که عمل آمیزش و نزدیکی در زمان های مناسب و توصیه شده از نظر شرعی انجام شود. برای پیدا کردن این زمان ها می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده کنید.

تا اینجا کمی با شرایط غسل جنابت برای زنان بعد از اتمام عمل نزدیکی آشنا شدیم. علاوه بر نکات ذکر شده ، نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که ممکن است مورد غفلت واقع شود و آن مساله خوردن و آشامیدن بعد از عمل نزدیکی می باشد. ممکن است برخی از زنان بعد از عمل نزدیکی احتیاج به خوردن و آشامیدن احساس کنند. منتها شرایطی وجود دارد که رعایت آنها موجب حفظ سلامتی می گردد. دو نکته نیز در این باب وجود دارد:

نکته اول آن است که پس از نزدیکی چه بخوریم؟ آیا می توان بعد از نزدیکی هر ماده غذایی خورد؟ آیا می توان بعد از عمل نزدیکی ، آب نوشید؟ پاسخ نسبتا جامع در این خصوص در مطلب بعد از نزدیکی چه بخوریم ارائه شده است و مطالعه آن مطلب برای همه بانوان و همچنین مردان محترم توصیه می گردد.

نکته دوم آن است که چه زمانی بعد از اتمام آمیزش می توان از خوردن و آشامیدن استفاده کرد؟ آیا بلافاصله پس از انجام عمل نزدیکی می توان این کار را کرد؟ آیا در حالی که غسل جنابت بر گردن داریم می توانیم این کار را بکنیم؟ پاسخ به این سؤال آن است که خوردن و آشامیدن در حالت جنابت نهی شده است و حتی پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و سلم) یکی از دلایل مرض پیسی (برص) را خوردن و آشامیدن در حالت جنابت ذکر می کنند. پس بنابر این پس از آنکه عمل نزدیکی انجام یافته و تمام شد ، لازم است که بانوان محترم در حدود 20 الی 30 دقیقه صبر کنند و در این مدت نیز از خوردن و آشامیدن خودداری نمایند. سپس برای دستشویی و نیز انجام غسل جنابت اقدام نمایند. پس از انجام غسل جنابت نیز طبق شرایطی که در مطلب بعد از نزدیکی چه بخوریم ارائه شده است می توانند اقدام به خوردن و آشامیدن نمایند. در مطلب بعد از نزدیکی چه باید کرد نیز مطالب کاملی در زمینه انجام اعمال بعد از نزدیکی ذکر شده است.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۴۵۲۴۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۶۶۹۲۲۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۳۰۵۰۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۰۵۱۵۴ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۸۸۰۸۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۶۰۶۲۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۶۶۰۵۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۵۷۰۴۸ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۱۵۰۷۲ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۰۶۲۸۱ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۹۵۲۴۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۸۵۹۵۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۷۸۲۰۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۵۹۲۳۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۵۸۷۱۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۹۷۸۵۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۸۶۲۶۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۸۵۱۹۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۲۳۵۳ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۶۷۷۴۵ بازدید)

احادیث بارداری

بِهْ بخورد كه نوزاد خوش بوتر و خوش رنگ تر خواهد شد.

حضرت علی عليه السلام درباره زن باردار

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۹ / ۲ / ۱۳۹۸

۱۳ رمضان ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۴ : ۵۲ : ۱۲

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۱۷

طلوع خورشید: ۰۵:۵۷

اذان ظهر: ۱۳:۰۱

اذان عصر: ۱۶:۴۹

غروب خورشید: ۲۰:۰۵

اذان مغرب: ۲۰:۲۵

وقت عشاء: ۲۱:۲۱

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات