نزدیکی در اول شب یا آخر شب


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نزدیکی ، اول شب یا آخر شب

نزدیکی در اول شب بهتر است یا در آخر شب؟ عمل نزدیکی و آمیزش را در اول شب انجام دهیم یا در آخر شب؟ منظور از شب در تاریخ قمری چه زمانی است؟ منظور از اول شب چه زمانی است؟ منظور از آخر شب چه زمانی است؟ ثلث اول شب چه زمانی است؟ ثلث آخر شب چه زمانی است؟ آیا مزیت یا معایب نزدیکی کردن در اول شب یا در آخر شب برای همه روزهای هفته یکسان است یا تفاوت هایی در این زمینه وجود دارد؟

یکی از موضوعات بسیار مهم در مورد نزدیکی کردن ، مربوط به زمان انجام این عمل است. اینکه چه زمانی نزدیکی کنیم که بهتر باشد یا چه زمان هایی از نزدیکی کردن پرهیز کنیم که از خطرات احتمالی جلوگیری شود همگی مباحث مهمی هستند. شاید بعضی ها اصلا آشنایی با زمان های مناسب برای نزدیکی کردن نداشته باشند و عمل نزدیکی و آمیزش را در هر زمان که دوست داشتند انجام دهند. اما واقعیت امر آن است که چه با زمان های مناسب برای نزدیکی آشنا باشیم و چه نباشیم ، چه اعتقاد به این زمانها داشته باشیم و چه نداشته باشیم ، فرقی نمی کند و نزدیکی کردن در زمان مناسب تاثیر مثبت خود را می گذارد و نزدیکی کردن در زمان های نامناسب نیز تاثیر منفی خود را خواهد داشت ؛ پس چه بهتر که خودمان با دقت و هوشیاری ، زمان مناسب برای نزدیکی کردن را انتخاب کرده و سعی کنیم عمل مجامعت را در آن زمان ها انجام دهیم.

از جمله مباحث مربوط به زمان های مناسب نزدیکی ، بحث اول شب و آخر شب می باشد. شاید شما نیز در این زمینه مطالبی خوانده باشید یا صحبت هایی را شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم در مورد نزدیکی کردن در اول شب یا در آخر شب صحبت کنیم و ببینیم که کدام یک بهتر است. در اینجا ما با ۳ مفهوم و ۳ واژه روبرو هستیم که لازم است آن ها را با دقت بررسی کنیم. این سه واژه عبارتند از:

  1. شب
  2. اول شب
  3. آخر شب

قبل از پرداختن به اینکه اول شب برای نزدیکی بهتر است یا آخر شب ، لازم است که این ۳ واژه و مفهوم توضیح داده شوند.

شب

همه ما یک درکی از شب داریم و در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم. اما مفهوم شب در تاریخ هجری قمری و از نظر شرعی ممکن است با آنچه که ما به عنوان شب تلقی می کنیم متفاوت باشد. لازم است خدمت شما خواننده محترم سایت 2 زندگی عرض شود که منظور ما از مفهوم شب در این مطلب ، مفهوم آن از نظر شرعی است.

مفهوم شب از نظر شرعی با اوقات شرعی ارتباط دارد ؛ یعنی شب در تاریخ هجری قمری با اوقات شرعی تعریف می شود. از نظر شرعی ، شب مربوط به هر یک از ایام هفته از اذان مغرب (به اعتقاد بعضی ها از غروب آفتاب) یوم قبل تا اذان صبح یوم جاری می باشد. به عنوان مثال وقتی که گفته می شود "شب جمعه" یعنی از لحظه اذان مغرب (یا به اعتقاد بعضی ها از لحظه غروب خورشید) پنجشنبه تا لحظه اذان صبح جمعه. به عبارت دیگر ، شب جمعه یعنی مدت زمان از لحظه اذان مغرب (غروب خورشید) پنجشنبه تا لحظه اذان صبح جمعه. شب جمعه قبل از روز جمعه قرار دارد. درک مفهوم شب در ارتباط با درک مفاهیم مربوط به زمانهای مناسب برای نزدیکی ، مهم می باشد. برای درک بیشتر مفهوم شب می توانید به مطلب شبانه روز در ماه قمری مراجعه نمایید.

اول شب

پس از مفهوم شب ، مفهوم دیگری که لازم است توضیح داده شود مفهوم "اول شب" می باشد. منظور از اول شب چیست؟ ساعات اولیه مربوط به شروع شب را اول شب می گویند. برای درک بهتر مفهوم "اول شب" می توانید به مطلب ساعات اولیه شب چه زمانی است مراجعه نمایید که توضیحات مفصلی در این زمینه داده شده است.

آخر شب

آخر شب هم مفهوم دیگری است که توضیح آن ضروری به نظر می رسد. ساعات پایانی شب که ساعات نزدیک به لحظه اذان صبح می باشد را آخر شب می گویند. در مورد مفهوم "آخر شب" می توانید مطلب آخر شب چه زمانی و چه ساعتی است را مطالعه نمایید.

اگر طول مدت شب را به ۳ قسمت مساوی تقسیم کنیم ، هر قسمت ، یک ثلث از شب حساب می گردد. ثلث اول را ثلث اول شب ، ثلث دوم را ثلث دوم شب یا ثلث میانی شب و ثلث سوم را ثلث سوم شب یا ثلث پایانی شب می نامیم. "اول شب" در ثلث اول شب قرار دارد و "آخر شب" در ثلث آخر شب واقع شده است.

حال که تا حدی با مفاهیم مربوط به شب ، اول شب و آخر شب آشنا شدیم ببینیم که انجام عمل نزدیکی در اول شب بهتر است یا در آخر شب. در اینجا اجازه دهید به یک حدیث از حضرت امام رضا (علیه السلام) اشاره کنیم. آن حضرت در این خصوص چنین می فرمایند:

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

احادیث در این زمینه زیاد است و ما فقط به یک نمونه از آنها اشاره کردیم. طبق این حدیث ، انجام عمل نزدیکی در آخر شب بهتر است. اما توجه داشته باشیم که در این میان ، یک استثناء هم وجود دارد و آن مربوط به شب جمعه می باشد. بر خلاف شب های دیگر ، آمیزش و نزدیکی در اول شب جمعه بعد از عشاء ، توصیه شده و جزء زمان های سفارش شده توسط پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد. این نکته در مطلب آموزش تصویری زمان های مناسب نزدیکی ایام هفته مورد اشاره قرار گرفته است. البته نزدیکی کردن در آخر شب جمعه نیز کماکان به قوت خود باقی است.

از مجموع مطالب بالا در مورد اولویت نزدیکی در اول شب یا در آخر شب چنین نتیجه گیری می شود که نزدیکی کردن در آخر شب بهتر است و البته یک استثناء هم در این زمینه وجود دارد که نزدیکی کردن در اول شب جمعه بعد از عشاء علاوه بر آخر شب جمعه ، توصیه شده است. توجه داشته باشیم مفاهیم دیگری غیر از اول شب یا آخر شب در زمان های مناسب نزدیکی دخیل هستند (مفاهیمی نظیر: قمر در عقرب ، اول ماه قمری ، وسط ماه قمری ، آخر ماه قمری ، ایام نحس و ...) که برای راحتی کار می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام به منظور اطلاع از زمان های مناسب نزدیکی استفاده نمایید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۱ هفته قبل)

آزمایش اسپرم (۲ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۳ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۴ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۴ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۵ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۵ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۶ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۶ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۶ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۷ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۸ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۸ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۸ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۹ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۹ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۹ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۱۰ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۱۰ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۶۸۴۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۱۰۶۴ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۸۲۵۷۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۷۱۱۵۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۵۱۴۹ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۳۲۸۰ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۴۳۲۷ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۹۸۸۰ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۹۶۵۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۵۳۴۴ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۲۹۸۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۵۷۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۳۹۵۰ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۲۶۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۵۹۳۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۲۹۹۸ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۱۹۷۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۷۳۸۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۹۵۶۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۱۰۳ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۴ / ۸ / ۱۳۹۹

۸ ربيع الاول ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۹ : ۳۰ : ۰۳

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۵۶

طلوع خورشید: ۰۶:۲۰

اذان ظهر: ۱۱:۴۸

اذان عصر: ۱۴:۵۲

غروب خورشید: ۱۷:۱۶

اذان مغرب: ۱۷:۳۵

وقت عشاء: ۱۸:۲۲

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات