نزدیکی در ماه رمضان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نزدیکی در ماه رمضان

نزدیکی در ماه رمضان. حکم نزدیکی در ماه رمضان. نزدیکی در ماه رمضان چه حکمی دارد؟ آیا می توان در شب ماه مبارک رمضان عمل نزدیکی انجام داد؟ آیا انجام عمل نزدیکی در روز ماه رمضان جائز است یا نه؟ آیا تفاوتی بین آمیزش و نزدیکی در شب ماه رمضان با آمیزش و نزدیکی در روز ماه رمضان وجود دارد؟ آیا نزدیکی در ماه رمضان حرام است؟ با چه شرایطی ، آمیزش با همسر در ماه رمضان جایز است؟ شاید برای بعضی از زوجین که تصمیم به نزدیکی به منظور بارداری دارند این سؤال نیز مطرح باشد که آیا اقدام به بارداری در ماه مبارک رمضان جایز است؟

یکی از زمان های سال قمری که ممکن است زن و شوهر برای همبستری و نزدیکی و حتی اقدام به بارداری و حاملگی انتخاب نمایند ، ماه مبارک رمضان می باشد. به دلیل اینکه در ماه مبارک رمضان روزه واجب شده است ،به همین دلیل باید حکم نزدیکی در این ماه را بدانیم و ببینیم شرایط نزدیکی در ماه رمضان چیست و زن و مرد با چه شرایطی می توانند با یکدیگر نزدیکی نمایند.

ابتدا اجازه دهید ببینیم خدای متعال در این باره چه می فرمایند. خدای بزرگ در آیه 187 سوره بقره ، درباره شرایط آمیزش و نزدیکی در ماه مبارک رمضان چنین می فرمایند:

أُحِلَّ لَكُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَى نِسَائِكُمْ هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ عَلِمَ اللَّهُ أَنَّكُمْ كُنْتُمْ تَخْتَانُونَ أَنْفُسَكُمْ فَتَابَ عَلَیْكُمْ وَعَفَا عَنْكُمْ فَالْآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَابْتَغُوا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَكُمْ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَكُمُ الْخَیْطُ الْأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّیَامَ إِلَى اللَّیْلِ وَلَا تُبَاشِرُوهُنَّ وَأَنْتُمْ عَاكِفُونَ فِی الْمَسَاجِدِ تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ فَلَا تَقْرَبُوهَا كَذَلِكَ یُبَیِّنُ اللَّهُ آیَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ

در شبهاى روزه همخوابگى با زنانتان بر شما حلال گردیده است آنان براى شما لباسى هستند و شما براى آنان لباسى هستید خدا مى‏ دانست كه شما با خودتان ناراستى میکردید پس توبه شما را پذیرفت و از شما درگذشت پس اكنون [در شبهاى ماه رمضان مى‏ توانید] با آنان همخوابگى كنید و آنچه را خدا براى شما مقرر داشته طلب كنید و بخورید و بیاشامید تا رشته سپید بامداد از رشته سیاه [شب] بر شما نمودار شود سپس روزه را تا [فرا رسیدن] شب به اتمام رسانید و در حالى كه در مساجد معتكف هستید [با زنان] درنیامیزید این است‏ حدود احكام الهى پس [زنهار به قصد گناه] بدان نزدیك نشوید این گونه خداوند آیات خود را براى مردم بیان مى ‏كند باشد كه پروا پیشه كنند.

سوره بقره آیه ۱۸۷

آیه فوق از جایز بودن رابطه نزدیکی بین زن و شوهر در شب ماه مبارک رمضان خبر می دهد و مطابق آن ، زن و شوهر در شب های ماه رمضان می توانند با یکدیگر نزدیکی و آمیزش نمایند. توجه داشته باشیم که این اجازه فقط برای شب ماه رمضان می باشد و نه روز ماه رمضان! به عبارت بهتر ، نزدیکی و آمیزش با همسر در شب ماه رمضان جایز بوده و آمیزش و نزدیکی در روز ماه رمضان جایز نمی باشد. از نظر شرعی یعنی اینکه انجام عمل جماع در شب ماه رمضان حلال و در روز ماه رمضان ، حرام می باشد.

البته حرام بودن عمل نزدیکی در روز ماه رمضان به این دلیل می باشد که عمل جماع یکی از مبطلات (باطل کننده های) روزه می باشد. یعنی عمل جماع بین زن و شوهر ، فی نفسه اشکالی ندارد اما چون خود عمل جماع باعث باطل شدن روزه می گردد ، به همین جهت انجام عمل جماع و نزدیکی در روز ماه رمضان جایز نبوده و حرام می باشد.

تا اینجا مطابق آیه قرآن فهمیدیم که در روز ماه رمضان نمی توان عمل جماع انجام داد اما اگر زن و شوهر به دلایلی خدای ناکرده مرتکب چنین عملی شوند در آن صورت حکم ، چیست؟ در این باره به نظرات مراجع دینی مراجعه می کنیم. در ادامه بحث ، نظر مراجع دینی در این باره آورده شده است.

پرسش: آیا نزدیکی و دخول در روز ماه رمضان بدون انزال ، روزه را باطل می کند؟

پاسخ: بله اگر عمدا باشد روزه را باطل می کند.

آیت الله سیدعلی حسینی سیستانی

پرسش: نزدیکی کردن در ماه رمضان چه حکمی دارد؟

پاسخ: نزدیکی در حال روزه حرام است و روزه هر دو طرف را باطل می کند، حتی اگر منی بیرون نیاید، مشروط بر این که به مقدار ختنه گاه داخل شود. و اگر کمتر از آن باشد و منی هم بیرون نیاید باطل نمی شود و هرگاه شک کند که این مقدار داخل شده یا نه روزه اش صحیح است. ولی بعد از افطارتا سحر مانعی ندارد، البته باید تا قبل از اذان صبح غسل نمایند و سزاوار است در شبهای شهادت پرهیز شود.

آیت الله مکارم شیرازی

اگر روزه دار در ماه رمضان با زن روزه دار خود جماع كند، چنانچه زن را بر جماع اكراه كرده باشد، كفّاره روزه خودش و بنابر احتیاط كفّاره روزه زن را باید بدهد، و اگر زن به جماع راضى بوده بر هر كدام یك كفّاره واجب مى شود.

اگر زنى شوهر روزه دار خود را بر جماع اكراه نماید، واجب نیست كفّاره روزه شوهر را بدهد.

اگر روزه دار در ماه رمضان زن خود را بر جماع اكراه كند و در بین جماع، زن راضى شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو كفّاره و زن یك كفّاره بدهد.

آیت الله وحید خراسانی

این ها نمونه احکام و فتاوای برخی از مراجع معظم تقلید بود که ذکر شد. عزیزان می توانند در مورد سایر سؤالات شرعی خود در مورد نزدیکی در ماه مبارک رمضان به نظر مرجع تقلید خود مراجعه نمایند.

مساله دیگری که وجود دارد این است که آیا می توان در ماه مبارک رمضان اقدام به بارداری و حاملگی کرد؟ پاسخ این پرسش مثبت است و اتفاقا باید گفت که بهترین ماه قمری برای بارداری و بچه دار شدن ، ماه مبارک رمضان می باشد و حتی نزدیکی در شب اول ماه مبارک رمضان توصیه شده است ؛ البته به شرطی که عمل آمیزش و نزدیکی در شب ماه رمضان انجام شود و ضمنا سایر شرایط مناسب جهت اقدام به بارداری شامل زمان های مناسب نزدیکی برای بارداری ، عدم قمر در عقرب ، عدم نحس بودن شب زمان نزدیکی ، عدم وقوع حوادث طبیعی مثل ماه گرفتگی یا زلزله و شرایط مهم دیگر ، مهیا باشد. برای راحتی کار ، می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۴ هفته قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۲ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۳ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۴ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۴ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۴ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۵ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۵ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۵ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۵ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۵ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۵ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۵ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۵ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۶ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۶ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۶ ماه قبل)

ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی (۶ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۷۴۴۷۴ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۰۶۹۵۳ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۵۸۳۸۵ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۲۵۸۹۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۱۸۹۸۵ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۸۸۱۹۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۹۲۷۸۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۰۲۲۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۰۸۷۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۱۳۱۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۲۰۹۰۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۲۰۵۳۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۹۶۱۹۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۶۷۹۱۳ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۶۷۵۹۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۱۸۸۳۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۰۰۲۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۹۸۲۲۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۷۶۵۵ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۰۷۶۵ بازدید)

احادیث بارداری

کسی که در حال گرسنگی (ناشتا) ، به ، بخورد آب (نطفه) او پاک و فرزند او نیکو می شود.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۳۱ / ۴ / ۱۳۹۸

۱۹ ذيقعده ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۶ : ۰۹ : ۱۵

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۲۴

طلوع خورشید: ۰۶:۰۴

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۹

غروب خورشید: ۲۰:۱۷

اذان مغرب: ۲۰:۳۷

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات