مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بالش فرم دهی سر نوزاد ، مزایا و معایب

بالش فرم دهی سر نوزاد چیست؟ بالش شکل دادن سر نوزاد چه مزایایی دارد؟ معایب بالش فرم دادن سر نوزاد چیست؟ بالش های فرم دهنده سر نوزاد چه عوارضی می توانند برای نوزاد داشته باشند؟ در چه صورتی یک بالش شکل دادن سر نوزاد می تواند سالم باشد و ضرری نداشته باشد؟ بحث مورد نظر این مقاله را به بررسی بالش های فرم دهنده شکل سر نوزاد اختصاص داده ایم و می خواهیم در مورد مزیت ها و معایب این نوع بالش ها با شما خوانندگان محترم سایت بارداری و حاملگی 2 زندگی صحبت بکنیم.

 

چرا فرم دهی سر نوزاد مهم است؟

شاید برای بعضی از خانواده و مخصوصا مادران عزیز این سؤال مطرح شود که اصولا چرا فرم دهی سر نوزاد اهمیت دارد و چرا لازم است که سر نوزاد به شکل مناسبی فرم بگیرد؟ در پاسخ به این سؤال بایستی عرض شود که سر نوزاد در زمان تولد و تا یک مدت بعد از آن ، حالت نرم دارد و هنوز استخوان های سر ، سفت و سخت نشده اند. نرم بودن سر نوزاد نقش بسیار مهمی در هنگام زایمان (طبیعی) نوزاد دارد چرا که حرکت نوزاد در کانال واژن و بیرون آمدن از رحم مادر را تسهیل می کند. البته نرم بودن سر نوزاد در زایمان سزارین اهمیتی ندارد. خدای متعال سر نوزاد را به این حالت نرم قرار داده تا نوزاد به راحتی از کانال واژن عبور کرده و مشکلی در زمان زایمان وجود نداشته باشد. تصور کنید که اگر سر نوزاد ، سفت و سخت بود ، زایمان طبیعی او چقدر مشکل می شد.

پس از تولد چون هنوز سر نوزاد تا یک مدتی ، نرم بوده و حالت فرم دهی دارد پس لازم است تا با انجام اقداماتی ، سر نوزاد به شکل صحیحی فرم داده شود. اگر چنانچه سر نوزاد به شکل مناسب ، فرم داده نشود می تواند حالت بد ترکیبی به خود بگیرد. مثلا می تواند خیلی عریض یا خیلی طویل شود. پس با این مقدمه ، ضرورت فرم دهی مناسب سر نوزاد را متوجه شدیم. حال اجازه دهید ببینیم که چه راه کاری برای این عمل وجود دارد.

 

روش سنتی فرم دهی سر نوزاد

در این روش که از زمان های بسیار قدیم مرسوم بوده و هنوز هم بعضی از مادران محترم از این روش برای فرم دادن سر نوزاد استفاده می کنند ، رعایت نحوه قرار گیری سر نوزاد در هنگام خواب می باشد. به این نحو که نوزاد را به تناوب به پهلوی راست ، پهلوی چپ و پشت سر می خوابانند تا سر نوزاد به شکل گرد ، فرم بگیرد. در این روش بایستی مراقب بود که نوزاد بیش از اندازه به یک حالت خوابانده نشود تا سر او ، نافرم نشود. برای نوزادانی هم که سر آن ها دراز است می توان قسمت بالای سر را به یک بالش محکم تکیه داد تا سر نوزاد رفته رفته شکل مناسب را به خود بگیرد.

روش سنتی برای فرم دادن سر نوزاد ، کم هزینه ترین و سالم ترین روش محسوب می گردد. البته به شرطی که اولا دقت در این کار بشود و ثانیا از متکا یا بالش سالم استفاده شود. جنس تمام اجزاء بالش یا متکا بسیار مهم است و در ادامه مطلب و در بررسی بالش های فرم دهی سر نوزاد ، این موضوع مورد بحث قرار خواهد گرفت و لازم است که حتما به این نکته بسیار مهم دقت شود.

 

بالش فرم دهی سر نوزاد

امروزه با گسترش تکنولوژی و نفوذ آن در تمام شئون زندگی ، روش دیگری برای فرم دادن مناسب سر نوزاد ابداع شده است و آن بالش شکل دهی سر نوزاد می باشد. امروزه می توان در سیسمونی نوزاد ، بالش فرم دهی سر کودک را نیز پیدا کرد. در شکل زیر ، یک نمونه بالش فرم دهی سر نوزاد را می توانید مشاهده نمایید.

بالش شکل دهی سر نوزاد

این بالش ها طوری طراحی و ساخته شده اند که سر نوزاد در هنگام خواب در قسمت وسط آن قرار گرفته و باعث می شود که سر نوزاد فرم مناسب پیدا کند. بالش های شکل دهی سر نوزاد در نوع خود ابداع جالبی محسوب می شوند و می توانند دغدغه بعضی از مادران از بابت شکل گیری مناسب سر کودک را برطرف کنند. بالش های شکل دهی سر کودک می توانند کمک زیادی برای مادران بکنند تا سر نوزاد خود را به شکل صحیح و مناسب شکل دهند. اما با وجود این مزایا ، این نوع بالش ها یک عیب بسیار مهم هم دارند که در زیر به آن اشاره می شود.

 

معایب بالش فرم دهی سر کودک

بزرگترین عیب یک بالش فرم دهی سر نوزاد ، در جنس مواد تشکیل دهنده آن است. در این رابطه ، هم جنس مواد تشکیل دهنده خود بالش و هم جنس روکش بالش بسیار مهم می باشند. جنس مواد داخل این بالش ها عموما از جنس های: مموری فوم (Memory foam) ، لاتکس (Latex) ، فیبر ، کانتور و پر تشکیل می شوند. اکثر این مواد دارای طبیعت سرد هستند. وقتی سر نوزاد در تماس با مواد دارای طبیعت سرد قرار می گیرد ، این مواد ، حرارت طبیعی سر نوزاد را جذب می کنند. هرچقدر که استفاده از بالش های حاوی این مواد ، بیشتر باشد به همان اندازه موجب سردی سر کودک می شوند. البته این مساله شاید در اوایل چندان مهم به نظر نرسد اما وقتی این حالت در یک بازه زمانی طولانی تکرار می شود می تواند موجب کاهش حرارت طبیعی سر نوزاد بشود. اما مشکل اصلی از همین جا به وجود می آید. از دست رفتن حرارت طبیعی سر نوزاد می تواند مشکلات زیادی از نظر حافظه و یادگیری در نوزاد و در طول سالیان متمادی ایجاد کند. حرارت طبیعی سر نوزاد به هیچ وجه نبایستی توسط بالش جذب شود. در هنگام خرید این بالش ها دقت نمایید که دارای جنس با طبیعت سرد نباشند.

علاوه بر ماده تشکیل دهنده بالش ، ماده تشکیل دهنده روکش بالش نیز مهم است. جنس روکش بالش فرم دهنده سر نوزاد نبایستی از مواد با طبیعت سرد انتخاب شود. هر ماده ای که دارای طبیعت سرد است اگر در زیر سر نوزاد قرار بگیرد ، حرارت سر نوزاد را جذب خواهد کرد و این روند می تواند موجب از دست رفتن تدریجی حرارت طبیعی سر نوزاد بشود. این روند ممکن است اثر خود را در سال های بعد از طریق بیماری هایی نظیر فراموشی یا آلزایمر نشان دهد.

البته جنس بالش فقط محدود به بالش های فرم دهنده سر نوزاد نمی شود بلکه هر بالش یا متکایی که در زیر سر نوزاد قرار بگیرد و از جنس مواد با طبیعت سرد تشکیل شده باشد همین مشکل وجود خواهد داشت. بهترین ماده برای بالش سر نوزاد ، مواد دارای طبیعت گرم مثل پشم گوسفند می باشند. دقت داشته باشید که علاوه بر انتخاب جنس بالش از مواد دارای طبیعت گرم مثل پشم گوسفند ، روکش بالش را نیز از مواد دارای خاصیت گرمی انتخاب کنید.

امید است با رعایت این نکات ، شکل دهی سر نوزاد به سلامتی انجام شود و عارضه دیگری برای نوزاد ایجاد نکند انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۶ روز قبل)

آزمایش اسپرم (۲ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۳ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۳ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۴ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۵ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۵ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۵ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۶ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۶ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۷ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۷ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۸ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۸ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۹ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۹ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۹ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۹ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۱۰ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۶۷۶۰ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۰۹۷۹ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۸۱۴۷۳ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۷۰۵۹۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۵۰۲۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۳۱۶۴ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۴۱۹۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۹۷۱۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۹۶۱۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۵۲۶۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۲۹۴۱ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۵۴۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۳۸۷۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۲۴۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۵۹۰۰ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۲۹۲۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۱۹۱۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۷۳۲۲ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۹۴۶۰ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۰۷۸ بازدید)

احادیث بارداری

کسی که در حال گرسنگی (ناشتا) ، به ، بخورد آب (نطفه) او پاک و فرزند او نیکو می شود.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۲۹ / ۷ / ۱۳۹۹

۳ ربيع الاول ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۴ : ۳۸ : ۱۴

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۵۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۵

اذان ظهر: ۱۱:۴۹

اذان عصر: ۱۴:۵۶

غروب خورشید: ۱۷:۲۲

اذان مغرب: ۱۷:۴۱

وقت عشاء: ۱۸:۲۸

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات