درمان خانگی سرماخوردگی کودکان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

درمان خانگی سرماخوردگی کودکاندرمان خانگی سرماخوردگی کودکان به چه صورت است؟ چگونه می توانیم سرماخوردگی کودکان را در خانه درمان کنیم؟ معمولا با آغاز فصل پاییز و سرد شدن تدریجی هوا ، یکی از مسائلی که پیش می آید سرماخوردگی و درمان آن است. یکی از سؤالات خانواده ها شاید این باشد که چطور می توانند سرماخوردگی کودکانشان را در خانه و به روش طبیعی درمان کنند؟ بعضی از خانواده ها بنا به برخی دلایل ممکن است تمایل به درمان خانگی سرماخوردگی کودکان خود داشته باشند که امید است توصیه های این نوشتار بتواند در این زمینه مفید باشد.

چند مساله عمده در مواجهه با بیماری سرماخوردگی وجود دارد که عموما شامل این موارد می شوند: گرم کردن بدن ، درمان عفونت کلی بدن ، درمان عفونت گلو و سرفه ، درمان عفونت سر ، درمان عفونت گوش ، درمان آبریزش و گرفتگی بینی ، درمان تهوع و استفراغ ، پایین آوردن تب و درمان لرز و درد بدن. در طب شیمیایی ، معمولا از داروها و درمان های شیمیایی جهت درمان این موارد و جلوگیری از عوارض سرماخوردگی کودکان استفاده می شود. اما روش هایی طبیعی و کاملا سالم وجود دارند که بدون نیاز به دارو و درمان شیمیایی می توان به وسیله آن ها ، سرماخوردگی کودکان را به راحتی درمان کرد ؛ ضمن اینکه این روش ها ، اثرات مخرب داروهای شیمیایی را هم ندارند.

لازم به ذکر است که ممکن است درمان طبیعی سرماخوردگی کمی زمانبر باشد فلذا داشتن حوصله و صبر یکی از ارکان موفقیت در این زمینه می باشد. به هر حال این خیلی مهم است که تا حد امکان از عادت دادن بدن کودکان دلبندمان به داروهای شیمیایی پرهیز کنیم و با صبر و حوصله به درمان سنتی سرماخوردگی کودک اقدام کنیم.

حال به تشریح هریک از مسائل مرتبط با سرماخوردگی در کودکان و راه و روش درمان ساده و طبیعی آن ها می پردازیم.

 

گرم کردن بدن

یکی از بهترین تدابیر جهت درمان سرماخوردگی و بهبود آن عبارت از گرم کردن بدن می باشد. برای گرم کردن بدن کودکان در زمان سرماخوردگی می توان از طریق دادن مواد خوراکی با طبع گرم مثل خرما و عسل (طبیعی) به کودک یا از طریق گرم کردن موضعی نواحی مختلف بدن با استفاده از روغن های گرم مثل روغن سیاهدانه یا سایر روغن ها مثل روغن بنفشه استفاده کرد.
 

درمان عفونت کلی بدن

درمان عفونت بدن یکی از اقدامات بسیار مهم در مواجهه با سرماخوردگی است. جهت درمان عفونت کلی بدن در کودکان در زمان سرماخوردگی ، می توان از عرق پونه (یارپوز) ، دم کرده آویشن شیرازی و پولک و همچنین خوراندن عسل طبیعی استفاده کرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مطلب معجزه عرق پونه در درمان عفونت کودکان مراجعه نمایید.
 

درمان عفونت گلو و سرفه

از جمله مشکلات مرتبط با سرماخوردکی و مخصوصا در کودکان ، گلو درد و سرفه می باشد. برای درمان عفونت گلو و سرفه در کودکان تدابیر مفیدی وجود دارند که در مطلب درمان عفونت گلو در کودکان به روش سنتی به آن ها اشاره شده است و شما جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مطلب فوق مراجعه نمایید.
 

درمان عفونت سر

عفونت سر و درد آن از جمله تبعات سرماخوردگی می باشد. برای درمان آن می توان از همان تدابیر مربوط به درمان عفونت کلی بدن و نیز روغن مالی ناحیه پیشانی کودک مخصوصا با استفاده از روغن بنفشه استفاده کرد. ضمنا می توان با استفاده از پوشش برای سر کودک مثل کلاه یا چیزی شبیه آن ، به گرم کردن سر کودک کمک کرد که این کار به درمان عفونت سر کودک کمک شایانی می کند.
 

درمان عفونت گوش

عفونت گوش کودک در هنگام سرماخوردگی یکی از مسائل بسیار آزار دهنده هم برای کودک و هم برای والدین است و سبب گریه زیاد کودک می شود. یک راه درمان خیلی ساده و مؤثر جهت درمان عفونت گوش کودک وجود دارد که در مطلب درمان سنتی عفونت گوش نوزادان به آن اشاره شده است و شما جهت اطلاع از آن می توانید به این مطلب مراجعه نمایید.
 

درمان آبریزش و گرفتگی بینی

آبریزش بینی و گرفتگی آن از علائم بارز سرماخوردگی است. گرفتگی بینی در کودکان سبب مشکل در تنفس کودک شده و باعث ناراحتی و گریه او می گردد. درمان عفونت سر که قبل از این به آن اشاره شد می تواند به بهبود آبریزش بینی کمک کند. به منظور رفع گرفتگی بینی کودکان در زمان سرماخوردگی ، می توان از محلول رقیق آب نمک طبیعی استفاده کرد. به همین منظور ، مقداری نمک طبیعی (نمک دریا یا سنگ نمک) را در آب ولرم حل کنید و میزان نمک آن طوری باشد که هم اثرگذار باشد و هم بینی را نسوزاند. چکاندن چند قطره از این محلول در بینی کودک ، سبب رفع گرفتگی بینی و درمان عفونت آن شده و خواهید دید که کودک دلبند شما بسیار احساس راحتی خواهد کرد. بهتر است قبلا مقداری از آب نمک تهیه شده را در بینی خودتان بچکانید تا از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 

درمان تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ می تواند از جمله علائم و عوارض سرماخوردگی کودکان باشد. یک راه بسیار ساده و خانگی جهت درمان تهوع و استفراغ کودک ، دادن انار و یا آب انار به کودک است. انار نقش بسیار مهمی در کاهش تهوع حاصل از سرماخوردگی دارد. تاثیر انار در کاهش و رفع تهوع سرماخوردگی بسیار فوری است.
 

پایین آوردن تب

هر جا که سرماخوردگی باشد معمولا تب نیز همراه آن وجود دارد. علت عمده تب در زمان سرماخوردگی ، وجود عفونت در بدن است. به منظور پایین آوردن و کاهش تب در کودکان در هنگام مواجهه با سرماخوردگی او ، همزمان با درمان عفونت بدن کودک ، اقدام به پاشویه کردن کودک هم بنمایید. یکی از مهمترین عفونت ها در کودکان که سبب تب می گردد ، عفونت گوش کودک است. به درمان عفونت گوش کودکان در زمان سرماخوردگی اهتمام ویژه بورزید. روش درمان عفونت گوش به صورت طبیعی هم که قبلا ذکر شده است.
 

درمان لرز و درد بدن

لرز و درد بدن هم می تواند از مشکلات و عوارض سرماخوردگی باشد. در طب شیمیایی از داروهایی نظیر قطره یا شربت استامینوفن و شربت ایبوپروفن جهت درمان درد و لرز بدن کودک استفاده می شود اما یک راه ساده و خانگی جهت درمان لرز و درد ناشی از سرماخوردگی وجود دارد که آن عبارت است از ترکیب سیب سفید و عسل طبیعی. به همین منظور ، مقداری سیب سفید (توجه نمایید که حتما از سیب سفید استفاده کنید) را رنده کرده و با مقداری شهد عسل طبیعی مخلوط نموده و به کودک بدهید.

 

امید است به فضل الهی ، انجام این روش ها در درمان سرماخوردگی کودک دلبندتان مؤثر و مفید بوده باشد. توجه داشته باشید که در موارد شدید تر و اورژانسی حتما کودک خود را به نزد دکتر ببرید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۴ هفته قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۲ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۳ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۴ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۴ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۴ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۵ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۵ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۵ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۵ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۵ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۵ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۵ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۵ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۶ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۶ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۶ ماه قبل)

ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی (۶ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۷۴۴۵۵ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۰۶۹۱۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۵۸۳۷۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۲۵۸۷۸ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۱۸۹۶۴ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۸۸۱۷۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۹۲۷۵۳ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۰۲۱۸ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۰۸۶۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۱۲۹۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۲۰۸۸۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۲۰۵۱۱ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۹۶۱۷۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۶۷۹۱۰ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۶۷۵۸۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۱۸۸۱۶ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۰۰۲۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۹۸۲۱۱ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۷۶۵۳ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۰۷۴۹ بازدید)

احادیث بارداری

هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد.

پیامبر خدا حضرت محمد (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۳۱ / ۴ / ۱۳۹۸

۱۹ ذيقعده ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۵۸ : ۲۴ : ۱۴

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۲۴

طلوع خورشید: ۰۶:۰۴

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۹

غروب خورشید: ۲۰:۱۷

اذان مغرب: ۲۰:۳۷

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات