اهمیت خوردن شیر در بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

خوردن شیر در بارداری

خوردن شیر در بارداری. خوردن شیر در دوران بارداری چه اهمیتی دارد؟ تاثیر مصرف شیر در بارداری چیست؟ تاثیر خوردن شیر در حاملگی بر رشد و نمو جنین چیست؟ تاثیر خوردن شیر در دوران بارداری بر سلامتی جنین چیست؟ مصرف شیر در زمان حاملگی چه تاثیری بر سلامتی مادر باردار دارد؟ تاثیر شیر در تکمیل سیستم عصبی جنین و جلوگیری از اختلال آن چه اندازه است؟

در ایم مطلب قصد داریم در مورد اهمیت خوردن شیر در بارداری و تاثیر آن بر سلامتی جنین و همچنین بر مادر باردار صحبت کنیم. پس اگر مشتاق دانستن اطلاعاتی در این زمینه هستید ، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

موضوع تغذیه در بارداری یکی از موضوعات بسیار مهم و حیاتی این دوران محسوب می گردد چرا که تغذیه صحیح و مناسب در حاملگی ارتباط تنگاتنگی با سلامتی و رشد و نمو جنین و نیز سلامتی مادر باردار دارد. هر نوع کمبود مواد حیاتی در این دوران ممکن است خدای ناکرده صدمات جبران ناپذیری را متوجه جنین بکند و حتی ممکن است بر روی سلامتی مادر آبستن اثر سوئی داشته باشد.

از جمله مواد تغذیه ای مهم دوران بارداری می توان از شیر نام برد که تاکید فراوانی هم بر مصرف آن در این دوران شده است. در اینجا از اهمیت و خواص مصرف شیر در بارداری صحبت می کنیم تا فواید استفاده از شیر در حاملگی تا حد زیادی روشن شود. در ابتدا اجازه دهید حدیثی را از پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد اهمیت شیر برای زنان باردار نقل کنیم. آن حضرت در این باره چنین می فرمایند:

به زنان باردار شیر بنوشانید زیرا شیر در مشاعر کودک تاثیر نیکویی خواهد داشت.

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)

از همین یک حدیث می توان به اهمیت خوردن شیر در بارداری پی برد. حال از منظر علمی ببینیم که شیر چه تاثیراتی بر جنین و بر سلامتی مادر باردار دارد.

اولین و مهمترین تاثیر شیر در رشد عمومی و وزن گیری بهتر جنین می باشد. شیر به دلیل داشتن مواد مغذی فراوان باعث رشد بهتر جنین می شود و همچنین در وزن گیری جنین نقش عمده ای دارد و از تولد نوزاد با وزن کم جلوگیری می کند.

شیر سرشار از کلسیم است و طبیعتا در استخوان بندی جنین می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. استفاده از منابع غذایی حاوی کلسیم برای زنان باردار بسیار مهم است زیرا کلسیم در استخوان سازی و تشکیل استخوان جنین نقش عمده ای دارد. اگر خانم باردار از منابع غذایی حاوی کلسیم به حد کافی استفاده نکند ، بدن جنین برای تامین کلسیم مورد نیاز از کلسیم بدن مادر استفاده می کند و این مساله در آینده می تواند بر روی سلامتی مادر تاثیر منفی گذاشته و احیانا باعث پوکی استخوان در او بشود. پس خانم های باردار سعی نمایند حتما شیر را در سبد غذایی دوران حاملگی خود بگنجانند زیرا شیر حاوی مقادیر زیادی کلسیم می باشد. از دیگر مواد غذایی مهمی که دارای کلسیم بوده و در استخوان بندی جنین و رشد او تاثیر فراوانی دارد مصرف بادام در بارداری می باشد.

شاید عمده تصور ما از شیر ، کلسیم موجود در آن و کمک به استخوان سازی باشد اما باید توجه داشت که شیر حاوی مواد مغذی فراوان دیگری می باشد که نقش بسیار پر رنگی در سلامتی جنین دارند. یکی از این مواد مغذی که شاید زیاد توجه نشود و مورد غفلت واقع شود ، وجود ویتامین ب۱۲ (B12) در ترکیب شیر می باشد. اما وجود ویتامین ب۱۲ چه اهمیتی برای جنین دارد؟

ویتامین ب۱۲ که به آن کوبالامین (Cobalamin) نیز گفته می شود نقش مهمی در سلامتی و کارکرد صحیح مغز و سیستم عصبی دارد. از آن جایی که رشد صحیح مغز و سیستم عصبی در جنین بسیار با اهمیت است از این رو قرار دادن مواد غذایی حاوی این ویتامین در سبد غذایی دوران حاملگی بسیار مهم و ضروری است. منابع غذایی حیوانی نظیر شیر و تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین ب۱۲ هستند. مصرف مرتب و روزانه شیر در دوران بارداری سبب جلوگیری از کمبود این ویتامین در بدن مادر باردار شده و این امر بر رشد و تکامل سیستم عصبی جنین تاثیر مثبتی خواهد گذارد.

تامین ویتامین ب۱۲ در دوران بارداری در پیشگیری از اختلالات و ناهنجاری های عصبی جنین و نیز تقویت هوش و حواس پنج گانه جنین شامل بینایی ، چشایی ، بویایی ، شنوایی و لامسه نقش ارزنده ای دارد و حدیثی که در ابتدای مطلب عنوان شد مؤید این قضیه می باشد.

شیر علاوه بر کلسیم و ویتامین ب۱۲ حاوی املاح دیگری نظیر فسفر ، پروتئین ، پتاسیم ، منیزیم و ویتامین های آ (A) ، ب ۱ (B1) ، ب۲ (B2) ، ب۶ (B6) ، ث (C) ، د (D) ، کا (K) ، ئی (E) ، نیاسین ، و اسید فولیک (ویتامین ب۹) (B9) می باشد که همگی برای رشد و نمو و تکامل جنین مورد نیاز می باشند.

شیر همچنین در شادابی و زیبایی پوست جنین نقش مفیدی دارد. البته مواد دیگری نیز غیر از شیر وجود دارند که بر زیبایی و شادابی پوست جنین تاثیر مثبتی دارند که یکی از آن ها عناب است. به مادران باردار توصیه می شود خوردن عناب در بارداری را فراموش ننمایند.

 

زنان باردار روزانه چقدر شیر بخورند؟

حال که به اهمیت خوردن شیر در زمان بارداری و حاملگی پی بردیم سؤالی که می تواند مطرح شود این است که میزان مصرف روزانه شیر در زنان باردار چقدر می تواند باشد؟ در پاسخ باید گفت که به طور متوسط مصرف 2 لیوان شیر در روز (یک لیوان در هنگام صبح و یک لیوان در هنگام شب) برای زنان باردار لازم و مفید است. این میزان می تواند تا 3 لیوان در روز نیز باشد. اگر برای خانم های باردار خوردن روزانه این مقدار شیر ، ممکن نیست لااقل سعی نمایند یک لیوان شیر را در صورت امکان حتما میل نمایند.

بعضی ها شاید معتقد باشند که مصرف سایر ترکیبات شیر مثل دوغ ، به جای شیر می تواند همان خواص را داشته باشد اما باید توجه نمود با وجود خواص سایر فرآورده های لبنی ، شیر خاصیت خودش را دارد و دوغ یا سایر محصولات لبنی نمی توانند معادل شیر باشند. از این رو خانم های باردار حتما سعی نمایند شیر را در سبد غذایی روزانه خود بگنجانند.

 

زنان باردار چه شیری بخورند؟

بهترین شیر برای زنان باردار ، شیر طبیعی است که هیچ مواد افزودنی شیمیایی یا مواد نگهدارنده شیمیایی نداشته باشد. شیر تازه گاو در این میان در اولویت قرار دارد. برای اطمینان از سالم بودن شیر گاو اولا سعی شود از محل مطمئن خریداری و تهیه شود و ثانیا توجه شود که تازه باشد و سوما قبل از مصرف ، جوشانده شود. اگر شیر ، سالم نباشد هنگام جوشاندن آن مشخص می شود.

شاید به دلیل مسائل بهداشتی ، شیر های پاستوریزه به شیر طبیعی گاو ترجیح داده شوند. اما باید توجه داشت که شیرهای پاستوریزه معمولا حاوی مواد نگهدارنده شیمیایی هستند تا مدت ماندگاری آن ها را بالا ببرد. مصرف این مواد نگهدارنده موجود در مواد غذایی از جمله شیر ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی جنین داشته باشد. از این رو شیر تازه و سالم گاو به دلیل خالص بودن و نداشتن مواد افزودنی ، بر شیر پاستوریزه ارجحیت دارد. هر چند که انتخاب با خود خانم های باردار است.

 

شیر را با چه چیز بخوریم؟

بهتر است زنان باردار ، شیر را با خرما بخورند. خوردن روزانه 3 عدد خرما برای زنان باردار توصیه می شود و خانم های حامله می توانند این سه عدد خرما را همراه شیر بخورند. ضمنا خانم های حامله که دارای یبوست بارداری می باشند سعی کنند شیر را به صورت گرم (ولرم مایل به گرم بوده و داغ نباشد) بخورند زیرا خوردن شیر گرم در بارداری در درمان یبوست بارداری نقش مهمی دارد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۴۵۲۷۶ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۶۶۹۲۶۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۳۰۵۳۲ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۰۵۱۷۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۸۸۱۰۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۶۰۶۳۵ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۶۶۰۷۲ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۵۷۰۷۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۱۵۰۸۷ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۰۶۲۹۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۹۵۲۷۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۸۵۹۸۷ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۷۸۲۲۹ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۵۹۲۳۸ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۵۸۷۲۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۹۷۸۶۵ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۸۶۲۷۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۸۵۲۱۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۲۳۵۷ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۶۷۷۴۹ بازدید)

احادیث بارداری

بِهْ بخورد كه نوزاد خوش بوتر و خوش رنگ تر خواهد شد.

حضرت علی عليه السلام درباره زن باردار

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۹ / ۲ / ۱۳۹۸

۱۳ رمضان ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۹ : ۴۸ : ۱۳

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۱۷

طلوع خورشید: ۰۵:۵۷

اذان ظهر: ۱۳:۰۱

اذان عصر: ۱۶:۴۹

غروب خورشید: ۲۰:۰۵

اذان مغرب: ۲۰:۲۵

وقت عشاء: ۲۱:۲۱

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات