آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد


بسم الله الرحمن الرحیم

 

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد؟ به عبارت بهتر ، آیا انعقاد نطفه در روز اشکال دارد؟ این سؤالی است که بعضی از زوجین آن را جستجو می کنند تا جواب مناسبی برای آن پیدا کنند. شاید این سؤال برای شما نیز پیش بیاید و بخواهید که پاسخ مناسب و درستی برای آن پیدا نمایید. ما در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط انعقاد نطفه در روز صحبت کنیم و ببینیم که آیا نزدیکی کردن در روز برای انعقاد نطفه اشکال دارد یا نه و در صورتی که اشکال ندارد ، شرایط انجام آن چگونه است. خوانندگان محترم سایت بارداری و حاملگی ۲ زندگی که علاقمند به این مطلب هستند می توانند با ما در ادامه مقاله همراه شوند.

انعقاد نطفه موضوع بسیار مهمی است. اهمیت این مسئله از آن جهت است که انعقاد نطفه با تشکیل جنین و به دنیا آمدن یک انسان مرتبط می باشد. درست است که نزدیکی و تشکیل نطفه ، یک مدت کوتاهی طول می کشد اما دامنه این موضوع فقط محدود به آن مدت کوتاه نیست! شکل گیری و تشکیل جنین انسان ، موضوع کم اهمیتی نیست و بایستی خیلی نسبت به آن حساس بود تا نطفه سالمی منعقد گردد. برای بعضی از خانواده ها که اطلاع درستی از زمان های مناسب نزدیکی کردن ندارند ممکن است این سؤال ، یک سؤال حیاتی باشد و پاسخ آن هم بایستی قانع کننده باشد. مطمئنّاً پدر و مادری که سعادت دنیوی و اخروی فرزندانشان برای آنها اهمیّت دارد از همان قبل از اقدام به بارداری بایستی به فکر فرزندانشان باشند. برای پدر و مادر دارای حس مسئولیّت ، زمان و نحوه انعقاد نطفه بایستی جزء اولویّت های اصلی باشد و لازم است که از اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن مطلع باشند.

 

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال دارد؟

ما در این جا به این سؤال از دید علم پزشکی جواب نمی دهیم بلکه قصد داریم به این سؤال از منظر دینی و دستورات دین مقدّس اسلام پاسخ بدهیم. از نظر دینی و مطابق سفارشات رسول گرامی اسلام حضرت محمّد مصطفی (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السّلام) در باب آداب مجامعت ، انعقاد نطفه در بعضی از روزها و در بعضی از ساعات روز ، سفارش شده است. در این خصوص ، از رسول گرامی اسلام (ص) دو زمان مورد سفارش قرار گرفته است: ۱) روز پنجشنبه ، موقع زوال خورشید ، ۲) روز جمعه ، بعد از عصر.

در کنار سفارش بالا بایستی موارد و سفارشات دیگر را نیز مد نظر قرار داد ؛ به عبارت دیگر ، ممکن است شرایطی پیش بیاید که نزدیکی کردن در روز پنجشنبه و جمعه را تحت الشعاع خود قرار دهد. به عنوان مثال ، در ماه مبارک رمضان نمی توان در روز عمل نزدیکی انجام داد ؛ یعنی با وجودی که انجام مقاربت در روز پنجشنبه و جمعه (البته در زمان هایی مشخص که ذکر شد) از نظر شرعی سفارش شده است اما انجام این عمل ، همیشه مقدور نیست و به عنوان نمونه همانطور که ذکر شد ، نمی توان در روز ماه مبارک رمضان عمل مقاربت را انجام داد.

البته این محدودیت ها منحصر به ماه مبارک رمضان نیست و شرایط دیگری نیز در این خصوص دخیل می باشند. برای اطلاع از زمان های دقیق و مناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه ، می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده کنید. شما با استفاده از این برنامه به راحتی می توانید از زمان های مناسب جماع مطلع شده و برنامه ریزی بارداری خود را با خیال آسوده انجام دهید.

توجه به یک نکته بسیار مهم هم لازم است و آن این که در کنار توصیه به زمان های مناسب نزدیکی کردن در روز ، زمانی از روز نیز برای نزدیکی کردن و انعقاد نطفه از نظر شرعی مورد نهی واقع شده است. این زمان ، بعد از ظهر است. در این خصوص مطالعه مطالب زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه و  رابطه چپ چشم شدن نوزاد با زمان جماع اکیداً توصیه می گردد.

در مورد انعقاد نطفه در روز می توانید اطلاعات کامل تری را در مطلب چه ساعتی از روز برای نزدیکی مناسب است به دست آورید.

یک مورد بسیار مهم دیگری که می تواند برای پدر و مادر هایی که اقدام به بچه دار شدن می کنند مورد سؤال واقع شود ، زمان نزدیکی و زمان انعقاد نطفه است. شاید برای زوجین این سؤال مطرح شود که اگر در هنگام شب عمل نزدیکی را انجام دهند اما انعقاد نطفه (ترکیب اسپرم با تخمک) در روز اتفاق بیفتد ، شرایط چگونه می شود و آیا این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند؟ در پاسخ به این پرسش بایستی عرض شود که آنچه از دستورات شرع فهمیده می شود ، توصیه ها در مورد زمان های نزدیکی کردن است نه زمان های انعقاد نطفه زیرا ما زمان دقیق انعقاد نطفه را نمی دانیم. زوجین کافی است فقط زمان های نزدیکی کردن را مطابق دستورات شرع اسلام رعایت نمایند و هیچ نگرانی از زمان انعقاد نطفه نداشته باشند. یعنی در واقع آنچه به عنوان انعقاد نطفه در روز مطرح می شود ، نزدیکی کردن در روز می باشد. در این خصوص ، مطالع مطلب زمان نزدیکی یا انعقاد نطفه توصیه می گردد.

 

نتیجه گیری

بر اساس دستورات دین مقدس اسلام ، در حالت کلی ، انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد اما شرایطی برای آن ذکر شده است که حتماً بایستی مورد توجه قرار بگیرد. از نظر شرعی فقط روز پنجشنبه ظهر موقع زوال خورشید و روز جمعه بعد از عصر برای نزدیکی و انعقاد نطفه سفارش شده اند و زمان بعد از ظهر هم به طور کلی مورد نهی واقع شده است. اما حتما شرایط و سفارشات شرعی دیگر مثل واقع شدن این زمان ها در روز ماه مبارک رمضان و ... را نیز بایستی در کنار این سفارش مورد توجه قرار داد. کسانی که علاقمند باشند می توانند مطالب مختلف در این خصوص را که لینک بعضی از آن ها در بالا ذکر شده است مطالعه نمایند ؛ اما افرادی که به هر دلیل امکان مطالعه همه مطالب و محاسبه زمان دقیق نزدیکی کردن برای انعقاد نطفه را ندارند می توانند از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده کنند.

امیدواریم این مطلب هرچند ناچیز توانسته باشد گرهی از مشکلات زوجین را باز کند و راهی هرچند ناچیز در جهت سالم سازی و صالح سازی نسل بشری باشد انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۲ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۸ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۸ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۹ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۱۱۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۷۹۶۵۳ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۹۲۰۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۶۱۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۴۹۸۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۳۸۹۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۰۲۶۳ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۴۹۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۶۳۰ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۹۱۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۰۴۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۵۴۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۱۱۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۸۱۸۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۴۰۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۳۷۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۰۸۴۴ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۹۶۱۵ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۴۵۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۹۵۸ بازدید)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۳۱ / ۳ / ۱۴۰۳

۱۳ ذيحجه ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۳۲ : ۵۵ : ۱۲

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۰۲

طلوع خورشید: ۰۴:۴۹

اذان ظهر: ۱۲:۰۶

اذان عصر: ۱۵:۵۵

غروب خورشید: ۱۹:۲۳

اذان مغرب: ۱۹:۴۵

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات