بی بی چک چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بی بی چک چیستبی بی چک. بیبی چک. بی بی چک چیست؟ بیبی چک چه کاربردی دارد؟ چگونه از بی بی چک استفاده کنیم؟ شاید شما نیز این نام به گوشتان خورده است و اگر آشنایی چندانی با آن ندارید احتمالا مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستید. اگر چنین تصمیمی دارید پس با ما همراه شوید زیرا در این مطلب قصد داریم در مورد بیبی چک صحبت کنیم.

بی بی چک یا بیبی چک ، فارسی شده عبارت لاتین Baby Check می باشد و همانطور که از اسم آن هم پیداست یعنی بررسی بچه. بی بی چک وسیله ای است که برای بررسی وجود بچه در رحم مادر و به اصطلاح بهتر ، جهت بررسی باردار بودن خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد. بی بی چک وسیله ای است که جهت تست و تشخیص حامله بودن زنان به راحتی در خانه قابل استفاده است. البته استفاده از این وسیله فقط یکی از راه های مشخص شدن حاملگی خانم هاست و راه های دیگری هم جهت تشخیص باردار بودن زن ها وجود دارد. به عنوان مثال ، یکی از روش هایی که می تواند جهت تعیین حاملگی خانم ها مورد استفاده قرار بگیرد ، از طریق سریعترین روش تشخیص بارداری است که هیچ هزینه ای هم ندارد! و به راحتی می توان آن را در منزل انجام داد. اما سؤال مهم این است که تست بی بی چک چگونه کار می کند؟

 

بی بی چک چگونه کار می کند؟

برای اینکه اصول کار بیبی چک را بدانیم و ببینیم که این وسیله چکونه کار می کند لازم است کمی در مورد مراحل ابتدایی بارداری بدانیم. همانطور که شاید شما نیز اطلاع دارید ، بارداری از طریق ترکیب اسپرم مرد با تخمک خانم حادث می شود. پس از ترکیب اسپرم با تخمک ، تخمک بارور شده و لقاح یافته به اذن الهی به طرف رحم حرکت کرده و به جداره داخلی رحم می چسبد. پس از این کار ، جفت تشکیل می شود. پس از تشکیل جفت هورمونی به نام اچ سی جی (hcg) که به بتا اچ سی جی (beta hcg) هم معروف است از جفت ترشح می گردد. این هورمون پس از ترشح ابتدا وارد خون مادر شده و مدتی بعد هم وارد ادرار مادر می گردد. وجود هورمون بتا اچ سی جی (βhcg) در خون را می توان به وسیله آزمایش خون بارداری تشخیص داد و برای تشخیص وجود هورمون β-hcg در ادرار مادر هم می توان بی بی چک استفاده کرد. پس اصول کار بیبی چک جهت تشخیص بارداری ، بر اساس اندازه گیری هورمون بتا هاش سی جی (beta-hcg) در ادرار مادر است.

 

چگونه از بی بی چک استفاده کنیم؟

روش استفاده از بی بی چک چگونه است؟ سؤال به جایی است. مطمئنا روش استفاده صحیح از یک وسیله مهم است و بی بی چک هم از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که در بالا اشاره شد ، بی بی چک از طریق اندازه گیری هورمون b-hcg در ادرار خانم ها ، قادر به مشخص کردن بارداری است. پس بنابر این لازم است تا بیبی چک با ادرار خانم تماس داشته باشد. همه بی بی چک ها قسمتی جهت تماس با ادرار خانم ها دارند که البته ممکن است این قسمت در بی بی چک های گوناگون کمی متفاوت باشد. بعضی از بیبی چک ها یک قسمتی بر روی بدنه خود دارند که هنگام تست ، بایستی کمی از ادرار خانم در آن قسمت ریخته شود (قسمت نشان داده شده با حرف S درشکل الف). بعضی از بیبی چک ها هم طوری طراحی شده اند که می توان آن ها را از یک سر آن که جهت آغشته شدن به ادرار است ، در داخل لیوان حاوی ادرار خانم قرار دارد (قسمت نشان داده شده با حرف S در شکل ب).

بی بی چک

پس از تماس ادرار خانم با قسمت مورد نظر از بی بی چک ، مدتی در حدود 5 دقیقه صبر می کنیم تا نتیجه کار مشخص شود. حال به تفسیر نتیجه حاصل از آزمایش با بی بی چک می پردازیم.

 

تفسیر نتیجه بی بی چک

پس از آن که مدتی در حدود 5 دقیقه از تماس بی بی چک با ادرار خانم گذشت ، طبق تصاویر نشان داده شده در شکل های الف و ب به تفسیر نتیجه حاصل از بیبی چک می پردازیم. نتیجه حاصله سه حالت می تواند داشته باشد که هر کدام در زیر توضیح داده شده اند:

  1. نتیجه مثبت: در این حالت طبق قسمت شماره 1 اشکال الف و ب ، دو خط قرمز پر رنگ در قسمت هایی که با حروف C و T مشخص شده اند ظاهر می گردد. این حالت نشاندهنده بارداری خانم می باشد.
     
  2. نتیجه منفی: وقتی نتیجه حاصل از بی بی چک منفی باشد ، طبق قسمت شماره 2 در اشکال الف و ب ، قسمت مشخص شده با حرف C ، قرمز پر رنگ می شود ولی قسمت نشان داده شده با حرف T رنگی ندارد. در این حالت ، جواب منفی بوده و خانم ، حامله نیستند.
     
  3. نتیجه مثبت ضعیف: حالت سومی هم مطابق قسمت شماره 3 در شکل های الف و ب وجود دارد که در آن ، قسمت C ، قرمز پر رنگ گردیده و قسمت T قرمز کم رنگ می باشد. این حالت یک حالت مشکوک است و قطعا نمی توان گفت که جواب ، مثبت است یا منفی. در این حالت می توان چند روز دیگر ، آزمایش را مجددا تکرار کرد یا از روش آزمایش خون بارداری جهت مشخص شدن نتیجه استفاده کرد.

 

چه زمانی باید از بی بی چک استفاده کرد؟

زمان استفاده از بیبی چک بسیار مهم است چرا که اگر این آزمایش در زمان مناسب انجام نشود نمی توان انتظار داشت که نتیجه صحیحی بدهد. ضمن اینکه دقت تشخیص بی بی چک هم بسیار مهم می باشد. همانطور که در بالا ذکر شد ، پس از تشکیل جفت ، هورمون بتا اچ سی جی از آن ترشح می شود. غلظت این هورمون در روزهای اولیه ترشح زیاد نیست و مناسب اندازه گیری نمی باشد. تقریبا از 6 روز پس از لقاح اسپرم با تخمک ، مقدار این هورمون در خون مادر قابل اندازه گیری است و حدودا از 14 روز پس از لقاح اسپرم با تخمک ، مقدار این هورمون در ادرار مادر قابل اندازه گیری است که در این زمان می توان از بی بی چک استفاده کرد. مدت 14 روز پس از لقاح ، تقریبا همان زمانی است که خانم انتظار دارد دوره قاعدگی او شروع شود. پس اگر عادت ماهانه خانم در زمانی که او معمولا انتظار دارد ، شروع نشد ، پس می تواند از بی بی چک استفاده کند. اما معمولا به دلیل کیفیت بعضی از بی بی چک ها ، شاید نتیجه صحیح در این زمان حاصل نشود پس بنابر این بهتر است که خانم ها چند روز پس از گذشتن از زمان عادت ماهانه نسبت به استفاده از بیبی چک اقدام کنند. بعضی از خانم ها معمولا پس از یک هفته تاخیر در عادت ماهانه از این وسیله استفاده می کنند.

به هر حال ، کیفیت بی بی چک خیلی مهم است و همچنین شرایط خانم هم تاثیر دارد. ضمنا بهترین وقت در شبانه روز جهت استفاده از تست بی بی چک ، زمان صبح و با حالت ناشتا می باشد زیرا غلظت ادرار در این حالت بیشتر بوده و بالطبع ، غلظت هورمون بتا اچ سی جی هم بیشتر خواهد بود و در نتیجه مطلوب تاثیر زیادی خواهد داشت. پس از مثبت شدن نتیجه تست بارداری با بی بی چک ، جهت نتیجه قطعی می توان آزمایش خون بارداری داد. همواره سعی نمایید راهنمای همراه دستگاه بی بی چک را با دقت مطالعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان مناسب استفاده از بی بی چک می توانید مطلب بهترین زمان استفاده از بی بی چک را مطالعه نمایید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۱ هفته قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۲ هفته قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۳ هفته قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۳ هفته قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۴ هفته قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۴ هفته قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۴ هفته قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۱ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۱ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۱ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۱ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۱ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۲ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۲ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۲ ماه قبل)

ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی (۲ ماه قبل)

بارداری با طب سنتی (۲ ماه قبل)

نزدیکی در شب شهادت چه حکمی دارد (۲ ماه قبل)

آیا تست بارداری با بی بی چک دقیق است (۲ ماه قبل)

بارداری با رحم اجاره ای چگونه است (۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۱۸۵۵۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۶۳۲۴۵۸ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۰۵۲۸۶ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۸۶۷۴۶ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۴۶۱۵۷۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۳۷۶۲۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۴۴۰۹۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۴۲۵۴۷ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۹۹۲۰۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۸۹۵۲۱ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۷۴۴۲۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۶۱۸۵۱ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۲۶۰۵۵۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۵۰۹۱۹ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۴۸۲۸۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۸۳۶۲۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۷۶۶۴۷ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۷۳۱۵۴ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۷۱۵۸۰ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۶۱۶۵۹ بازدید)

احادیث بارداری

هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد.

پیامبر خدا حضرت محمد (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۶ / ۱ / ۱۳۹۸

۱۹ رجب ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۶ : ۲۵ : ۱۰

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۳۶

طلوع خورشید: ۰۷:۰۰

اذان ظهر: ۱۳:۱۰

اذان عصر: ۱۶:۴۰

غروب خورشید: ۱۹:۲۱

اذان مغرب: ۱۹:۳۹

وقت عشاء: ۲۰:۲۶

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۸

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات