تست و آزمایش بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

تست و آزمایش بارداری

تست بارداری. آزمایش بارداری. تست بارداری به چه روش هایی انجام می شود؟ آزمایش بارداری چیست؟ چگونه باردار بودن را بفهمیم؟ از طریق کدام تست و آزمایش می توان حامله بودن زن را تشخیص داد؟ کدام روش های خانگی جهت تست بارداری وجود دارند؟

بارداری یکی از لحظه های شیرین برای زنان محسوب می شود. اطلاع از باردار شدن می تواند خوشحالی زیادی داشته باشد مخصوصا در مورد زنانی که مدت زمانی را به دلایل مختلف نتوانسته اند باردار شوند. پس از آن که زن و مرد جهت بارداری و بچه دار شدن اقدام می کنند ، یکی از مسائل مهم در این زمان اطلاع از باردار شدن زن می باشد. زن و مرد می خواهند بدانند که آیا اقدام آن ها در جهت حامله شدن خانم مثبت بوده است یا نه. به همین منظور به دنبال راهی برای تست و آزمایش بارداری می گردند. حال ببینیم چه تست حاملگی و آزمایش بارداری وجود دارد که می توانیم از طریق آن باردار شدن خانم را متوجه شویم.

تست ها و آزمایش های مختلفی جهت بررسی حامله بودن زن وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. صرف نظر از خصوصیات هریک از تست ها و آزمایشات بارداری ، آن ها را می توان در دو دسته طبقه بندی نمود که عبارتند از تست های خانگی بارداری و تست های آزمایشگاهی بارداری. حال به توضیح هریک از این روش ها می پردازیم.

 

تست بارداری در منزل

تست بارداری در منزل یا همان تست خانگی بارداری عبارت است از بررسی حامله بودن زن به وسیله روش هایی که به راحتی در منزل قابل انجام هستند. روش های خانگی تست حاملگی نیازی به مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاهی ندارند و با کمی مهارت ، به سادگی در خانه انجام می گیرند.

مزیت مهم تست های بارداری خانگی ، ساده ، ارزان و راحت بودن استفاده از آن ها می باشد. این تست ها یا بدون ابزار خاصی انجام می شوند همانند سریع ترین نشانه بارداری و حاملگی یا با استفاده از ابزار های بسیار ساده قابل انجام هستند مثل بی بی چک. امروزه بیبی چک ها جزء متداول ترین روش های تست خانگی بارداری محسوب می شوند. بی بی چک ها در داروخانه ها به راحتی در دسترس هستند و انواع بی بی چک را به راحتی می توان از این طریق تهیه نمود. طرز استفاده از بیبی چک بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در نتیجه تست حاملگی دارد و بایستی سعی شود مطابق دستورالعمل ارائه شده برای آن مورد استفاده قرار گیرد.

تست های خانگی بارداری شاید به اندازه روش های آزمایشگاهی از دقت زیاد بالایی برخوردار نباشند اما برای بررسی اولیه مثبت بودن نتیجه حاملگی می توانند بسیار سودمند باشند. به عبارت بهتر ، از طریق تست های خانگی حاملگی می توان احتمال حامله بودن خانم را تا حدی تشخیص داد سپس جهت بررسی بیشتر و قطعی شدن بارداری به مراکز آزمایشگاهی مراجعه نمود تا از طریق روش های دقیق تر تست حاملگی ، نتیجه قطعی بارداری یا عدم بارداری مشخص شود. مطلب بی بی چک یا آزمایش خون جهت مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می گردد.

تست های بارداری خانگی در عین ارزشمند بودن ، قادر به تشخیص ناهنجاری های بارداری مثل حاملگی خارج از رحم و بارداری پوچ نیستند و این ناهنجاری ها از طریق روش های دقیق تر تست بارداری در آزمایشگاه و مراکز درمانی قابل تشخیص می باشند. پس بنابر این صرفا با اتکا به روش های تست حاملگی در منزل نمی توان از بارداری سالم مطمئن شد و استفاده از روش های دقیق تر تشخیص بارداری می تواند جهت تعیین حاملگی سالم مفید باشد.

تست بارداری در آزمایشگاه

همانطور که عرض شد ، روش های خانگی یکی از ابزار های تست بارداری محسوب می گردند. علاوه بر روش های فوق ، روش های دقیق تر تست بارداری وجود دارند که در مراکز آزمایشگاهی و درمانی انجام می شوند. دو مورد از روش های آزمایشگاهی تشخیص بارداری که به طور عمده مورد استفاده هستند عبارتند از آزمایش خون بارداری و سونوگرافی. آزمایش خون بارداری در مقایسه با بی بی چک ، روش دقیق تری جهت تشخیص حاملگی می باشد. آزمایش خون حاملگی از طریق اخذ مقداری خون از مادر در آزمایشگاه انجام می شود. هزینه این آزمایش در مقایسه با بیبی چک (البته بیبی چک های معمولی) کمی بالاست اما دقت آن در مقایسه با بی بی چک هم بالا تر می باشد. با وجود دقت زیاد روش آزمایش خون جهت تشخیص بارداری ، اما این آزمایش هم در تشخیص ناهنجاری های حاملگی مثل بارداری خارج از رحم و حاملگی پوچ نمی تواند به درستی عمل کند. در این موارد ، یکی از بهترین روش هایی که می تواند در تشخیص بارداری و حاملگی صحیح و سالم کمک موثری بکند ، استفاده از سونوگرافی می باشد.

سونوگرافی قادر به تشخیص صحت بارداری و نیز تشخیص برخی از ناهنجاری های حاملگی مثل بارداری بیرون از رحم و بارداری پوچ می باشد. توجه به یک نکته لازم است و آن اینکه سونوگرافی برای زمان های بسیار اولیه بارداری به کار نمی رود و لازم است تا رشد رویان به حدی برسد که در سونوگرافی قابل مشاهده باشد. پس زمانی که رویان به اندازه ای برسد که قابل تشخیص و اندازه گیری به وسیله سونوگرافی باشد ، در این حالت از سونوگرافی استفاده می کنند. البته تعداد سونوگرافی جنین در بارداری فقط منحصر به یک مرحله نیست و در مراحل مختلف بارداری ، سونوگرافی های متعددی انجام می شود تا در هر زمان ، وضعیت جنین و سلامتی او مشخص گردد.

مراحل انجام تست بارداری و آزمایش حاملگی

همانطور که ذکر گردید ، روش های مختلفی جهت تست بارداری و آزمایش حاملگی وجود دارند که در دو دسته بندی کلی تست های خانگی و آزمایشگاهی قرار می گیرند. ممکن است سوال شود که چه اولویتی در انتخاب این روش ها می تواند وجود داشته باشد و یا به عبارت بهتر ، مراحل انجام تست بارداری و آزمایش حاملگی چگونه می تواند باشد؟ از کدام روش در لحظات اولیه شکل گیری بارداری می توان استفاده نمود و از کدام روش در مراحل بعدی بارداری می توان بهره جست؟

با توجه به مطالب بالا و در نظر گرفتن هزینه های تست حاملگی و نیز سهولت انجام آن می توان مراحل تست بارداری و روش های تشخیص حاملگی را را به شرح زیر بیان کرد:

مرحله اولیه تشخیص بارداری

مرحله اولیه تشخیص بارداری و حاملگی به وسیله روش های خانگی به راحتی در منزل قابل اجرا هستند. هدف از مرحله اولیه تست بارداری مشخص شدن احتمال بارداری می باشد. پس از اینکه به وسیله روش های خانگی تست حاملگی ، مثبت بودن بارداری مشخص شد آنگاه می توان از مرحله دقیق تر تست حاملگی جهت مشخص شدن قطعی حاملگی تا حد زیادی استفاده کرد. انجام مرحله اولیه تست حاملگی قبل از مرحله دقیق تر آن ، از لحاظ کاهش هزینه های مربوط به تست آبستنی می تواند اقدامی مثبت تلقی شود.

مرحله دقیق تر تست حاملگی

در این مرحله یکی از روش های مرسوم که مورد استفاده قرار می گیرد ، آزمایش خون بارداری است. از طریق آزمایش خون بارداری می توانیم جواب مثبتی را که در مرحله اولیه گرفته ایم ، قطعی کنیم. در این مرحله لازم است به منظور تست خون حاملگی به آزمایشگاه مراجعه شود. در این مرحله تقریبا جواب قطعی حاملگی یا عدم حاملگی مشخص می شود اما برای بررسی صحت بارداری و نیز سلامتی جنین ، لازم است تا مرحله تکمیلی تست بارداری انجام شود.

مرحله تکمیلی تست بارداری و حاملگی

وقتی به این مرحله رسیدیم تقریبا از مثبت بودن نتیجه بارداری و حاملگی مطمئن هستیم و فقط می خواهیم شرایط صحت بارداری و وضعیت جنین و نیز برخی از شرایط مادر را بررسی کنیم. در حال حاضر بهترین روش تست در این مرحله استفاده از روش سونوگرافی می باشد. به وسیله روش سونوگرافی ، برخی از مشکلات و ناهنجاری های بارداری که در مراحل اولیه و دقیق تر قابل تشخیص نبودند می توانند مشخص شوند. ضمن اینکه رشد جنین را نیز می توان بررسی و کنترل نمود.

توجه داشته باشیم که این مراحل در یک بارداری عادی می توانند رعایت شوند اما در شرایط خاص و بنا به تشخیص پزشک و ... ، شرایط می توانند تغییر کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۴ هفته قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۶ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۷ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۸ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۱۱۳۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۶۸۸۹۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۳۸۵۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۳۵۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۲۸۷۲ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۰۶۸۱ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۹۸۲۱۶ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۰۷۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۲۳۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۳۴۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۰۸۳۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۱۱۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۵۹۹۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۵۳۳۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۵۹۹۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۱۶۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۸۸۲۶۵ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۳۴۶۴ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۰۱۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۷۵۱ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندُر نر بدهيد كه اگر در شكم او پسر باشد ، هوشمند ، دانا و دلير خارج مى شود و اگر دختر باشد ، خوش رو و خوش خو مى گردد و سَرين او بزرگ شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز شنبه

یا رب العالمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

شنبه

۲۹ / ۲ / ۱۴۰۳

۹ ذيقعده ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۰۲ : ۴۴ : ۱۳

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۱۷

طلوع خورشید: ۰۴:۵۷

اذان ظهر: ۱۲:۰۱

اذان عصر: ۱۵:۴۹

غروب خورشید: ۱۹:۰۵

اذان مغرب: ۱۹:۲۵

وقت عشاء: ۲۰:۲۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات