تست و آزمایش بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

تست و آزمایش بارداری

تست بارداری. آزمایش بارداری. تست بارداری به چه روش هایی انجام می شود؟ آزمایش بارداری چیست؟ چگونه باردار بودن را بفهمیم؟ از طریق کدام تست و آزمایش می توان حامله بودن زن را تشخیص داد؟ کدام روش های خانگی جهت تست بارداری وجود دارند؟

بارداری یکی از لحظه های شیرین برای زنان محسوب می شود. اطلاع از باردار شدن می تواند خوشحالی زیادی داشته باشد مخصوصا در مورد زنانی که مدت زمانی را به دلایل مختلف نتوانسته اند باردار شوند. پس از آن که زن و مرد جهت بارداری و بچه دار شدن اقدام می کنند ، یکی از مسائل مهم در این زمان اطلاع از باردار شدن زن می باشد. زن و مرد می خواهند بدانند که آیا اقدام آن ها در جهت حامله شدن خانم مثبت بوده است یا نه. به همین منظور به دنبال راهی برای تست و آزمایش بارداری می گردند. حال ببینیم چه تست حاملگی و آزمایش بارداری وجود دارد که می توانیم از طریق آن باردار شدن خانم را متوجه شویم.

تست ها و آزمایش های مختلفی جهت بررسی حامله بودن زن وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. صرف نظر از خصوصیات هریک از تست ها و آزمایشات بارداری ، آن ها را می توان در دو دسته طبقه بندی نمود که عبارتند از تست های خانگی بارداری و تست های آزمایشگاهی بارداری. حال به توضیح هریک از این روش ها می پردازیم.

 

تست بارداری در منزل

تست بارداری در منزل یا همان تست خانگی بارداری عبارت است از بررسی حامله بودن زن به وسیله روش هایی که به راحتی در منزل قابل انجام هستند. روش های خانگی تست حاملگی نیازی به مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاهی ندارند و با کمی مهارت ، به سادگی در خانه انجام می گیرند.

مزیت مهم تست های بارداری خانگی ، ساده ، ارزان و راحت بودن استفاده از آن ها می باشد. این تست ها یا بدون ابزار خاصی انجام می شوند همانند سریع ترین نشانه بارداری و حاملگی یا با استفاده از ابزار های بسیار ساده قابل انجام هستند مثل بی بی چک. امروزه بیبی چک ها جزء متداول ترین روش های تست خانگی بارداری محسوب می شوند. بی بی چک ها در داروخانه ها به راحتی در دسترس هستند و انواع بی بی چک را به راحتی می توان از این طریق تهیه نمود. طرز استفاده از بیبی چک بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در نتیجه تست حاملگی دارد و بایستی سعی شود مطابق دستورالعمل ارائه شده برای آن مورد استفاده قرار گیرد.

تست های خانگی بارداری شاید به اندازه روش های آزمایشگاهی از دقت زیاد بالایی برخوردار نباشند اما برای بررسی اولیه مثبت بودن نتیجه حاملگی می توانند بسیار سودمند باشند. به عبارت بهتر ، از طریق تست های خانگی حاملگی می توان احتمال حامله بودن خانم را تا حدی تشخیص داد سپس جهت بررسی بیشتر و قطعی شدن بارداری به مراکز آزمایشگاهی مراجعه نمود تا از طریق روش های دقیق تر تست حاملگی ، نتیجه قطعی بارداری یا عدم بارداری مشخص شود. مطلب بی بی چک یا آزمایش خون جهت مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می گردد.

تست های بارداری خانگی در عین ارزشمند بودن ، قادر به تشخیص ناهنجاری های بارداری مثل حاملگی خارج از رحم و بارداری پوچ نیستند و این ناهنجاری ها از طریق روش های دقیق تر تست بارداری در آزمایشگاه و مراکز درمانی قابل تشخیص می باشند. پس بنابر این صرفا با اتکا به روش های تست حاملگی در منزل نمی توان از بارداری سالم مطمئن شد و استفاده از روش های دقیق تر تشخیص بارداری می تواند جهت تعیین حاملگی سالم مفید باشد.

تست بارداری در آزمایشگاه

همانطور که عرض شد ، روش های خانگی یکی از ابزار های تست بارداری محسوب می گردند. علاوه بر روش های فوق ، روش های دقیق تر تست بارداری وجود دارند که در مراکز آزمایشگاهی و درمانی انجام می شوند. دو مورد از روش های آزمایشگاهی تشخیص بارداری که به طور عمده مورد استفاده هستند عبارتند از آزمایش خون بارداری و سونوگرافی. آزمایش خون بارداری در مقایسه با بی بی چک ، روش دقیق تری جهت تشخیص حاملگی می باشد. آزمایش خون حاملگی از طریق اخذ مقداری خون از مادر در آزمایشگاه انجام می شود. هزینه این آزمایش در مقایسه با بیبی چک (البته بیبی چک های معمولی) کمی بالاست اما دقت آن در مقایسه با بی بی چک هم بالا تر می باشد. با وجود دقت زیاد روش آزمایش خون جهت تشخیص بارداری ، اما این آزمایش هم در تشخیص ناهنجاری های حاملگی مثل بارداری خارج از رحم و حاملگی پوچ نمی تواند به درستی عمل کند. در این موارد ، یکی از بهترین روش هایی که می تواند در تشخیص بارداری و حاملگی صحیح و سالم کمک موثری بکند ، استفاده از سونوگرافی می باشد.

سونوگرافی قادر به تشخیص صحت بارداری و نیز تشخیص برخی از ناهنجاری های حاملگی مثل بارداری بیرون از رحم و بارداری پوچ می باشد. توجه به یک نکته لازم است و آن اینکه سونوگرافی برای زمان های بسیار اولیه بارداری به کار نمی رود و لازم است تا رشد رویان به حدی برسد که در سونوگرافی قابل مشاهده باشد. پس زمانی که رویان به اندازه ای برسد که قابل تشخیص و اندازه گیری به وسیله سونوگرافی باشد ، در این حالت از سونوگرافی استفاده می کنند. البته تعداد سونوگرافی جنین در بارداری فقط منحصر به یک مرحله نیست و در مراحل مختلف بارداری ، سونوگرافی های متعددی انجام می شود تا در هر زمان ، وضعیت جنین و سلامتی او مشخص گردد.

مراحل انجام تست بارداری و آزمایش حاملگی

همانطور که ذکر گردید ، روش های مختلفی جهت تست بارداری و آزمایش حاملگی وجود دارند که در دو دسته بندی کلی تست های خانگی و آزمایشگاهی قرار می گیرند. ممکن است سوال شود که چه اولویتی در انتخاب این روش ها می تواند وجود داشته باشد و یا به عبارت بهتر ، مراحل انجام تست بارداری و آزمایش حاملگی چگونه می تواند باشد؟ از کدام روش در لحظات اولیه شکل گیری بارداری می توان استفاده نمود و از کدام روش در مراحل بعدی بارداری می توان بهره جست؟

با توجه به مطالب بالا و در نظر گرفتن هزینه های تست حاملگی و نیز سهولت انجام آن می توان مراحل تست بارداری و روش های تشخیص حاملگی را را به شرح زیر بیان کرد:

مرحله اولیه تشخیص بارداری

مرحله اولیه تشخیص بارداری و حاملگی به وسیله روش های خانگی به راحتی در منزل قابل اجرا هستند. هدف از مرحله اولیه تست بارداری مشخص شدن احتمال بارداری می باشد. پس از اینکه به وسیله روش های خانگی تست حاملگی ، مثبت بودن بارداری مشخص شد آنگاه می توان از مرحله دقیق تر تست حاملگی جهت مشخص شدن قطعی حاملگی تا حد زیادی استفاده کرد. انجام مرحله اولیه تست حاملگی قبل از مرحله دقیق تر آن ، از لحاظ کاهش هزینه های مربوط به تست آبستنی می تواند اقدامی مثبت تلقی شود.

مرحله دقیق تر تست حاملگی

در این مرحله یکی از روش های مرسوم که مورد استفاده قرار می گیرد ، آزمایش خون بارداری است. از طریق آزمایش خون بارداری می توانیم جواب مثبتی را که در مرحله اولیه گرفته ایم ، قطعی کنیم. در این مرحله لازم است به منظور تست خون حاملگی به آزمایشگاه مراجعه شود. در این مرحله تقریبا جواب قطعی حاملگی یا عدم حاملگی مشخص می شود اما برای بررسی صحت بارداری و نیز سلامتی جنین ، لازم است تا مرحله تکمیلی تست بارداری انجام شود.

مرحله تکمیلی تست بارداری و حاملگی

وقتی به این مرحله رسیدیم تقریبا از مثبت بودن نتیجه بارداری و حاملگی مطمئن هستیم و فقط می خواهیم شرایط صحت بارداری و وضعیت جنین و نیز برخی از شرایط مادر را بررسی کنیم. در حال حاضر بهترین روش تست در این مرحله استفاده از روش سونوگرافی می باشد. به وسیله روش سونوگرافی ، برخی از مشکلات و ناهنجاری های بارداری که در مراحل اولیه و دقیق تر قابل تشخیص نبودند می توانند مشخص شوند. ضمن اینکه رشد جنین را نیز می توان بررسی و کنترل نمود.

توجه داشته باشیم که این مراحل در یک بارداری عادی می توانند رعایت شوند اما در شرایط خاص و بنا به تشخیص پزشک و ... ، شرایط می توانند تغییر کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۴ هفته قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۲ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۳ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۴ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۴ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۴ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۵ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۵ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۵ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۵ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۵ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۵ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۵ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۵ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۵ ماه قبل)

اختلال نعوظ چیست (۶ ماه قبل)

بارداری با وجود کیست تخمدان (۶ ماه قبل)

نزدیکی به صورت ایستاده چه حکمی دارد (۶ ماه قبل)

ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی (۶ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۹۷۴۴۵۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۰۶۹۱۸ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۵۵۸۳۷۲ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۲۵۸۷۹ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۱۸۹۶۴ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۴۸۸۱۷۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۳۹۲۷۵۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۷۰۲۲۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۳۰۸۶۶ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۲۱۲۹۵ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۲۰۸۸۶ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۲۰۵۱۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۹۶۱۷۸ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۶۷۹۱۰ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۶۷۵۸۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۱۸۸۲۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۰۰۰۲۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۹۸۲۱۴ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۸۷۶۵۵ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۱۸۰۷۵۰ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردار خود كُندر دهيد چرا كه كودك ، اگر در شكم مادر با كُندر تغذيه شود ، دلش استوار و عقلش افزون مى شود؛ اگر پسر باشد ، شجاع مى گردد و اگر دختر باشد سَرين او درشت شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز دوشنبه

یا قاضی الحاجات (۱۰۰ مرتبه)

امروز

دوشنبه

۳۱ / ۴ / ۱۳۹۸

۱۹ ذيقعده ۱۴۴۰

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۸ : ۲۸ : ۱۴

فصل تابستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۲۴

طلوع خورشید: ۰۶:۰۴

اذان ظهر: ۱۳:۱۱

اذان عصر: ۱۶:۵۹

غروب خورشید: ۲۰:۱۷

اذان مغرب: ۲۰:۳۷

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات