تست و آزمایش بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

تست و آزمایش بارداری

تست بارداری. آزمایش بارداری. تست بارداری به چه روش هایی انجام می شود؟ آزمایش بارداری چیست؟ چگونه باردار بودن را بفهمیم؟ از طریق کدام تست و آزمایش می توان حامله بودن زن را تشخیص داد؟ کدام روش های خانگی جهت تست بارداری وجود دارند؟

بارداری یکی از لحظه های شیرین برای زنان محسوب می شود. اطلاع از باردار شدن می تواند خوشحالی زیادی داشته باشد مخصوصا در مورد زنانی که مدت زمانی را به دلایل مختلف نتوانسته اند باردار شوند. پس از آن که زن و مرد جهت بارداری و بچه دار شدن اقدام می کنند ، یکی از مسائل مهم در این زمان اطلاع از باردار شدن زن می باشد. زن و مرد می خواهند بدانند که آیا اقدام آن ها در جهت حامله شدن خانم مثبت بوده است یا نه. به همین منظور به دنبال راهی برای تست و آزمایش بارداری می گردند. حال ببینیم چه تست حاملگی و آزمایش بارداری وجود دارد که می توانیم از طریق آن باردار شدن خانم را متوجه شویم.

تست ها و آزمایش های مختلفی جهت بررسی حامله بودن زن وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. صرف نظر از خصوصیات هریک از تست ها و آزمایشات بارداری ، آن ها را می توان در دو دسته طبقه بندی نمود که عبارتند از تست های خانگی بارداری و تست های آزمایشگاهی بارداری. حال به توضیح هریک از این روش ها می پردازیم.

 

تست بارداری در منزل

تست بارداری در منزل یا همان تست خانگی بارداری عبارت است از بررسی حامله بودن زن به وسیله روش هایی که به راحتی در منزل قابل انجام هستند. روش های خانگی تست حاملگی نیازی به مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاهی ندارند و با کمی مهارت ، به سادگی در خانه انجام می گیرند.

مزیت مهم تست های بارداری خانگی ، ساده ، ارزان و راحت بودن استفاده از آن ها می باشد. این تست ها یا بدون ابزار خاصی انجام می شوند همانند سریع ترین نشانه بارداری و حاملگی یا با استفاده از ابزار های بسیار ساده قابل انجام هستند مثل بی بی چک. امروزه بیبی چک ها جزء متداول ترین روش های تست خانگی بارداری محسوب می شوند. بی بی چک ها در داروخانه ها به راحتی در دسترس هستند و انواع بی بی چک را به راحتی می توان از این طریق تهیه نمود. طرز استفاده از بیبی چک بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در نتیجه تست حاملگی دارد و بایستی سعی شود مطابق دستورالعمل ارائه شده برای آن مورد استفاده قرار گیرد.

تست های خانگی بارداری شاید به اندازه روش های آزمایشگاهی از دقت زیاد بالایی برخوردار نباشند اما برای بررسی اولیه مثبت بودن نتیجه حاملگی می توانند بسیار سودمند باشند. به عبارت بهتر ، از طریق تست های خانگی حاملگی می توان احتمال حامله بودن خانم را تا حدی تشخیص داد سپس جهت بررسی بیشتر و قطعی شدن بارداری به مراکز آزمایشگاهی مراجعه نمود تا از طریق روش های دقیق تر تست حاملگی ، نتیجه قطعی بارداری یا عدم بارداری مشخص شود. مطلب بی بی چک یا آزمایش خون جهت مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می گردد.

تست های بارداری خانگی در عین ارزشمند بودن ، قادر به تشخیص ناهنجاری های بارداری مثل حاملگی خارج از رحم و بارداری پوچ نیستند و این ناهنجاری ها از طریق روش های دقیق تر تست بارداری در آزمایشگاه و مراکز درمانی قابل تشخیص می باشند. پس بنابر این صرفا با اتکا به روش های تست حاملگی در منزل نمی توان از بارداری سالم مطمئن شد و استفاده از روش های دقیق تر تشخیص بارداری می تواند جهت تعیین حاملگی سالم مفید باشد.

تست بارداری در آزمایشگاه

همانطور که عرض شد ، روش های خانگی یکی از ابزار های تست بارداری محسوب می گردند. علاوه بر روش های فوق ، روش های دقیق تر تست بارداری وجود دارند که در مراکز آزمایشگاهی و درمانی انجام می شوند. دو مورد از روش های آزمایشگاهی تشخیص بارداری که به طور عمده مورد استفاده هستند عبارتند از آزمایش خون بارداری و سونوگرافی. آزمایش خون بارداری در مقایسه با بی بی چک ، روش دقیق تری جهت تشخیص حاملگی می باشد. آزمایش خون حاملگی از طریق اخذ مقداری خون از مادر در آزمایشگاه انجام می شود. هزینه این آزمایش در مقایسه با بیبی چک (البته بیبی چک های معمولی) کمی بالاست اما دقت آن در مقایسه با بی بی چک هم بالا تر می باشد. با وجود دقت زیاد روش آزمایش خون جهت تشخیص بارداری ، اما این آزمایش هم در تشخیص ناهنجاری های حاملگی مثل بارداری خارج از رحم و حاملگی پوچ نمی تواند به درستی عمل کند. در این موارد ، یکی از بهترین روش هایی که می تواند در تشخیص بارداری و حاملگی صحیح و سالم کمک موثری بکند ، استفاده از سونوگرافی می باشد.

سونوگرافی قادر به تشخیص صحت بارداری و نیز تشخیص برخی از ناهنجاری های حاملگی مثل بارداری بیرون از رحم و بارداری پوچ می باشد. توجه به یک نکته لازم است و آن اینکه سونوگرافی برای زمان های بسیار اولیه بارداری به کار نمی رود و لازم است تا رشد رویان به حدی برسد که در سونوگرافی قابل مشاهده باشد. پس زمانی که رویان به اندازه ای برسد که قابل تشخیص و اندازه گیری به وسیله سونوگرافی باشد ، در این حالت از سونوگرافی استفاده می کنند. البته تعداد سونوگرافی جنین در بارداری فقط منحصر به یک مرحله نیست و در مراحل مختلف بارداری ، سونوگرافی های متعددی انجام می شود تا در هر زمان ، وضعیت جنین و سلامتی او مشخص گردد.

مراحل انجام تست بارداری و آزمایش حاملگی

همانطور که ذکر گردید ، روش های مختلفی جهت تست بارداری و آزمایش حاملگی وجود دارند که در دو دسته بندی کلی تست های خانگی و آزمایشگاهی قرار می گیرند. ممکن است سوال شود که چه اولویتی در انتخاب این روش ها می تواند وجود داشته باشد و یا به عبارت بهتر ، مراحل انجام تست بارداری و آزمایش حاملگی چگونه می تواند باشد؟ از کدام روش در لحظات اولیه شکل گیری بارداری می توان استفاده نمود و از کدام روش در مراحل بعدی بارداری می توان بهره جست؟

با توجه به مطالب بالا و در نظر گرفتن هزینه های تست حاملگی و نیز سهولت انجام آن می توان مراحل تست بارداری و روش های تشخیص حاملگی را را به شرح زیر بیان کرد:

مرحله اولیه تشخیص بارداری

مرحله اولیه تشخیص بارداری و حاملگی به وسیله روش های خانگی به راحتی در منزل قابل اجرا هستند. هدف از مرحله اولیه تست بارداری مشخص شدن احتمال بارداری می باشد. پس از اینکه به وسیله روش های خانگی تست حاملگی ، مثبت بودن بارداری مشخص شد آنگاه می توان از مرحله دقیق تر تست حاملگی جهت مشخص شدن قطعی حاملگی تا حد زیادی استفاده کرد. انجام مرحله اولیه تست حاملگی قبل از مرحله دقیق تر آن ، از لحاظ کاهش هزینه های مربوط به تست آبستنی می تواند اقدامی مثبت تلقی شود.

مرحله دقیق تر تست حاملگی

در این مرحله یکی از روش های مرسوم که مورد استفاده قرار می گیرد ، آزمایش خون بارداری است. از طریق آزمایش خون بارداری می توانیم جواب مثبتی را که در مرحله اولیه گرفته ایم ، قطعی کنیم. در این مرحله لازم است به منظور تست خون حاملگی به آزمایشگاه مراجعه شود. در این مرحله تقریبا جواب قطعی حاملگی یا عدم حاملگی مشخص می شود اما برای بررسی صحت بارداری و نیز سلامتی جنین ، لازم است تا مرحله تکمیلی تست بارداری انجام شود.

مرحله تکمیلی تست بارداری و حاملگی

وقتی به این مرحله رسیدیم تقریبا از مثبت بودن نتیجه بارداری و حاملگی مطمئن هستیم و فقط می خواهیم شرایط صحت بارداری و وضعیت جنین و نیز برخی از شرایط مادر را بررسی کنیم. در حال حاضر بهترین روش تست در این مرحله استفاده از روش سونوگرافی می باشد. به وسیله روش سونوگرافی ، برخی از مشکلات و ناهنجاری های بارداری که در مراحل اولیه و دقیق تر قابل تشخیص نبودند می توانند مشخص شوند. ضمن اینکه رشد جنین را نیز می توان بررسی و کنترل نمود.

توجه داشته باشیم که این مراحل در یک بارداری عادی می توانند رعایت شوند اما در شرایط خاص و بنا به تشخیص پزشک و ... ، شرایط می توانند تغییر کنند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

درمان عفونت تخمدان به روش سنتی (۶ روز قبل)

میزان مصرف رازیانه برای درمان ناباروری (۲ هفته قبل)

رازیانه و درمان ناباروری (۴ هفته قبل)

درمان گلو درد نوزاد به روش سنتی (۱ ماه قبل)

نقش تغذیه پدر و مادر در هوش جنین (۱ ماه قبل)

احتمال باردار شدن با یک بار نزدیکی چقدره (۱ ماه قبل)

نقش روزه در باردار شدن (۱ ماه قبل)

بادکش تخمدان چگونه است (۱ ماه قبل)

بعد از بادکش تخمدان چه باید کرد (۱ ماه قبل)

برای خوشبو شدن جنین چه کار کنیم (۱ ماه قبل)

محل انجام بادکش برای درمان کیست تخمدان (۱ ماه قبل)

3 عامل اصلی و مادی کیست تخمدان (۱ ماه قبل)

زردی نوزاد تا چه میزان طبیعی است (۱ ماه قبل)

بارداری در سن بالا (۲ ماه قبل)

نشانه های اولیه بارداری (۲ ماه قبل)

نکات مهم برای اقدام به بارداری (۲ ماه قبل)

چند راهکار ساده برای زایمان طبیعی راحت (۲ ماه قبل)

تاثیر چاقی بر ناباروری زنان (۲ ماه قبل)

عوامل مهم باز شدن دهانه رحم در بارداری (۲ ماه قبل)

تاثیر حجامت در باروری مردان (۲ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۸۴۴۳۳۰ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۵۵۴۲۰۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۴۴۴۱۷۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۴۳۰۸۶۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۳۸۹۱۴۸ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۳۷۵۸۶۷ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۰۰۰۰۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۲۷۷۷۸۷ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۲۷۵۹۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۲۴۷۲۲۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۲۳۳۸۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۲۱۰۰۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۲۱۵۹۳۱ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۲۱۳۲۹۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۱۸۵۶۶۹ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۶۱۹۲۵ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۱۴۴۶۳۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۱۳۵۴۱۲ بازدید)

خوردن به در بارداری و حاملگی (۱۲۷۹۴۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۱۲۷۶۰۵ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردار خود كُندر دهيد چرا كه كودك ، اگر در شكم مادر با كُندر تغذيه شود ، دلش استوار و عقلش افزون مى شود؛ اگر پسر باشد ، شجاع مى گردد و اگر دختر باشد سَرين او درشت شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۹ / ۷ / ۱۳۹۷

۱۱ صفر ۱۴۴۰

ماه قمری ۲۹ روزه

۵۸ : ۲۱ : ۲۰

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۵۲

طلوع خورشید: ۰۶:۱۶

اذان ظهر: ۱۱:۴۹

اذان عصر: ۱۴:۵۶

غروب خورشید: ۱۷:۲۲

اذان مغرب: ۱۷:۴۰

وقت عشاء: ۱۸:۲۷

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات