عوامل موثر در سلامت جنین


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سلامت جنین ، عوامل موثر

عوامل موثر در سلامت جنین چیستند؟ چه علل یا عواملی در سلامت جنین نقش دارند؟ آیا سلامتی جنین فقط محدود به اعمال دوران بارداری است یا عوامل دیگری غیر از افعال دوران حاملگی بر سلامت جنین تاثیر می گذارند؟ آیا سلامت جنین فقط منحصر به سلامت جسمی و مادی جنین است یا سلامتی معنوی جنین هم مهم است؟ چه تدابیری بیندیشیم و چه کارهایی انجام دهیم که در سلامت جنین اثر مثبت داشته باشد؟

بحث سلامت جنین از اولویت های اصلی و مهم یک بارداری محسوب می شود. کل عمل حاملگی برای تولید جنین و تولد فرزند می باشد. حال اگر چنانچه با تمام تلاش ها و کارهایی که برای باردار شدن انجام می دهیم خدای ناکرده با جنین ناسالم مواجه شویم در واقع می توان گفت که حاصل همه آن کارها به صورتی که باید نمود پیدا کند نکرده است.

در این مطلب می خواهیم در مورد عوامل مؤثر بر سلامت جنین صحبت کنیم و تا جایی که می توانیم به معرفی و توضیح عوامل مختلفی بپردازیم که همگی می توانند به نوعی در سلامت جنین نقش تعیین کننده ای داشته باشند. نمی توان ادعا کرد که اینها همه عوامل تاثیر گذار بر روی سلامت جنین هستند اما اینها عواملی هستند که تاثیر بسیار بالایی در سلامت جنین دارند.

سلامتی زن

سلامت زن از ارکان مهم سلامت جنین می باشد. سلامتی جنین ارتباط تنگاتنگی با سلامتی مادر دارد. هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی ، نبود سلامتی مادر می تواند بر ناسالم شدن جنین تاثیر بگذارد. مادران محترم اگر خواهان جنین سالم بوده و بحث سلامت جنین برایتان اهمیت دارد ابتدا به سلامتی خودتان اهمیت دهید.

سلامتی مرد

بحث سلامتی مرد هم در سلامتی جنین مهم و تاثیر گذار می باشد. یک مرد سالم می تواند اسپرم سالمی را برای ترکیب شدن با تخمک زن هدیه کند. اگر اسپرم مرد ، سالم نباشد بر روی سلامت جنین تاثیر منفی خواهد گذاشت. پس برای داشتن جنین سالم و به منظور اهمیت دادن به سلامت جنین ، مردان نیز به اندازه زنان بایستی به سلامت خود اهمیت دهند تا نطفه سالمی تشکیل شده و بارداری سالمی شکل بگیرد.

شرایط نزدیکی و انعقاد نطفه

اینکه زن و مرد در چه شرایطی برای بارداری و بچه دار شدن اقدام به نزدیکی کنند بر روی سلامت جنین تاثیرات زیادی دارد. زمان انجام عمل نزدیکی ، مکان انجام عمل نزدیکی ، شرایط جسمی و روحی زن و مرد در زمان مجامعت و خلاصه هر چیزی که به عمل نزدیکی مربوط بشود در سلامت جنین نقش قابل توجهی دارند. نزدیکی در زمان نامناسب می تواند منجر به نقص در جنین یا سقط جنین بشود. برای آگاهی از اعمال مهم زمان نزدیکی می توانید مطالب تاثیر زمان نزدیکی بر سلامت جنین ، زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه ، تاثیر حالات پدر و مادر در زمان نزدیکی بر جنین و برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام را در سایت 2 زندگی مطالعه کنید.

تغذیه قبل از بارداری

شاید اغلب زن و مرد ها تغذیه دوران بارداری را برای سلامت جنین مهم بدانند و از تغذیه قبل از بارداری غافل باشند. اما باید گفت که تغذیه قبل از اقدام به بارداری هم برای سلامت جنین مهم است. سلامت تخمک و اسپرم با تغذیه پیش از بارداری تامین می شود نه با تغذیه دوران بارداری. پس تغذیه قبل از بارداری هم بایستی مورد توجه باشد تا نیازهای اساسی زن و مرد تامین شده و بارداری سالمی شکل بگیرد.

تغذیه در بارداری

تغذیه مادر در دوران بارداری و حاملگی جزء تفکیک ناپذیر یک بارداری است. هر اندازه که تغذیه مادر در زمان حاملگی مناسب تر و سالم تر باشد ، به همان میزان بر سلامتی جنین تاثیر گذار تر می باشد. پس مادران محترم توجه داشته باشند که به تغذیه دوران بارداری اهمیت فراوانی بدهند. تغذیه مناسب صرفا خوردن زیاد نیست بلکه تغذیه سالم آن است که بتواند نیاز های مادر و جنین را در زمان حاملگی به طور کامل تامین کند.

مسائل معنوی

مسائل معنوی نیز در سلامت جنین موثر هستند. شاید به دلیل درگیری با مسائل مادی در طول زندگی ، از مسائل معنوی غافل شویم اما باید توجه داشت که مسائل معنوی نیز در کنار مسائل مادی در سلامت جنین نقش برجسته ای دارند. در این زمینه مطالعه مطلب اهمیت تغذیه معنوی در دوران بارداری توصیه می گردد.

محیط اطراف

محیط اطراف از جمله عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار بر روی سلامتی جنین هستند. انسان ها از محیط پیرامون خود تاثیر می پذیرند. مادران محترم سعی نمایند در زمینه تاثیر محیط اطراف بر سلامت جنین حساس باشند و بر این اساس و در طول دوران بارداری تلاش کنند که:

  • به هر مکانی وارد نشوند.
  • هر غذایی را نخورند
  • با هر آدمی رفت و آمد نکنند مخصوصا با افراد گناهکار و از خدا بی خبر
  • هر صدایی را گوش نکنند
  • هر چیزی را تماشا نکنند

عناصر منفی محیط اطراف اگر بر سلامت جسمی جنین هم تاثیر منفی نگذارند می توانند بر سلامت روحی جنین اثر منفی بگذارند. برعکس ، عناصر مثبت موجود در محیط اطراف در سلامتی جنین نقش مثبتی دارند. به همین جهت مادران باردار سعی کنند در عین حالی که از مجالس و افراد غیر خدایی دوری می کنند ، به مجالس خدایی رفت و آمد کرده و با انسان های خدایی و نیک سیرت (البته با رعایت حدود شرع) معاشرت داشته باشند که در سلامت جسمی و روحی جنین بسیار تاثیر مثبتی دارد.

شرایط بارداری

شرایط دوران بارداری از جمله عوامل موثر بر روی سلامت جنین می باشد. هر نوع عامل منفی و خطر آفرین در زمان حاملگی زن می تواند برای سلامتی جنین مضر باشد. زنان باردار بایستی سعی کنند شرایط بارداری خود را طوری تنظیم نمایند که آسیبی از نظر سلامتی به جنین نرسد. مثلا مادران باردار سعی کنند از سوارکاری ، حرکات افت و خیز ، آمیزش با حرکات تند و مسائل مشابه خودداری کنند. همچنین سعی کنند در مصرف برخی از داروها با احتیاط عمل کنند و به توصیه های پزشک متخصص در این زمینه توجه کافی داشته باشند. مادران باردار سعی کنند از انجام آزمایشات و سونوگرافی های غیر ضرور خودداری کنند تا به سلامتی جنین آسیب نرسد. مادران حامله سعی کنند هر شرایط نامناسبی که در دوران بارداری می تواند بر سلامت جنین تاثیر منفی داشته باشد را کنار بگذارند.

آرامش مادر باردار

آرامش مادران باردار از علل مهمی است که بر سلامتی جنین تاثیر دارد. آرامش مادر باردار در کل دوران بارداری و حاملگی مهم می باشد اما در ماه اول بارداری از اهمیت وافری برخوردار است. چون قلب جنین در ماه اول حاملگی تشکیل می شود هر نوع عدم آرامش مادران باردار و داشتن استرس و اضطراب می تواند بر روی سلامت قلب جنین تاثیر منفی بگذارد. از این رو خانم های حامله تلاش کنند که آرامش خود را در زمان بارداری حفظ کنند و از استرس ها و هیجانات روحی ناگهانی بپرهیزند.

امید است که رعایت نکات و تدابیر بالا بتواند در سلامت جنین تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۲۳۱۵ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۷۹۴۹ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۱۳۴۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۴۵۲۹۲ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۱۰۸۴ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۸۶۲۶ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۹۹۶۰ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۱۲۸۳ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۷۵۱۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۱۷۲۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۶۰۷ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۳۶۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۰۹۸۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۱۹۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۴۷۵۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۹۶۲۷ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۸۷۴۶ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۴۸۹۸ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۵۴۶۱ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۱۸۲ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان بِهْ بدهيد ؛ چرا كه اخلاق فرزندانتان را نيكو مى گرداند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۱۱ / ۳ / ۱۳۹۹

۸ شوال ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۰۸ : ۳۴ : ۱۳

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۶

طلوع خورشید: ۰۵:۵۰

اذان ظهر: ۱۳:۰۲

اذان عصر: ۱۶:۵۱

غروب خورشید: ۲۰:۱۴

اذان مغرب: ۲۰:۳۵

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات