نشانه های اولیه بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نشانه های اولیه بارداری

نشانه های اولیه بارداری کدام ها هستند؟ از روی چه نشانه هایی می توان فهمید که زنی حامله شده است؟ قبل از انجام سونوگرافی یا آزمایش خون بارداری یا حتی استفاده از بی بی چک ، چگونه می توان فهمید که زنی حامله شده است؟ استفاده از آزمایش خون بارداری و سونوگرافی تقریبا روش های نسبتا دقیقی برای تشخیص بارداری و حاملگی می باشند. البته در مقیاس با دقت پایین تر از سونوگرافی و آزمایش خون حاملگی ، استفاده از بیبی چک در منزل است که تا حدودی می تواند وضعیت باردار شدن یا حاملگی خانم ها را نشان دهد. حال ، سؤال اصلی این است که قبل از استفاده از این روش ها و ابزارها آیا راه های ساده ای وجود دارند که از طریق آن ها بتوان احتمال حامله شدن را تشخیص داد؟

با کمال خوشبختی باید گفت که پاسخ این پرسش مثبت است و نشانه هایی وجود دارند که تقریبا از روی آن نشانه ها و با کمی دقت می توان احتمال بارداری را تشخیص داد. در این مطلب به چند مورد از این نشانه ها اشاره می کنیم. البته باید توجه داشت که اولا هیچ یک از این نشانه ها به تنهایی نمی تواند دلیل بر بارداری حتمی زن باشد ، بلکه احتمال بارداری را مشخص می کند و ثانیا ممکن است برخی از این نشانه ها در خانم های مختلف متفاوت باشد. با کنار هم قرار دادن چندین نشانه تقریبا می توان احتمال بارداری را دانست و پس از آن برای اطمینان می توان از روش هایی نظیر استفاده از بیبی چک یا روش های تشخیص دقیق تر بارداری مثل آزمایش خون حاملگی یا سونوگرافی بهره گرفت.

از نشانه های اولیه بارداری می توان موارد زیر را نام برد:

قطع پریود یا عادت ماهانه

قطع پریود یا عادت ماهیانه یکی از اولین نشانه های بارداری می تواند محسوب شود. وقتی زنی حامله می شود ، دوره عادت ماهانه او قطع می شود و از این نکته می توان احتمال بارداری را داد. البته توجه داشته باشیم که هر قطع پریودی نمی تواند دال بر بارداری باشد. گاهی اوقات قطع پریود تا تاخیر در پریود می تواند ناشی از مسائل دیگری نظیر کیست تخمدان باشد. اگر قطع دوره قاعدگی را در کنار سایر نشانه های بارداری در نظر بگیریم ، احتمال تشخیص حاملگی بالاتر می رود. پس وقتی دچار قطع پریود شدید این می تواند نشانه ای از بارداری باشد و می تواند نباشد و به طور یقین نمی توان قطع عادت ماهانه را به بارداری نسبت داد.

سفت شدن قسمت پائین شکم

از نشانه های دیگری که می توان احتمال بارداری را داد ، سفت شدن زیر شکم در خانم ها می باشد. هنگام شروع حاملگی ، قسمت پائین شکم زن در جایی که رحم قرار دارد ، سفت می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و روش تشخیص بارداری به این شیوه می توانید مطلب سریعترین نشانه بارداری را مطالعه نمایید.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در بدن زنان می تواند نشانه ای از آغاز بارداری باشد. البته تغییرات هورمونی بدن زنان می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. وقتی بارداری شروع می شود تغییرات هورمونی در بدن زنان ایجاد می شود. تغیرات هورمونی ایجاد شده در اثر بارداری می توانند اثرات خود را به شکل های مختلف در بدن خانم ها نشان دهند. ممکن است بعضی از خانم ها این تغییرات هورمونی را نشانه بیماری تلقی کنند. اما نبایستی عجله کرده و قضاوت زودهنگام کرد. با کمی صبر و تحمل و بررسی نشانه های دیگر بارداری می توان فهمید که تغییرات هورمونی به وجود آمده در بدن خانم به واسطه حاملگی بوده است یا نه.

سفت شدن نوک پستان ها

گفتیم که تغییرات هورمونی در بدن زنان می توانند آثار خود را به شکل های مختلف نشان دهند. یکی از آثار تغییرات هورمونی در بدن زنان ، سفت شدن و دردناک شدن نوک پستان ها می باشد. اگر شما خانم محترم برای بارداری اقدام کرده اید و چند روز بعد از عمل نزدیکی متوجه سفت و دردناک شدن نوک سینه های خود شده اید احتمال بارداری وجود دارد. در این حالت ، نشانه های دیگر بارداری را نیز در نظر بگیرید تا نسبت به بارداری خود اطمینان بیشتری پیدا کنید.

تغییر خلق و خو

اگر شما خانم محترم برای بارداری و حاملگی اقدام نموده اید یا حتی قصد بارداری نداشته اید و بعد از گذشت چند روز از انجام عمل نزدیکی متوجه تغییرات ناگهانی در خلق و خوی خود شده اید این می تواند نشانه ای از بارداری باشد. تغییرات خلق و خوی خانم ها در شروع بارداری می تواند از آثار تغییرات هورمونی در بدن آن ها باشد. ممکن است خانم ها متوجه بشوند که به طور ناگهانی کم طاقت شده اند یا زود رنج گشته اند و این در حالی است که قبلا چنین نبوده اند. این تغییرات ناگهانی در خلق و خوی زنان می تواند نشانه ای از حاملگی تلقی شود. البته هر تغییر در خلق و خوی زن نمی تواند از آثار شروع بارداری باشد و بررسی این رفتار در کنار سایر نشانه های بارداری می تواند خانم های محترم را نسبت به بارداری خود مطمئن تر سازد.

عوض شدن مزه دهان

عوض شدن مزه دهان یکی از نشانه های جالب باردار شدن خانم ها می تواند باشد. شاید تعجب آور باشد ولی واقعیت دارد به طوری که حتی می توان جنسیت جنین را نیز در این حالت تشخیص داد! اگر شما خانم محترم چند روز بعد از انجام عمل نزدیکی متوجه تغییر مزه دهان خود شدید و هنگام خوردن غذا در حالی که دیگران از طعم عالی غذا می گویند شما طعم خوبی حس نکردید یا هنگام چشیدن طعم مواد خوراکی متوجه شدید که طعم آن ها را به درستی نمی توانید تشخیص دهید ، این حالت می تواند نشانه ای از بارداری باشد. گفته شد که حتی جنسیت جنین را نیز می توان در این حالت تشخیص داد! بله درست متوجه شدید. اگر چند روز پس از انجام عمل نزدیکی متوجه تغییر مزه دهان خود شدید احتمالا شما جنین دختر باردار شده اید! البته این حالت ممکن است در همه زنان باردار و نیز زنان دارای جنین دختر اتفاق نیفتد اما اگر چنین حالتی به شما دست داد ، نشانه های دیگر بارداری را در کنار این نشانه قرار دهید و اگر جواب ، تقریبا مثبت بود ، احتمال بارداری دختر وجود دارد.

تهوع و استفراغ

یکی از شایع ترین آثار حاملگی ، حالت تهوع و استفراغ می باشد. البته باید ذکر شود که این حالت در همه زنان می تواند یکسان نباشد و دارای شدت و ضعف باشد یا اینکه بعضی از خانم های باردار اصلا دچار تهوع و استفراغ نشوند. اما اگر شما خانم محترم چند روز بعد از اینکه عمل نزدیکی با همسر خود داشتید دچار حالت تهوع و استفراغ مخصوصا در هنگام صبح ، شدید احتمال بارداری وجود دارد. در این حالت نشانه های دیگر بارداری را نیز جهت اطمینان از حاملگی خود مورد بررسی قرار دهید.

کم اشتها شدن

کاهش ناگهانی اشتها در بعضی از خانم ها می تواند یکی دیگر از نشانه های بارداری و حاملگی تلقی شود. خانم ها در این حالت احساس می کنند که میلی به خوردن ندارند. این کاهش اشتها می تواند از تبعات مربوط به تغییرات هورمونی ناشی از باردار شدن آن ها باشد. البته لازم به توضیح است که هر کاهش اشتها لزوما به معنای بارداری نیست اما اگر زنی بعد از چند روز که از عمل جماع گذشت ، به طور ناگهانی دچار کم اشتهایی شد در حالی که ظاهرا مشکلی ندارد این می تواند نشانه ای از بارداری او باشد.

رؤیای صادقه

شاید تعجب کنید که آیا خواب دیدن هم می تواند نشانه ای از بارداری باشد؟ در پاسخ باید گفت که بله ، رؤیای صادقه می تواند نشانه ای از بارداری زن باشد. این رؤیای صادقه می تواند توسط زن مشاهده شود یا فرد دیگری. به طوری که ملاحظه شده است که مژده فرزندی را در خواب به کسی داده اند و او صاحب فرزند شده است. پس رؤیاهای صادقه را جدی بگیریم.

احساس تغییر حالت

احساس تغییر حالت در خانم و مخصوصا چنانچه این تغییر حالت تقریبا به طور ناگهانی اتفاق بیفتد می تواند از نشانه های باردار شدن خانم باشد. در این وضعیت یک خانم به اصطلاح معروف حالت غریبی احساس می کند. گاهی می تواند به صورت دلتنگی باشد ، گاهی می تواند به صورت غصه باشد ؛ گاهی می تواند به صورت افسردگی باشد و سایر تغییر حالات که البته موقتی و گذرا هستند. این تغییر حالات می تواند ناشی از تغییرات هورمونی در بدن خانم باشد که با شروع بارداری اتفاق می افتد. چنانچه شما خانم محترم بعد از انجام عمل نزدیکی دچار چنین حالاتی شدید شاید باردار شده اید. نشانه های دیگر حاملگی را نیز بررسی کنید تا نسبت به حامله شدن خود اطمینان یابید.

احساس درد در ناحیه رحم

معمولا زمانی که حاملگی اتفاق می افتد خانم ها در زمانی که معمولا پریود می شدند دچار درد در ناحیه رحم می شوند که احساس می کنند دوره عادت ماهانه آنها نزدیک شده است. در واقع این درد شبیه حالت قبل از شروع پریود است و حتی بعضی از خانم ها ممکن است چنین تصور نمایند که به زودی عادت ماهیانه آن ها شروع خواهد شد (که البته عادت ماهانه هم شروع نمی شود). اما واقعیت آن است که اتفاق دیگری در حال رخ دادن است و این تحرکات ناحیه رحم اگرچه شبیه زمان پیش از پریود است اما نشانه ای از بارداری است نه پریود. در این حالت خانم ها ممکن است احساس کنند که رحم آن ها تیر می کشد یا درد خاصی را هم در ناحیه واژن و نزدیک دهانه رحم حس کنند. همه این علامات می توانند خبر از باردار شدن خانم بدهند. در این حالت هم نشانه های دیگر حاملگی را بررسی نمایید تا نسبت به باردار شدن خود یقین کنید.

تغییر حرکات ظاهری

خانم های باردار یک سری حرکات ظاهری دارند که مشخص کننده حامله بودن آنهاست. از جمله این حرکات نحوه راه رفتن آنهاست که معمولا شکم خود را به طرف جلو داده و بالا تنه را کمی عقب نگه می دارند. البته این حرکت در خانم های بارداری است که مدت زمان زیادی از بارداری آن ها می گذرد. جالب است بدانید که ممکن است بعضی از خانم ها از همان ابتدای شروع بارداری چنین حرکت ظاهری را از خود بروز دهند. نگاه غیر محسوس به حرکت خانم به طوری که خود او متوجه نشود می تواند چنین حرکتی را در بعضی از خانم ها نشان دهد. انگار یک حس باردار شدن ، آن ها را مجبور می کند که چنین حرکتی داشته باشند.

برخی از نشانه های اولیه بارداری در این مطلب توضیح داده شدند. احتمالا نشانه های دیگری را نیز می توان به این لیست افزود. در هر صورت امیدواریم همه خانم های محترم ، بارداری سالم و خداپسندی را تجربه نمایند انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۲ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۸ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۸ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۹ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۱۱۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۷۹۶۶۳ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۹۲۰۸ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۶۱۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۴۹۸۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۳۸۹۵ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۰۲۶۳ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۴۹۷ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۶۳۰ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۹۱۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۰۴۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۵۴۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۱۱۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۸۱۸۳ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۴۰۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۳۷۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۰۸۴۵ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۹۶۲۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۴۵۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۹۶۱ بازدید)

احادیث بارداری

هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد.

پیامبر خدا حضرت محمد (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۳۱ / ۳ / ۱۴۰۳

۱۳ ذيحجه ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۵ : ۱۴ : ۱۳

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۰۲

طلوع خورشید: ۰۴:۴۹

اذان ظهر: ۱۲:۰۶

اذان عصر: ۱۵:۵۵

غروب خورشید: ۱۹:۲۳

اذان مغرب: ۱۹:۴۵

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات