روز پنجشنبه چه زمانی است


بسم الله الرحمن الرحیم

 

روز پنجشنبه چه زمانی است

روز پنجشنبه یعنی کی؟ روز پنجشنبه چه زمانی است؟ روز پنجشنبه یعنی چه؟ منظور از روز پنجشنبه چه زمانی در هفته است؟ روز پنجشنبه از چه ساعتی تا چه ساعتی می باشد؟ آیا روز پنجشنبه یک اصطلاح شرعی است؟ در این مطلب می خواهیم در مورد اصطلاح "روز پنجشنبه" صحبت کرده و خوانندگان محترم سایت بارداری و حاملگی ۲ زندگی را با این مفهوم آشنا کنیم. اگر شما نیز علاقمند به دانستن این موضوع هستید ، پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

شاید شما اصطلاح روز پنجشنبه را قبلا شنیده باشید و شاید هم تازه با این مفهوم برخورد کرده اید. در ابتدا عرض شود که برخی از مفاهیم در شبانه روز و در ایام هفته هستند که از نظر شرعی بیان شده اند. یعنی این اصطلاحات ، جنبه شرعی دارند. شاید سؤال شود که چه نیازی به دانستن مفاهیم شرعی می باشد؟ پاسخ آن بسیار ساده است! برای درک احکام شرعی ، دانستن مفاهیم شرعی لازم است. برای اینکه بتوانیم احکام شرعی را به صورت درست درک کرده و اعمال شرعی را به طرز صحیح انجام دهیم بایستی با مفاهیم شرعی آشنا شویم.

یکی از مفاهیم شرعی که در زندگی روزمره و مخصوصاً در مورد احکام شرعی مربوط به جماع و نزدیکی کردن با آن سر و کار داریم ، همین اصطلاح روز پنجشنبه است. روز پنجشنبه هنگام زوال خورشید یکی از زمان های سفارش شده از نظر شرعی و دینی برای انجام عمل نزدیکی مخصوصاً برای بچه دار شدن می باشد. به همین خاطر است که باید تلاش کنیم این مفهوم را به درستی درک کنیم تا خدای ناکرده در زمینه رعایت احکام شرعی مربوط به جماع کردن ، اشتباه نکنیم.

برای دانستن مفهوم روز پنجشنبه در ابتدا لازم است که مفهوم روز از نظر شرعی را بدانیم و برای دانستن مفهوم روز از نظر شرعی ، لازم است تا مفهوم اوقات شرعی را بدانیم.

منظور از اوقات شرعی ، زمان های مربوط به اذان صبح ، طلوع آفتاب ، اذان ظهر ، اذان عصر ، غروب خورشید ، اذان مغرب ، اذان عشاء و نیمه شب شرعی می باشد. دانستن این زمان ها ، هم از نظرانجام فرایض دینی مثل نماز و روزه لازم است و هم از نظر انجام تکالیف شرعی دیگر. اوقات شرعی در مناطق مختلف کره زمین با یکدیگر تفاوت زمانی دارند. برای انجام تکالیف شرعی ، هر کس بایستی اوقات شرعی محل سکونت خود را بداند. برای اطلاع از اوقات شرعی محل سکونت خود می توانید به قسمت اوقات شرعی در سایت ۲ زندگی مراجعه نمایید.

حال که با مفهوم اوقات شرعی آشنا شدیم ، نوبت به دانستن مفهوم روز از نظر شرعی می رسد. در مطلب شبانه روز در ماه قمری توضیحاتی راجع به مفاهیم شب و روز از نظر تاریخ قمری و دینی بیان شده است که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به آن مطلب مراجعه نمایید. با این حال در اینجا به طور مختصر در مورد مفهوم روز از نظر شرعی توضیحاتی ارائه می شود.

از نظر شرعی ، مفهوم روز با اوقات شرعی سنجیده می شود. سه وقت شرعی که در ارتباط با مفهوم روز مطرح هستند عبارتند از: وقت شرعی اذان صبح ، وقت شرعی اذان مغرب و وقت شرعی غروب خورشید. حال می خواهیم مفهوم روز را از نظر شرعی بیان کنیم. از نظر شرعی و دینی ، به مدت زمان از لحظه اذان صبح تا لحظه اذان مغرب ، روز گفته می شود. در زمان شروع شب اختلاف نظر وجود دارد به طوری که بعضی ها زمان شروع شب را از لحظه اذان مغرب در نظر می گیرند و بعضی ها زمان شروع شب را از لحظه غروب خورشید محاسبه می کنند. بر این اساس ، لحظه پایان روز قمری می تواند لحظه غروب خورشید یا لحظه اذان مغرب باشد ؛ ما در این مطلب ، زمان شروع شب را از لحظه اذان مغرب در نظر می گیریم ، پس بنابر این ، روز شرعی را از لحظه اذان صبح تا لحظه اذان مغرب در نظر گرفته ایم.

با توجه به تعریفی که از مفهوم روز از نظر شرعی ارائه شد ، این مطلب حاصل می شود که: روز مربوط به هریک از ایام هفته از لحظه اذان صبح یوم جاری تا لحظه اذان مغرب یوم جاری خواهد بود. به عنوان مثال ، روز دوشنبه از لحظه اذان صبح دوشنبه (یوم جاری) تا لحظه اذان مغرب دوشنبه (یوم جاری) می باشد. یعنی روز دوشنبه از لحظه اذان صبح دوشنبه شروع شده و تا لحظه اذان مغرب دوشنبه ادامه دارد.

با توجه به تعریف مفهوم روز از نظر شرعی و با توجه به مثالی که ذکر شد ، می توانیم روز پنجشنبه را اینگونه تعریف کنیم: روز پنجشنبه یعنی مدت زمان از لحظه اذان صبح پنجشنبه تا لحظه اذان مغرب پنجشنبه.

ملاحظه می نمایید که مفهوم روز از نظر شرعی با مفهوم روز از نظر محاوره ای ممکن است فرق داشته باشد. به هر حال برای انجام فرائض دینی و همچنین انجام عمل نزدیکی در زمان های سفارش شده از نظر اسلام ، لازم است که مفاهیم مربوط به شب و روز را از نظر شرعی درک کنیم تا بتوانیم طبق آن عمل کنیم.

برای بهره مندی از نتایج مربوط به احکام شرعی لازم است حتما با مفاهیم شرعی آشنا شویم. امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب ، مفهوم "روز پنجشنبه" را خدمت شما خوانندگان عزیز سایت بارداری و حاملگی ۲ زندگی به درستی بیان کرده و همچنین توانسته باشیم گامی بسیار کوچک در جهت آموزش مفاهیم شرعی برداشته باشیم انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۴ هفته قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۶ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۷ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۸ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۱۱۳۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۶۸۸۹۸ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۳۸۵۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۳۵۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۲۸۷۶ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۰۶۸۱ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۹۸۲۱۹ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۰۷۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۲۳۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۳۴۲ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۰۸۳۴ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۱۱۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۵۹۹۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۵۳۳۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۵۹۹۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۱۶۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۸۸۲۶۶ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۳۴۶۴ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۰۱۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۷۵۲ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان كُندر دهيد چرا كه بر خرد (عقل) كودك مى افزايد.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز شنبه

یا رب العالمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

شنبه

۲۹ / ۲ / ۱۴۰۳

۹ ذيقعده ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۲۶ : ۰۲ : ۱۴

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۱۷

طلوع خورشید: ۰۴:۵۷

اذان ظهر: ۱۲:۰۱

اذان عصر: ۱۵:۴۹

غروب خورشید: ۱۹:۰۵

اذان مغرب: ۱۹:۲۵

وقت عشاء: ۲۰:۲۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات