سردی تخمدان چیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سردی تخمدان ، چیست

سردی تخمدان چیست و به چه چیزی سردی تخمدان گفته می شود؟ سردی تخمدان چگونه به وجود می آید؟ سرد بودن تخمدان موجب چه مشکلاتی می شود؟ سردی تخمدان چه ارتباطی با نازایی زنان دارد؟ سردی تخمدان چه ارتباطی با کیست تخمدان دارد؟ یکی از مشکلات مهم مرتبط با حوزه سلامت زنان ، بحث سردی تخمدان ها می باشد. سردی تخمدان ارتباط تنگاتنگی با کیست تخمدان دارد و کیست تخمدان هم یکی از علل مهم نازایی زنان به شمار می رود. پس در واقع می توان گفت که سردی تخمدان می تواند به عنوان یکی از علل ناباروری زنان تلقی شود. قصد داریم تا در این مطلب در مورد سردی تخمدان و مسائل مرتبط با آن صحبت کرده و خوانندگان محترم سایت 2 زندگی را با این موضوع و مسائل مرتبط با سردی تخمدانها آشنا کنیم.

اجازه دهید ابتدا ببینیم که سردی تخمدان چیست؟ تمام اندام های بدن انسان برای اینکه کارکرد طبیعی داشته باشند لازم است تا در حد معینی گرم باشند. اگر به هر دلیلی از جمله عدم خون رسانی صحیح ، هر یک از اندام های بدن انسان دارای حرارت طبیعی لازم نباشد ، در آن صورت گفته می شود که آن قسمت از بدن ، سرد است. سرد بودن هر عضو از اعضاء بدن انسان سبب بروز مشکل در عملکرد آن عضو می شود. عضو سرد نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

تخمدان زنان هم یکی از اعضاء بدن زنان محسوب می گردد و اگر غلبه سردی بر تخمدان حاکم شده باشد ، تخمدان ، سرد می شود و تخمدان سرد هم نمی تواند به کار طبیعی خود ادامه دهد و این کار موجب بروز مشکل در کار تخمدان می گردد. یکی از نتایج سردی تخمدان ها ، کیست تخمدان می باشد. در بیماری کیست تخمدان عمل تخمک گذاری انجام نمی شود و تخمک از تخمدان آزاد نمی شود. آزاد شدن تخمک از تخمدان و ترکیب آن با اسپرم ، لازمه تشکیل بارداری است و سردی تخمدان از این کار جلوگیری می کند.

حال که تاحدودی با مفهوم تخمدان سرد آشنا شدیم اجازه دهید ببینیم که چه عواملی موجب سردی تخمدانها می شوند و با اتخاذ چه تدابیری می توان از سرد شدن تخمدان جلوگیری کرد. طبیعتا دلایل زیادی وجود دارند که موجب سرد شدن تخمدان می شوند. موارد زیر جزء علل مهم سردی تخمدان محسوب می شوند.

  1. تغذیه
  2. نوع لباس و پوشش
  3. روباز خوابیدن
  4. استحمام در ایام پریود
  5. سبک زندگی

حال به تشریح هریک از این علل می پردازیم تا ببینیم که عوامل فوق چه نقشی در سردی تخمدانها دارند.

تغذیه

به جرأت می توان گفت که تغذیه یکی از علل بسیار مهم در جهت سردی تخمدان ها می باشد. تغذیه های نامناسب و همچنین استفاده نادرست از تغذیه های مناسب ، دو عامل مهم تاثیر گذاری تغذیه بر سردی تخمدان در زنان می باشند. منظور آن است که گاهی اوقات ما تغذیه های نامناسب مصرف می کنیم و گاهی اوقات نیز تغذیه های مناسب داریم اما آن ها را به شیوه ناسالم و غیر صحیح مصرف می کنیم که هر دوی این کارها به سلامت تخمدان های زنان آسیب وارد کرده و موجب سرد شدن تخمدان ها می گردند.

حال ببینیم که منظور از تغذیه های نامناسب چیست؟ تغذیه های نامناسب که متاسفانه در جوامع امروزی زیاد هم باب شده اند عبارتند از تمام تغذیه های غیر سالم از جمله انواع فست فود ها ، ساندویچ ها ، سوسیس و کالباس ها ، پیتزاها و سایر غذاهایی که به اذعان کارشناسان موجب بروز مشکلات زیادی برای بشر شده اند که نمونه بارز آن ، چاقی و اضافه وزن و افزایش بیماری های قلبی عروقی می باشد. این نوع تغذیه ها بر روی اندام های تناسلی زنان نیز تاثیر مخرب دارند و موجب سرد شدن تخمدان ها و یا ایجاد مشکلات دیگر می شوند. از این رو پرهیز از تغذیه های ناسالم ، اولین گام تغذیه ای در راه پیشگیری و درمان سردی تخمدان می باشد. اما آیا فقط با ترک مواد غذایی مضر و مصرف مواد غذایی سالم می توان از سرد شدن تخمدان جلوگیری کرد یا سردی تخمدان را درمان کرد؟ پاسخ این پرسش ، هم بلی و هم خیر می باشد. شاید تعجب کنید اما دلیل این پاسخ های متناقض را در ادامه مطلب خواهید فهمید.

در بالا اشاره شد که یکی از عوامل به وجود آورنده مشکل برای تخمدان ها از نظر تغذیه ای ، استفاده نادرست از تغذیه سالم است. استفاده ناصحیح از تغذیه سالم به چه معناست و چرا این شیوه استفاده می تواند برای سلامت تخمدان ها مضر باشد؟ مواد غذایی مختلف دارای طبیعت های سرد و گرم هستند. یعنی گروهی از مواد غذایی هستند که طبیعت سرد دارند و گروهی دیگر از مواد غذایی هم هستند که طبیعت گرم دارند. از گروه مواد غذایی با طبیعت سرد می توان از لبنیات مثل شیر - ماست - دوغ ، بادمجان ، گوشت گاو (البته مصرف گوشت گاو در شرع اسلام ، مکروه است و بهتر است که در صورت امکان اصلا مصرف نشود) ، گوشت مرغ ، برنج سفید ، خیار ، کاهو و سیب زمینی نام برد. از گروه مواد غذایی با طبیعت گرم نیز می توان از گوشت گوسفند ، گوشت شتر ، عسل (طبیعی) ، نعناع ، کاکوتی ، گل سرخ (محمدی) و خرما را نام برد.

اگر در مصرف مواد غذایی با طبیعت سرد و مواد غذایی با طبیعت گرم ، تعادل وجود نداشته باشد در آن صورت یک طبیعت بر طبیعت دیگر غلبه پیدا می کند. مثلا اگر از مواد غذایی با طبیعت گرم بیشتر از مواد غذایی با طبیعت سرد استفاده شود در آن صورت در بدن انسان ، غلبه گرمی به وجود می آید. و بر عکس ، اگر مصرف مواد غذایی با طبیعت سرد ، بیشتر از مصرف مواد غذایی با طبیعت گرم باشد در آن صورت در بدن انسان غلبه سردی پدید می آید.

غلبه سردی در بدن زنان یکی از علل مهم بروز بیماری های مختلف در زنان از جمله سردی تخمدان و سردی رحم بوده و یکی از مشکلات عمده در مسیر بارداری آنهاست که احتمال نازایی زنان را بیشتر می کند. غلبه سردی یا غلبه گرمی در بدن ، نمونه ای از مصرف ناصحیح مواد غذایی سالم است. پس بهتر است که در خوردن مواد غذایی سالم نیز رعایت تعادل در طبیعت آن ها را کرد تا غلبه یک طبیعت بر طبیعت دیگر در بدن پیدا نشود. به عنوان نمونه می توان ماست را با گل سرخ یا کاکوتی مصرف کرد ، یا دوغ را با نعناع خورد یا کاهو را با عسل میل نمود. این ها نمونه ای از مصرف صحیح مواد غذایی سالم است که از بروز بیماری های مختلف از جمله سردی تخمدان ها پیشگیری می کند.

نوع لباس و پوشش

نوع لباس و پوشش زنان از علل دیگر سردی تخمدان زنان می باشد. استفاده از لباس های تنگ و چسبان (مخصوصا شلوارهای تنگ) که در گردش صحیح خون در تخمدان ها مشکل ایجاد می کنند ، استفاده از لباس های پلاستیکی که باعث نفوذ سردی به بدن زنان از جمله سرد شدن تخمدان می شوند ، پوشیدن لباس هایی که در آنها ناحیه پهلو ها در معرض هوا قرار می گیرند و این کار موجب سرد شدن تخمدان ها می شود ، همه و همه از علل مهم و تاثیر گذار در سردی تخمدان ها هستند. زنان محترم به یاد داشته باشند که از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کنند ، از پوشیدن لباس های پلاستیکی که خاصیت سردی دارند خودداری کنند ، لباس هایی را بپوشند که ناحیه پهلو ها را به صورت کامل بپوشاند تا نواحی تخمدان ها همیشه گرم نگهداشته شوند. پوشیدن لباس تنگ  چسبان از نظر شرعی مکروه شمرده شده است و مطمئنا این به خاطر عوارضی است که اینگونه لباس ها دارند. ضمنا لباس های تنگ می توانند به دلیل نمایان ساختن اندام های بدن ، گناه هم محسوب شوند که این هم یکی از مضرات این گونه لباس ها می باشد.

روباز خوابیدن

اگر شما خانم محترم هم عادت دارید که روباز بخوابید و هنگام خوابیدن ، پوششی بر روی خود نیندازید احتمالا در معرض مشکل سرد شدن تخمدان قرار دارید. هنگام خواب ، دمای بدن کاهش می یابد و ناحیه پهلو ها یکی از محل های مهم در بدن انسان است که در معرض سرد شدن سریع قرار دارند. شما اگر کمی دقت کرده باشید هنگام دراز کشیدن بر روی زمین ، بلافاصله در قسمت پهلو ها کم کم احساس سردی خواهید کرد. حتی اگر زمانی در موقع خواب به دلیل گرمای زیاد هوا یا سایر شرایط نمی توانید تمام قسمت های بدن خود را با رو انداز مناسب بپوشانید حتما سعی کنید ناحیه پهلو های خود را بپوشانید. وقتی پهلو های خود را در هنگام خواب با رو انداز مناسب می پوشانید این کار از سردی رحم ، سردی تخمدان ها و نیز سردی کلیه ها و ایجاد مشکلات برای اندام های این ناحیه پیشگیری خواهد کرد.

استحمام در ایام پریود

بعضی از خانم ها شاید به دلایل مختلف از جمله داشتن ارتباطات اجتماعی زیاد عادت داشته باشند که حتی در ایام پریود هم استحمام نمایند. باید توجه داشت که استحمام در ایام قاعدگی مشکلات بسیاری را می تواند متوجه زنان بکند که نمونه آن ها می تواند سردی تخمدان ، کیست تخمدان ، سردی رحم یا حتی فیبروم رحم باشد. خانم های محترم سعی کنند تا حدی که امکان دارد از استحمام در ایام عادت ماهانه خودداری کنند.

سبک زندگی

تغییر سبک زندگی از سنتی و اسلامی به سبک زندگی غربی موجب مشکلات بسیاری در زندگی امروزی شده است که آسیب های آن در دو بعد مادی و معنوی دامنگیر جامعه کنونی ما شده است. یکی از مهم ترین نمودهای آن بروز بیماری های جسمی و روحی مختلف در انسان هاست. در مطلب نقش سبک زندگی در نازایی زنان به تاثیر سبک زندگی امروزی در نازایی زنان اشاره شده است که همین علل می توانند برای سردی تخمدان زنان هم در نظر گرفته شوند. از این رو مطالعه مطلب فوق را به خوانندگان محترم سایت 2 زندگی توصیه می کنیم.

رعایت دستورات شرعی و پیروی از الگوی سالم تغذیه ای می تواند از سردی تخمدان ها جلوگیری کرده و گام مؤثری نیز در جهت درمان سردی تخمدان باشد. عدم پیروی از دستورات شرع و روش های سالم در شئون مختلف زندگی ، سبب بروز مشکلات جسمی و روحی فراوان می شود. امیدواریم به فضل الهی با رعایت احکام شرعی که خیر آن متوجه خود ماست از آفات و بیماری های گوناگون در امان باشیم تا انشاء الله در سالم سازی جامعه نیز نقش مؤثری داشته باشیم.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۲ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۸ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۸ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۹ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۱۱۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۷۹۶۶۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۹۲۰۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۶۱۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۴۹۸۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۳۸۹۴ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۰۲۶۳ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۴۹۷ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۶۳۰ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۹۱۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۰۴۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۵۴۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۱۱۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۸۱۸۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۴۰۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۳۷۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۰۸۴۴ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۹۶۱۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۴۵۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۹۶۱ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان بِهْ بدهيد ؛ چرا كه اخلاق فرزندانتان را نيكو مى گرداند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۳۱ / ۳ / ۱۴۰۳

۱۳ ذيحجه ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۰۰ : ۱۲ : ۱۳

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۰۲

طلوع خورشید: ۰۴:۴۹

اذان ظهر: ۱۲:۰۶

اذان عصر: ۱۵:۵۵

غروب خورشید: ۱۹:۲۳

اذان مغرب: ۱۹:۴۵

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات