راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار


بسم الله الرحمن الرحیم

 

درمان و رفع سردرد روزه دار

چه راهکارهایی برای رفع سردرد در زمان روزه داری وجود دارد؟ علت سردرد در هنگام روزه داری چیست؟ آیا سردرد روزه داری نشانه افت قند خون است؟ آیا سردرد روزه دار می تواند نشانه افزایش فشار خون باشد؟ اصولا چه روش هایی وجود دارند که به کاهش و درمان سردرد روزه داری کمک کنند؟

روزه یکی از اعمال واجبی است که خدای متعال برای ایمان آورندگان قرار داده است ؛ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ﴿ سوره بقره آیه ۱۸۳ ﴾ [ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد روزه بر شما مقرر شده است همان گونه كه بر كسانى كه پيش از شما [بودند] مقرر شده بود باشد كه پرهيزگارى كنيد. ] مؤمنان ماه مبارک رمضان را برای اطاعت و پیروی از امر الهی ، روزه می گیرند. بدیهی است که روزه داری ، هم از نظر معنوی و هم از نظر مادی موجب تغییراتی در بدن می شود. یکی از تغییراتی که در هنگام روزه داری در بدن اتفاق می افتد مربوط به عادات غذایی است. معمولا در زمان های غیر از روزه داری ، سه وعده غذایی صبحانه ، ناهار و شام وجود دارد ؛ امام در زمان روزه داری ، وعده های غذایی به دو وعده غذایی سحری و افطار ، محدود می شوند. این تغییرات ممکن است موجب بروز برخی حالت هایی در بدن بشود. یکی از این حالت ها ، بروز سردرد در هنگام روزه داری است. در این مطلب قصد داریم تا در مورد علت سردرد در زمان روزه داری صحبت کرده و خوانندگان محترم سایت 2 زندگی را با راهکارهایی برای رفع سردرد روزه داران آشنا کنیم.

 

علت سردرد در روزه داری

همانطور که اشاره شد ، سردرد در زمان روزه داری یکی از حالت هایی است که ممکن است برخی از روزه داران با آن مواجه شوند. برای بررسی بیشتر این موضوع لازم است بدانیم که اصولا علت سردر در زمان روزه بودن چیست تا بتوانیم بر اساس آن ، راهکارهایی پیدا کرده یا از تجربیاتی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنیم.

هنگام روزه داری ممکن است دو وضعیت در بدن انسان اتفاق بیفتد: یکی از این وضعیت ها ، کاهش قند خون و وضعیت دیگر ، افزایش غلظت خون. هر دوی این وضعیت ها می توانند منجر به سردرد بشوند. البته علامت سردرد مربوط به این دو حالت ، تقریبا با دیگری کمی فرق دارد و از روی این تغییر می توان تقریبا علت سردرد روزه دار را فهمید.

در ادامه بحث ، به دو وضعیتی که منجر به ایجاد سردرد در هنگام روزه بودن می شوند می پردازیم و نشانه مربوط به سردرد هر وضعیت را نیز بیان خواهیم کرد.

 

کاهش قند خون در روزه داری

کاهش قند خون روزه دار از اتفاقاتی است که ممکن است در ماه مبارک رمضان برای شخص روزه دار ، حادث شود. این حالت به دلیل کاهش وعده های غذایی و همچنین کاهش میزان مصرف مواد غذایی در هر وعده می تواند اتفاق بیفتد. کاهش قند خون می تواند منجر به بی حالی در بعضی از افراد روزه دار هم بشود. کاهش قند خون معمولا منجر به سردرد می شود. نشانه سردرد ناشی از کمبود قند خون آن است که این نوع سردرد ، عمدتا در قسمت جلوی سر و نزدیک پیشانی اتفاق می افتد. هر وقت در هنگام روزه داری متوجه شدید که قسمت جلوی سر شما و نزدیک پیشانی تان ، درد می کند بدانید که به احتمال زیاد ، قند خون شما افت کرده است.

برای جلوگیری از سردرد ناشی از کاهش قند خون در ماه مبارک رمضان ، بهترین راه حل ، استفاده از خرما در وعده سحری می باشد. خرما یک ماده غذایی ارزشمند برای حفظ سلامتی انسان می باشد که اهمیت آن در زمان روزه داری ، بیشتر نمایان می شود.

 

اهمیت مصرف خرما در ماه مبارک رمضان

استفاده از مواد غذایی مؤثر که بتوانند نیاز بدن را در طول مدت روزه داری به نحو احسن تامین کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از این مواد غذایی پر خاصیت و ارزشمند ، خرما می باشد. خرما فواید مختلفی برای بدن انسان دارد که در اینجا نمی خواهیم وارد آن بحث بشویم و فقط می خواهیم از منظر روزه داری ، نیم نگاهی به آن بیندازیم.

خرما چهار خاصیت عمده برای شخص روزه دار دارد:
 

  • خرما باعث حفظ قند خون و جلوگیری از کاهش قند خون در هنگام روزه داری می شود
     
  • خرما به افزایش و حفظ انرژی بدن در هنگام روزه بودن ، کمک می کند
     
  • خرما سبب جلوگیری از تشنگی در مدت روزه داری می شود
     
  • خرما از بوی بد معده مخصوصا در زمان روزه داری شخص روزه دار ، ممانعت می کند.


خوردن خرما ، هم در وعده افطاری (باز کردن روزه با یک عدد خرما + آب ولرم) و هم در زمان سحری ، بسیار اهمیت دارد. پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از افت قند خون در طول مدت روزه داری که می تواند منجر به سردرد شخص روزه دار شود ، در هر وعده سحری ، بین ۳ تا ۷ عدد خرما میل شود.

 

افزایش غلظت و فشار خون در روزه داری

به علت مصرف کم مایعات ، یکی از حالت هایی که می تواند برای شخص روزه دار در هنگام روزه داری اتفاق بیفتد ، افزایش غلظت خون می باشد. افزایش غلظت خون می تواند منجر به افزایش فشار خون شود که این افزایش فشار خون می تواند منجر به نوع دیگری از سردرد روزه داری شود. در این نوع سردرد مربوط به روزه داران ، معمولا احساس درد در قسمت بالای سر به وجود می آید. پس اگر در هنگام روزه داری متوجه شدید که قسمت وسط و بالای سر شما درد می کند بدانید که به احتمال زیاد ، فشار خون شما بالا رفته است. البته لازم به ذکر است که کاهش مصرف چای در بعضی از روزه داران هم می تواند منجر به این حالت بشود. در ادامه ، یک راه حل بسیار ساده برای جلوگیری از این نوع سردرد روزه دار پیشنهاد می شود.

یک راه حل بسیار ساده برای جلوگیری از غلظت خون و افزایش فشار خون در هنگام روزه داری وجود دارد ، استفاده از مخلوط شهد عسل طبیعی (ناب) و آب لیمو ترش تازه است. البته علاوه بر این ، خوردن یک الی دو لیوان آب ولرم همراه با چند عدد خرما در هنگام ناشتا در سحری (پیش از خوردن مواد غذایی در وعده سحری ، یک الی دو لیوان آب ولرم همراه با چند عدد خرما میل شود) می باشد.

 

مخلوط عسل و آب لیمو ترش تازه

مخلوط عسل و آب لیمو ترش تازه یکی از بهترین ترکیبات غذایی برای کاهش غلظت و فشار خون در زمان روزه داری است. البته تاثیرات و فواید این مخلوط برای بدن انسان ، بسیار است اما یکی از مهمترین خواص معجون عسل و آب لیمو ترش ، جلوگیری از افزایش غلظت خون و در نتیجه پیشگیری از افزایش فشار خون است که کمک می کند تا سردرد ناشی از افزایش غلظت و فشار خون ، رفع شود. البته لیمو ترش علاوه بر این ، به سالم سازی لثه ها نیز کمک می کند و برای افرادی که ممکن است در زمان روزه داری دچار خونریزی لثه بشوند هم بسیار خوب است.

برای استفاده از معجون عسل و آب لیموترش ، تقریبا یک قاشق غذاخوری شهد عسل ناب (شهد عسل طبیعی) را در یک لیوان ریخته و آب یک عدد لیموی تازه را نیز به آن اضافه کرده و مابقی لیوان را آب ولرم بریزید. مخلوط را به هم زده و میل نمایید. البته مصرف این مخلوط برای وعده سحری می باشد. اگر از لیمو ترش های کوچک استفاده می کنید ، تقریبا یک عدد ، کافی است ولی اگر چنانچه از لیمو ترش شیرازی (که معمولا بزرگتر هستند) استفاده می کنید ، یک چهارم یک لیمو ترش شیرازی کفایت می کند.

معجون عسل و آب لیمو ترش تازه از سردرد های ناشی از مصرف کم چای یا نوشیدنی های کافئین دار در زمان روزه داری هم پیشگیری می کند. پس برای جلوگیری از سردر های روزه داری ناشی از افزایش غلظت و فشار خون و همچنین مصرف کم چای و سایر نوشیدنی های کافئین دار ، طبق روال زیر عمل کنید.

در وعده سحری: 1) در حالت ناشتا ، یک الی دو لیوان آب ولرم با چند عدد خرما میل نمایید ؛ 2) پس از مصرف آب ولرم یا پس از صرف سحری ، مخلوط عسل و آب لیمو ترش تازه را میل کنید.

 

سخن پایانی

امید است که انشاء الله به فضل الهی ، با تدابیر ذکر شده در بالا بتوانید از بروز بسیاری از سردرد های روزه داری پیشگیری کرده و از فیوضات این ماه مبارک به نحو احسن بهره مند شوید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۴ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۵ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۹ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۱ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۲ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۲ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۵۷۰۷۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۴۰۵۵۵ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۷۹۶۶۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۷۳۵۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۲۷۲۹۱ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۲۳۲۳۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۹۲۹۴۹ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۳۵۷۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۳۲۳۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۹۸۴۰۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۰۱۵۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۵۸۵۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۵۴۷۳ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۱۹۸۰۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۴۳۱۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۹۲۹۹ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۸۱۴۱۲ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۴۶۴۷۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۰۹۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۴۸۳۷ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردار خود كُندر دهيد چرا كه كودك ، اگر در شكم مادر با كُندر تغذيه شود ، دلش استوار و عقلش افزون مى شود؛ اگر پسر باشد ، شجاع مى گردد و اگر دختر باشد سَرين او درشت شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۲ / ۱۲ / ۱۴۰۲

۱۱ شعبان ۱۴۴۵

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۷ : ۳۱ : ۱۵

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۱

طلوع خورشید: ۰۶:۴۵

اذان ظهر: ۱۲:۱۸

اذان عصر: ۱۵:۲۵

غروب خورشید: ۱۷:۵۱

اذان مغرب: ۱۸:۱۰

وقت عشاء: ۱۸:۵۷

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات