احتمال باردار شدن با یک بار نزدیکی چقدره


بسم الله الرحمن الرحیم

 

احتمال باردار شدن با یک بار نزدیکی چقدره

احتمال باردار شدن با یک بار نزدیکی چقدر است؟ چند درصد شانس بارداری وجود دارد اگر فقط یک بار رابطه نزدیکی در ماه داشته باشیم؟ چگونه می توان شانس بارداری را بالا برد در صورتی که فقط یک رابطه در طول یک ماه داشته باشیم؟ آیا اصولا امکان بارداری با یک بار دخول وجود دارد؟ اگر بنا به دلایلی از جمله عدم وجود زمان مناسب برای آمیزش مجبور باشیم که فقط یک بار نزدیکی در طول یک ماه داشته باشیم چقدر احتمال و شانس حاملگی وجود دارد؟ آیا می توان امیدوار بود که با داشتن یک بار نزدیکی باردار شد؟ اصولا تحت چه شرایطی شانس بارداری با داشتن فقط یک رابطه ، بالاتر می باشد؟

شکی در این نیست که اگر مسائل استثنائی و معجزات را در نظر نگیریم ، داشتن رابطه جنسی بین زن و مرد برای باردار شدن ، لازم و ضروری است. بدون داشتن رابطه نزدیکی ، بارداری نیز شکل نخواهد گرفت. حال ، سؤال این است که آیا اگر فقط یک بار نزدیکی در طول یک ماه داشته باشیم شانس بارداری وجود دارد و در صورتی که جواب مثبت باشد ، احتمال آن چقدر است؟

برای پاسخ به این پرسش لازم است تا شرایط جسمی زن و مرد از نظر شانس باروری مشخص شود. می دانیم که اگر مشکل خاصی در مردان نباشد ، شانس باروری برای آنها همیشه وجود دارد. منظور از این گفته آن است که شانس باروری مردان به صورت منقطع نیست ؛ یعنی اینطور نیست که مردان به عنوان مثال در طول یک ماه ، گاهی قدرت باروری داشته باشند و گاهی نداشته باشند. یعنی قدرت باروری مردان منقطع نبوده و دائمی است. البته قبلا نیز عرض شد که فرض بر آن است که مردان مشکل خاصی نداشته باشند. اما آیا در زنان هم چنین است؟ لازم است بدانیم که مساله باروری در زنان با مردان متفاوت است و باروری زنان حالت دائمی نداشته و به صورت منقطع می باشد. به عنوان مثال ، زنان فقط در حدود چند روز از یک ماه دارای قدرت باروری هستند و در بقیه ایام ماه ، قدرت باروری آنان صفر می باشد. در اینجا منظور از قدرت باروری در زنان ، وجود تخمک آزاد شده و زنده در زنان می باشد.

داشتن قدرت باروری در مردان به وجود اسپرم است که همیشه وجود دارد. اما در مقابل ، قدرت باروری زنان به وجود تخمک است که در زمان خاصی از یک ماه از تخمدان زن آزاد می شود و طول عمر آن در شرایط معمول حداکثر در حدود 48 ساعت می باشد. یعنی یک زن در حدود فقط 48 ساعت یا دو روز در طول یک ماه قدرت باروری دارد که تقریبا در حدود 6.7% می باشد.

از طرف دیگر ، این درست است که قدرت باروری مردان دائمی می باشد اما زمانی که عمل انزال توسط مرد صورت گرفته و اسپرم ها وارد رحم زن شدند حداکثر در حدود 5 روز عمر دارند و پس از آن از بین می روند. حالا اگر این 5 روز طول عمر اسپرم را با حداکثر 2 روز طول عمر تخمک جمع کنیم ، در حدود 7 روز در طول یک ماه ، امکان حاملگی وجود دارد. این میزان در حدود 23.3% است. پس اگر قرار باشد که بارداری اتفاق بیفتد رابطه نزدیکی بایستی در فاصله بین این 7 روز باشد ؛ یعنی از 4 روز قبل از آزاد شدن تخمک تا دو روز پس از آن بایستی عمل آمیزش انجام شود. اگر چنانچه عمل آمیزش و نزدیکی در فاصله این 7 روز انجام شود حتی اگر فقط یک بار باشد ، احتمال بارداری وجود دارد.

حال یک سؤال دیگر وجود دارد و آن این است که چگونه درصد این احتمال را بالاتر ببریم؟ یعنی شانس بارداری با یک بار رابطه نزدیکی را افزایش دهیم؟

با فرض اینکه زن و مرد از سلامتی جنسی لازم برای بارداری و بچه دار شدن برخوردار هستند ، با استفاده از تصویر زیر ، سعی می کنیم میزان شانس بارداری با یک بار رابطه نزدیکی را توضیح دهیم.

نمودار بارداری با یک بار نزدیکی

تصویر بالا ، 7 روزی که نزدیکی در آن روزها می تواند موجب بارداری شود را نشان می دهد. روز های نشان داده شده عبارتند از روز تخمک گذاری ، چهار روز قبل از روز تخمک گذاری و دو روز بعد از روز تخمک گذاری. چند بازه زمانی برای داشتن رابطه نزدیکی در تصویر مشخص شده است. بازه های زمانی نشان داده شده در تصویر را با حروف الف ، ب ، ج ، د ، و نامگذاری کرده ایم. به عنوان مثال ، بازه زمانی الف فقط مربوط به روز تخمک گذاری است که این بازه زمانی ، بیشترین شانس بارداری را دارد. به عنوان مثال دیگر ، بازه زمانی ج نشان دهنده زمان های دو روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخمک گذاری است. طبیعی است که شانس باردار شدن در این بازه زمانی ، کمتر از بازه زمانی الف می باشد. میزان شانس بارداری در بازه های زمانی نشان داده شده در تصویر طبق عبارت زیر نمودار ، با یکدیگر مقایسه شده است. با توجه به نمودار بالا مشخص می شود که هرچه بازه زمانی مورد نظر برای انجام عمل نزدیکی ، تنگ تر شود ، احتمال بارداری بالاتر می رود.

بیشترین میزان شانس بارداری مربوط به روز تخمک گذاری و روزهای قبل از تخمک گذاری که نزدیک به تخمک گذاری هستند ، می باشد. با این حساب برای اینکه شانس باردار شدن با یک بار رابطه نزدیکی و دخول را افزایش دهیم لازم است تا در روز تخمک گذاری یا چند روز قبل از روز تخمک گذاری نسبت به انجام عمل نزدیکی اقدام کنیم.

شاید سؤال شود که از کجا روز تخمک گذاری را تشخیص بدهیم؟ برای تشخیص روز تخمک گذاری یا می توان به طور تجربی عمل کرد یا با استفاده از کیت تخمک گذاری این کار را انجام داد. معمولا خانم هایی که دوره عادت ماهانه آنها 28 روزه است ، روز تخمک گذاری آنها احتمالا در روز چهاردهم دوره عادت ماهیانه قرار دارد. با این فرض ، می توان گفت که در این شرایط در روزهای 14 ، 13 و 12 و 11 دوره عادت ماهانه ، شانس بارداری بیشتر است و اگر در یکی از این 4 روز یک بار عمل نزدیکی با شرایط مطلوب و به نحو صحیح انجام شود آنگاه می توان میزان شانس باردار شدن با یک بار نزدیکی را افزایش داد.

مطلب مهم دیگری که وجود دارد این است که هر زمانی از نظر شرعی برای اقدام به بارداری مناسب نیست و فقط زمانهای خاصی جهت این کار وجود دارند. برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام این زمان ها را نشان می دهد. اگر در مثال بالا که روزهای 11 ، 12 ، 13 و 14 برای بارداری مطرح شدند اگر فرض کنیم که طبق برنامه فوق چنانچه روزهای 14 ، 13 و 12 مناسب برای باردار شدن و اقدام به بچه دار شدن نبوده و فقط روز 11 مناسب باشد ، بهترین گزینه ، روز 11 می باشد. با وجودی که میزان شانس باردار شدن در روز 11 کمتر از روزهای 12 ، 13 و 14 می باشد ولی به دلیل مناسب بودن عمل نزدیکی در این روز از نظر شرعی و نامناسب بودن روزهای 12 ، 13 و 14 ، لازم است تا روز 11 را جهت انجام عمل نزدیکی انتخاب کنیم.

زوجین محترم دقت کنند که سلامتی جنین بسیار مهم است پس حتما سعی نمایید روزهای مناسب نزدیکی از نظر شرعی را در برنامه های خود لحاظ نمایید.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۴ ماه قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۹ ماه قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۱ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۱ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۱ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۱ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۱ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۱ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۲ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۲ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در حالت پر بودن شکم (۲ سال قبل)

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

استرس در دوران بارداری (۲ سال قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۲ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۱۴۳۱۴ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۹۲۴۶۲۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۰۹۴۶۳ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۳۱۳۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۰۳۳۲۳ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۰۲۳۲۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۷۶۳۲۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۶۰۶۸۱ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۹۱۵۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۸۹۵۸۶ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۷۹۰۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۳۵۸۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۴۸۸۳۴ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۰۴۸۶۰ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۹۶۸۶۳ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۶۲۰۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۲۶۰۱ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۴۲۱۴۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۳۸۸۴۱ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۳۵۲۷۴ بازدید)

احادیث بارداری

کسی که در حال گرسنگی (ناشتا) ، به ، بخورد آب (نطفه) او پاک و فرزند او نیکو می شود.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۱۰ / ۱ / ۱۴۰۲

۸ رمضان ۱۴۴۴

ماه قمری ۳۰ روزه

۳۱ : ۳۴ : ۰۴

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۰

طلوع خورشید: ۰۵:۵۴

اذان ظهر: ۱۲:۰۹

اذان عصر: ۱۵:۴۱

غروب خورشید: ۱۸:۲۴

اذان مغرب: ۱۸:۴۲

وقت عشاء: ۱۹:۳۰

نیمه شب شرعی: ۲۳:۲۷

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات