ارتباط بیماری نقرس با نحوه نزدیکی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نقرس ، چه ارتباطی با نحوه نزدیکی دارد؟

بیماری نقرس در مردان چه ارتباطی با نزدیکی دارد؟ عدم رعایت چه مسائلی در زمان نزدیکی سبب بروز بیماری نقرس می شود؟ چگونه می توان از بروز بیماری نقرس در مردان و زنان با رعایت مسائل مرتبط با نزدیکی ، پیشگیری کرد؟ در این مطلب می خواهیم در مورد یکی از مشکلات و بیماری های مردان و زنان به نام بیماری نقرس صحبت کرده و به بررسی ارتباط نقرس با نحوه مقاربت مرد با همسرش بپردازیم. اگر شما خواننده محترم سایت 2 زندگی نیز علاقمند به این بحث هستید پس با ما در ادامه این مطلب همراه شوید.

نقرس یک نوع بیماری التهاب مفاصل است که متاسفانه در اثر عدم رعایت برخی شرایط ایجاد می شود. در بیماری نقرس ، میزان اسید اوریک در خون افزایش می یابد. این اسید اوریک اضافه در مفاصل بدن رسوب کرده و باعث ایجاد التهاب ، تورم و درد می شود. شایع ترین مفصلی که در بیماری نقرس درگیر می شود ، مفصل شست پا (مفصلی که در شست پا به کف پا متصل می شود) می باشد. شروع درد در این مفصل معمولا به طور ناگهانی می باشد که به این حالت ، حمله نقرس اطلاق می گردد. ضربات مکرر به این مفصل که معمولا به دنبال راه رفتن طولانی و غیره ایجاد می شود موجب می شود که کریستال های اسید اوریکی رسوب کرده در بافت های مفصل ، ناگهان به داخل مفصل ریزش کرده و موجب پاسخ التهابی بدن به آن شوند. البته حملات نقرس فقط محدود به این حالت نیست بلکه هر عامل دیگری که بتواند سطح اسید اوریک خون را به طور ناگهانی بالا ببرد هم می تواند باعث حملات نقرسی شود.

حملات درد و تورم مفصل شست پا در نقرس معمولا شبانه است. در طول روز به علت وضعیت ایستاده بدن، مایع میان بافتی زیادی در اندام تحتانی و بخصوص پایین ترین قسمت های آن یعنی پاها جمع می شود. شب هنگام و وقتی که بیمار ، دراز کشیده و به حالت افقی درمی آید این مایع میان بافتی دوباره به جریان خون برمی گردد. در این بازگشت، مایعات زودتر از اسید اوریک به جریان خون برمی گردند و در نتیجه غلظت اسید اوریک در پا افزایش می یابد. این اسید اوریک در مفاصل پا رسوب می کند و چون در شب هنگام ، پا سردتر می شود این سرما به رسوب کریستال های اسید اوریک در مفصل پا کمک می کند. به همین علت بروز حملات درد و تورم مفصل در شب بیشتر است.

اما چه علل و عواملی در ایجاد بیماری نقرس نقش دارند؟ در اینجا به دو عامل مهم مربوط به ایجاد نقرس اشاره می کنیم. این دو عامل عبارتند از:

  • تغذیه
  • نحوه نزدیکی کردن مرد با همسر

در مورد مساله تغذیه اشاره کوتاهی می کنیم و عمده ترین بحث خود را به شرایط انجام عمل نزدیکی در ابتلاء به نقرس اختصاص می دهیم. هر نوع تغذیه که منجر به افزایش اسید اوریک در خون گردد می تواند باعث نقرس شود. مثلا زیاد خوردن گوشت قرمز یکی از علل عمده بروز بیماری نقرس است. هنگام مصرف گوشت قرمز حتما سعی کنیم از سماق استفاده کنیم زیرا سماق از تبدیل اوره موجود در گوشت به اسید اوریک در بدن جلوگیری می کند. علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر تغذیه بر نقرس می توانند به منابع معتبر در این زمینه مراجعه نمایند.

اما نحوه انجام عمل نزدیکی با همسر چه نقشی در ابتلاء به بیماری نقرس دارد؟ در این زمینه اجازه دهید به حدیثی از حضرت علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) اشاره بکنیم. آن حضرت در حدیثی چنین می فرمایند:

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

مطابق این حدیث ، انجام آمیزش با شکم پر و در اوایل شب می تواند منجر به بروز بیماری نقرس گردد. آن حضرت توصیه به انجام عمل نزدیکی در آخر شب می نمایند.

متاسفانه امروزه به دلیل مسائل شغلی و ... ، بعضی از خانواده ها دیر وقت شام می خورند و فاصله بین وعده شام تا زمان انجام عمل نزدیکی ، کم است. در نتیجه مردان با شکم پر با همسر خود همبستر می شوند و این یکی از مسائل مهمی است که در ابتلاء به نقرس نقش عمده ای دارد. پس خودداری از انجام مقاربت با شکم پر می تواند در جلوگیری از ابتلاء به بیماری های مختلف از جمله نقرس ، نقش عمده ای داشته باشد. در این خصوص توضیح چند مساله ، ضروری به نظر می رسد:

  • چه زمانی بین وعده غذایی و انجام عمل نزدیکی فاصله باشد تا حالت شکم پر ، محسوب نشود؟ در پاسخ باید گفت که بهتر است حداقل دو و نیم ساعت از لحظه اتمام وعده غذایی تا لحظه انجام عمل نزدیکی فاصله باشد. مثلا فرض کنیم زن و شوهری قصد دارند در ساعت 3 بامداد ، مقاربت انجام دهند. برای اینکه حالت پر بودن شکم ، حادث نشود لازم است که زن و مرد حداکثر تا ساعت دوازده و نیم شب ، غذای خود را تمام کنند. در اینجا مهم نیست که مدت غذا خوردن چقدر است و چقدر طول می کشد که غذای خود را تمام کنیم بلکه مهم ، زمان اتمام غذا خوردن می باشد که بهتر است از زمان اتمام غذا خوردن تا زمان انجام عمل مجامعت ، حداقل 2 ساعت و 30 دقیقه فاصله باشد.
     
  • توصیه به انجام عمل نزدیکی در آخر شب شده است. اما لازم است در این خصوص ، نکته مهمی ذکر شود. شب جمعه در این میان ، استثناست و انجام عمل نزدیکی در بعد از عشاء شب جمعه سفارش شده است. بعد از عشاء در ساعات اولیه شب قرار دارد. پس انجام عمل نزدیکی در شب جمعه بعد از عشاء که در ساعات اولیه شب قرار دارد ، توصیه و سفارش شده است اما در شب های دیگر ، آخر شب برای انجام عمل نزدیکی توصیه گردیده است. البته انجام عمل نزدیکی در آخر شب جمعه نیز امکان دارد. به عبارتی در شب جمعه می توان هم در بعد از عشاء ، عمل نزدیکی را انجام داد و هم در آخر شب. اما به یاد داشته باشیم که حتما مساله پر نبودن شکم را در نظر بگیریم و بهتر است که بین لحظه اتمام وعده غذایی تا لحظه جماع ، حداقل دو ساعت و سی دقیقه فاصله باشد. برای دانستن زمان عشاء به وقت محل سکونت خود می توانید از اوقات شرعی مندرج در همین سایت استفاده نمایید.

در این مطلب در مورد ارتباط بیماری نقرس با شرایط و نحوه نزدیکی کردن صحبت کردیم و ضمن بیان حدیثی از حضرت امام رضا (علیه السلام) ، متذکر شدیم که انجام آمیزش با شکم پر می تواند سبب ابتلاء به نقرس گردد. امیدواریم که این مطلب بتواند مفید بوده باشد و گامی هرچند ناچیز در جهت سالم سازی زندگی و جامعه باشد انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۲ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۸ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۸ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۹ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۱۱۵ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۷۹۶۳۴ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۹۱۹۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۶۱۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۴۹۸۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۳۸۷۵ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۰۲۶۱ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۴۹۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۶۲۸ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۹۰۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۰۴۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۵۴۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۱۱۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۸۱۸۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۴۰۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۳۷۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۰۸۴۰ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۹۵۷۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۴۵۳ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۹۵۸ بازدید)

احادیث بارداری

کسی که در حال گرسنگی (ناشتا) ، به ، بخورد آب (نطفه) او پاک و فرزند او نیکو می شود.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۳۱ / ۳ / ۱۴۰۳

۱۳ ذيحجه ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۴۸ : ۳۵ : ۱۱

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۰۲

طلوع خورشید: ۰۴:۴۹

اذان ظهر: ۱۲:۰۶

اذان عصر: ۱۵:۵۵

غروب خورشید: ۱۹:۲۳

اذان مغرب: ۱۹:۴۵

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات