نزدیکی در سه ماهه اول بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نزدیکی در سه ماهه اول باردارینزدیکی در سه ماهه اول بارداری. نزدیکی در سه ماه اول حاملگی چگونه است؟ آیا اقدام به رابطه زناشویی در سه ماهه نخست بارداری ، مطلوب است؟ آیا داشتن رابطه جنسی در سه ماهه اول حاملگی می تواند ضرری برای جنین داشته باشد؟ اصولا چگونه می توانیم در سه ماه اول بارداری نزدیکی و مجامعت داشته باشیم؟ ترس از ایجاد خطر برای جنین از جمله مسائلی است که ذهن زن حامله و همسر او را می تواند هنگام نزدیکی در دوران حاملگی و علی الخصوص در سه ماه اول بارداری درگیر خود بکند.

مجامعت در زمان حاملگی یکی از مسائل مطرح برای زوج زن و شوهر می باشد. نزدیکی در دوران بارداری از جمله مسائلی است که به دلیل حساسیت آن از جمله برای سلامتی جنین ، لازم است تا در مورد آن نکاتی ذکر شود. ممکن است بعضی باورها هم در این زمینه وجود داشته باشد و بعضی از زوجین بر اساس آن باورها تصمیم بگیرند که در این دوران ، عمل نزدیکی انجام بدهند یا نه. علاوه بر مساله نزدیکی در دوران بارداری ، مساله مهم دیگر ، زمان های مختلف مربوط به دوران بارداری جهت انجام عمل جماع می باشد ؛ اینکه در کدام مرحله از بارداری می توان نزدیکی داشت یا نزدیکی در مراحل مختلف دوران بارداری چگونه باید باشد؟

یکی از زمان های حساس مربوط به دوران بارداری ، سه ماهه اول حاملگی می باشد. موضوع مطلب جاری هم بررسی انجام عمل نزدیکی در این زمان است. سؤال مهم در باره انجام عمل مقاربت در سه ماهه نخست حاملگی این است که آیا می توان در این زمان عمل نزدیکی داشت و چنانچه پاسخ ، مثبت است این عمل چگونه باید باشد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که در یک بارداری طبیعی که مشکلی برای حاملگی ، مادر آبستن و یا جنین وجود ندارد ، انجام عمل جماع در سه ماهه اول بارداری بلا اشکال است ؛ با اینحال به دلیل حساسیتی که این بخش از دوران بارداری دارد ذکر چند نکته در این خصوص لازم به نظر می رسد.

 • در سه ماهه اول بارداری ، محل جنین در دیواره رحم هنوز به طور کامل محکم نمی باشد و هر گونه انقباضات شدید رحمی ممکن است خدای ناکرده موجب سقط جنین بشود. البته مساله سقط جنین دلایل متعددی دارد اما بی شک یکی از دلیل های آن ، انقباضات شدید دیواره رحمی است که ممکن است منجر به ساقط شدن جنین بشود. مخصوصا اگر این انقباضات ، با فاصله زمانی کوتاه از یکدیگر باشند ، خطر سقط شدن جنین افزایش می یابد. انقباضات رحم در زمان مقاربت از آن جایی ناشی می شود که احساس لذت و ارضاء جنسی در زنان با انقباضات شدید رحمی همراه است و هر چه این احساسات ، بیشتر باشد انقباضات رحم هم بیشتر خواهد بود.

  با توضیحات بیان شده می توان نتیجه گرفت که در یک حاملگی طبیعی ، آمیزش در سه ماهه اول حاملگی اشکالی ندارد منتها لازم است که اولا ، تعداد آمیزش در این مدت ، کمتر باشد تا فاصله بین انقباضات رحمی که ممکن است سبب سقط جنین بشود ، به حداکثر برسد و ثانیا خانم ها سعی کنند از ارضاء شدید و کامل تا حد امکان خودداری کنند. با رعایت این دو نکته ، انشاء الله بتوان هم از آمیزش جنسی لذت برد و هم لطمه ای به بارداری و جنین وارد نشود.

  در مورد بارداری های غیر طبیعی و مشکل دار ، مطمئنا لازم است تا نظر پزشک معالج در این زمینه رعایت شود تا خدای ناکرده مشکلی برای خانم حامله و جنین پیش نیاید و تهدیدی برای حاملگی نباشد؛ زیرا بعضی از خانم ها به دلیل شرایط حساس بارداری شاید قادر به انجام عمل نزدیکی نباشند و حتما بایستی در صورتی که چنین مواردی وجود دارد با پزشک معالج مطرح شود تا راه حل مناسب اتخاذ گردد.
   
 • نکته مهم دیگری که نه تنها در سه ماهه اول بارداری بلکه در کل طول مدت بارداری ، رعایت آن لازم است آن است که سعی شود حتما آمیزش با حالت وضو باشد. پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در ضمن سفارش هایی که در باب مجامعت به حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام) دارند در این باره می فرمایند: "یا علی! اگر همسرت باردار شد، با او آمیزش مکن مگر آن که با وضو باشی؛ زیرا اگر میانتان فرزندی تقدیر شود کوردل و بخیل خواهد شد." پس بهتر است زن و مرد در زمانی که زن حامله است و هنگام مقاربت ، با وضو باشند. البته لازم به توضیح است که داشتن وضو در زمان مقاربت بسیار خوب است حتی در زمانی که زن ، حامله نباشد. در این خصوص مطالعه مطلب تاثیر وضو در زمان آمیزش بر فرزند توصیه می گردد.
   
 • نکته سوم و مهم در ارتباط با نزدیکی در دوران بارداری آن است که حدالامکان مردان سعی کنند از دخول کامل آلت خودداری کنند زیرا دخول کامل آلت ممکن است سبب لکه بینی ، تحریک دهانه رحم و پاره شدن کیسه آب و احتمالا موجب سقط جنین بشود. اهمیت این موضوع مخصوصا در زنان بارداری بیشتر است که در آن ها برای جلوگیری از سقط جنین ، دهانه رحم دوخته می شود. در مورد نزدیکی با اینگونه زنان حامله حتما لازم است در مورد دخول ، دقت شود و نظر پزشک زنان زایمان هم در این خصوص مد نظر قرار بگیرد.

 

اصولا به دلیل حساسیت شرایط زن حامله ، انجام عمل مقاربت و رابطه جنسی در دوران بارداری بهتر است همراه با آرامش و احتیاط باشد و از انجام هر عمل شتابزده و تند ، خودداری گردد. ضمنا تعداد دفعات آمیزش ، محدود شود و در مواردی که خانمی دارای مشکلاتی در این دوران است حتما با نظر پزشک مجرب در این خصوص اقدام شود. در پایان باید گفت که انجام عمل نزدیکی در زمان بارداری بایستی تا حدی محدود گردد و نمی توان همانند شرایط غیر زمان بارداری عمل کرد و این محدودیت به دلیل شرایط بارداری زن و حساسیت نسبت به سلامتی جنین می باشد. امید است با رعایت دستورات لازم ، هم بتوان از آمیزش جنسی در دوران بارداری بهره مند شد و هم به سلامت بارداری و جنین آسیبی وارد نشود.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۲ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۴ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۴ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۵ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۵ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۵ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۶ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۶ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۷ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۷ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۷ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۸ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۹ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۹ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۹ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۱۰ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۱۰ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۱۱ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۱۱ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۱۱ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۷۸۶۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۱۶۶۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۹۱۳۲۷ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۷۵۸۳۵ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۵۹۲۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۴۱۹۰ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۵۱۸۰ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۱۳۹۲ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۰۱۰۳ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۶۱۲۲ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۳۲۷۵ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۷۸۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۴۵۳۷ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۵۰۵ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۶۱۵۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۳۶۳۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۲۴۶۶ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۷۸۷۵ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۰۴۳۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۲۹۰ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۹ / ۹ / ۱۳۹۹

۱۳ ربيع الثانی ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۱۶ : ۵۱ : ۰۸

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۵

طلوع خورشید: ۰۶:۵۴

اذان ظهر: ۱۱:۵۳

اذان عصر: ۱۴:۳۳

غروب خورشید: ۱۶:۵۱

اذان مغرب: ۱۷:۱۱

وقت عشاء: ۱۸:۰۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۸

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات